Egzema

mir

Kayıtlı Üye
21 yaşındayım 17 yaşından beri ellerimde egzema var kaç tane doktor gezdim ama nafile buna bi çare bulamadım. Varsa bildiğiniz bi tedavi yöntemi önerirmisiniz.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Deterjan kullanıyormusun?, en iyisi bile bazı ciltlere zarar verir.

mir

Kayıtlı Üye
Deterjan kullanıyormusun?, en iyisi bile bazı ciltlere zarar verir.
Kullanmayanımızmı var? ''Kullanılmaması gerekiyor'' diye duydum bi kaç yerden ama kullanmadanda nasıl olucak?
Ellerim öyle bi kaşınıyor ki parmaklarım kanayıncaya kadar sert bişiyle kaşıyorum. Çaresini bulamadım :(

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
1) Birer tutam kızıl ağaç çiçeği veya yaprakları, enginar yaprakları, kırlangıç otu, lahana yapraklarını iki litre su içinde karıştırılıp kaynatılır. Günde üç defa el-ayak banyosu yapılır.
2) Birer tutam hasbalkan, kekik, ada çayı, fesleğen karıştırıp bir içimlik demlenir ve akşam yatarken içilir.
3) Karanfil ile nöbet şekeri birlikte dövülür. Sabah akşam birer kaşık yenir.]
4) Kına yakılır.
5) Sirke ile egzamalı yer yıkanır.
6) Bir kadeh limon suyu, içine muz karıştırılıp melhem yapılır, sürülür.

ayrıca, taze ve temiz yıkanmış lahana (tercihen daha olgunlaşmamışı) kullanılır. Mutfak robotundan geçirilmiş lahanayı cilt üzerinde 10-15 dakika beklettikten sonra, cilt ılık su ile yıkanır. Yumuşak havlu ile kurulanır, ve krem sürülür. İşlem sonrası 25-30 dakika uzanmak iyi gelir.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Kullanmayanımızmı var? ''Kullanılmaması gerekiyor'' diye duydum bi kaç yerden ama kullanmadanda nasıl olucak?
Ellerim öyle bi kaşınıyor ki parmaklarım kanayıncaya kadar sert bişiyle kaşıyorum. Çaresini bulamadım :(

Tedavi edip elini eskisinden güzel hale getirsen bile detarjan kullanmaman gerekiyor, hemde az çok fark etmiyor deymesi yeter. Ayrıca kaşınmaman gerek doktorun verdiği kremi sürüp bandajlamalısın.

mir

Kayıtlı Üye
Deterjan bildiğimiz sabunuda kapsamıyomu? Kullanmamak olur mu?

kıvep

Banlı Kullanıcı
El için uygun parapensiz ürünler kullanmalısın. Senden değerli değil ya.Ben diyorum, bi dene, deterjanı bırak düzeldiğini görüceksin.

mir

Kayıtlı Üye
El için uygun parapensiz ürünler kullanmalısın. Senden değerli değil ya.Ben diyorum, bi dene, deterjanı bırak düzeldiğini görüceksin.
Teşekkür ederim kıvep deniyeceğim. Ayrıca arkadaşın biri video yolladı bunuda deniyeceğim.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Umarım yakın zamanda atlatırsın, geçmiş olsun :)

candokia

Kayıtlı Üye
diğer adı dermatittir bu hastalığın adı bende de var bana deterjan dokunmuyor bana özellikle sıcak dokunuyor bazılarına soğuk bazılarına deneterjan özellikle alerjiniz varmı onu öğrenin sonra dermatit için kremleri kullanın ama maalesef dermatiti tamamen geçirecek bir şey yok benim baldırlarımda var her yaz başlıyor neyse geçmiş olsun fazla kaşımamanızı öneririm tam tersine elinize masaj yaparsanız kaşıntısını da alıyor uzun süre fakat krem öneririm kremle bol bol ovalamanızı öneririm sevgi ve ışıkla :)

