Familiarınızı Kedi Formunda Çağırmak

@Y$e

Kayıtlı Üye

Not:Bu büyü familiarınızın size istediğiniz bir hayvan suretinde gelmesini sağlar. Yapmanız gereken familiarınızın her bir ayrıntısını seçmek ve onu çağırmak/geri göndermek için bir Tanrı/Tanrıça seçmek. Diğer büyülerde olduğu gibi bu büyüde de konsantrasyon ve inanç çok önemlidir. Eğer büyünün işe yarayacağını düşünmüyorsanız; işe yaramayacaktır. Bu büyüyü istediğiniz hayvan formu için uyarlayabilirsiniz. Büyüde familiarımızı kedi formunda istediğimizi varsayalım.

Büyünün Uygulanması Gereken Zaman

-Tanrı/Tanrıça'ya yakın olmak, sezgisel güçler arttığı için ve 3 gün büyünün sürmesinden dolayı dolunayda(Dolunaydan önceki gün, dolunay, dolunaydan sonraki gün)
-Ya da ayın büyüyen evresinde yapılmalıdır.

Gerekli Malzemeler

-Kalem ve kağıt
-İstediğiniz kedi formundaki familiara benzer bir kedi resmi
-Mavi, mor, kırmızı ve beyaz renkte 4 adet mum

İhtiyaç duyduğunuz malzemeleri toplayın. Öncelikle çember açıp, elementleri çağırın. Kırmızı, mavi ve mor mumları üçgen oluşturacak şekilde etrafınıza dizin. Beyaz mumu ise bu üçgenin içinde önünüze yerleştirin.

Athamenizle mavi mumu kutsarken şu sözleri söyleyin:

"Çağırıyorum seni,
Duy sesimi,
Getir yaratıcı enerjini
Sarsın çemberi."

Athamenizle mor mumu kutsarken şu sözleri söyleyin:

"Çağırıyorum seni,
Duy sesimi,
Getir ruhun enerjisini,
Sarsın çemberi."

Athamenizle kırmızı mumu kutsarken şu sözleri söyleyin:

"Çağırıyorum seni,
Duy sesimi,
Getir tamamlayıcı enerjini
Sarsın çemberi"

Athamenizle beyaz mumu kutsarken şu sözleri söyleyin:

"Çağırıyorum seni,
Duy sesimi,
Getir ilahi ışığı
Sarsın çemberi"

Mumların hepsini kutsadıktan sonra:

"Çağırmak için familiarımı,
Çağırdım tüm ihtiyacım olanları,
Mavi ile güçlendirdim iletişimi,
Mor ile artırdım ruhsal enerjimi,
Kırmızı ile sağladım ihtiyacım olan enerjiyi
Beyaz ise ilahi olana ulaştıracak
Geçekleşmesini istediğim dileği."

Ardından kağıdın bir yüzüne kedinizi çizin. Kedinizi pastel boya ya da renkli kalemlerle boyayabilirsiniz. Kağıdın diğer yüzüne kediniz ile ilgili bilgileri yazın. Bu bilgiller familiarınızı ayırt etmenizi sağlar. Bu bilgilere aşağıdaki özelliklerden istediğinizi dahil edebilirsiniz.

-İsmi
-Cinsiyeti
-Türü
-Kürk Rengi
-Göz Rengi
-Ağırlık
-Uzunluk(Kedi kulaklarının üst yüksekliği vardır.)
-Karakteri

Bilgileri tamamladıktan sonra çağırmak istediğiniz kedinin özelliklerine uygun bir kedinin resmini kedinin bilgilerinin yazılı olduğu yüzün üzerine koyun. Ardından kağıdınızı resim içeride kalacak şekilde iki kez katlayın. Kağıdın üzerine pentagram işareti çizin ve kağıdı bir kez daha katlayın.

Katlanmış bu kağıdı göğsünüzün üzerinde tutun ve şunları söyleyin:

"(Çağırmak istediğiniz Tanrı/Tanrıçanızın ismi) seni çağırıyorum,
Beni (Kedi formundaki familiarınızın ismi) ile kutsa
(Kedi formundaki familiarınızın ismi) bana bağlı olsun
Kutlu olsun"

Mumları üç gün için üç eşit parçaya ayrılacak şekilde işaretleyin; bu gece ve sonraki iki gece için yukarıda yazanları tekrar edin, mumlar işaretli yere eriyene kadar katlanmış kağıdınızı çemberde tutun.(Mumları üfleyerek söndürmeyin.) Ardından katlanmış kağıdı öpün, yastığınızın altına koyun ve uyuyun.

