şizofreni ve şifa

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Merhabalar.

Araştırmama rağmen bulamadım şizofreni hangi çakrayla alakalıdır ?

yare-i yarim

Moderator
İş
Peki acaba şizofreni olanlar gerçekte hasta olmayıp kendilerine bazı kapılar açılmış olma ihtimali var mı ? eğer varsa yaşamadıkları şeyleri yaşamış gibi sanmaları neye dayanır ?

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Şizofrenisi olan bir insanın düşüncesi
Bazıları başkalarından zarar görecekleri endişesi içinde takıp edildiklerini
öldürüleceklerini insanların kötü maksatlarla kendileriyle uğraştıklarını düşünebilirler Bu nedenle dışarı çıkmaktan korkabilir eve kapanabilirler zehirleneceklerini düşünerek yemek yemeği ilaç içmeyi reddebilirler
Bir kısmı kendileriyle ilgili yayın yapıldığı düşüncesiyle televizyondan gazetelerden rahatsız olabilirler ya da düşüncelerinin çalındığını okunduğunu iddia edebilir Kimileri ise kendi bedenleri ile dış dünya arasındaki sınırın silindiğini bedensiz olduklarını, varolmadıklarını ya da ellerinin, yüzlerinin ve vücutlarının diğer bölümlerinin değiştiğini ve onların kendilerine ait omadığını düşünebilirler Bazı olağanüstü yetenekleri olduğunu söyleyebilirler.
Emreden, hakaret eden, hareketlerini yorumlayarak yönlendiren hayali sesler
duyduklarını ya da kendi düşüncelerinin dışardakiler tarafından duyulduğunu iddia edebilirler. Bu seslere yanıt vererek karşılarında biri varmışçasına kendi kendileriyle konuşabilirler. Uyanıkken gözlerinin önüne çeşitli görüntüler geldiğini ifade edebilirler Şizofrenisi olan insanların kimi zaman bütün bunlardan şikayetçi oldukları kimi zamanda bunları gerçekmiş gibi yaşadıkları ve ona göre davrandıkları görülür buna zihin bölünmesi diyebiliriz
Dediğiniz ihtimal söz konusu değil

La-edri

Kayıtlı Üye
Peki acaba şizofreni olanlar gerçekte hasta olmayıp kendilerine bazı kapılar açılmış olma ihtimali var mı ? eğer varsa yaşamadıkları şeyleri yaşamış gibi sanmaları neye dayanır ?

Vardir,tip iciden cikamadigi hallere bir isim vermek zorundadir zaten, ve tip parapisikoloj yi Kabul etmiyor , bir cocuk düsününki görülmeyen arkadaslri var, bu bir cocuk icin cok sasilacak bir durum degildir onlar saf olduklari icin Yasar bunlari ve doktorlar buna hayalücü der, ben sizofreni hastaliginin Kabul etmyorum bunuda kendi hayatima dayanarak savunurum. Kisinin ruh hali zaten mental alemidir yani maneviyati,yani piikolojisi. Hepsi aynidir. Insan iki yönlüdür fiziki ve ruhani.Ruhani bir algiyi tecrubeleri yani kisaca parapisikolojyi maddesel bir ilim ile arastiramayiz cevab bulamayiz, tip ise fiziksel ve mantiksal ceveb veren bir alandir.

Pisikologlar önce kisiyi ikna etme yoluna girerler bu bir hastaliktir siz nomal dgilsiz der, olmaz ise ilaclar ile yasananlara engel olur, ilaclar ise usturucu özelligi tasir, algi ibtal sorun cözüldü...Yaptikri bundan ibarettir sorunu cözememisse onu sizofren diye damgalar, arastidinzmi bilmiyrum ama sizofreni cok genis bir yelpazedir, cözülmeyen cevabi olmayan her durumu kapsar.Bana göre sizofreni bos bir balondur.

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Yani kısaca bunumu anlamayalıyız sizin söylediklerinizden tek bir cevap çıkartmak gerekirse

Şizofreni yoktur? Kusura bakmayın 'la-edri' fakat bu cevabınız bir çok kişiyi kendini bazı konulara kendilerini Şartlandırmaya kadar gider

Her olaya şizofreni demek yanlış fakat bunu ilk psikolojik olarak görmek ve tedavi görmek lazım

Birçok insan biliyorumki hayaldünyasındaki yaşananlararı real hayatına taşıyor ve gerçek gibi yaşıyor artık kendi bile inanıyor ve daha birçok değişik olaylar

La-edri

Kayıtlı Üye
Yani kısaca bunumu anlamayalıyız sizin söylediklerinizden tek bir cevap çıkartmak gerekirse

Şizofreni yoktur? Kusura bakmayın 'la-edri' fakat bu cevabınız bir çok kişiyi kendini bazı konulara kendilerini Şartlandırmaya kadar gider

