Islamiyet hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

thyxo

Kayıtlı Üye
Bu mesaji okuyunca cogunuz bana kufretcek, ilk satirlari gorunce cogunuz okumayacak belki ama burdan paylasma ihtiyaci hissettim.

Ben islamiyete inanmiyorum, ancak ateist de degilim, dogaustu varliklara inanmıyorum, tanriya inanıyorum ancak sevmiyorum. Elbette bunlarin sebepleri var ki bir kac tane sayayim;

Islamiyetteki kadin-erkek esitsizligi
Insanlarin kendi secmedigi kusurlar ile bir sinavda olmus olmasi
Tanri/allah'in acımasızlığı
Hosgoru dini olarak betimlense bile dinden cikanin ölümle cezalandirilmasi

Bu arada kurani da %100 olmasa bile genelini turkce olarak okudum

Turkce demisken kurani okumayi bilmesen bile mealinden once orjinalini okuman gerektigi de yaziyor, sizce de biraz garip degil mi

Bu konudaki dusuncelerinizi yazarsaniz cok minnettar kalirim

PS: iyi insan olmak icin musluman olmaya gerek yoktur, iyi insan olmak kafada, vicdanda, kalpte biter

thyxo

Kayıtlı Üye
Dogaustu varliklara inaniyorum olacak, telefondan yazdigim icin yanlis olmus kusura bakmayın

baysal01

Kayıtlı Üye
Aslında islamiyet erkek odaklı değildir. Ama erkek odaklı gibi görünüyor. Bunun sebebi insanlar. İnsanlar erkek odaklı hale getiriyor.

thyxo

Kayıtlı Üye
Kadınları dovmenizi hatta oldurmenizi emreden ve kadinlarin buna ses cikarmasini yasaklayan ayetler var Kur'an'da

La-edri

Kayıtlı Üye
Paylasiminiza bir önyargi ile baslamissiniz ve devam etmissiniz.

Size fikirlerinizden dolayi kim küfür edebilir, etsede ne kadar hakli olabilirki, bu sitede yok zaten böyle bir sey.

Islamiyette kadin erkek ayrimi yoktur, ama islami yasayan ülkelerin kültürlerinde vardir. Islam kültürü baska bir sey Arabkültürü baska birsey.
Ben Arabistana gittim ve orada kadinlara olan muameleyi bakisi gördüm, ve hayattimda bir kere daha gitmem dedirtecek kadar olumsuzdu.Ama ben bunu baska islam ülkelerindede tecrübe ettim Türkiye Fas mesela onlarda islamin üstüne kendi kültürlerini öne almislar. Namus cinayeti zoraki evlilik vsa bunlar islamda olmayan seylerdir.

Ama avrupada bir müslümani tanimaniz gerekir mesela bir ingiliz alman yada bir fransizi tanimaniz gerekir bunlarda bu tip töreler zaten yoktur bakisacilari farklidir ve onlarin islaminda buna benzer seyler göremezsiniz bunlar arablardan daha guzel sergiler islami.

Dinden cikani ölümle cezalandirmak yoktur islamda, Senin dinin sana benim dimin bana mantigini Allah ögretmistir Kur'an da, ve dinde zorlama yoktur diye bir hakikat vardir.

Allah acimasiz demissiniz, hiristiyan bir kadinin cocuguda feci bir sekilde ölür, yahudi bir cocugunda annesi o henüz emzikteyken ölebilir .
Oysa Kur'an diyor ki ;Ben Rahmanim ( sonsuz merhamet eden her fiiilinde merhamet eden) siz devhasal bir resmin bir parcasini kaale alirsaniz acimasiz diyebilirsiniz elbet mesele resmin tümünü görebilmek.

Islam dininde can almak en büyük suclardan birsidir, ölmle ceza su sekilde meydana gelebilir yada ruhast olabilir, ben sizin annenizi kasten öldürürsem sizde benim annemi ayni sekil ile öldürebilirsiniz ve buradada yine tavsiye edilen öldürmeyi secmeyin hesabini Allah'a birakin.Ve ben zaten müslüman isem sizin annenizi öldürmek gibi bir fikrim bile olmamali cünki öldürmenin önünü islam kapatmistir aslinda.

BU kisinin yaptigini tatmak derinden hiss etmekle alakali, bunu kalkip kandavasina cevirise bir toplum ve buna islamda bu var derse bu yanlistir. Insanlarin dini herzaman Allah'in dini olmuyor karistiriyorsunuz ve ayird edebilmeniz icin bütün cevrenizdeki islam anlayislarindan soyunup yeniden saf bir bakisla Kur'an i anlamaya calismaniz lazim, ama buna bu devirde kimin zamani varki halihazirda bir islam var zaten uyar gideriz öyle degilmi..

Kur'an mealine gelirsek ben yeni islama girdigimde Alamnca okudum cünki almanim, sonra bir zaman sonra bir ayete bakacaktim ve almanca olan kurani bulamadim turkceye baktim, ve almanca okudugumda farkli bir algi almisken ayni ayetti turkce olarak farkli algiladim. Iste bu benim arap dilini arastirmaya surukledi. Ve size garantilikle söyleyebilirimki ki ben kurani 4 dilde okudum hangi dile cevirirsen cevir ayni asla olmuyor.

Cünki arapca cok degisik bir lisan ögrenme sekli degisik kelime kurma sekli vsa cok cok farkli bir lisan, japoncadada var bu.
Yani tek bir cumle ayni anda 10-15 manaya acilabilinior. Simdi bir insan ki bu elmamali hamdi dahi olsa ( alim bir kisi) allahin hani manayi kast etmis olmasini kestiremeyebilir. Ayetin gelisine bakar ve en yakin manayi koyar ama ya o mana kast edilen degil ise.. hmmm iste bu sorun.

Size bir misal vereyim, cihad cümlesi, ben avrupada yasadigim icin en cok bu cumle üzerinde durmak anlatmak acmak zorunda kaldim cevreme, cihad savas diye bilinir , ve denilirki sizin Allahiniz savasi tavsiye etmistir cihadi ediyor cunki. Iyide cihad savas demek degilki.

