Lucifer

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Lucifer filimlerdeki gibi boynuzlu demon gibi birşey midir? yoksa bir meleğemi benziyor kanatlı falan mıdır.?

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Çok merak ediyorum kimisi boynuzlu bir yaratığa benzediğini söylüyor kimiside bir meleğe benzedini ama hangisi doğru bilmiyorum eskiden oda bir melekti bir meleğe benzeme ihtimali daha yüksek gibi.

partos

Kayıtlı Üye
Boynuzlu yaratık dediğiniz pandır mitolojiyle alaklı bir inanış.Bildiğim kadarıyla görünüşü değişkendir(Azrail gibi düşün göründüğü kişiye gör değişir)

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bedensiz varlıkların sabit bir şekli yoktur , çünkü enerjisel oluşumlardır. Maddi dünyaya tekerrürleri İnsan zihnine yansıtmak istedikleri gibidir.
İyi Forumlar...

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Her şekle girebilirler ama kendi şekli olduğuna eminim.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Lucifer sabah ışığı demektir,Işık bedenli olduğu varsayılır.Çünkü bazı inançlarda düşmüş bir melektir,yani nurdan yaratılmıştır.Ben size başka şey sorayım,meleklerin kanatlı olduğunu nereden biliyorsunuz?

foxx

Banlı Kullanıcı
Lucifer kadın görünümdedir.rengi yeşildir şeytanlaş'mıs cirkinleşmiş hali ise kuranda geçen şaşı bir şekilde yaşli çenesinde kıl vardır.kuran okuyanlar rahmani yolda gidenler birazda olsa bilir.simdi günümüzde alimler pek kalmadı icin netleşmiş bilgi elde etmek mümkün olmuyor insanlar arayınca.tıpkı şeytanla anlasma yapmaya kalkısanlar gibi.Herkesin ağzında bir söz vardır neye inanırsak o olur tabiri.ismi lucifer degildir.Şeytanın adı çıkmış 9'a inmiyor köylülerin tabirinde 8'e.
Kendisine ulaşmak isteyen ulaşır.Forumda bilgilendirme olarak verildiği için tarif vermek geçersiz kalır.Yorum yazmıyacaktım bazı şeyleri saklamanın yanlış yayılmasınında bir sınırı vardır.Nasıl bu lucifer yalanına inananlar olduğu gibi,zamanında kabul görülmüyordu.bu yazdıklarımda zamanın tabiriyle elbet inananda olur inanmıyanda doğru bilgilerle daima.

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Cennette ismi LUCİFERdi ve ben bu ismi seviyorum. şeytan kelimesini kulanmam fazla.

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Lucifer hıristiyan inanışında şeytanı tasvir etmek için kullanılır. Lucifer bi demon değildir ve onun görüntüsünü ne ben bilebilirim ne sen bilebilirsin boynuzlu felanda değil insanların uydurması sabah yıldızının adıydı. Lucifer başmelekti bazı yerlerde böyle geçer kesin bi bilgi yok foxx'a bak uydurmuş uydur uydur yaz buraya, Her neyse fazla yorum yapmıyım herşeyi kötülemek istemiyorum. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar.

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Lucifer sabah ışığı demektir,Işık bedenli olduğu varsayılır.Çünkü bazı inançlarda düşmüş bir melektir,yani nurdan yaratılmıştır.Ben size başka şey sorayım,meleklerin kanatlı olduğunu nereden biliyorsunuz?

Kuranda ve İncil de Geçiyor kanatları yok dersen dinden çıkıyorsun.

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Lucifer hıristiyan inanışında şeytanı tasvir etmek için kullanılır. Lucifer bi demon değildir ve onun görüntüsünü ne ben bilebilirim ne sen bilebilirsin boynuzlu felanda değil insanların uydurması sabah yıldızının adıydı. Lucifer başmelekti bazı yerlerde böyle geçer kesin bi bilgi yok foxx'a bak uydurmuş uydur uydur yaz buraya, Her neyse fazla yorum yapmıyım herşeyi kötülemek istemiyorum. Sevgi ve ışıkla kalın iyi forumlar.

Demon demedim zaten görünümü demonlaramı yoksa melekleremi benziyor diye Lucifer eskiden melekti ama ateşden yaratıldı cinlerden bir melek.

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Cinden melekmi oluyor sizce dağa, taşa, ormana, putlara, tapanlar dinden çıkmıyor bide görünümü bilemezsin demon değil demonlara benzemiyor orasını ne ben ne sen bilebiliriz.

