esmaül hüsna saatleri aslında ne zaman?

ndkk

Kayıtlı Üye
merhaba esmaül hüsna okurken aslında zikir saatlerine dikkat etmemiz gerekirmiş.saatleri araştırdım alttaki gibi çizelge buldum.ancak bir sorun var,gündüz saatleri demesine rağmen saat 1.00 2.00 diye gidiyor.bu saat gece yarısı 1 mi yoksa öğlen 13.00 anlamında mı? tam olarak saatleri nerede bulabilirim? mesela dese ki bana Ya Allah esmasını ptesi akşam 17.00 ve 18.00 arası oku ,diye böyle açıklayıcı bilgiler yok mu?
not:örnekteki saati ve gününü tamamen attım.

Ay/saat 01.00
Zuhal/saat 02.00
Müşteri/saat 03.00
Merih/saat 04.00
Güneş/saat 05.00
Zühre/saat 06.00
Utarit/saat 07.oo
Ay/saat 08.00
Zuhal/saat 09.00
Müşteri/saat 10.00
Merih/saat 11.00
Güneş/saat 12.00

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hava sa göre gece gündüz saatleri bir önceki güne göre belirlenir. yani pazartesinin gündüzü pazar geçesi başlar.
Bu bir hesaplama takvimidir. her yıl ve her ay değişir. Bulunduğunuz coğrafi konuma göre değişir. Yıldız saati hesaplamayı kendiniz yaparsınız hazır bir takvim bu nedenle yoktur.

simarik

Kayıtlı Üye
Ben bilgisayara Chronos xp 4.1 kurup coğrafi koordinatlarımı ayarladım.Gezegen saatlerini burdan takip ediyorum.Şüpheci bi yaklaşımla acaba doğru mu diye bi kaç siteden de aynı anda bakıyorum hepsi aynı sonucu veriyor.

dugukann

Kayıtlı Üye
İslama göre günler akşam ezanı ile başlar ertesi gün akşam ezanı ile sona erer.
Akşamdan güneş doğana kadar gece,güneş doğumundan akşama kadar güngüzdür.
Saatleri bulmak için hem gece vaktini hem gündüz vaktini ayrı ayrı 12 ye bölersin.

sehvayil

Kayıtlı Üye
selamlar 1.00-2.00 diye giden saatler ozamanın birinci saati yada ikinci saatidir.örneğin ya latif esması cuma günü zühre saatidir.cuma gündüz zühre birinci saatden başlar (1.00) 06.17 ikinci saati(2.00) 12.21dir.
cuma gece zühre ikinci saatden başlar 18.37 diğer saat 22.01 dir.anlıycan bu esma için cuma günü zührenin saatlerinde okuma yapman gerekir diğer esmalar için saatler farklıdır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Her günün güneş doğuş saati ve batış saati farklı her güne özel olarak hesaplanır. Yani her cuma değişir.

sehvayil

Kayıtlı Üye
evet doğru ben unutmuşum tabi hergün sabit olmuyor bir kaç dakika değişiyor.

sehvayil

Kayıtlı Üye
gündüz saatini hesaplamak için güneşin doğduğu saaten akşam ezanının okunduğu saate kadar olan dilimi topla ve bunu dakikaya çevir sonra bunu 12 ye böl çıkan sonuç dakika cinsinden olacağı için o rakamı güneşin ilk doğduğu saatin üstüne ekle çıkan sonuç o günün birinci saatidir.ben ankara ili için yazıyorum örnek;
27 şubat 2014 tarihinde güneş 06.17 de doğuyor 17.49 da akşam ezanı okunuyor dakika cinsinden ikisinin arasındaki zaman toplamı 11 saat 32 dakiaka = 692 dakikadır.
692%12=57 dakika
birinci saati bulmak için güneşin doğduğu saat olan 06.17 nin üstüne 57 dakiayı ekleriz 06.17+57=07.14 günün birinci saatidir.artık 2.3.4. saatleri bulmak için çıkan sonuçların üstüne 57 dakika ekleriz.
gece saatini de bulmak için güneşin batışından doğuşuna kadar olan zamanı toplar aynı işlemleri yaparız.
umarım yardımcı olmuştur.