Chad cümlesi Ce-he-de , cabalamak gayret etmek güc sarf etmek direnmek gibi daha bir cok anlami olan bir cumledir ama asla savas yok bu cümlenin aciliminda. Yani kisinin nessine karsi caba vsa sarf etmesi.. neyse simdi gelin bu kadar yanlis yayilmis ve uzerinde durulmus bir kavrami islam kültüründen ve baska dinlerin bakisindan cikartin. Cok zor.Ve size binlerce buna benzer örnekler verebilirim.

Namaz neden yok kuran da, yani namaz diye bir sey yokki . Olan salat dir, ve salat günde 5 vakit birtakim rituallerle birseyler yapmanin disinda cok kapsamli birseydir, bu yuzden kuranda gecen "ortanamazi" kavramini on imamdan on ayri bir sekilde izahini duyacaksiniz..Cünki salat cümlesinin tam 19 acilimi var 19 anlam ama herbiri birbiri ile ilintili simdi turkyelestirmek icin hangi anlami alsakki ??

Salat.. dik durus ateste kivama getirip egmek, teslim olmak, omurgakemigi omuriligi bel.vsa vsa.Salat i turkceye cevir cevirebildigin kadar 19 manasi var.

Uzun lafin kisasi kimse annem babam müslümandi diye müslüman olmaz, kimse benim ulkemde ezanlar okunuyor diyede müslüman olmaz, cunki din anadan ogula gecen bir sey degil miras degil. Arastirilmasi sart olan bir sey. Din demisken din nedir bilirmisiniz ? Kur'an ca ?

Din -den cümlesinden türemistir bu da borclu olmaktir. Herseyimi Allah'a borcluyum inanci kuranin din dedigi seydir, bu mantiga sahib herkez aslinda müslümandir , yoksa siz herseyinizi Tek olana borcu degilmisiniz oysa biz sizi bir zerre speremden yarattik, sizin hic birseyiniz yoktu biz verdik...(ayet)

vs vs vs...
uzun ve cok derin bir mesele, bende meallerle anlarim sanmistim, ama tatmin olmadim cünki türkce ve aalmanca birde ingilizce bakinca olan oldu,mecburen sirf tatmin olmak icin arapca okumam ve anlamam gerektigine inandim..Yargiladiginiz sey her ne ve kim olursa olsun saglam bir bilginiz yoksa emin olun yargilayacak bir bilginizde mevcut degildir, o sey yada kisi hakkinda..

iyi insan olmak icin müslüman olmak gerekmiyor ama müslüman olmak icin iyi insan olmak sart.

thyxo

Kayıtlı Üye
Cevabiniz icin, harcadiginiz her salise icin cok tesekkur ederim, cok guzel bir mesaj yazmissiniz. Ancak umarim beni anlarsiniz okuldayim ve mesajiniza cevap verecek kadar zamanim olmuyor, emin olabilirsiniz ki evde oldugum vakit cevap yazicam size, herkesin tepkisi umarim sizinki gibi olur ve guzel bi konuya, tartismaya vesile olmus olurum. Iyi forumlar

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Arkadaşım sen islamı nekadar araştırdın ki ?
islamı anlayabilmek için öncelikle islam tarihini tabiri caizse yutmak gerekir
islam tarihinin en ama en az kapsamsız olanı 14 ciltten oluşur sen bunları nekadar okudun ?
islamdaki hükümler nasıl belirlenir ?
mehzepler ve ulemalar hükümler çıkarırken neye baktılar tek tek inceledin mi ?
vs.. vs.. vs..

senin burada sıraladığın bazı iddialara cevap vericem ki bilmeden bir iddiada bulunma diye

Öncelikle şunu belirtmeliyim mesajımda kızgın ifadelerimin olduğunun farkındayım ama bu benim elimde değil
insanlar kraldan çok kralcı
bir dine inanıp inanmamak senin bileceğin iş ama lütfen lütfen herşeyi doğru bilip bilmediğini öğren de öyle bir iddiada bulun lütfen

iSLAMDA KADIN ERKEK EŞİTSİZLİĞİ
bilindiği gibi islamda zinalara hat cezaları vardır 80 sopa cezası
Kuranda açıkça belirtiliyor ki bir kadına zina hattı yani cezası uygulayabilmek için dört şahit gerekirken zina eden erkeğin cezalandırılabilmesi için böyle bir ceza belirtilmiyor

islamdan önce kadın odalık olarak ( ************ işçisi ) kullanılırken islamın bu konuda belirlenen son ayetleriyle bu ortadan kalkmıştır
ilgili ayet şudur ya mümin kadınları nikahlayın veya elinizin altındaki cariyeleri nikahlayın

bu ayetin inmesiyle artık cariyeleri canının istediği zaman istediğin şey için kullanabilme imkanı kalkmıştır bizzat Allah tarafından
ömer nasuhi bilmen'in 12 ciltlik hukuki islamiye kamusu isimli eserinde delil ve kaynaklarıyla anlatılır ki bu ayetin nazil olmasından sonra bir cariyeye el sürmenin tek şartı nikah'tır ondada Kuranda ifade edilen nikah akti uygulanır nikah aktinde kadının velisinin onayı gerekir cariye hukukunda buda cariyeyi serbest bırakmadan olmaz

günümüz modern hukuk sisteminde bir erkek bir kadınla evlendiğinde onun bakire olmadığını öğrendiğinde onu boşama hakkı erkeğe veriliyorken
islam hukukunda böyle bir müsade yoktur gene ömer nasuhi bilmenin hukuki islamiye kamusu eserinde bu konu detaylıca işlenmiştir
kısaca şöyle nakledeyim
bir erkek bir kadınla evlendi ve evlendiği hanımın bakire olmadığını gördü bu sebepten dolayı erkeğin onu boşama hakkı yoktur
üç talak ile boş ol dese bile o geçerli sayılmaz
ve hatta bu sebepten kadını boşamaya yeltenirse sadece o kadın ile Allahın bildiği bir sırrı ortaya çıkardığı içinde o erkeğe hat cezası uygulanır
osmanlıda buna bir ek cezada getirilmiştir toplum içinde o erkeği itibarsızlaştırma cezası vardır

kadınla erkek bir anlaşmazlıktan dolayı boşandığında erkek o kadına vermiş olduğu mehiri asla geri alamaz
birde boşandığı eşine belli bir gelir kaynağı vermek zorundadır

