Eski Mısır Astrolojisi ve Burçları

• Konbuyu başlatan 43887
  • Başlangıç tarihi
4

43887

Gerçek astroloji,özünde ezoterik kaynaklıdır ama Kepler astroloji ve bilim ilişkisini çok net olarak ifade etmişti.6.yy da bizans bu alanda Eski mısır çizgisini izliyordu,sonraları araplar ,ortaçağ astrolojisinin gelişimini sağladılar.8.yyda Abu Mashar Al Feleki, insanlığı ilgilendiren önemli saptamalarla ünlenmişti.Batlamyus ise Babil ,Eski Mısır ve Yunan astronomi senteziyle astrolojiyi sistematize etmiştir.
Mısırlı astrologlar da yılın 365 gününü herbiri 10 derece olan 36 özdeş bölüme ayırarak düzenlemişlerdir.Her biri on günden oluşan 36 hafta .on günlük hafta bir onluktur ve o onluğa ait olanda ,bir tanrıya veya şeytana adanmıştır.Kosmozun düzeni ile devinimi insanın evreni kapsayan dinsel ilişkisi ile bağlantılıdır ki bu da bir tür kozmoteizm'dir.Eski Mısır'da her organ zodyak burcunun bir tanrısına atfedilmişti.Hastalık sebebi ,ana tekabül eden tanrı ve şeytanla ilişkilendirilirken hasta organ da elbette ona tekabül eden bitki yada yine aynı kategorideki bir tanrının hayvanlarının sahip olduğu parçalarla da şifa bulabilirdi,böylece kosmozun kutsal düzeni ile ,insan bağlantısı gerçekleştiriyordu.Diğer yandan mısır astrolojisi sağlıklı bulunabilmenin anlamı bireysel zayıflıkları atmak zaaflara yer vermemekle ve uyumla özdeşti...

Burçların doğalarına göre yeniden yorumlanışı ise şöyle şekillendirilmiştir:

SFENKS (27 Aralık -25 Ocak):Aslanın Güneşle kutsal bağı.Yaratıkların şekline giren ,hazineler koruyucusu.Her koşulda uyar,ihanete gelemez ,hırçın,disiplinli,çalışkan ,hassas,biraz kibirlidir.Hislerini gizler nazik,karekterleri tahlil eden .tavsiye veren yardımsever kişiliktir.Zoru seven enerjisiyle caziptir.Ailesine duygusal desteği tamdır.

ŞU/SHU : (26OCAK-24 ŞUBAT) Kuru hava tanrısı,gökyüzünün dayanağı .Atum'un nefesinden yaratılan Shu,sakin etkileyici karekterdir.Yaratıcı güce sahip insandır.prensipli,mizah gücü yüksek,biraz kararsız,hislerini gizleyen fırsatları kaçırabilen yapıdadır.sosyal ,güvenilir,adildir.Ziraat danışmanlık ve sanatlar uygun mesleğidir

İSİS (25 ŞUBAT-26 MART) Ana tanrıça,tanrılarla insanın bağı.Osiris'in eşi büyü yeteneğiyle ünlüdür.Atılgan ,daima uyanık ,hayat dolu,enerjiktir ,önyargısızdır.ihanete uğrasada ,insanlığa güvenir,olumlu ,iyimserdir,sakin ve cömerttir .insanlık için çalışabilir.aşkı derin yaşar,idealisttir,mükemmel eşi bekler

OSİRİS(27 MART-25 NİSAN) Yeraltı dünyasının,ölümsüz yaşama dirilişin tanrısı,ölüler yargıcı .Çok meraklı kişiliğiyle burç insanı sıra dışıdır.Özüne güvenir ,hayatı yoğun yaşar,başarısızlıktan korkmaz,monotonluğu sevmez.Macera arar.İlgili bir arkadaş ,iyi bir akrabadır.çocuklarda disipline önem verir.

AMUN (26 NİSAN-25 MAYIS) Teb'in baş tanrısı.Güçlü ,zinde ve önder ruhludur.İradesi tam ,cesur ve kendine güvenlidir.İyi lider,sanatkar olur.Merhametlidir,çalışma azmi vardır.Romantiktir,duygusallaştığında içe döner.Hayal gücü zengin ,gizemli insanlardır.dürüsttür,aşka önem verir.Eşinde ileri görüşlülük ,doğruluk nezaket arar.

HATHOR(26 MAYIS-24 HAZİRAN) Samanyolunun kişileştirdiği tanrıça.Duygusaldır,aşka değer verir,fedakar ,çekici ve romantiktir.araştırıcı ilginç ,yaşamı seven güveni yüksek biridir.sağlam arkadaşlık kurar.iyiliğide kötülüğüde unutmaz.

ANKA (25 HAZİRAN -24 TEMMUZ)Diriliş ve sonsuz hayatın sembolü.küllerinden doğar ve Khepera'yı andırır.Risk alan, inatçı hayalci biri .Karizmatik ikna gücü olan sevilen aranan kişi ,dostları için önemlidir,cesur açık uzak görüşlüdür,diktatör değildir ama liderlik taşır.Eşiyle güçlü bağ kurar,cömert davranır.

