Kur'an da alemlerin sayısı dünya dışımı destekler mi.

calosa

Banlı Kullanıcı
Merhaba Arkadaşlar Bir Arkadaşım Kur'an da 82 Irk Var Ve İnsanlar Sadece 1 Tanesi Yazılmıs Dedi Dogrumu ? Dogruysa Uzaylıları Kanıtlar ?

han__ozan

Banlı Kullanıcı
kuran da 82 ırk ın olduğu nerde yazılı hangi sure hangi ayet ???
ilk defa duyuyorum

acid

Kayıtlı Üye
Alemlerin Rabbi ya da alemler diye geçer ancak ben de rakam verildiğine hiç rastlamadım. Birkaç ayette dünya dışı yaşamla ilgili yorum yapılabilecek bilgilerden bahsediliyor. Ben de okudum. Ancak rakamsal bilgilerden bazı tasavvuf ekolleri ve şifre çalışmaları yapanlar bahsediyor. Onlarda farklı yöntemler ve bilgilerle bunlardan söz ediyor. 82 rakamını ilk defa duydum bu arada.

han__ozan

Banlı Kullanıcı
Alemlerin Rabbi ya da alemler diye geçer ancak ben de rakam verildiğine hiç rastlamadım. Birkaç ayette dünya dışı yaşamla ilgili yorum yapılabilecek bilgilerden bahsediliyor. Ben de okudum. Ancak rakamsal bilgilerden bazı tasavvuf ekolleri ve şifre çalışmaları yapanlar bahsediyor. Onlarda farklı yöntemler ve bilgilerle bunlardan söz ediyor. 82 rakamını ilk defa duydum bu arada.

ordaki alem farklı olay kardeş orda ki alemlere göre yorumlamaya kalkarsak tasavvufa göre 18 bin alem vardır ... daha da açarsak aydınlatıcı olması bakımından
“On sekiz bin âlem” tabiri Fâtiha Sûresindeki “Rabbi’l-âlemîn” ifadesinin tefsirlerinde geçer Tefsirlerimizde âlemlerin sayısı on sekiz bin ile yirmi sekiz bin arasında değişir
Tasavvufta kâinata âlem-i ekber (büyük âlem) insana da âlem-i asğar (küçük âlem) denmektedir Kâinat ile insan arasında çok yakın bir irtibattan dolayı da kâinata insan-ı ekber tabir edilir İnsana küçük âlem denmesindeki sebep, kâinatta ne varsa insanın maddî ve manevî dünyasında da az çok o şeyin var olmasıdır
görünen ve görünmeyen alemler vardır ..herbir alemde birer sema vardır..tüm bunlara tamam
ama IRK ilk defa duyuyorum 82 IRK ??

dede

Kayıtlı Üye
İslama göre 18 bin ila 70 bin alem var, ha bu fark neden kaynaklanıyor, arapcadan kaynaklanıyor hafif bir kaymadan ötürü, bazı kesimler 18bin bazı kesimler 70 bın kabul eder
Bi adam vardı hukumet teleskop felan verdi kocaman al bak diye,formul buldugu icin, adamın formulune gore suan yasayan ve bızım gorebılgımız yere kadar enazından 50 bintane bizi gibi akıllı canlılar var

acid

Kayıtlı Üye
ordaki alem farklı olay kardeş orda ki alemlere göre yorumlamaya kalkarsak tasavvufa göre 18 bin alem vardır ... daha da açarsak aydınlatıcı olması bakımından
“On sekiz bin âlem” tabiri Fâtiha Sûresindeki “Rabbi’l-âlemîn” ifadesinin tefsirlerinde geçer Tefsirlerimizde âlemlerin sayısı on sekiz bin ile yirmi sekiz bin arasında değişir
Tasavvufta kâinata âlem-i ekber (büyük âlem) insana da âlem-i asğar (küçük âlem) denmektedir Kâinat ile insan arasında çok yakın bir irtibattan dolayı da kâinata insan-ı ekber tabir edilir İnsana küçük âlem denmesindeki sebep, kâinatta ne varsa insanın maddî ve manevî dünyasında da az çok o şeyin var olmasıdır
görünen ve görünmeyen alemler vardır ..herbir alemde birer sema vardır..tüm bunlara tamam
ama IRK ilk defa duyuyorum 82 IRK ??