islam gelmeden önce toplum içinde kadının hakkı yokken islamın gelmesiyle böyle bir hak getirilmiştir bu delil sünnet ile yani peygamberin uygulamasıyla sabittir
bunu kısaca nakledelim

arap toplumunda himaye anlayışı vardı yani canı tehlikede olan bir kişiyi bir kabile " ben seni himayem altına aldım " derse onu kimsenin öldürmeye hakkı yoktur artık

mekke feth edildiği zaman hz peygamberin öldürme izni verdiği müşriklerin ileri gelenlerinden bir adam vardı
mekke islam orduları tarafından alındığında hz.ali'nin kız kardeşi o adamı himaye altına aldı
hz.ali buna karşı çıktı ve dedi ki toplumumuzu bilmiyormusun kadınların buna hakkı yoktur
hz.alinin kız kardeşi ısrarcı davranınca hz ali durumu peygamberimize götürdü ve hz peygamber dedi ki
bir erkek sosyal toplum içerisinde neye hakkı varsa bir kadınında ona hakkı vardır cahiliye adetlerini kaldırdım
kız kardeşinin himayesi geçerlidir onu rahat bırak

.........
DİNDEN ÇIKANIN ÖLDÜRÜLMESİ

bu konuda dini bir dayanak olmaksızın sadece bazı müslümanların düşüncelerine dayanır

Kuranda dinden çıkan hakkında önemli bir bilgi verilir

dinden çıkan kişinin tüm amellerinin gittiğine iyiliklerinin geçersiz olduğunu ve ahirette cehennem ile cezalandıralacağı belirtilirken ayetin son cümlesinde ancak tövbe ederlerse o Allah affedicidir buyruluyor

Dinden dönenin cezasını belirtildiği ayet şudur

İnadıktan sonra kafir olan bir topluma Allah hiç dirlik ve düzenlik verir mi ? Bunlar kendilerine açık belgeler gelince o elçinin doğru olduğuna şahit olmuş kimselerdir Allah yanlışlar içinde olan bir topluluğu yola getirmez
Onlar varya onların cezası şudur: Allahın meleklerin ve bütün insanların lanetidir. Sürekli lanet içinde kalırlar. Sıkıntıları hafifletilmez Onlara gözde açtırılmaz ama olup bitenden sonra tövbe edip durumlarını düzeltirlerse ozaman başka, Çünki Allah çok bağışlar ve ikramı boldur ALİ İMRAN SURESİ 86-89

Sorarım şimdi dinden dönen öldürülüyorsa dinden dönenin cezasının belirtildiği ayette bunu neden göremiyoruz ?
dinden dönen öldürülüyorsa bu ne ara tövbe edicek ?

şunu bilin islam aleminde bazı alimler kuranda olmayan hükümler getirmişlerdir bazı siyasi çıkarlar için falan veya kendi egolarına görüşlerine göre
vahiyden kültüre geçiş dönemi derler buna
vahyin terk edilip kendi kültürlerine uygun kararlar verip bunuda islama uygun gibi gösterme çabasının olduğu bir dönemdir

ALLAHIN ACIMASIZLIĞI

“Allah, din hususunda sizinle savaşmayan ve sizi yurdunuzdan çıkarmayan kimselere iyilik etmenizi ve değer vermenizi yasaklamaz. Allah değer bilenleri sever.[SUP][SUP][1][/SUP][/SUP] Allah sadece, din hususunda sizinle savaşmış, sizi yurdunuzdan çıkarmış ve çıkarılmanıza destek vermiş kimselere yakınlık göstermenizi yasaklar.[SUP][SUP][2][/SUP][/SUP] Onlara yakınlık gösterenler zalimlik etmiş olurlar.” (Mümtehine 60/8-9)

“Size savaş açanlarla Allah yolunda savaşın. Haksız saldırı yapmayın. ALLAH HAKSIZ SALDIRI YAPANLARI SEVMEZ.” (Bakara 2/190)

Ne zalim bir Allah ama dimi :) haksız yere savaşmayın diyor size savaşmamış olanlara karşı savaşmayın diyor
müşrikte olsa kafirde olsa size karşı savaşmayanlara iyilik yapın değer verin diyor
savaş esirlerini karşılıklı veya karşılıksız serbest bırakın onları esir tutmaya hakkınız yok diyor
ama o Allah genede zalim oluyor...

bence sen yaratıcıya kendi düşüncen çerçevesinde mana bulmaya çalışıyorsun
eğer Allah gerçekten zalim olsaydı islamın 600 yıl durduğu macaristan yunanistan bulgaristan makedonya'da ve tüm balkanlarda şu an tek bir hristiyan olmaz hepsi müslüman olmuştu
macarlı dışişleri bakanlığı o dönemlerde macaristan mutlaka feth edileceğini ( HAPSBURG İMPARATORLUĞU ) ve iyiki osmanlıların feth ettiğini söyledi
çünki aşırı bir din özgürlüğü tanımış

Eğer Allah zalim olsaydı edirneli hristiyanlar osmanlıya mektup göndermez di gel şehrimize diye
mora rumları fatih sultan mehmetten yardım istemezdi ve bugün ortodoks hristiyanlar orada olmazdı
o dönemde çoğunluğu hristiyan olan boşnaklar dönemin islam merkezi istanbulun ordularını mektupla çağırıp şehrin kapılarını açmazdı
Eğer Allah ve onun son gönderdiği dini islam zalim olsaydı dönemin büyük macaristan düşünürü ( islam ordularının atları macar nehrinden su içmeye gelmedikçe bu topraklarda özgür düşünce hakim olamıcak ) demezdi

dikkat ettimde açtığın konuda soru bile yok Allahı zalim buluyorsun ve bu konuda ne düşünüyorsunuz diyorsun
bir soru olsa bu konunun açılmasını normal karşılıcam ama şu durumda bu konuyu gereksiz buluyorum şu açıdan buluyorum bu konunun din mensuplarının çatışma ortamına dönmesini istemem

Herkez kendi düşüncesini yaşamakta özgürdür ama birilerini kışkırtma olasılığı olan konuların kapatılması taraftarıyım

ayrıca islamın hoşgörüsünü anlaman için sana bir video göndericem
mesela amerika birleşik devletlerinin kurucusunun kuran-ı kerimi var ve ülkesini kurarken hoş görü kanunlarını Kuran-ı kerime dayanarak oluşturduğunu biliyormusun ?