ANUBİS(25 TEMMUZ-28 AĞUSTOS) Ölüm tanrısıdır,ruh yargıcıdır,çakal -malta köpeği semboludür.Çelişkilidir;yanlızlığı sever ama insan arar,sırlarla örtülüdür.Gizlenmeyi popüleliğe yeğler.hassas ,sadık ,dürüsttür,idealisttir .Öğretmen doktor psikolog olabilir,bilinçaltı dünyasını iyi anlar,ruh eşini bulmayı aşkta saygı ve güveni ister.

THOT (29 AĞUSTOS-27 EYLÜL) Zaman ve zeka tanrısı,bilimin kurucusu,meraklı,girişimci,sabırsız yapıdadır,organizatördür,esrarengiz olaylar ilgisini çeker,savaşçı ruhu taşır,sınırlarını aşmak,yaşamı neşe ve mutlulukla sürmek ister,otoritesiyle desteklenir ve sözünü tutar,sanatçı,öğretmen avukat olabilir

HORUS (28 EYLÜL-27 EKİM) Şahin başlı göğün tanrısı,firavunları korur ,nazik ve cömerttir,sevilir.Net görüş sahibidir,savaşçı gibi projelere atılır,sabrı çabuk taşar,inatçıdır,riski,sorumluluğu,siyasi ,felsefi konuları sever.diplomatik adil ,vicdanlıdır,aşka çabuk kapılır.Gazeteci ve politikacı olabilir.

WADJET-BUTO (28 EKİM-26 KASIM) Kobra -yılan-bilge tanrıça,firavunlarıda korur.Bu insan vicdanlı,mantıklı ,gururlu temkinlidir,aile bağları güçlüdür.Kusuru hırs ve kötümserliktir.Mimar,mühendis,editör olabilir.özgüvenlidir.hileyi yalanı sevmez,kitaplar ,doğa ve hayvanlara bayılır.

SEKHMET (27 KASIM-26 ARALIK) Güç aslan başlı savaş -yıkım tanrıçası ,doktor ve büyücüleri korur .Biraz sert ve mükemmelliyetçidir,kolay dost kazanmaz,nadiren hata yapar,zordur,kibirli sanılır:hassas ,iyi,dikkatlidir.ihaneti affetmez.esnek olup özgürleşebilmelidir ,şampiyonluğa yatkın bu gözlemci sportif ve adli meslekleri sever.

benim burcum thot özelliklerimide taşıyorum;)ya sizler?

67890

Banlı Kullanıcı
burcum isis miş evet uyuyor:)

S'elin

Kayıtlı Üye
İş
Kendimi izliyorum , yazıyorum , yaşıyorum , söylüyorum (:
Anubis .
Hepsini inceledim . Süpermiş :eek:

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Sfenksmişim ama benim özelliklerim thotla sfenks karışımı gibi. Hatta birazda şu/shu da var gibi:)

diamond209

Kayıtlı Üye
anubismişim yalnızlığı sever ama insan arar.. birebir tutuyo hepsi :)

Demir.D

Banlı Kullanıcı
THOT (29 AĞUSTOS-27 EYLÜL) Zaman ve zeka tanrısı,bilimin kurucusu,meraklı,girişimci,sabırsız yapıdadır,organizatördür,esrarengiz olaylar ilgisini çeker,savaşçı ruhu taşır,sınırlarını aşmak,yaşamı neşe ve mutlulukla sürmek ister,otoritesiyle desteklenir ve sözünü tutar,sanatçı,öğretmen avukat olabilir

Ben :) Ayrıca Mühendis de olabilir onu yazmayı unutmuşsun :D

foxx

Banlı Kullanıcı
güzelmiş
SEKHMET (27 KASIM-26 ARALIK) Güç aslan başlı savaş -yıkım tanrıçası ,doktor ve büyücüleri korur .Biraz sert ve mükemmelliyetçidir,kolay dost kazanmaz,nadiren hata yapar,zordur,kibirli sanılır:hassas ,iyi,dikkatlidir.ihaneti affetmez.esnek olup özgürleşebilmelidir ,şampiyonluğa yatkın bu gözlemci sportif ve adli meslekleri sever.

ontario

Kayıtlı Üye
HORUS (28 EYLÜL-27 EKİM) Şahin başlı göğün tanrısı,firavunları korur ,nazik ve cömerttir,sevilir.Net görüş sahibidir,savaşçı gibi projelere atılır,sabrı çabuk taşar,inatçıdır,riski,sorumluluğu,siyasi ,felsefi konuları sever.diplomatik adil ,vicdanlıdır,aşka çabuk kapılır.Gazeteci ve politikacı olabilir.

Ajjta

Kayıtlı Üye
İsis..
Evet büyük ölçüde uyuyor

Salick

Kayıtlı Üye
OSİRİS(27 MART-25 NİSAN) Yeraltı dünyasının,ölümsüz yaşama dirilişin tanrısı,ölüler yargıcı .Çok meraklı kişiliğiyle burç insanı sıra dışıdır.Özüne güvenir ,hayatı yoğun yaşar,başarısızlıktan korkmaz,monotonluğu sevmez.Macera arar.İlgili bir arkadaş ,iyi bir akrabadır.çocuklarda disipline önem verir.

Tam beni anlatmis....