uykumun gelmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
Merhaba arkadaşlar. Bir sorunum var benim.Ben ygs ye hazırlanıyorum sınav öğrencisiyim yani ne zamandır bu sorunla uğraşıyorum bir türlü yenemedim size sormak istedim.Ben ne zaman dersin başına otursam çok ağır uykum geliyor sürekli esneye esneye çalıştığım dersten bir şey anlamamaya başladım.İlk zamanlar alışık değilim diyordum beyin adapte olmaya çalışıyordur belki diyordum fakat aylar geçti.Tamam diyorum bu sefer uykum gelmeyecek diyorum 15dk sonra başlıyorum esnemeye. Sizin önerileriniz var mı nasıl baş ederim ben bu uyku gelmesiyle.Acaba enerji dengem falan mı bozuk anlam veremiyorum.
Gelebilecek sorulara karşı şimdiden cevap vereyim:
Çalıştığım yer sıcak değil soğukta değil normal oda sıcaklığı
Gece ders çalışmıyorum, öğle vakitleri bile ders çalışsam gidip yatasım geliyor.
Okulda böyle değilim eve gelince böyle oluyor.
Denediğim yöntemler:
Buz gibi su ile yüzümü yıkıyorum banamısın demiyor
Kafamı buzluğa sokuyorum 2 - 3 dk arası yine etki etmiyor derse geçince uyku ağır basıyor.
Bazen hoplayıp zıplıyorum hemen derse geçiyorum yarım saat kadar etki ediyor oda. Teşekkür ederim şimdiden.

baysal01

Kayıtlı Üye
Camını biraz aralar. İçerisi sıcacık olmasın. Arada bir ılık duş al. 40 dakikadan fazla ders çalışma. 40 dakika ders çalış. 10 dakika dışarıya çık. Balkonda filan temiz hava al. Kahvede içebilirsin uykuyu açar. Ama sürekli kahvede olmaz bir süre sonra sıcak sıcak bayar insanı. Redbull içebilirsin. Bol kafeinli olduğu için uykuyu açıyor. Redbull u dene özellikle. Fazla abartmadan ama. Sadece 1 kutu.

greatangel

Kayıtlı Üye
sayın synrgy, bende geçen sene ygs ye hazırlandım bu sorunun değişik tarzıyla karşılaştım, çözüm olarakta ders çalışırken arada bir dikkatim dağıldıkça tablet şeklinde bitter çikolatadan bir ısırık alırdım ve her gün bir tablet çikolata yerdim böylece günde 1-1,5 saat ders çalışırdım. Sizde buna benzer yöntem uygulayabilirsiniz ama sorununuzun böyle geçmeyeceğini düşünüyorsanız ve ilahi yardım istiyorsanız:

El Muhsi: 148 zikir adedi, zikir saati güneş, zikir günü pazar

kaynak: http://www.gizlimabet.com/showthread.php?t=35710&highlight=esmaül+hüsna

dexter

Elit Üye
Çalışma ortamınız ile ilgili olabilir. Çalışma ortamınızı değiştirin. Odanızda çalışıyorsanız, salonda çalışmayı deneyin bir de. Ayrıca, çalışmalarınızda, yatağın üstüne oturuyorsanız bu uykunuzu getirebilecek sebeplerden biridir. Çalışma masanızın yerini değiştirin. Kesinlikle yatağı görebilecek bir noktada çalışmayın. Yatağı arkanıza alın, pencereyi solunuza alın, odanın ışığını direkt olarak alabileceğiniz bir noktada oturun, ışığı arkanızda bırakırsanız eğer bu da çalışmanızı engelleyecektir. Ama mutlaka bu dediğim yöntemleri denerseniz, çalışmalarınız da sıkıntı yaşamayacaksınız. Özellikle gün ışığını solunuzda tutmaya gayret edin.

Ayrıca, sürekli aynı ortamda çalışmakta sizi monotonluğa sürükler ve psikolojik olarak etkilenirsiniz. Size önerebileceğim diğer yöntem ise; Çalışmalarınızı kütüphanelerde yapın, farklı farklı kütüphanelere giderek kendinize deneme sınavı yapın. Çok etkili bir yöntemdir.

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
teşekkür ederim arkadaşlar önerilerinizi uygulayacağım inşallah bir değişiklik olur :)

Lucy

Kayıtlı Üye
bilmiyorum size yardımcı olur mu ama eczaneden passiflora diye bi şurup almıştım sınav döneminde stresim yok olmuştu çok rahattım sınava rahat bi şekilde girip çok çalışmadığım halde istediğim bölümü tutturdum.uykunuzun gelmesi stres seviyenizle ilgili olabilir ders çalışmama isteği

hasan06

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Bir sorunum var benim.Ben ygs ye hazırlanıyorum sınav öğrencisiyim yani ne zamandır bu sorunla uğraşıyorum bir türlü yenemedim size sormak istedim.Ben ne zaman dersin başına otursam çok ağır uykum geliyor sürekli esneye esneye çalıştığım dersten bir şey anlamamaya başladım.İlk zamanlar alışık değilim diyordum beyin adapte olmaya çalışıyordur belki diyordum fakat aylar geçti.Tamam diyorum bu sefer uykum gelmeyecek diyorum 15dk sonra başlıyorum esnemeye. Sizin önerileriniz var mı nasıl baş ederim ben bu uyku gelmesiyle.Acaba enerji dengem falan mı bozuk anlam veremiyorum.
Gelebilecek sorulara karşı şimdiden cevap vereyim:
Çalıştığım yer sıcak değil soğukta değil normal oda sıcaklığı
Gece ders çalışmıyorum, öğle vakitleri bile ders çalışsam gidip yatasım geliyor.
Okulda böyle değilim eve gelince böyle oluyor.
Denediğim yöntemler:
Buz gibi su ile yüzümü yıkıyorum banamısın demiyor
Kafamı buzluğa sokuyorum 2 - 3 dk arası yine etki etmiyor derse geçince uyku ağır basıyor.
Bazen hoplayıp zıplıyorum hemen derse geçiyorum yarım saat kadar etki ediyor oda. Teşekkür ederim şimdiden.
oda şeklini değiştirebilirsin , oda renginden de kaynaklanabilir boğuk veya karanlık ise ışık almıyorsa uykun geleblir, odanı her zaman havalandır o zaman da uykunun gelmemesi için etkili olabilir, ders çalışırken yorgun olma çünkü beyin yorgunluğu beden yorgunluğundan zordur.

berula

Kayıtlı Üye
Psikolojik bu. Öğrenciyken sıklıkla yaşardım.

Sebebi ise; beyin ders çalışmak istemiyor..

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
Psikolojik bu. Öğrenciyken sıklıkla yaşardım.

Sebebi ise; beyin ders çalışmak istemiyor..
banada öyle geliyor. Verdiğiniz önerileri uyguluyorum biraz daha arttırabildim çalışma süremi teşekkür ederim herkese.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...