codzombi

Kayıtlı Üye
Bi eleştirim olacak , tanrıyı neden islamın tanrısı olarak görüyorsun ki? Bir sürü din var . herşeyi islamdan ibaret sanman büyük hata. Hz.Muhammed kendi kişiliğine göre,orada yaşadığı topluma göre ona kitap yazdırıldı . Araplar ancak bu dilden anlardı . Misal ,eğer islam dini kadın odaklı olsaydı sence araplar kitabı onaylarmıydı?? zaten islam dini erkek egemenliği toplumuna göre yazıldı erkek egemenliğinin taleplerine göre yazıldı . Hele ki huri meselesine geldiğimizde arapların beyaz tenli kadınlara olan abazalığı ayetlerin meallerinde daha iyi açıklanır. yani mesele şu , bu kitap o milletin çağına göre yazıldı. gelipte tüm herşei islamdan sanmanızı şiddetle eleştiriyorum. başka inançlar var onlarada bir göz atın . bir şeye inanmak zorunda mısınız ? Hayır değilsiniz , bir yaratıcıya inanmanız yeterlidir, islamdaki yaratıcı olarak inanmanız zorunlu değil . hermetik öğretilere bakmanızı rica edeceğim.kuranın orjinali okusan ne anlayacaksın ? Diyanetin hazırladığı veya elmalı hamdi yazırın hazırladıgı mealleri okumanı tavsiye ederim. eğer tam tersini diyen varsa bilin ki bu kişi dar görüşlüdür neye inandığını bilmeyen kuş beyinli şahıslardır. bunlara itibar etme güzel kardeşim . kur'an ın ilk emri "oku"dur. pek hoşgörü dini olmadığı da çok açık bir şekilde belirtilmiştir. kafir olanlarla arkadaşlık yapmayın diyor . açıkça ayrımcılık yapıyor. bu zaten tarafsızlığını hoşgörülüğünü yitirmiş bu şekilde. kur'an fazlasıyla çelişkili bu da bizi şu düşünceye yöneltiyor. acaba kur'an değiştirildi mi ?

67890

Banlı Kullanıcı
PS: iyi insan olmak icin musluman olmaya gerek yoktur, iyi insan olmak kafada, vicdanda, kalpte biter

çok güzel bir söz.sana katılıyorum.

onun haricinde şunu söylemek istiyorum peygamberler gelmiştir insanlara iyi yolu doğru yolu göstermek için.
ama dinleri insanlar yaratmıştır.eski geleneklerden inançlardan birçok şey dinlerin içine insanlar tarafından yerleştirilmiştir.
islamiyette bundan nasibini almıştır.

thyxo

Kayıtlı Üye
çok güzel bir söz.sana katılıyorum.

onun haricinde şunu söylemek istiyorum peygamberler gelmiştir insanlara iyi yolu doğru yolu göstermek için.
ama dinleri insanlar yaratmıştır.eski geleneklerden inançlardan birçok şey dinlerin içine insanlar tarafından yerleştirilmiştir.
islamiyette bundan nasibini almıştır.

Dusuncelerimi tam anlamiyla ifade ettin tesekkr ederim

thyxo

Kayıtlı Üye
Bi eleştirim olacak , tanrıyı neden islamın tanrısı olarak görüyorsun ki? Bir sürü din var . herşeyi islamdan ibaret sanman büyük hata. Hz.Muhammed kendi kişiliğine göre,orada yaşadığı topluma göre ona kitap yazdırıldı . Araplar ancak bu dilden anlardı . Misal ,eğer islam dini kadın odaklı olsaydı sence araplar kitabı onaylarmıydı?? zaten islam dini erkek egemenliği toplumuna göre yazıldı erkek egemenliğinin taleplerine göre yazıldı . Hele ki huri meselesine geldiğimizde arapların beyaz tenli kadınlara olan abazalığı ayetlerin meallerinde daha iyi açıklanır. yani mesele şu , bu kitap o milletin çağına göre yazıldı. gelipte tüm herşei islamdan sanmanızı şiddetle eleştiriyorum. başka inançlar var onlarada bir göz atın . bir şeye inanmak zorunda mısınız ? Hayır değilsiniz , bir yaratıcıya inanmanız yeterlidir, islamdaki yaratıcı olarak inanmanız zorunlu değil . hermetik öğretilere bakmanızı rica edeceğim.kuranın orjinali okusan ne anlayacaksın ? Diyanetin hazırladığı veya elmalı hamdi yazırın hazırladıgı mealleri okumanı tavsiye ederim. eğer tam tersini diyen varsa bilin ki bu kişi dar görüşlüdür neye inandığını bilmeyen kuş beyinli şahıslardır. bunlara itibar etme güzel kardeşim . kur'an ın ilk emri "oku"dur. pek hoşgörü dini olmadığı da çok açık bir şekilde belirtilmiştir. kafir olanlarla arkadaşlık yapmayın diyor . açıkça ayrımcılık yapıyor. bu zaten tarafsızlığını hoşgörülüğünü yitirmiş bu şekilde. kur'an fazlasıyla çelişkili bu da bizi şu düşünceye yöneltiyor. acaba kur'an değiştirildi mi ?

