Yahudi Tılsım Örnekleri

xalpx

Kayıtlı Üye
Anne ve çocuğunu doğum sırasında Lilith'in saldırılarından korumak için uygulanan bir tılsım.

Ekli dosyayı görüntüle 5938

Ortaçağdan gelen iki adet tılsım üstteki saygınlık ve lütuf görmek için alttaki ise bir insanı bütün silahlardan gelebilecek zararlardan koruyabilecek bir tılsım.Bu tılsımların Süleymanın yüzüğü ve Davud'un kalkanının üzerinden aktarıldığı düşünülüyor.Yapılışı için yüzeysel bilgi verecek olursak saygınlık için olan tılsım ceylan derisi üzerine işlenerek YHVH'ın ve bazı meleklerin ibranice isimlerinin belirli sayılarda okunmasıyla birlikte bazı özel işlemlerin tamamlanmasının ardından oluşturuluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 5939

Yine nazara,lilith'e ve görünmeyen tehlikelere karşı koruma özelliği olan bir tılsım örneği.

Ekli dosyayı görüntüle 5940

Not:Sadece bilgi edinilmesi amaçlı yabancı kaynaklardan kendim derleyerek paylaştım.Başka inanışlardaki tılsımlarla karşılaştırmak isteyenler olabilir.Tam olarak nasıl uygulandıklarını bende bilmiyorum.

TrophoniusKahini

Banlı Kullanıcı
Bunların çoğu kullanışlı tılsımlar değildir. Çok fazla mitolojiktir. Semboller zaten herşeyi açıklıyor. 1. Resimdeki solda bulunan hayvanlar Lilith'in kölemenleri onu korumak yada taşımak için kullanılıyor veyahut her ikisi için. Bunu tasarlayan kişi muhtemelen Lilith ile Tanrı'nın baş meleklerinin mücadelesini anlatıyordu. Çünkü sağdaki ilk sıradaki harf sırasına göre baş melek "Cebraili" "גבריאל" - ikincisi "Mikaili" "מיכאל" - üçüncüsünü bilemiyorum ama Yahudi mitolojisinde Mikailin ölen melek Sandalfon ile şeytan'a karşı mücadelesini yazar. İkinci resimdeki tılsım ise darkbooks sitesine 6 yıl önce mi ne düşmüş bir pdf de vardı bunun gibi yüzlerce zaten bunun orjinal eseride bir çok kez basıldı arkadaşında yazdığı gibi nazardan korurmuş klasik nazarlıktan bir farkı yok her hangi bir etkisi yoktur. 3- resimde Müslümanlar evlerin girişine Allahın kelimelerini yazıyorsa Musevilerde bunu ve buna benzer sözler, yazılar kullanırlar. Musevi değilseniz kullanmanız pek bir mantık dışıdır. Aslında hepsi hemen hemen Yahudi mitolojisine ait birer eser daha detayınada inilebilir ancak fazla sembol var çözmek zaman alacaktır.