Büyüyü bitirdikten sonra Tanrı/Tanrıça'nıza familiarınızı yaratıp size göndermeleri için bekleyin. Ortalama bekleme süresi yaklaşık bir haftadır ama istediğiniz kedi çok karmaşık ise size gönderilmesi daha uzun süre alabilir. Zaten familiarınızın ruhu yaratıldığı zaman sizinle telepatik iletişimde bulunacaktır(Rüya,vizyon vs.) Burada zaman alan şey familiarın suretidir. Bir hafta içinde size gönderilmese bile familiarınız eninde sonunda sizi bulacaktır.

Büyünün bittiği 3. gün sonunda familiarınızı aramaya başlamalısınız. Etrafınıza dikkatlice bakın; çünkü zor olan kısım burasıdır. Elbetteki aramaktan kastedilen 7/24 aramak değildir. Sadece algılarınızı açık tutmanız gerekir. Ayrıntı olarak belirtmediğiniz özellikler Tanrı/Tanrıça'nızın takdirine kalmıştır. Örneğin familiarınızın yaşını belirtmemişseniz familiarınız size yavru bir kedi olarak da gönderilebilir; yaşlı bir kedi olarak da. Ancak çizdiğiniz ve belirttiğiniz özellikte bir kedi suretinde olacaktır.

Unutmayın; familiarınız sizi ve önemsediğiniz kişileri korur. Size asla ihanet etmez. Onları istemediğiniz takdirde bu durum onları üzer ancak hala sizin yanınızda olur yani size zarar vermez. Familiarınızı istediğiniz şekilde eğitebilirsiniz, bir cadı familiarını aydınlık çalışmalarında olduğu kadar karanlık çalışmalarında da kullanabilir.

EKLEMELER

- Bu büyüye internette rastladığımda son derecede yararsız haldeydi. Çember açma olmadan, mumların enerjilerinden faydalanmadan, büyünün zamanı belirtilmeden yazılmış, çizilmiş haldeydi. Büyünün taslağı ve konusuna elbette dokunmadım ama bazı eklemeler yaptım. Bu eklemelerin içinde büyünün yapılma zamanı, mumlar, mumların kutsanması ve bunun için söylenen spelller, çember açma var.
-Familiar hakkında bilgi almak için; http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=12065&highlight=familiar
-Mumların üç gün içinde bitmesi aynı zamanda yatmadan önce işaretlenen yere kadar erimesi gerekiyor bu yüzden çok büyük mumları tercih etmemekte fayda var mümkünse küçük mumlar tercih edilmeli.
-Tercihe göre tütsü, yağ ya da kristaller de çalışmaya eklenebilir. Bu büyü yapılabilecek en yalın hali.
-Familiar ile telepatik iletişim kurmak için hatta en önemlisi bu büyüyü yapmak için ciddi anlamda yeterli durumda olmak lazım. Yeterli durumdan kastım ise enerjiyi kullanabilen, yönlendirebilen ve telepatik titreşimleri alacak kadar algıların açık olan kişilerin yapması gerekiyor.
-Son olarak her büyüde olduğu gibi spellleri kendinize göre uyarlayabilirsiniz. Örnekleri sadece fikir alınması için verdim.

biard

Kayıtlı Üye
Aklıma kedi tanrıça bastet geldi şimdi. Paylaşım için teşekkür ederim.

@Y$e

Kayıtlı Üye
Aklıma kedi tanrıça bastet geldi şimdi. Paylaşım için teşekkür ederim.

Kedi Tanrıça olduğu için aklınıza gelmesi çok normal :) İstediğiniz her Tanrı/Tanrıça ile çalışabilirsiniz; bir sınırlama yok bu tarz büyülerde. Bastet ile de çalışabilirsiniz; Isis ile de; Zeus ile de. Her ne kadar birbirinden farklılar gibi görünse de önemli olan size uygun gelmesi. Faydalanmanız dileğiyle.

4

43887

bu yöntemi uygulasam bende bastet yada isisi çağırırdım ,fakat bu tür majikal çalışmalar yapmak için işin içerisinde olmam gerektiği inancındayım farklı ritüeller yapıyorum fakat bu türlere bir türlü giremedim...bence ehil olmak gerekiyor...sevgiler...