Her olaya şizofreni demek yanlış fakat bunu ilk psikolojik olarak görmek ve tedavi görmek lazım

Birçok insan biliyorumki hayaldünyasındaki yaşananlararı real hayatına taşıyor ve gerçek gibi yaşıyor artık kendi bile inanıyor ve daha birçok değişik olaylar

Benim icin bu böyldir sevgili MEX .
Ve ben sizofreni diye bir sey Kabul etmiyorum, bu konu hakkida konusabilmek icin kisinin bizzat kendisi bir takim seyler tecrübe etmek durumuda,bahsettiginiz o kisilerin hayatini siz yasamadinizki, kisi var görüyorum diyor siz görmüyorsaniz onun görüklerini sorun illa ondadir degil, belki sorun sizde (?)

Hayat istatistiklere göre yasanilmaz tecübelere göre sekil alir 20 kisilik bir odada 19 kisi görmüyor fakat bir kisi görüyor diye illa 19 kisinin dedigimi dogrdur?
Cinler görülür meeklerle konusulurur musallat var, ama gelin bunu bir psikologa anlatin. Sizofrenik vakkalarin haber verdigi seyleri kimse görmedigi icin zaten onlar akil hasasidir, "normal" kavrami izafi bir kavramdir. Sizin normal dediginiz baskas ici anormaldir. Bunuda siz kendi tecrübelrinizle knumlandirisiniz.

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Benim icin bu böyldir sevgili MEX .
Ve ben sizofreni diye bir sey Kabul etmiyorum, bu konu hakkida konusabilmek icin kisinin bizzat kendisi bir takim seyler tecrübe etmek durumuda,bahsettiginiz o kisilerin hayatini siz yasamadinizki, kisi var görüyorum diyor siz görmüyorsaniz onun görüklerini sorun illa ondadir degil, belki sorun sizde (?)

Hayat istatistiklere göre yasanilmaz tecübelere göre sekil alir 20 kisilik bir odada 19 kisi görmüyor fakat bir kisi görüyor diye illa 19 kisinin dedigimi dogrdur?
Cinler görülür meeklerle konusulurur musallat var, ama gelin bunu bir psikologa anlatin. Sizofrenik vakkalarin haber verdigi seyleri kimse görmedigi icin zaten onlar akil hasasidir, "normal" kavrami izafi bir kavramdir. Sizin normal dediginiz baskas ici anormaldir. Bunuda siz kendi tecrübelrinizle knumlandirisiniz.

Sizin burdaki düşünceniz birçok üyeyi bu konudaki görüşünüze sürükler ve kendini Şartlandırır çünkü siz burda ELİT üyesiniz diğer üyelerden ziyade sizin düşüncenizi daha çok önem veren olacaktır bu kesin tutumunuzu belli koşulları düşünerek yapmanızı isterdim

Şizofreni hastalığı derecesine göre tehlikelidir ozaman herkes Paranormal olaylay ile vakalar yaşıyor

Her yaşanan olay şizofreni değildir ve her Paranormal ve boyutsal varlıksal deneyimde zaten şizofreni değildir evet ben görmüyorum her yaşadığını
Fakat ve psikolojik Tedavi öneriyorum peki ya siz? Neye dayanarak hangi düşünceyle Şizofreni yoktur diyebiliyorsunuz?
Bu konuyla ilgili Gerçekten şizofreni hastaları üzerinde sizin bilmediğiniz birçok inceleme yapılmıştır TIP ve PARAPSKOLJİ dalında sizin bilmediğiniz çok deneyimli kişiler tarafından ve şizofreni kabul görmüştür şimdi siz kalkıp neye dayanarak hangi tecrübeye şizofreni yok diyebiliyor ve kişileri ikileme sürüklüyorsunuz sizin tecrübeniz varsa şizofreni değildir ozaman sizin tecrübenizle şizofreni yok demek nedir

Hemen şizofreni teşhisi zaten konulamaz kişiye asla
Eğer şizofreni belirtileri varsa doktor tıbbi geçmişi inceleyip hastayı tam bir fiziksel muayeneden geçirecektir Özellikle şizofreni teşhisi için kullanılan bir laboratuvar testi yoktur Doktor bu belirtilere sebep olabilecek başka bir rahatsızlık olup olmadığını kontrol etmek için, röntgen ve kan testleri isteyecektir Bundan sonra doktor hastayı mental hastalıklar alanında uzmanlaşmış bir psikolog veya psikiyatriste gönderir Psikiyatristler özel olarak dizayn edilmiş testlerle hastayı psikotik hastalık açısından değerlendirir Terapist hastanın tavır ve davranışlarını gözlemleyerek bildirilen semptomlara göre teşhisini koyar Bir kişiye şizofreni teşhisi konması için semptomların en az 6 ay boyunca görülmüş olması gerekir

