Litha/Yaz Ortası Günü(Güneş Bayramı)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhabalar. :)

21~22 Haziran Litha/Yaz Ortası

Uluslararası,ama özellikle Avrupa’da kutlanan büyük bayramlardan biridir.
Bu gece,öncelikle Yaz ortası gecesidir.”Büyük Büyü”için uygun zamandır.
Bu akşam, sevgi ritüelleri yerine getirilir.Özel kokulu,baharatlı bitkiler gece yarısı dikilir.
Fırtına,yangın,kara büyü,hastalık ve kazalardan korunmak için ateş yakılır.
Uygun bitki ve baharatar : limon,kiraz ve meşe

Yaz gün dönümü. Güneş bayramıdır diyebiliriz. Artık bolluk zamanıdır. Tanrı ve Tanrıça'nın tüm gücü, güneşin sıcaklığı ortadadır. Litha için yapabilecekleriniz: Sabah erken saatlerde kalkıp güneşin doğumunu izleyebilirsiniz. Litha'da ritüel, büyü veya günlük işlerinizde kullanabileceğiniz renkler: Yeşil, sarı, altın rengidir. Kullanabileceğiniz bitkiler: Papatya, beş parmakotu, mürver çiçeği, rezene, lavanta, misk otu, kekik, mine çiçeği(tütsü olabilir) kenevir, hezaren çiçeği, çam, gül Litha ziyafeti için tema olarak sarı, turuncu ve altın rengini kullanmaya çalışın. Havuç, portakal, bal gibi. İçecek olarak light bira, bal rakısı, beyaz ve kırmızı şarap, elma şarabı, limonata gibi içecekleri tercih edebilirsiniz. Bir şenlik ateşi yakın ve içine tanrılara lavantadan bir hediye sunun. Ateşe sarı kantaron da atabilirsiniz. Koruma için eve asabilirsiniz. Gece peri halkını görmek istiyorsanız, kekiği zeytinyağı ile ıslatarak göz kapaklarınıza sürebilirsiniz. Yaşlı bir ağacın yanında bulunursanız görme şansınız daha yüksek olur. Peri halkı için pencere önüne biraz süt ve bal koyun.

-Litha'da güneşi karşılamak için tan ağarmadan kalkmak gelenektir.
-Güneş doğarken ve batarken resmini çizebilirsiniz
-Kullanabileceğiniz renkler; Yeşil-sarı-altın
-Kullanabileceğiniz bitkiler; Papatya, beşparmakotu, mürver çiçeği, rezene, lavanta, misk otu, kekik, mine çiçeği(tütsü olabilir) kenevir, hezaren çiçeği, çam, gül
-Dünyaya şifa ve sevgi getirmek adına ritüel oluşturabilirsiniz
-Bir şenlik ateşi yakın ve içine tanrılara lavantadan bir hediye sunun. Ateşe sarı kantaron da atabilirsiniz. Ve koruma için eve asabilirsiniz.
-Tanrıça için sunağa gül yerleştirebilirsiniz
-Cadı zanaatine uygun olarak çelenk hazırlayabilirsiniz (mine veya pelin uygun olur)
-Yule'dan kalan eski çelenklerinizi festival ateşinde yakarak kötü şansı defedebilirsiniz.
-Bir ateş kehaneti deneyin.Yaktığınız festival ateşinden sıçrayan alevlerdeki formları ayırabilirsiniz.
-Kazanın etrafına veya misk otu dolu bir kabın etrafına çiçeklerden bir halka yapın.
-Gece peri halkını görmek istiyorsanız, kekiği zeytinyağı ile ıslatarak göz kapaklarınıza sürebilirsiniz. Yaşlı bir ağacın yanında bulunursanız görme şansınız daha yüksek olur.
-Peri halkı için pencere önüne biraz süt ve bal koyun.
-Evi korumak adına, bir demet rezeneyi kırmızı kurdele ile bağlayarak kapınızın önüne asabilirsiniz.
-Bir deniz kabuğunu tılsım olarak boynunuza asabilirsiniz.
-Size rahatsızlık veren, üzen ne varsa bir kağıda yazıp ateşe atarak hayatınızdan çıkmasını isteyebilirsiniz.
-Psişik rüyalar için bir kese hazırlayıp yastığınızın altına koyabilirsiniz. (misk otu, defne ve lavantayı, mavi veya sarı bir bez içine bırakın ve kırmızı iplikle dikin)
-Yule'da olduğu gibi Meşe ve Çobanpüskülü kralı arasındaki savaşı canlandırabilirsiniz. Ancak unutmayın bu kez Çobanpüskülü Kralı kazanmalı.
-Açık havada bir kahvaltı veya piknik düzenleyebilirsiniz.
-Litha ziyafeti için tema olarak sarı, turuncu ve altın rengini kullanmaya çalışın. Havuç ,portakal, bal gibi.
-İçecek olarak light bira, bal rakısı, beyaz ve kırmızı şarap, elma şarabı, limonata gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

Kaynak: Paganizm ile ilgili bir site. :)

Sevgiyle Kalın. :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kıştan kalan majikal eşya ve artık işlevini yitiren nesneleri evden çıkarmak, yakmak ve dönüştürmek çok mantıklı. Be bugün kazan (porselen) yapacağım kendime,her bayramda onunla özdeşleşen bir nesne üretiyorum artık,sizlere de tavsiye ederim. Böylece yıl sonunda hemen herşeyi toparlamış olursunuz.