Tatmin edici bir aciklama olabilir ama kuran bu sekilde indirilmisse neden evrensel ve her zaman yardimina basvurulacak bir kitap olarak tanımlanıyor? Biraz celiskili geldi bu konu bana ancak dediginiz gibi insanoglu varoldugundan beri temelde birbiriyle benzer ozellikte milyonlarca farkli inanclari oldu islamiyet ustunden ya da gunumuzdeki yaygin dinleri baz alarak konusmak hata olur bence

thyxo

Kayıtlı Üye
La-edriye dedigim gibi okuldayim ve affiniza siginarak sizi tatmin edecek cevaplar veremiyorum ama bu k

yare-i yarim

Moderator
İş
Tanrı tektir farklı dinler gelmesinden kasıt yeni hükümlerdir farklı din anlayışı insan aklının oluşturduğu bir düşüncedir
ilk insandan beridir gelen tüm dinler o ilk dindir zaten değişen tek şey yeni hükümlerin gelmesidir bu pencereden bakarsanız tanrının son mesajı neden islamiyettir ve tanrı denildimi neden islamdaki tanrı diye anlaşılıyor ozaman anlaşılır ve iyi insan olabilmek için neden müslüman olmak gerekiyor buda ancak ozaman anlaşılır
iyilik tek değildir bunun felsefede farklı terimleri vardır
ve o terimlerin temelleride farklıdır bir felsefeci olan caner taslaman bu konuyu çok güzel anlatıyor temellerini çok güzel açıklıyor
bunlardan bir örnek
iyi olabilmek için bir dine inanmak şartmı / iyi olmak için müslüman olmak şartmı vs. bu konuyu çok güzel açıklıyor müslüman ve iyi insan temelini başka konuşmasında anlatıyor onuda bulursam eklerim

yare-i yarim

Moderator
İş
Mesaj yarim kaldi c: sert bir uslupla olmus olsa da -alistim gerci- bu kadar uzun bi mesaj yazmaniz beni cok mutlu etti, islamiyete olan bakis açımda biraz degisiklikler oldu ancak dediklerinize anti tez olarak gosterebilcegim ayetler bilgisayarimda kayitli eve gider gitmez bilginize sunucam tekrar cok tesekkurler

ayetleri sunun bana bende cevabımı veririm :)
dediğim gibi ayetlerin bile manasını nedemek istediğini anlamak için islam tarihini anlamanız lazım tabiri caizse yutmuş olmanız lazım ve sebebi nuzul yani ayetlerin iniş sebeplerini bu islam tarihi bilgileriyle birleştirmeniz lazım ayetlerin ayetlerle açıklanma kısımlarını kavramanız lazım buna hikmet deniyor, kuranda rabbimizin haber verdiği bu hikmeti anlama kısmı şöyledir ( biz hikmeti hakkıyla çalışana veririz )
bu nedemek şimdi bir örnek vermek istiyorum

bir ayette der ki müşrikleri haram aylar bittikten sonra bulduğunuz yerde öldürün

yüzeysel bir bakışla şöyle anlaşılır bu
haram aylar bittimi al eline kılıcı sokak sokak kafir ara ve boynunu vur

ama işte durum öyle değil bu ayet müşriklerin ele başları için geçerlidir ve onlara uzun bir süre mühlet verilmişti
bunlar antlaşma yapılan müşrikler içindir
insanları müslümanlara karşı kışkırtmış ve bu konuda elebaşı görevini üstlenenler içindir
ve mekke feth edildiğinde onlara uzun bir müddet verildi şehri terketmeleri için
sonrasında haram aylar başladı
ayetteki haram aylar bitince onlara saldırın sözleri bunun içindir
antlaşma yapılmış müşriklerin ele başları içindir
ayetleri mealinden okuyarak inanın ki hiçbirşey anlayamazsınız
mealden sadece ibadetleri anlayabilirsiniz
ve türkçede arapçanın bir çok kelimesinin karşılığını veremiyor
mesela kuranda namazların rekat sayısının bile bilgisi var ama usulü metodu bilmeyen buna uğlaşamıyor 100 kere okusada anlayamıyor

eğer siz ben kuranı anlamak istiyorum diyorsanız emin olunki kuranın mealini okumaya başlamadan önce okumanız gereken yüzlerce ön hazırlıklar var
öyle kolay değildir ayetleri anlamak nedemek istediğini anlamak
her meal okuyan anlayabilseydi tüm müslümanlar hoca olmuştu

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Eğer bir din herkese gönderilmişse neden İslam tarihi bilinmek zorunda olsun. okuma yazma bilmeyen insanlar ne yapacak. Eğer Bir din için İndirildiğine inanılan bir kitap varsa ve bu kitap apaçık ve eksiksiz bir şekilde indirilmiş deniyorsa, başka herhangi bir şeyi bilmek ve öğrenmek zorunlu değildir. isteyen İslam felsefesini de, tarihini de ilgi duyuyorsa okur, onun dışında iman etmek için indirilen kitap yeterli olmalı. Bu yüzden açıklama yaparken bence bu şekilde açıklama yaparsak yanlış yönlendirmiş ve inandığınız dinle çelişmiş olursunuz. Allah ben apaçık ve eksiksiz olarak indirdim sana öğüt alman için sadece bu kitap yeterli diyorsa, bizler başka kitaplarıda okuman lazım , İslam tarihinde bilmen lazım diyemeyiz.

Bir çok kişi için kendi yaşadığı toplumun dinini sorgulaması bana çok tabii geliyor. Türkiye de yaşayan bir kişide İslamiyeti sorgulayabilir ve şüphe içine düşebilir. sizlerinde belirttiği gibi özellikle "olan din" ile "yaşanan din" arasında ciddi farklar varsa çok doğal olarak kafası karışacaktır. İnsan kelimeler ile algılar, bu kelimelere duygu filtreleri ekler ve bu sayede içselleştirmiş olur.

Pek çok dinde bu içselleştirmeyi sağlamak için büyük yapılar inşa edilmiş, görsel olarak güzellik duygusu eklenmiş ve yine bir çok dinde korku duygusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü olarak da cinsel yasaklar üzerinden din içselleştirmeye çalışılmıştır. bu çok mantıklı bir yol, zira bilinçaltı en çok korku ve cinsel duyguları saklama ve tekrar etme eğilimdedir.

Arap dini olarak başlayıp daha sonra dünyaya yayılan bir dinden bahsediyoruz.Doğal olarak sözel ve davranışsal anlatımla birlikte, Arap yaşantısı ve Arapların eski inançları da İslam dini ile birlikte yayılmıştır. Günümüzde bile hala binlerce yıllık geleneklerini İslam dini içine karıştırarak uygulamaya devam etmektedirler. Anadolu gibi onlarca farklı toplumunun kültürleri de "uygulanan İslamiyeti " etkilemiştir. Örneğin Namus cinayetleri Türklere ait bir gelenek değildir.