Şizofreni hastalarında beyindeki belirli kimyasallarda bazı dengesizlikler vardır. Ya dopamin adı verilen nörotransmitere karşı hassastırlar ya da çok fazla dopamin üretirler Dopamin dengesizliği beynin ses koku görüntü gibi belirli dürtülere karşı verdiği reaksiyonu etkiler ve bu da halüsinasyonlara ve delüzyonlara yol açabilir şizofreni teşhisi konmuş kişi zaten kendini inandırmıştır olaylara ozaman sizin tecrübenizle her cin, melek,şeytan,haşaALLAH'ile konuştuğunu iddia edenler şizofreni değildir

yare-i yarim

Moderator
İş
Şizofreni bencede bir hastalıktır sonuçta şizofreni olanlarda anormal derecede çalışan bazı vücut fonksyonları gözlenmiştir , ama şizofrenin varlık musallatı olduğunuda söylüyorlar çok eski pisagorcu bir şifacı olan apolyonus delirmiş kişileri nasıl iyileştirdiği sorulunca varlıkların insan üstündeki tesirini ortadan kaldırarak bunu yaptığını söylemiştir nekadar doğru bilemem

bendekiben

Elit Üye
Ben kendi gözlemlerime dayanarak şizofren olduğu idda edilen veya şizofren olduğunu idda eden kişi için şöyle bir yorum getirebilirim; Kişi diğer kişilerin görmediği bazı varlıkları görüğünü idda ediyor ve bunu ilk görmeye başladığı andan itibaren gayet normal kabul ediyorsa tıbbi bir sorununun olduğunu söylenebilir , fakat kişi bu diğer kişiler tarafından görülmeyen varlıkları gördüğünde kendinden şüphe edip acaba ben şizofren miyim diye düşünebiliyorsa bu paranormal bir olay olaileceğini düşünüyorum.Tabi bunun profesyönel bir yaklaşım olmadığını sadece çıkarım olacağınıda belirtmek isterim.

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Gerçek/Gercekdışı, bunları bilmek lazım

Gerçek'ise zaten real'dir Şizofreni ile ilgisi yoktur
Gercekdışı'ise psikolojik'tir şizofreni ile alakalıdır

Hiç bir inssn görmedimki Boyutsal iletişim'de olup ikileme düşen
Gerçekliğini çok rahat kanıtlabilir

Şizofreni olanlar'yare-yarim' üyenin sorduğu gibi başka kapılar açılmıyor zaten sizofrenidir ve Paranormal olayla ilgisi yoktur bunun

acid

Kayıtlı Üye
Eğer kişi anormallikler görüyorsa tabii ki uzman bir doktora gider. Defalarca şizofreni tetkiklerinden geçtim. Bu hastalığın tam sebebi belli değil ancak tanı konulan kişilerde beyin hormonlarında düzensizlikler vardır. Fakat Türkiye'de bu konuda inceleme genelde yapılmıyor. Psikiyatrların büyük çoğunluğu parapsikolojiyi kabul etmiyor. Ama şizofreni ve diğer rahatsızlıkların teşhislerin belli bir süre gözlem yapılması gerekir. Belirtilerin tekrarlanma, tetiklenme, devam süreleri, ortaya çıkış nedenleri defalarca incelenir. Kişinin ayırt etme, sorgulama yeteneğine bakılır. Hasta olmadığı halde katı doktrinler sebebiyle bu teşhis konulanlar olsa da böyle bir hastalığın varlığı yadsınamaz. Birçok şizofreni tipi var hangi birinden bahsediyoruz? Şizofreniyle karıştırılan geçici travmatik rahatsızlıklar da bulunuyor. Psişik yetenekleri olan kişiye şizofreni denebiliyor ancak şizofrenlere kapı açılmıyor bana göre.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Mex arkadaşımızın altını çizdiği cümleye kesinlikle katılıyor ve bundan daha iyi ifade edilemezdi diye düşünüyorum. Şizofreni yoktur demek çok çok yanlış olur gibime geliyor. Bu durumu yaşamak için illaki şizofren olmanıza gerek yoktur, şizofren biriyle birlikte olursanız da yeterince yaşarsınız.

Sizinde adınız gibi bildiğiniz hatta yaşadığınız olayları, yanınızdaki diğer kişi sonradan bambaşka şekilde hatta hiç alakası bile olmayan şekilde anlattığında veya hiç yaşanmamış bir olayı bile sadece kafasında kurarak yaşamışsınız gibi lanse ettiğinde direk şizofren olduğunu anlayabiliyorsunuz. Tecrubeyle sabittir.

Bendekiben de şu noktada katılıyorum siz ne kadar acıklama yaparsanız yapın, istediğiniz kadar öyle bir olay yaşanmadığını ispatlamaya çalışırsanız çalışın asla kendilerinde en ufak bir rahatsızlık olduğu ihtimalini dahi akıllarına getirmezler böyle birşeyide asla kabullenmezler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...