Suqernatural

Kayıtlı Üye
Kuranda geçiyor kardeşim cinlerden bir melekti. «Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis'ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İBLİS İSE CİNLERDENDİ de Rabbinin emri dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da İblis'i ve neslini, kendinize dostlar mı ediniyorsunuz? Halbuki onlar sizin için birer düşmandırlar. Bu, zalimler için ne kötü bir bedeldir!» (Kehf Sûresi, 50) [SUP][9][/SUP]

Suqernatural

Kayıtlı Üye
“İblis, cinlerdendi; Rabbinin emrinden dışarı çıktı.” (Kehf, 50) buyurmuştur. Bu âyette İblis'in cinlerden bir fert olduğu bildirilmektedir. Nasıl insanların şakîsi, Âdem'in oğlu Kabil ise, cinlerin de ilk şakîsi de ilk şeytânlık eden İblis'tir.

Suqernatural

Kayıtlı Üye
... Cinler, iki bin yılı aşkın bir zamandan beri birbirleriyle savaşıp duruyorlardı. Birgün cinlerden bir ailenin bir çocuğu oldu. Annesi ve babası, çok sevindiler. Çünkü doğan oğulları, şimdiye kadar gördüklerine benzemiyordu. Hangi canlının şekline girse, onun en güzeli, göz kamaştıranı ve sevimlisi oluyordu. Daha küçüklüğünde akıl ve zekâ hususunda da gelmiş-geçmişlerden çok ileri olduğu anlaşılmıştı. Annesiyle babası, ona "İblis" adını takmıştı. O, bir cindi ve ateşten yaratılmıştı.
İblis, daha çocukken, yalnız cinlerin değil meleklerin de sevgilisi olmuştu. Melekler, ondan öylesine bir huzur almışlardı ki, Allah'ın izniyle sık sık uğrayıp onun terbiyesiyle ilgilendiler. İblis, yaşı ilerleyince meleklerin tebliğine iman edip Allah'ın varlığını ve birliğini, cinlere gönderilen peygamberleri tasdik etti. Adeta melekleşti. Melek hasletli bir hâl alması, onu büsbütün güzelleştirdi. Hemcinsleri olan cinlerin birkaç bin seneden beri yapageldikleri savaşları durdurmaya çalıştı. Fakat her defasında başarısız oldu.
Cinler, her meselelerini ona getirir, İblis de adâletle çözerdi. Cinler, ona artık "İblis" yerine "Hakem" diyorlardı. Melekler, dayanamadılar ve Allah-u Teâla'ya onu kendi aralarına alması için yalvardılar. Allah-u Teâlâ da onu yukarıya aldı. Kendisine cennetlerin muhâfızlığını ve hazinedârlığını verdi. Cennet'teki lakâbı, "Azâzil"di. Göklerde de geziniyordu ve oradaki lakâbı da "Haris" oldu.
İblis, Allah'a engin kulluğunun karşılığını -diğer cinlerin cezâlandırılmasına karşın- böyle gördü. Melekler, ona hürmet ediyorlardı. Dilediği zaman yeryüzünde, dilediği zaman gökyüzünde, dilediği zaman da cennetlerde kalıyordu. Fakat içi huzursuzdu ve hemcinsi olan, ateşten yaratılmış cinlerin savaşları durmadıkça da bu huzursuzluğu asla geçmeyecekti.
İblis, bin yıla yakın bir zaman, barışı sağlamak için çalıştı. Fakat elinde iman etmiş olan bir avuç mü'mim cinle hiçbir şey yapamadı. Sonunda onların cezalandırılmadan yola gelmeyeceklerini anlamıştı ve Allah'a dua etti. Allah-u Teâlâ, İblis'in isteğini yerine getirdi ve emrine meleklerden bir ordu verdi. İblis, bu ordularla, birbirleriyle savaşmakta olan cinlerin üstüne yürüdü ve pek çoğunu öldürdü. Kurtulabilenler, adalara, çöllerin tenhâ yerlerine sığındılar. Pişman olmuşlardı; fakat iş işten geçmişti.
Hiç akla gelmeyen bir arzu, İblis'in göğsünü doldurup sıkmış, karartmıştı. Artık eskisi gibi o güzel, sevimli, kulların melek hasletli olanı değildi. Hiç kimseye açılmamış, fakat (kazandığı bu zafer yüzünden) kendisine ululuk vehmetmiş ve için için Allah'ın rahmâniyet vasfını inkâr etmişti. Nefsini bir türlü yenemiyor, adalara ve çöllere dağılan cinlere ilâh olmak istiyordu.
İblis'in bu ululanmasından yanında olan diğer meleklerin haberi yoktu. Fakat Allah-u Teâla, şüphesiz ki (onun kalbinden geçenleri) biliyordu. Çünkü O, Yaratan'dı. Kendisine gizli olan hiçbir şey yoktu ve olamazdı da. Allah, topraktan Hz. Âdem'i yarattı ve yarattıklarının en şereflisi olarak buyurduğu Âdem'e meleklerin hürmet secdesi etmelerini emretti. Melekler, derhal Âdem'e secde ettiler ve Allah'ın emrini yerine getirdiler.Fakat İblis, Allah'a karşı geldi ve secde etmeyi kabul etmedi. "Ben, kuru bir çamurdan sûretlenmiş, bir balçıktan yarattığın insan için secde edeyim diye var olmadım." dedi. Cenâb-ı Hak, şöyle buyurdu: "O halde çık buradan. Çünkü sen, artık kovulmuşlardansın. Hiç şüphesiz cezâ gününe kadar lânet, senin üzerinedir." İblis, "Ey Rabbim", dedi. "Öyleyse bana (insanların) kabirlerinden kaldırılacakları güne kadar mühlet ver." Allah-u Teâlâ, buyurdu ki: "O halde sen (Allah katında) mâlum olan (bir) zamanın gününe kadar geciktirilenlerdensin." İblis, "Ey Rabbim, beni azdırdığın şeye (rahmetinden uzaklaştırmana) mukâbil, ben de andolsun, yeryüzünde onlara günahları herhalde süsleyeceğim. (Günahları kendilerine hoş göstereceğim.) Onların hepsini, muhakkak toptan azdıracağım. Ancak onlardan ihlâsa erdirilmiş kulların müstesnâ" dedi. Allah-u Teâlâ, buyurdu ki: "İşte bu, bana göre (hak ve lâyık) olan bir yoldur. Benim kullarımın üzerinde senin hiçbir tahakkümün (yaptırımın) yoktur.Meğer ki azıp sana tâbi olanlardan olsun. Şüphesiz ki onların (sana tâbi olanların) tümüne vaad olunan yer, Cehennem'dir."