Araplarda bir erkeğin, 4 kadın ile evlenmesi normal sayılıyordu, (bunun sebebi de savaşlar nedeniyle erkek Nüfusunun az olması, kadın nüfusunun fazla olması ile ilişkilendirmemektedir., fakat dünyanın her yerinde bitmez savaşlar olmasına rağmen Araplar dışında başka bir kültür bunu geliştirmemiştir.)

İslam dinin de 1 erkeğin dört kadınla evlenme hakkı vardır. Fakat bir kadının 4 erkekle evlenme hakkı yoktur. Kültürel açıdan baktığımız da da bir erkek birden fazla kadın evlenirse ya da şak yaşarsa, erkekler tarafından taktir görür, kadınlar tarafından en fazla , diğer eşlere acınır ve dedi kodu yapılır. Fakat bir kadın 4 erkekle birlikte olsa ya da evlense, kadın erkeler ve kadınlar tarafından aşağılanır, toplum dışına itilir, hatta fiziksel olarak zarar görür.

Arap toplumunda kadın cinsiyeti ikinci planda idi. Kadın değersiz bir varlık olarak görünürdü, Antik yunan dönemin dede kadınlara benzer bir bakış açısı vardı. Bu nedenle bir dava olduğunda bir kadının şahitliği yarım görünürdü. bu nedenle bir erkek, iki kadına eşit görülmüştür. Arapların bu gelenekleri, İslam inancında da görünmektedir.

Arap toplumunda kadına şiddet uygulanması çok normal di. Kadın erkeğin malı olarak görülürdü. İslam inancında ise kadın uyarıları dikkate almayıp hala uygun olmayan davranışı yapıyorsa ona vurulabileceği bildirilir. Erkeğin uyarılması emri vardır fakat uyarıyı dikkate almıyorsa şiddet uygulanabileceği emri yoktur.

Türkler kadınla erkeği ayırmayan bir toplumda, maalesef günümüzde hala kadınlar ezilen bir sınıfı oluşturmaktadır ve kesinlikle eşit davranılmamaktadır.

İslamiyet öncesi Araplarda, güneşten korunmak için kapalı giysiler giyilirdi. Bu geleneğin İslam inancında da olduğunu görüyoruz, Tükler de ise kadın kapalı giysiler giymesi kuralı yoktu. Kadın kapalı giyinmediği için Eski Türkler tarafından aşağılanmaz, tecavüze uğrayabileceğine dair düşünceler üretilmezdi. Kadın ve erkek beraber ava çıkar, devleti beraber yönetirlerdi.

Bu bakış açısı ile İslam inancına inanan bir Türk'ün Arap gelenekleri ile şekillenmiş ve İslam inancını çelişkili bulması bana dediğim gibi çok tabii geliyor.

Hadi şimdiden konuya bir tek din gözünden bakmayalım.

Bir duvarın karşına geçip, orada inandığı kitabı okumak, Bir fare için mabet yapmak ve ona tapınmak, bir insanın Tanrının oğlu olduğuna inanıp, ekmek ve şarabın onun eti ve kanı olduğuna inanarak onları kutsal kabul edip yeyip içmek. Bir taşın etrafında binlerce insanın dönmesi, hırsızlık yapan kişinin elinin kesilmesi, başka tplumlardan yakalanarak getirilen esirlerin yaratıcı için kurban edilmesi, vs vs,

Farklı dinlerin farklı emir ve yasaklarını yazsak bize saçma gelir. Aynı şekilde bizim inandığımız bir dine karşı inanmayanların ürettiği düşüncelerde saçma gelir. O eleştiri ve sözleri kabul edemeyiz, sinirleniriz.

Bir Hristiyan için bir Müslüman, korkunç şeyler yapan, bir inançsızdır. Çok yanlış bir yoldadır. doğru yola döndürülmesi gerekir.
Bir Müslüman içinde Bir Hristiyan aynı konumdadır.

Din bir doğmadır. Sorgulamadan, araştırmadan, kesinliği ispatlanmadığı halde inanılması gereken bir sistemdir.

Eğer eleştirebilir, sorgulanabilir, doğru olduğu kanıtlanana kadar kabul edilmeyen bir durum olsa idi, bilim ya da ilim olurdu.

Sitemizde kişiler dini olan konulara karşı tartışırken bazen üslubu kaçırabiliyor ve o dine inanmayan kişilerin yorumlarını hakaret olarak kabul ediyor. Bu nedenle Sitemizde din ile ilgili konuların konuşulması yasaklanmıştır. Bu şekilde devam ederse konuyu kapatmayacağım. Ama konu şahsi tartışmalara döner ise konuyu kapatmak zorunda kalacağım,

ptaah

Kayıtlı Üye
Kalblerinde ,kişiliklerinde hastalık olanlar,art niyetli olanlar,içinde fesatı olanlar kusurlarla ,Tanrının acımasızlıklarıyla uğraşacaktır ve böyle görmek isteyecektir.Hidayetten bahsetmek isterim ama bu okunarak öğrenilecek bir şey değil.

bendekiben

Elit Üye
İnsanların bir olaya bakış açısı onların neyi görmeyi arzuladıklarıyla ilgilidir.Eğer kişi eleştirmek için bakıyorsa eleştirecek bir şey mutlaka bulur.Din herşeyden önce insanın kalp aynasıdır.Yani din vicdandır. İslamiyette de bu anlatılmak istenmiş "biz size şahdamarınız kadar yakınız " ayteinden de anlaşılacağı budur fakat herkezin dediğim gibi yorumu farklı ve Arap lisanı sevgili La-edri'nin de dediği gibi 1 kelimenin birden fazla anlamı var ve biz insan oğlu onu görmek istediğimiz gibi yorumlayınca o zaman gerçek anlamlar dan uzak bir hal alıyor.