Bugün bizim semt pazarı vardı, mevsime ait yeşillik ve meyveleri koklayarak tek tek seçtim. Bunlardan kışa hazırlık için kurutulacak otları sabahtan hazırlayıp güneşe astım balkonda; Kereviz, rezene ve nane .
Bugün eğer hava şu andki gibi kapalı yağdı yağacak olmasa, aslında en uzun gündüz ve güneşte kurutma yapmanın zamanı.

Ve mevsim meyvelerini buz ile blendırdan geçirip( arzu eden alkol ekleyebilir) akşam ghimli stüdyodan en sevdiğim animelerden olan "küçük cadı kiki"yi izleyip Türkiye gündeminin karışıklığından kendimi uzaklaştırmak ve nefes almak istiyorum.

Kutluhan

Banlı Kullanıcı
Bu ritüaller tam olarak hangi inanışın bir parçası? Tanrılar, tanrıça gibi.. :smash:

biard

Kayıtlı Üye
Ailemin pagan olması fikri çok hoş geliyor kulağa. :D ama malesef. Ben de dua etmekle yetineceğim. Ben ilerde ayrı eve çıkmaktan çok açık hava ritüelleri düşünüyorum. bayramları ormanlarda kutlayabilirim.

Ü

Üye silindi 38107

Bu Litha/Yaz Ortası Günü için bende ametist obsidyen ve kuvars taşları var.Bu taşlarla önerebileceğiniz bir çalışma varmı?
Birde bende gül tütsüsü var onu yaksam olur mu?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Ailemin pagan olması fikri çok hoş geliyor kulağa. :D ama malesef. Ben de dua etmekle yetineceğim. Ben ilerde ayrı eve çıkmaktan çok açık hava ritüelleri düşünüyorum. bayramları ormanlarda kutlayabilirim.

Açık hava ritüellerine jandarma da katılıyor,hevesinizi kırmayayım da :=))) yani tecrübeyle sabittir.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bu Litha/Yaz Ortası Günü için bende ametist obsidyen ve kuvars taşları var.Bu taşlarla önerebileceğiniz bir çalışma varmı?
Birde bende gül tütsüsü var onu yaksam olur mu?

Taşlarınız güneş ile şarj oluyorsa tüm gün güneşe bırakıp şarj edebilirsiniz sonra yapacağınız uygulamalarda kullanabilirsiniz. :)
Diğer sorunuza gelirsek gül bitkisi zaten Litha bayramında özel olarak kullanılan bitkilerdendir.Yani tütsüsünü kullanabilirsiniz iyi olur. :)

Ü

Üye silindi 38107

Taşlarınız güneş ile şarj oluyorsa tüm gün güneşe bırakıp şarj edebilirsiniz sonra yapacağınız uygulamalarda kullanabilirsiniz. :)
Diğer sorunuza gelirsek gül bitkisi zaten Litha bayramında özel olarak kullanılan bitkilerdendir.Yani tütsüsünü kullanabilirsiniz iyi olur. :)

Çok teşekkürler Syn. Tai Chi Chuan.Bir sorum daha olacak umarım zahmet vermiyorumdur.Peri halkını gece gözlemlemeyi çok isterim.Ama gece gece dışarı çıkabiliceğimi hiç sanmıyorum.İlk sorum ben kekiği zeytinyağı ile karıştırıp göz kapaklarıma sürsem ama dışarı çıkmadan balkondan arka bahçemizi gözlemlesem olur mu?
İkinci sorumsa şu: Malesefki ailemde huzur denen bir olay kalmadı diyebilirim.Üniversite sınavıdır odur budur hep bir kavga halinde oluyoruz.Acaba gece peri halkını göremesem bile onlardan bir dilekte bulunabilirmiyim?Tabi eğer bulunulabiliyorsa kendime özel bir yöntem oluştururum.Tekrardan zahmet vermiyorumdur umarımç

biard

Kayıtlı Üye
lavander, inanmıyorum hayallerim yıkıldı şuan. :D ama ıssız bir orman bulurum diye düşünüyordum ben. gerçi öyle bir yer yok galiba. çadırın içinde filan yapmaya kalksam karışırlar mı yine? tecrübenize dayanarak cezai bir şeyler uyguluyorlar mı?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
lavander, inanmıyorum hayallerim yıkıldı şuan. :D ama ıssız bir orman bulurum diye düşünüyordum ben. gerçi öyle bir yer yok galiba. çadırın içinde filan yapmaya kalksam karışırlar mı yine? tecrübenize dayanarak cezai bir şeyler uyguluyorlar mı?
Yaninizda hicbir malzeme goturmeyip sirf meditasyon yaparsaniz kimse bisey demiyor.Cezai birsey basima gelmedi ama kibarca kovaliyorlar.

biard

Kayıtlı Üye
Ama haksızlık bu. Ormanlar hepimizin yani. Ama yabancı ülkelerde bir şey denildiğini zannetmiyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bolluk ve bereketin bayramı, Tanrı ve Tanrıçanın güçlerinin en dorukta olduğu Litha (Yaz gündönümü) Kutlu Olsun! :)