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Arkadaşlar Tekrar ediyorum bedensiz varlıkların şekli varsada bedeni yoktur. Adı üstünde bedensiz birşeye nasıl şekil biçersiniz?

Suqernatural

Kayıtlı Üye
bedeni olsaydı kendi şekli gibi olurdu bizim ruhumuz nasıl bedenimize benziyorsa onların kendi ruhanı görünümleri şeklinde bedenleri olurdu.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Bu konu hakkında %100 bir bilgi bulamassınız.Her inanışa her kültüre göre farklı yorumlar alırsınız...

reso

Kayıtlı Üye
İslam anlayışına göre Şeytan melek değil cindir. İbni Kesir tefsirinde İblisin melek olduğunu iddaa edenlerin kaynakların İsrailiyat olduğunu söylüyor.

İblisin dış görünüşüne gelecek olursak. İblisin iğrenç bir görünüşü var. Bununla ilgili Allah Saffat süresinde cehennem dibinden çıkan cehennem ehlinin yemeği olan Zakkum ağacınının tomurcuklarını Şeytanların başlarına benzetiyor. (Saffat,64-65)

Bir hadis-i şerifte ise iblisin insan süretine girip peyamber ve eshabına gelmiştir. Hadis-i şerifte şöyle anlatılıyor: bir ihtiyar, şaşı aynı zamanda köse. Çenesinde ise altı veya yedi kadar kıl var,at kılı gibi. Gözleri yukarı doğru açılmış. Kafası büyük bir fil kafası gibi. Dudakları da bir manda dudağına benziyor.

Ayrıca bir iki hadis-i şerifte şeytanın boynuzundan bahsediyor:
Güneş doğarken de batarken de namaz kılmayın. Çünkü güneş şeytanın iki boynuzu arasından doğar, iki boynuzu arasında batar.
Her ne kadar alimler burada ki boynuzu farklı yorumlamış olsalarda zahiri alimler buradaki boynuzun bildiğimiz boynuz olduğunu söylüyor.

Hicr süresi 27. ayetinde Cinleri ateşten yarattığını söylüyor Allah. Peygamberimiz meleklerin nurdan, cinlerin dumansız ateşten, insanların ise çamurdan yaratıldığınnı söylüyor. Kaf süresi 50. ayet-i kerimede iblisin cinlerden olduğu apaçık yazıyor. Dolayısıyla İslam inanışına göre İblisin nurdan,ışıktan vs yaratılmış olması söz konusu olamaz. İblis melek değil, cindir. Cinler ise ateşten yaratılmıştır. Tabiinin önde gelen alimlerinden El bidayah vel nıhayah adlı kitapta ise Hasan-ı Basri İblisin kesinlikle hiç bir zaman meleklerden olmadığını yazıyor.

Ayrcıa Lucifer ismi Kuranda ve Hadislerde geçmiyor, Kuranda iblis diye geçiyor. Bazı tarih kitablarında ise İblisin cenneten çıkarılmadan önce isminin Azazil olduğu yazıyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...