biard

Kayıtlı Üye
Muhtemelen bu konu kapatılacak çünkü din tartışması yapmak yasak forumda. Ama ben de düşüncelerimi yazmak istiyorum. Haklı olduğunuzu düşünüyorum ben thyxo. Aslında 1 2 sene önceye kadar müslümanlığı sorgulayanlara karşı hiç tahammülüm yoktu. Ama sonra kuran ın türkçe meallerine bakmaya başladım. Türkçe meallerin değiştirildiğini ve yumuşatıldığını biliyorum ama başka çarem yok ne yazık ki. oralarda çok ilgi çekici ayetler farkettim. nisa 34, nebe 33 vs. Sonra türklerin nasıl müslüman olduğunu öğrendim. Gerçeklerin okullardaki tarih kitaplarında çarpıtıldığını filan. Bu da çok sinir bozucuydu tabiki. Zaten islamda bana uygun olmayan şeyler de vardı. Bir de kuranın evrenselliği fikrinin mantıksızlığını farkettim çünkü alimler bile tam olarak anlayamıyor ve kendi aralarında çelişiyorlar.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sayın urum sizin bir sözünüze cevap vermek isterim ve cevabımın sonundada kendimden bir örnek vericem
islam tarihi bilmek neden zorumlu olsun demişsiniz buna nacizane cevabım şu olur
dinine inanan birisi için bu islam tarihini bilmek elbetteki söz konusu değildir bilmesede olur
sonuçta kendisini kayıtsız şartsız rabbine teslim etmiş olanlar okudukları ayetleri itaat etmek için okuyacaklardır
dur bakalım rabbim benden ne istemiş diyenler için islam tarihi okumak gibi bir zorumluluğu yoktur
kuranın ifadesiyle kuran ikiye ayrılır ve anlayanlarda ikiye ayrılır Kuranı en iyi anlayanlar kendilerine hikmet verilmiş olanlardır
hikmet kuranın nasıl didik didik yapılacağını bilenlerdir
mesela bizler okuyunca namaz rekatlarını göremeyiz ama bir alim bana sadece bir ayeti teferruatıyla tefsir ettiğinde rekat sayılarının gerçekten olduğunu gördüm

mesela bu konuyu açan arkadaşımız islam konusunda öyle şüphelere girmiş ki islama inanmıcak olsa bile doğruyu araştırmak öğrenmek istiyorsa islam tarihine bakması mecburdur, kendi adıma söylüyorum ben bugün kendime müslümanım diyebiliyorsam islam tarihini okumamla bu mümkün olmuştur
konuyu açan arkadaşımızın aklında dolaşan şüpheler benimde aklımda dolaştı ve islamı terketme seviyesine geldim
bir arkadaşım bu konuda kendime son bi şans vermemi ve islam tarihini didik didik araştırmamı istedi onu yapınca kara ile akı ayırabildim

mesela bunlardan bir örnek vermek istiyorum
şu cariye meselesine ben çok takılmıştım o kadınlara yazık değilmi diyordum vs. bir sürü şey diyordum ve eğer bu son evrensel kitap ise cariyeliğin birgün kalkacağını bilmek zorundadır rabbimiz ve her çağa uygun hükümler koyması icab eder diye düşündüm
islam tarihini araştırınca birde ne göreyim cariyelik zaten islamda kaldırılmış ancak abbasi devrinde cariyelerle cinsel münasebet tekrar devreye girmiş
abbasi devleti bunu hayata geçirmek için mekke döneminin ayetlerini almış medine döneminin ayetlerine dikkat çeken alimler bile bir bir suikaste uğramış
abbasi dönemindeki sultanların islama verdiği zararları anlatmakla bitiremem buna inanın
abbasinin bu koyduğu ilkeler dinin önüne geçmiş ve artık bir gelenek olarak yerleşmiştir bu osmanlıdada devam etmiştir
bir şahzade vardı fatih sultan mehmetin torunu şehzade korkut bu şehzade aynı zamanda bir şafi mehzebi alimiydi şehzade korkut osmanlının cariyelik sistemini eleştirmesiyle biliniyordu bu konuda 1500 sayfalık bir eser bile yazdı
şehzade korkutun karşı çıktığı şey şuydu

1- savaş esirleri mutlaka serbest bırakılmalı çünki kuranda savaş esirlerini karşılıklı veya karşılıksız serbest bırakın diyordu

2- bu ayete ve cariyelik sistemini inşa eden ayetlere bakarak cariyelerle nikahsız birliktelik zinadır ve haramdır sultan olsada bu böyledir diyordu

sonunda bu söylemlerinden dolayı şehzade korkut ve masum çocukları öldürüldü
ama osmanlı sultanlarına hata atfedemeyenler buna bir kılıf uydurdu güya şehzade korkut sultana isyan etmiş ondan öldürülmüş bu bir yalan
şehzade korkutun tek suçu sahabe döneminde vahiyle inşa edilmiş anlayışı hakim kılmaktı

ben bir önceki mesajımda kuranı anlayabilmek için islam tarihi okumak lazım derken bunu kastettim
konuyu açan arkadaşımızın her bir sorusunun cevabı aslında sayfalar tutar çünki cevapları islam tarihinin içinde olan sorulardır onlar
ayetlerin ortaya koyduğu bazı hoşgörü hükümleri belli bir asırdan sonra uygulanamadı bunun sebebi nedir ? işte bunun anahtarı islam tarihindedir
kendisine alim diyen ama asıl amaçları sultanlarını memnun etmek olan bu insanlar vahiy ortada olmasına rağmen nasıl vahye muhalefet olan hükümleri veya kuranda olmayan hükümleri kurana koymuşlardır ? bu nezaman ve nasıl başlamıştır ? kimlerin telkiniyle başlamıştır ? bunların olmasıyla kimler nasıl çıkar elde etmiştir ?
bunları anlayabilmek için islam tarihini okumak anlamak bilmek lazım.
Mesela konuyu açan arkadaşın sorularından birtanesi islamda kadınla erkek eşit değildir demesi
aslında bu arkadaşımızın bir suçu yok abbasi devrinden itibaren süregelen ve dinde varmış gibi gösterilen birşeyi dile getirdi sadece
şimdi bu arkadaşımız kadınla erkeğin eşit olmamasının neye dayandığını öğrenebilmesi için neye bakıcak ?
hz peygamber ve sahabe devrinde kadın erkek gayet eşitken
bir kadın meslek sahibi olabilip kendi iş yerini bile açabiliyorken
en az bir erkek gibi sokaklarda serbest dolaşabiliyorken
ne olduda peygamber ve sahabe devrinden sonra kadına sokağa çıkma yasağı geldi ?
meslek sahibi olamama yasağı geldi ?
eşini boşayamama yasağı geldi ?
evleneceği kişiyi seçememe yasağı geldi ?