ndkk

Kayıtlı Üye
gündüz saatini hesaplamak için güneşin doğduğu saaten akşam ezanının okunduğu saate kadar olan dilimi topla ve bunu dakikaya çevir sonra bunu 12 ye böl çıkan sonuç dakika cinsinden olacağı için o rakamı güneşin ilk doğduğu saatin üstüne ekle çıkan sonuç o günün birinci saatidir.ben ankara ili için yazıyorum örnek;
27 şubat 2014 tarihinde güneş 06.17 de doğuyor 17.49 da akşam ezanı okunuyor dakika cinsinden ikisinin arasındaki zaman toplamı 11 saat 32 dakiaka = 692 dakikadır.
692%12=57 dakika
birinci saati bulmak için güneşin doğduğu saat olan 06.17 nin üstüne 57 dakiayı ekleriz 06.17+57=07.14 günün birinci saatidir.artık 2.3.4. saatleri bulmak için çıkan sonuçların üstüne 57 dakika ekleriz.
gece saatini de bulmak için güneşin batışından doğuşuna kadar olan zamanı toplar aynı işlemleri yaparız.
umarım yardımcı olmuştur.
evet bu sefer oldu kesinlikle.cumartesi pazar hesaplayacağım.teşekkür ederim

ndkk

Kayıtlı Üye
internetten bilgi almayı neden denemiyorsunuz?
en üstte yazdığım saatler internetten alıntıydı zaten.hangi siteye girsem yukarıdaki çizelge vardı.ben yeni öğrendim esmaların saati olduğunu hep saatsiz çekerdim.öğrenir öğrenmez saatleri yazdım doğal olarak internete,yukarıdaki çizelge çıktı.açıklayıcı bilgiler yoktu.

simarik

Kayıtlı Üye
en üstte yazdığım saatler internetten alıntıydı zaten.hangi siteye girsem yukarıdaki çizelge vardı.ben yeni öğrendim esmaların saati olduğunu hep saatsiz çekerdim.öğrenir öğrenmez saatleri yazdım doğal olarak internete,yukarıdaki çizelge çıktı.açıklayıcı bilgiler yoktu.
Demek istediğim şey nette bazı siteler coğrafi koordinatlarınıza ve yerel saatinize göre o günün saatlerini hesaplıyor.Link vermek yasak fakat planetary hourses diye araştırırsanız bi kaç güvenilir site bulabilirsiniz.Ben de uzun süredir gezegen saatleriyle uğraşıyorum.Hesap yapabiliyorum ama hep doğru mu diye karşılaştırıyorum.Esma zikrinin yanısıra bu saatlerden gündelik yaşamınızda faydalanabilirsiniz.Ben işlerimi bazen bu saatlere göre ayarlıyorum.Anneme bile dikiş dikmesi için uygun saatleri söylüyorum,eli hızlandı annemin valla :)

simarik

Kayıtlı Üye
özür dilerim alt alta mesaj yasak ama yanlışlıkla planetary hourses yazmışım. Planetary hours olması lazım

ndkk

Kayıtlı Üye
özür dilerim alt alta mesaj yasak ama yanlışlıkla planetary hourses yazmışım. Planetary hours olması lazım
Allahüekber woouhuuuu süper bir site ! başka üyelerin açıklamasıyla birlikte bu da süper oldu.çok sağolasın.
hepinize sonsuz teşekkürler.

ndkk

Kayıtlı Üye
sayın gizlimabet üyeleri ;
esmaül hüsna çekmeye başlamadan önce niyet ediyor muyuz? edilmesi gerekir mi? eğer okuyorsanız niyet ederek mi başlıyorsunuz? niyet ediliyorsa tam olarak ne demek gerekir?

ndkk

Kayıtlı Üye
selamlar.esmaül hüsna saatlerini planetary hourstan bakıyordum. ama yanlış gösteriyor.pazar günü gece saatlerinde güneş zamanı olmaması lazım ama planetary hours'ta var?

baysal01

Kayıtlı Üye
Ben namaz vakitlerine göre yapıyorum. Ordada imsak güneş filan yazıyor. Saati güneş olanları yapıyorum.

ndkk

Kayıtlı Üye
yaz saati uygulamasına geçtik.ne olacak şimdi? netten hesaplatıyordum saatleri 1 saat geri olacak şekilde mi hesaplatmam gerekir yoksa yine eski saate göre mi?

[XTR] Similar Threads