@Y$e

Kayıtlı Üye
Ehil olmak gerekiyor elbette. Her ne kadar çok malzeme gerekmese de çok girift olmasa da zor bir ritüel. Zorluğu nereden kaynaklanıyor peki? Aslında tam olarak buradan kaynaklanıyor. Çünkü burada bir familiar yaratılması isteğinizi Tanrı/Tanrıça'nıza ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Yaratılan familiar ise istediğiniz bir formun bedeninde kendine yer buluyor. Arada ne bir varlık kullanıyorsunuz ne de olan bir varlığın değişimini sağlıyorsunuz. Tabiri caizse sıfırdan bir varlık yaratılıyor ve bu sadece sizin enerjinizle gerçekleşiyor. Dolayısıyla buradaki anahtar: Sizin enerjiniz. Enerjinizi ne kadar yüksek bir konsantrasyon ile sağlar ne kadar iyi yönlendirirseniz bu ve benzer ritüellerin de başarıya ulaşma oranı o kadar artar. Peki enerjinizi nasıl arttıracaksınız? Bu da bol bol pratik yapmaktan, bol bol meditasyon yapmaktan geçiyor.
Kendinizi hazır hissetmeden hiçbir yola girmeyin. Bu Wicca olur, Witchcraft olur. Ya da başka öğretiler olur. Hazır olduğunuzda zaten size bu yola girmeniz ile ilgili çağrılar gelecektir. Sizin bu süreçte yapmanız gereken şey araştırmak; çok okuyun, çok bilgi sahibi olun.
Son olarak bu ehil olma konusunu gözünüzde büyütmeyin. Kimse bu yola ehil olarak girmedi. Herkesin bir acemi dönemi oldu. Sizin yapmanız gereken şey kendinizi hazır hissettiğinizde, altarınızı kurup büyü zanaatinde kendinizi geliştirmeye çalışmak.
Sevgiyle kalın.

sevgilialaska

Kayıtlı Üye
Dört mum olması gerektiğini söylemişsin? üçgen açma konusunda yardım edermisin ? bir türlü anlayamadım :S

Seyyahun

Kayıtlı Üye
Once meditasyon yaparak familiar spiritimizi bulmaliyiz.Bu bir baykus ,aslan,kurt formunda vs. olabilir.Tabiki bu onun bir hayvan oldugunu anlamina gelmiyor.Misal Eger gordugunuz bir aslan ise bu familiarinizin kudretli ve koruyucu oldugunu gosterir.Daha sonraki asamalarda ona ismini sorabilir ve sizinle konusmasini soyleyebilirsiniz.Ve adim adim ilerleyebilirsiniz.

GABRIELL1

Kayıtlı Üye
Dört mum olması gerektiğini söylemişsin? üçgen açma konusunda yardım edermisin ? bir türlü anlayamadım :S

bende o konu da takılmıştım .
mavi,mor ve kırmızı mumu üçgen oluşturcak şekilde yerleştiriyoruz.Sırası önemli değilmiş.Orta kısmada @yşenin de dediği gibi beyaz mum konuluyor bu kadar

iyi forumlar.

@Y$e

Kayıtlı Üye

Evet 4 mum olması gerekiyor. Zihninizde canlandıramanızı anlayışla karşılıyorum, bu soruyla bir kez daha karşılaştım. Aşağıda vereceğim şemayla zihninizde canlandırmanızı diliyorum.

Once meditasyon yaparak familiar spiritimizi bulmaliyiz.Bu bir baykus ,aslan,kurt formunda vs. olabilir.Tabiki bu onun bir hayvan oldugunu anlamina gelmiyor.Misal Eger gordugunuz bir aslan ise bu familiarinizin kudretli ve koruyucu oldugunu gosterir.Daha sonraki asamalarda ona ismini sorabilir ve sizinle konusmasini soyleyebilirsiniz.Ve adim adim ilerleyebilirsiniz.