Sözlerinize hak veriyorum tasavvuftaki alemler daha farklı açılardan da değerlendirilir. Benim görüş açıma göre tasavvuf anlatımları paralel evrenleri kanıtlar. Tabii ki o farklı bir tartışma konusu. Ancak üyemizin sorusuna farklı bir bakış açısı eklenebileceğini düşündüm. Ayrıca Kehf Suresi üzerinden merakla Kur'an da bu konu üzerine okuma yapmıştım uzun süre. Kaynakları incelediğimde dünya dışında yaşamın burada da desteklendiğine kendimce kanaat getirmiştim.

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Ben 18 bin alem var diye biliyorum. Bu başlı başına zaten insanlardan farklı varlıklarında olduğunun kanıtı, birde şu ayetler var

Kur'anı Kerim de tek bir yıldızın adı geçer oda Şi'ra yani Siriustur.
Necm sures: "Onunla arasındaki mesafe, iki yay kadar, yahut daha az kaldı." "Doğrusu Şi'ra yıldızının Rabbi O'dur." Surenin diğer ayetlerinde de yaratılıştan bahsedilir.

Muttaffifin suresinin 18. ve 19. ayetlerinde İLİYYUN kelimesi geçmektedir.
18. ayet: "Hayır, iyilerin kitabı, iliyyundadır."
19. ayet: "İliyyunun ne olduğunu sen nereden bileceksin."

Eski mısır, Dogon(Mali),Sümerler ve Kudüs de bulunan çeşitli kutsal kitapların tetkikinde İLİYYUN kelimesinin Sirius'un karşılığı olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Yani bu medeniyetlerde Sirius yıldızına İLİYYUN denmektedir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yerlerin ve göklerin ordulari Allah'in dir der mesela ayette, yerin ve gögün demiyor, yerler ve gökler ve bu katmalanlara ait ordular.

Korunmuş_SIR

Banlı Kullanıcı
Kuran'ı Kerimde Uzaylı muhabbeti Falan Geçmiyor.Kuran'ı Kendi düşünmek istediğiniz biçimde yorumlamayın.

<yasemin>

Kayıtlı Üye
Kuran'ı Kerimde Uzaylı muhabbeti Falan Geçmiyor.Kuran'ı Kendi düşünmek istediğiniz biçimde yorumlamayın.

Kuran'ı Kerimde tabiki direk olarak uzaylı kelimesi geçmiyor. Sizin '' uzaylı'' diye atfettiğiniz şeyler nelerdir bunu açıklarsanız daha iyi olur.
Kuran'ı Kerim düz mantık oku geç bir kitap asla değildir. O'un içerisinde birçok ilim, gizlenmiş sırlar mevcuttur.

Ahkaf 3: Gökleri ve yeri ve ikisi arasındakileri hak olarak ve belirlenmiş bir süre için yarattık biz. Küfre batanlarsa uyarılmış oldukları şeyden yüz çevirmektedirler.
Şuara 24: Dedi: “göklerin, yerin ve bunlar arasındakilerin Rabbi. Eğer iyice anlayıp inanıyorsanız.
Enbiya 16: Biz, gökleri de yeri de bunlar arasındakileri de eğlenip eğlendirelim diye yaratmadık.
Rahman 33: Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin bucaklarından/köşelerinden geçip gitmeye gücünüz yeterse, hadi geçin gidin. Bilgi ve güç dışında bir şeyle geçip gidemezsiniz.

Yukarı daki ayetler gibi bir çok daha örnek verebilirim. Ve ayetler ile ilgili yorumlarınızı da bekliyorum.

AJA

Elit Üye
Şahsi fikrimi söylüyorum; bin on bin elli bin ne farkeder, Dünyanın dışında alemlerin olduğu aşikar.