hz.peygamber okuma bilmeyen eşlerinin kızlarının okuma yazma öğrenmesi için özel hocalar görevlendirirken
ne olduda sahabe devrinden sonra kadına okula gitme yasağı getirildi

bu dediklerime bazı arkadaşlarımız hadi ordan diyebilir ama bunlar doğru
1890 yılına kadar kadınlar sadece haftanın iki günü dışarı çıkabiliyordu
ve 1891 yılında kadınların okula gitme yasağı kalktı
gerçek bir dindar olan sultan abdulhamitin bunda etkisi büyük onun anlayışlarının kalıntısı sayesinde bunlar oldu

işte bunların cevapları islam tarihinde saklı

aslında suç benim bir önceki mesajımda çok fazla yüzeysel yazdım dolayısıyla sizin yorumunuz haklı bir yorum aslında
ben size cevap vermek vesilesiyle islam tarihi sözümü doğru bir yere oturtmak istedim
rabbine kulluk etmek niyetiyle kitabı okuyanın elbette çok detaylı bilgilere ihtiyacı yok bunda haklısınız
ama konuyu açan arkadaşımızın merak ettiği meraklara sahipse bir insan islam tarihinide okumalıdır
kültür nasıl vahiynin önüne geçti insanların egoları uçkur düşkünlüğü nasıl vahyin önüne geçti ve din nasıl buna alet edildi bunu anlamak için islam tarihini okumaya mecburdur birisi

onun dışında kişinin iman etmesi için elbette kurandan başka bir kitapa ihtiyacı yoktur böyle bir iddiada bulunamam ben zaten Allah iman etmek için kuran yeter diyorsa hiçkimse başka bir kitap tavsiyesinde bulunamaz

ama demin yukarıda bahsettiğim şeyleri anlamak için insan islam tarihini bilmesi gerekir
hadi islam tarihini geçtim en azından ayetlerin iniş sebeplerini bilmelidir ki neyin ne olduğunu bilsin
sahabe ve sahabe sonrası tabiin dönemi için böyle bir bilgi söz konusu değildi
sahabe için gerekli değildi çünki zaten herşey onların önünde oluyordu ve rehberleride hz muhammed idi vahiy olan kuran tek tek iniyor ve cebrailin gözetiminde hz muhammed tarafından sahabelere açıklanıyordu

tabiin için gerekli değildi çünki çoğusu sahabe çocuklarıydı ve babalarından herşeyi olduğu gibi dinliyor öğreniyorlardı doğruyu yanlışı ayırt edebiliyordu
o dönemin en dinden uzak insanı bile bugün bizim hocaların üstündedir

ama bizim nesil yukarıda bahsettiğim meseleleri anlamak içim islam tarihine bakmaya mecburdur

ben kendi hatamı yinelemek istiyorum bir önceki mesajımı çok yüzeysel yazdım şu anki gibi detaylı yazmadım
heralde bu mesajımla birlikte islam tarihi derken tam olarak nedemek istedim anlamışsınızdır sayın umurm sevgilerle :)

mesela sizin üzerine değindiğiniz bazı noktalarda çok detay gerektiren ve detaya girildiğindede işin farklı boyutu ortaya çıkıyor mesela 4 eş meselesine değinmişsiniz yazınızda o dört eş bir şartta geçerlidir eğer bir yetim kızla evlenme söz konusuysa malından mülkünden dolayı o yetim kızla bu yüzden evleneceğinize bir iki üç hatta dört eş alın diye geçer ayette gerek peygamberin sözlerinde gerek sahabelerin uygulamalarında bu fazlasıyla görülüyor
Bir erkeğin ard arda sebepsiz eş alabilmesi kadın ve erkeğin rızasına dayalı olarak ancak sadece hz peygambere verilmiş özel izindir
yanılmıyorsam bu serbestlik ahzap suresinde detaylıca anlatılıyordu ve bu anlatımın sonundada üzerine basa basa diyordu ki "ey muhammed bunlar sadece sana has olarak verilmiş izinlerdir diğer müminlere değil onlara neyi farz kıldığımızı elbette iyi biliyoruz"
tabi sahabe dönemi sonrası herşey gene tersine dönüyor
yazınızda çok güzel şeylere değinmişsiniz onlara tarih çerçevesinden yapılıcak açıklamalarla insanlar çok güzel bilgilenebilir

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bende sizinle aynı fikirdeyim, hatta tarih değil, kimya, fizik, sosyoloji gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmak inandığımız dine doğru bir bakış açısı geliştirmemizi sağlar. Genel de Bu tür konuları tartıştığım ( okulda özellikle sosyoloji okuduğum için ve din felsefi gibi bir dersimiz olduğu için çok tartışırdık)

Özellikle kelamcılar ve hadisçiler diye ayrıldığında işler iyice karışırdı., ayrımcılığı çok sevdiğimiz için zaten her şeyi ayırıp duruyoruz. Bununla birlikte konu tarih olduğunda, tarih egemen güçler tarafından yazıldığı için aktarılan bilgilerde sorun çıkabiliyor. bilmemizi istedikleri ile gerçekler arasında ciddi bir fark oluşuyor.

Özellikle Türklerin İslam dinini seçtikleri konusunda ki yalan tarih gibi. Türklerin dininde bir sorun yoktu. İslamiyet ile Türk dini birbirlerine çokta benzemezler, çok temel farklarla birbirlerinden ayrılırlar. Araplar ile Türkler ciddi bir şekilde savaşmış, Araplar Türklere çok eziyet etmişlerdir. Türklerin, kendi içlerinde vicdan, insani değer, kadına olan bakış açısı özgürlük hissi o kadar büyüktür ki ne olursa olsun değişmemiştir. Araplar bunu az da olsa değiştirseler de çoğunluk değişmemiştir. İslamiyetin İslamiyet gibi yaşanabileceği ülke bu nedenle Türk topraklarındadır. Sanırım bu yüzde de üzerimizde ciddi oyunlar oynanıyor. konu başka yerlere geldi kusura bakmayın ama bunlarda önemli konular bence. Türklüğü bu kadar övüp, Arapları yeriyorum gibi gelebilir, ırkçılık yapmıyorum. Bir Türk olmadığım halde gerçekleri de göz ardı edemem.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...