Aslında bu büyüyü yapmadan önce familiarımızın formunu bu şekilde tespit etmek çok mantıklı. Ancak bunu bu büyüden önce gerçekleştireceğimiz hazırlık evresinde uygulamalıyız çünkü familiarlar cadıların her zaman en sadık dostları olmuştur ve bunu hayali bir tasvirde bırakmayıp bir canlı formunda yanımızda olmasının daha doğru olacağı kanısındayım. Familiarımızı ise de tamamen kendi enerjimizi ve Tanrı-Tanrıça'larla bağımızı kullanarak gerçekleştirdiğimiz bir ritüelle, bizim enerjimizle form bulmasını sağlamak muhakkak familiarımızla aramızdaki iletişimi arttıracaktır.

bende o konu da takılmıştım .
mavi,mor ve kırmızı mumu üçgen oluşturcak şekilde yerleştiriyoruz.Sırası önemli değilmiş.Orta kısmada @yşenin de dediği gibi beyaz mum konuluyor bu kadar

iyi forumlar.

Aydınlatıcı açıklamanız için teşekkür ederim. Olabildiğince açıklayıcı anlatmaya çalışsak da bazı kısımları zihnimizde canlandıramamız çok normal. Büyü yapmaya alıştıkça, bu ve bunun gibi zihnimizde canlandırmamızın zor olduğu ancak büyünün kilit noktası diyebileceğimiz kısımlar; aklımıza kazınmaya başlayacaktır.

Büyü Mekanizmasının Şeması

Seyyahun

Kayıtlı Üye
Familiar spritimizi bulmak icin yapilan bir meditasyon ,

-Oncelikle meditasyon pozisyonumuzu aliyoruz

-Ardindan 3 derin nefes aliyoruz ve nefesimize odaklaniyoruz (al-ver)

-Kendimizi hazir hissettigimizde,3 adet dal in ayaklarimizdan cikarak toprakla birlestigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Ardindan Mor bir isigin topraktan bu 3 adet dal a ardindan ayaklarimizi ordan govdemizi ve basimizi (tum bedenimizi)kapladigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Ardindan tekrar nefesimize odaklaniyoruz. Nefes alirkan saf beyaz bir isik ve verirken de karanlik(siyah)bir enerjinin verdiginiz nefes ile bedeninizi terk ettigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Bedenimizin gittikce beyaz parlak bir isik ele doldugunu ve gittikce daha da parlak hale geldigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Ardindan bu beyaz isigin icinde Spirit guide (koruyucu ruh yada gozeten) ile konusmayi deniyoruz.Bunun icin kendinizi zorlamayin brakin dogal olarak ,kendiliginden baslasin.

-Konusma bitmeden once onun adini sorun.

-Ayrica herhangi bir hayvan figuru olarak da gorebilirsiniz.(kedi,kurt,baykus,aslan vs.)Sizinle konusmasini isteyin ve daha once de belirttigim gibi Bunun icin kendinizi zorlamayin brakin dogal olarak ,kendiliginden baslasin.

-Son olarak tum gorduklerinizi ve konustuklarinizi not alin..

@Y$e

Kayıtlı Üye
Familiar spritimizi bulmak icin yapilan bir meditasyon ,

-Oncelikle meditasyon pozisyonumuzu aliyoruz

-Ardindan 3 derin nefes aliyoruz ve nefesimize odaklaniyoruz (al-ver)

-Kendimizi hazir hissettigimizde,3 adet dal in ayaklarimizdan cikarak toprakla birlestigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Ardindan Mor bir isigin topraktan bu 3 adet dal a ardindan ayaklarimizi ordan govdemizi ve basimizi (tum bedenimizi)kapladigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Ardindan tekrar nefesimize odaklaniyoruz. Nefes alirkan saf beyaz bir isik ve verirken de karanlik(siyah)bir enerjinin verdiginiz nefes ile bedeninizi terk ettigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Bedenimizin gittikce beyaz parlak bir isik ele doldugunu ve gittikce daha da parlak hale geldigini gozumuzde canlandiriyoruz.

-Ardindan bu beyaz isigin icinde Spirit guide (koruyucu ruh yada gozeten) ile konusmayi deniyoruz.Bunun icin kendinizi zorlamayin brakin dogal olarak ,kendiliginden baslasin.

-Konusma bitmeden once onun adini sorun.

-Ayrica herhangi bir hayvan figuru olarak da gorebilirsiniz.(kedi,kurt,baykus,aslan vs.)Sizinle konusmasini isteyin ve daha once de belirttigim gibi Bunun icin kendinizi zorlamayin brakin dogal olarak ,kendiliginden baslasin.

-Son olarak tum gorduklerinizi ve konustuklarinizi not alin..