mir

Kayıtlı Üye
diğer adı dermatittir bu hastalığın adı bende de var bana deterjan dokunmuyor bana özellikle sıcak dokunuyor bazılarına soğuk bazılarına deneterjan özellikle alerjiniz varmı onu öğrenin sonra dermatit için kremleri kullanın ama maalesef dermatiti tamamen geçirecek bir şey yok benim baldırlarımda var her yaz başlıyor neyse geçmiş olsun fazla kaşımamanızı öneririm tam tersine elinize masaj yaparsanız kaşıntısını da alıyor uzun süre fakat krem öneririm kremle bol bol ovalamanızı öneririm sevgi ve ışıkla :)
hangi kremi önerirsiniz? erkek olduğumuz için pek krem filanla aramız yokturda :)

origanum

Yönetici
Dermatit, deri iltihabıdır. Egzema başka bir şeydir. Hiç önermem ama kortizonlu ilaçlar ile tedavi edilir. Kronikleşmemişse geçer yoksa yine olur. Devamlı kullanmak kemik erimesine neden olur. Bir de bildiğim bir koca karı ilacı var ancak, ilkbaharda Erzurumda çok nadir olarak bulunan bir böceğin ezilmesi ile yapılan bir karışım. Bir haftalık bir uygulama sonucunda geçer. Sormadan söyleyeyim, lazım olmadığı için ilaçtan bende hiç yok.

AJA

Elit Üye
Dermatit bende de var ve kronıkleşti bacağımın üzerinde ve geçmiyor.Sadece kortizon iğnesi yapıldığında bir ay süre ile geçmişti.Sonrası malum hiç bir krem hap fayda etmedi.Egzama onun yanında daha mahsum kalıyor ve iyileşmesi daha kolay..Bir yerde paylaşmıştım egzama için acı kuyu suyu ve has zeytin yağini karıştırıp her gün sürün pamukla hatta günde 2 kez.Azalır yada tamamen geçer.

mir

Kayıtlı Üye
Çok sağolun arkadaşlar yönerilerinizi bir bir denicem kiminki yararsa yazıcam :) Allah razı olsun hepinizden

MrRabbit

Kayıtlı Üye
merhaba, çocukluğum boyunca egzama ilaçları kullandım, kaşınan, kaşıdıkça kızarıp acıyan, üstteki derisi pul pul olan lezyonlarım vardı. yıllar boyu onu yeme bunu içme şunu sürme orda durma burdan geçme, türlü türlü şeyi denedi annemler üzerimde. buna kortizonlu merhemler dahil. hiçbir şey fayda etmedi. en sonunda araya tanıdıklar koyup adını muhtemelen tahmin edeceğiniz bir dermatologa götürdüler beni. daha kapıdan girerken adamcağız sedef bu dedi. diyeceğim o ki, bazen sedef egzamaya çok benzeyip kafa karıştırabiliyor. o ihtimali elediğinizden emin olun derim. bir de, psikolojik açıdan zorlu bir dönemden geçiyorsanız bu hastalıklar azabiliyor. kendinizi manen rahatlatmanız da işe yarayacaktır. vücudunuz için de çamaşırlarınız için de saf sabun öneririm (içinde sabun bazı, su ve doğal maddeler dışında [mesela zeytinyağı, badem yağı vb.] katkı olmamalı.) son olarak, ilaç tavsiyesi almadan evvel kesinlikle doktora görünün derim. eczaneden bile tavsiye alsanız, size başkaları için uygun fakat sizin için yanlış bir ilaç önerme ihtimalleri var. çok geçmiş olsun.

