İslamda Reikinin Yeri Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Öncelikle merhaba.Bu zamana kadar reikiyle ilgili çok şey okumuştum araştırmıştım.Ama fazla araştırmanında zararlı olabileceği hiç aklıma gelmemişti.Ve kafam çok karıştı.Reikinin İslam dinine zararı var mıdır?
Saygılarımla...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Reiki evrenden gelen şifa enerjinin kişilere aktarılması işlemidir. İslam dini ne isteyeceksen yalnızca Allah'tan istemeyi emrede. Diğer istenecek her şey şirk koşmaya girer bu nedenle , adına he derseniz diyin Allah'tan başka hiç bir şeyden yarım istenmemeli aracı konmamalıdır.

Bazı kişiler ise olaya aynı şekilde bakar yorumu forumu farklıdır. Bu şifa enerjisi Yaratıcının oluşturduğu bir enerjidir. Adı da reikidir (ya da başka bir şey ) ben o enerjiyi talep ediyorum ve kişiye aktarıyorum. İnsanlara da yardım etmiş oluyorum. Allah'a şirk koşmuyorum yine bunu Allah'dan istiyorum. Aynı doktorun verdiği ilaç gibi. Şifa Allah dan, Allah'ın verdiği şifaya neden olan o ilaç, İlaç yerine ben reikiyi kullanıyorum diyor.

nikotin-34

Kayıtlı Üye
Reiki evrenden gelen şifa enerjinin kişilere aktarılması işlemidir. İslam dini ne isteyeceksen yalnızca Allah'tan istemeyi emrede. Diğer istenecek her şey şirk koşmaya girer bu nedenle , adına he derseniz diyin Allah'tan başka hiç bir şeyden yarım istenmemeli aracı konmamalıdır.

Bazı kişiler ise olaya aynı şekilde bakar yorumu forumu farklıdır. Bu şifa enerjisi Yaratıcının oluşturduğu bir enerjidir. Adı da reikidir (ya da başka bir şey ) ben o enerjiyi talep ediyorum ve kişiye aktarıyorum. İnsanlara da yardım etmiş oluyorum. Allah'a şirk koşmuyorum yine bunu Allah'dan istiyorum. Aynı doktorun verdiği ilaç gibi. Şifa Allah dan, Allah'ın verdiği şifaya neden olan o ilaç, İlaç yerine ben reikiyi kullanıyorum diyor.

ikinci kısımdakiler daha akla yatkın sanki. tamam belli bir enerji var ama bu enerjinin bir de yoktan var olması var.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
İşte birinci durum çok kafa karıştırıyor

nikotin-34

Kayıtlı Üye
Herşeyin enerjiden oluştuğu bir evrende yaşıyoruz yani enerji yoktan var olmaz devamlıdır durağan değildir yer değiştirir.

demek istediğinizi anladım. ben aslında reiki aşamasındaki enerjinin oluşmasından bahsetmiyorum. o aşamada enerji yönlendiriliyor diye düşünüyorum. yoktan var etme kısmında kastettiğim böyle bir şeyden bahsetmemizi sağlayan şey. bu konuda farklı düşünüyoruz sizin demek istediğinizi de anladım. sevgi ve ışıkla

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Soruya reiki açısından cevap verirsek,reikinin mensup olduğu bir din yoktur,evrensel enerjinin kullanımıdır,isterse kişi ateist olsun reiki kullanabilir.(tabi ateist birisi evrensel enerji ve kaynağını kabul etmeyebilir bu ayrı)
Bu nedenle reikiyi kullanırken dua kısmında serbestlik vardır.Kesin belli olan;hayır ve şifa adına niyet etmektir.Ancak siz dilerseniz ;Yüce yaradanın,Allahu tealanın,Baba Tanrının...gibi sıfatlar kullanabilirsiniz.Bu sizin inancınıza bağlı reikiye değil.Öyle ya da böyle evrensel enerjiyi kullanıyorsunuz,yaşam enerjisini,bunu aktarmaya aracı ve gönüllü oluyorsunuz.Hali hazırda bir inancınız var ise zaten bunu evrenden isterken içsel olarak herşeyin yaratıcısı bir kuvvete bağlı olduğunuzdan,ondan talep ediyorsunuz.
Yorumu size kalmış,rahatsız hissediyorsanız yapmayın.Onun yerine surelerle şifa enerjisini kullanın.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Aslında bu sorunun cevabı çok basit tek yapmanız gereken reikiyi araştırıp doğru cevabı bulmaya çalışmanız olucaktır
eğer reikide birşeylere seslenip birşeyler istiyorsanız bu şirktir
çünki kuranda bir kınama ayeti var ve o ayet şöyle başlıyor " Hani o Allahtan başkasından yardım isteyenler yok'mu "

Aslında tüm dinlerin özünde bu vardır
mesela bundan bir örnek vermek isterim bilindiği gibi romanın ilk dönemleri paganist dine mensuptur çok tanrılı bir din
roma zamanında bir pagan din bilgini tanrıların olmadığını tek bir tanrının olduğunu hiçbirşeyinde ona denk olmadığını paganist kaynaklarla açıklamaya çalışmış bu konuda hacimli bir kitap yazmış
ve kaynaklardan öğrendiğime görede o dönemde kimse ona cevap verememiş bu bahsettiğim kitap batıda yayınlanmıştı
hz.isa ile aynı dönemde yaşamış bir pagan olan apolyonus'ta ki kendisi pisagorcu bir bilgin olan pagandır oda çok tanrılara tapmanın doğru olmadığını çünki tek bir yaratıcının olduğuna dair mabetlerde vaazlar vermiş.

Yani tüm dinlerin özünde aslında bu vardır Allahtan başkasından veya başka birşeyden yardım istemek pek uygun olmaz
ama bildiğime göre reiki de böyle birşey yok sadece bir uyumlanma süreci var diye biliyorum ama yanlışta biliyor olabilirim
eğer reikide böyle bir sorun var ise ve sizde bu sevdadan vazgeçemiyorsanız ozaman her insanın kendi özünde varolan gücünüzü geliştirmeye çalışınız

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...