Meditasyon klasik bir teknikle başlıyor. Önce yer küreye bağlanıyoruz bu dallar(ya da kök olarak da zihninizde canlandırabilirsiniz.) ardından yer kürenin enerjisini çekiyoruz.
Nefese odaklanmak meditasyon yapmak için gerekli meditatif konumu sağlamaya yardımcı bir teknik olmakla beraber gerekli konsantrasyonu sağlamak için de kullanılabilecek en kolay yoldur. Çoğu kişi nefesi takip ederek meditatif konuma ulaşır bu işlemi nefes alınca ciğerlerimize kadar ulaşan nefesimizi alış yolumuz ile nefesi verme yolumuzu izleriz, nefes alınca nefesin en çok dolduğu yani ciğerlerin en şişkin durumda olduğu an ile nefesi tamamen verdiğimiz an arası nefesimizin vücudumuza etkilerini takip ederiz.
Nefes alırken aldığımız an havayı beyaz, verdiğimiz an siyah olarak imaje etmemin nedeni ise havanın saflığının içimizdeki negatif, olumsuz duygu ve hisleri zamanla arındırması prensibine dayanmaktadır.
Şüphesiz bu meditasyonun en zor kısmı familiar spirit ile iletişim kurma kısmıdır. Bu kısmı hemen gerçekleştiremeyebilirsiniz, moralinizi bozmayın. Daha önce de söylediğim gibi bu meditasyon büyü öncesi hazırlık evresinde, familiarın formunu belirleme konusunda size yardımcı olabilecek bir yardımcı uygulamadır.

Seyyahun

Kayıtlı Üye
Meditasyon klasik bir teknikle başlıyor. Önce yer küreye bağlanıyoruz bu dallar(ya da kök olarak da zihninizde canlandırabilirsiniz.) ardından yer kürenin enerjisini çekiyoruz.
Nefese odaklanmak meditasyon yapmak için gerekli meditatif konumu sağlamaya yardımcı bir teknik olmakla beraber gerekli konsantrasyonu sağlamak için de kullanılabilecek en kolay yoldur. Çoğu kişi nefesi takip ederek meditatif konuma ulaşır bu işlemi nefes alınca ciğerlerimize kadar ulaşan nefesimizi alış yolumuz ile nefesi verme yolumuzu izleriz, nefes alınca nefesin en çok dolduğu yani ciğerlerin en şişkin durumda olduğu an ile nefesi tamamen verdiğimiz an arası nefesimizin vücudumuza etkilerini takip ederiz.
Nefes alırken aldığımız an havayı beyaz, verdiğimiz an siyah olarak imaje etmemin nedeni ise havanın saflığının içimizdeki negatif, olumsuz duygu ve hisleri zamanla arındırması prensibine dayanmaktadır.
Şüphesiz bu meditasyonun en zor kısmı familiar spirit ile iletişim kurma kısmıdır. Bu kısmı hemen gerçekleştiremeyebilirsiniz, moralinizi bozmayın. Daha önce de söylediğim gibi bu meditasyon büyü öncesi hazırlık evresinde, familiarın formunu belirleme konusunda size yardımcı olabilecek bir yardımcı uygulamadır.

Cok guzel bir aciklama olmus.
Tesekkurler.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Yanlış anlaşılma olmasın da, neden Türkçe kullanmak yerine yarım yamalak İngilizce kullanılıyor ki?
Ya da neden tamamen İngilizce konuşulmuyor?
Bu yazı sahibi için demiyorum da genelde bu durum var, böyle sanki çok özel bir zümreye aitmiş gibi bir hava seziyorum bazen, Allah'tan öyle ortada sırlı çok gizli bir şey de yok.
Ha teknik mevzu olur tamam, Türkçe karşılığı doyurucu olmaz ona da tamam.

''Familiar Spirit=Benzeş/Aşina Ruh''
''Athame=Ayin Hançeri''
Bütün yazı Türkçe, iki üç kelime İngilizce olunca bence ne daha kolay oluyor ne de daha karizmatik oluyor. :)

@Y$e

Kayıtlı Üye
Bir kelebek olabilir mi?

İstediğiniz formda çağırabilirsiniz elbette; ancak ömrü bu kadar kısa olan bir canlının formunu tercih etmemenizi öneririm. Kedi, köpek gibi ömrü diğer canlılara nazaran daha fazla olan canlı formlarını kullanmanız bence daha doğru olacaktır.