mir

Kayıtlı Üye
merhaba, çocukluğum boyunca egzama ilaçları kullandım, kaşınan, kaşıdıkça kızarıp acıyan, üstteki derisi pul pul olan lezyonlarım vardı. yıllar boyu onu yeme bunu içme şunu sürme orda durma burdan geçme, türlü türlü şeyi denedi annemler üzerimde. buna kortizonlu merhemler dahil. hiçbir şey fayda etmedi. en sonunda araya tanıdıklar koyup adını muhtemelen tahmin edeceğiniz bir dermatologa götürdüler beni. daha kapıdan girerken adamcağız sedef bu dedi. diyeceğim o ki, bazen sedef egzamaya çok benzeyip kafa karıştırabiliyor. o ihtimali elediğinizden emin olun derim. bir de, psikolojik açıdan zorlu bir dönemden geçiyorsanız bu hastalıklar azabiliyor. kendinizi manen rahatlatmanız da işe yarayacaktır. vücudunuz için de çamaşırlarınız için de saf sabun öneririm (içinde sabun bazı, su ve doğal maddeler dışında [mesela zeytinyağı, badem yağı vb.] katkı olmamalı.) son olarak, ilaç tavsiyesi almadan evvel kesinlikle doktora görünün derim. eczaneden bile tavsiye alsanız, size başkaları için uygun fakat sizin için yanlış bir ilaç önerme ihtimalleri var. çok geçmiş olsun.
Sizdeki bu belirtiler bendede var fakat ben kaç uzman gezdim hepsi egzema dediler ilac veridler bos...

fikrimühim

Kayıtlı Üye
Selam ben bir program izlerken tabi bu gezelim görelim cinsinden köy ve kasaba gezileri yapılan bir program.Sohbet edilirken adamın biri egzemadan öyle çok çekmiş ki uzun uzun anlattı tedavileri kullandığı ilaçları vs vs sonrasında ise eskilerden biri ile karşılaştığını ve ona egzeması için eelerine işlenmemiş tütün yaprağı sarmasını söylemiş.Adam bunu uygulamış ve tamamen sorunsuz kurtulmuş.Ve programda bunu anlatırken duyanlar duymayanlara anlatsın demişti.Ben de nerde böyle bir sorun duysam hemen söylerim üzerimde kalmasın.Geçmiş olsun.

MrRabbit

Kayıtlı Üye
yeterince gezdim diyorsunuz :( sonuçta doktor olan onlar, tıp konusunda daha da atıp tutmayayım. ama kesinlikle emin olduğum bir konu var, stres, mutsuzluk, öfke, depresyon... bunlar en az cildimize değen o kötü kimyasallar kadar azdırıyor hastalığı... ilaçları sürekli kullanmanıza rağmen fayda göremiyorsanız belki de psikolojik zorluklar bu hastalığı tetikleyip durduğu içindir (açıkçası benim durumumda böyle işliyor, ne zaman manen zorlansam bir yerlerimde sedef lezyonları beliriyor)

mir

Kayıtlı Üye
Selam ben bir program izlerken tabi bu gezelim görelim cinsinden köy ve kasaba gezileri yapılan bir program.Sohbet edilirken adamın biri egzemadan öyle çok çekmiş ki uzun uzun anlattı tedavileri kullandığı ilaçları vs vs sonrasında ise eskilerden biri ile karşılaştığını ve ona egzeması için eelerine işlenmemiş tütün yaprağı sarmasını söylemiş.Adam bunu uygulamış ve tamamen sorunsuz kurtulmuş.Ve programda bunu anlatırken duyanlar duymayanlara anlatsın demişti.Ben de nerde böyle bir sorun duysam hemen söylerim üzerimde kalmasın.Geçmiş olsun.
Bi çok arkadaş tavsiyelerde bulundu bunuda denicem. Teşekkür ederim.

fikrimühim

Kayıtlı Üye
Bu tavsiye değil direkt tedavi.Çünkü adam resmen hiç egzema ve sedef geçirmemiş gibiydi izleri bile yoktu.Gerçi uygulalamsı biraz zorlaya bilir.Çünkü tütütn yapraklarını egzemalı bölgeye sarıp itinayla koruman gerekiyor.Belki srıp eldiven takmanız yararınıza olur.