Yanlış anlaşılma olmasın da, neden Türkçe kullanmak yerine yarım yamalak İngilizce kullanılıyor ki?
Ya da neden tamamen İngilizce konuşulmuyor?
Bu yazı sahibi için demiyorum da genelde bu durum var, böyle sanki çok özel bir zümreye aitmiş gibi bir hava seziyorum bazen, Allah'tan öyle ortada sırlı çok gizli bir şey de yok.
Ha teknik mevzu olur tamam, Türkçe karşılığı doyurucu olmaz ona da tamam.

''Familiar Spirit=Benzeş/Aşina Ruh''
''Athame=Ayin Hançeri''
Bütün yazı Türkçe, iki üç kelime İngilizce olunca bence ne daha kolay oluyor ne de daha karizmatik oluyor. :)

Ne demek istediğinizi anlıyorum. Ben de gündelik hayatta Türkçe karşılığı olan ve toplum tarafından benimsenmiş olan kelimelerin İngilizce olarak kullanılmasına, arkadaşlarımın İngilizce durumlar paylaşarak havalı görünmeye çalışmasını anlamıyorum. Kendi yazılarımda da olabildiğince öz Türkçe açıklamalar yapmaya çalışıyorum. Detayların bile açıklamasını yapıyorum ki kimsenin kafasında soru işareti kalmasın.
Ancak; bu kavramları İngilizce olarak paylaşılmasının nedeni ne paylaşan kişilerin kendilerini özel bir zümre olarak göstermeye çalışması ne de daha karizmatik durması. Yanlış anlamayın amacım sorduğunuz soruya cevap vermek. Belki benden çok daha bilgilisiniz ben sadece kendimce açıklama yapmak istiyorum. Ben bu konularla ilk ilgilenmeye başladığım zamanı aşağı yukarı hatırlıyorum. 14 yaşındaydım ve o zaman da cadılıkla ilgili temel kavramlar İngilizce olarak kullanıyordu ki şimdi de İngilizce olarak kullanılıyor. Bunun açıklamasını iki şekilde yapmayı uygun görüyorum. Birincisi cadılık bizim kültürümüze yabancı bir yol, kavramların hepsi Batı ekolünden. Ve kavramları kullanırken yapılacak en ufak dikkatsizlik yanlış bilgilendirmeye neden olabiliyor. Wiccan/Cadı kavramlarının hala birbirine karıştırılması gibi. Batı ekolünde her cismin, dinin, pratiğin, yolun ayrı isimleri var. Mesela cadılıkla ilgili hiçbir bilgisi olmayan birisi athameyi ilk duyduğunda zihninde hiçbir şey canlanmıyor. Araştırma yapmak istediğinde athame yazıp araştırması bizim dilimize sınırlı olarak çevrilmiş olan gerek İngilizce gerek Latince tüm kaynakları önüne seriyor. Ve athamenin ne demek olduğunu, nasıl bir bıçak olduğunu öğreniyor. Ama biz athameye ritüel bıçağı dersek cadılıkla yeni ilgilenen arkadaşlarımızın araştırma imkanını ellerinden alıyoruz. Elbette konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler cadıların ritüel bıçağının athame olduğunu biliyor ancak yeni ilgilenmeye başlayanlar bizim kültürümüze yabancı olan bu kavramların İngilizce şeklini öğrenmeli ki araştırma potansiyelleri düşmesin. İkinci olarak da gerek gizli mabette gerek diğer parapsikoloji sitelerinde konular bu bu kavramların İngilizce formuyla açılmış durumda ve dolayısıyla bilgiler bu başlıkların altında birikmiş. Konulara yönlendirme yaparken yönlendirme yapılan konuyla açılan konunun içeriklerinin birbirine benzemesine dikkat ediyorum. Örneğin ben bu konuya yönlendirme yapacak olsam; yönlendirebileceğim konu: http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=12065&highlight=familiar

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Ne demek istediğinizi anlıyorum. Ben de gündelik hayatta Türkçe karşılığı olan ve toplum tarafından benimsenmiş olan kelimelerin İngilizce olarak kullanılmasına, arkadaşlarımın İngilizce durumlar paylaşarak havalı görünmeye çalışmasını anlamıyorum. Kendi yazılarımda da olabildiğince öz Türkçe açıklamalar yapmaya çalışıyorum. Detayların bile açıklamasını yapıyorum ki kimsenin kafasında soru işareti kalmasın.
Ancak; bu kavramları İngilizce olarak paylaşılmasının nedeni ne paylaşan kişilerin kendilerini özel bir zümre olarak göstermeye çalışması ne de daha karizmatik durması. Yanlış anlamayın amacım sorduğunuz soruya cevap vermek. Belki benden çok daha bilgilisiniz ben sadece kendimce açıklama yapmak istiyorum. Ben bu konularla ilk ilgilenmeye başladığım zamanı aşağı yukarı hatırlıyorum. 14 yaşındaydım ve o zaman da cadılıkla ilgili temel kavramlar İngilizce olarak kullanıyordu ki şimdi de İngilizce olarak kullanılıyor. Bunun açıklamasını iki şekilde yapmayı uygun görüyorum. Birincisi cadılık bizim kültürümüze yabancı bir yol, kavramların hepsi Batı ekolünden. Ve kavramları kullanırken yapılacak en ufak dikkatsizlik yanlış bilgilendirmeye neden olabiliyor. Wiccan/Cadı kavramlarının hala birbirine karıştırılması gibi. Batı ekolünde her cismin, dinin, pratiğin, yolun ayrı isimleri var. Mesela cadılıkla ilgili hiçbir bilgisi olmayan birisi athameyi ilk duyduğunda zihninde hiçbir şey canlanmıyor. Araştırma yapmak istediğinde athame yazıp araştırması bizim dilimize sınırlı olarak çevrilmiş olan gerek İngilizce gerek Latince tüm kaynakları önüne seriyor. Ve athamenin ne demek olduğunu, nasıl bir bıçak olduğunu öğreniyor. Ama biz athameye ritüel bıçağı dersek cadılıkla yeni ilgilenen arkadaşlarımızın araştırma imkanını ellerinden alıyoruz. Elbette konu hakkında bilgi sahibi olan kişiler cadıların ritüel bıçağının athame olduğunu biliyor ancak yeni ilgilenmeye başlayanlar bizim kültürümüze yabancı olan bu kavramların İngilizce şeklini öğrenmeli ki araştırma potansiyelleri düşmesin. İkinci olarak da gerek gizli mabette gerek diğer parapsikoloji sitelerinde konular bu bu kavramların İngilizce formuyla açılmış durumda ve dolayısıyla bilgiler bu başlıkların altında birikmiş. Konulara yönlendirme yaparken yönlendirme yapılan konuyla açılan konunun içeriklerinin birbirine benzemesine dikkat ediyorum. Örneğin ben bu konuya yönlendirme yapacak olsam; yönlendirebileceğim konu: http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=12065&highlight=familiar
Teşekkürler. Yazınızda zaten demek istediğim şeyi belirtmişsiniz aslında. Bu ekol bize yabancı olabilir bununla birlikte aşırı yaygın. Bildiğiniz üzere ekoller nadiren sabit kalabilir, (ki zaten paganizm de cadıcılık da 10 yıl öncesinden bambaşka bir yerde şuan ve bunun iyi mi kötü mü olduğu ayrı bir tartışma konusu elbette) girdiği coğrafyada geleneklerle ve benzer ekollerle harmanlanır. Göreceksiniz ki bundan belli bir zaman sonra karşımıza Anadolu kültürüyle harmanlanmış apayrı melez ekoller çıkacak.
Bu dönüşüm madem canlı bir halde oluyor o halde Türkçeleştirmekte zarar yok fayda var diye düşünüyorum.
Araştırma güdüsünü tetiklemek adına söyledikleriniz ise tamamen doğrudur ve olması gereken de budur. Zaten araştırma yapmayan kişi asla ve kat'a ilerleyemez.
En basitinden Athame aslında majikal hançer de değildir, sanatçıların eskiden kalemlerini, kömürlerini veya kullandıkları küçük nesneleri yontmak için kullanılan mini sanat bıçağı olan Artavus (Art-avus veya Art-hame) kelimesinin türetilmişidir.
Adamlar başka kültürlerde gördükleri Romalı Secespita (sonsuz fedakarlıktan türemiştir) adlı kurban bıçağı, Malezya dolaylarından Kris vs. vs. alıp aslında ''sanat bıçağı'' anlamındaki kelimeden kendi ''maji sanatı bıçağı'' olarak dönüştürmüşler.
Türkçe dönüşümün başlatıcı jenerasyonu sizlersiniz anlatmak istediğim asıl nokta bu. :)

[XTR] Similar Threads

Ü
Cevaplar
12
Görüntüleme
540
Üye silindi 76175
Ü
Ü
Cevaplar
18
Görüntüleme