tiklerimden nasıl kurtulurum?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

angra meyu

Kayıtlı Üye
misal fişi prize taktığımda çok kez kontrol ederim, eğer bir yerimi kaşımışsam tam simetrisini de kaşırım. en çok canımı yakan da saymak. mesela yüzümü yıkarken kaç su çarptığımı sayıyorum ve sevmediği sayı ise su çarpmaya devam ediyorum veya kaç kez kaşıdığımı sayıyorum. kendimi hastalıklı gibi hissediyorum.

bundan kurtulmanın yolu var mıdır?

HYUNDAI

Kayıtlı Üye
Kendine telkin verebilirsin benim de 1-2 sevmediğim huyum vardı telkin vere vere yok oldu huylarım

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Sizinki (karmaşık vokal tikler)sınıfına giriyor psikolojik destek almalısınız uygun görülen ilaçlar sayesinde bu tik'lerinizden kurtulabilirsiniz

En yakın zamanda sağlık kuruluşuna gitmeniz ve psikolojik tedavi almanız çok iyi olur

angra meyu

Kayıtlı Üye
önemli tavsiyeleriniz için teşekkür ederim mexxo ve hyundai.

La-edri

Kayıtlı Üye
Sizin durumunuz tik degilki obsesyon.
Cok ilerlemis obsesyonlarda yardim almadan krtulamiyor insan.

Size tavsiyem cok basit olacak ama bu tavsiye is görüyor, sizin suurunuzun istediginin tam tersini yapacaksiniz bir süre ve bu isten kurtulacaksiniz.
Cünki sizde henuz olay masum.

Eliniz kasiniyor suurunuz öteki elinide kasi diyecek, siz ama o kasinmiyor diye red edeceksini.
Yüz yikama olayinda sevmediginiz sayi da kalmak, yani istenilenin tam tersini yapmak.
Cok basit bir yöntem ama siz aslinda ne Kadar zor oldugunun farkindasinizdir muhtemelen.

Cok kiside var bu cogu toteme cevirir bu olayi, bunu yapmazsan günüm kötü gecer der mesela.
Ve ilerlemis halleri insanin hayatini kötürüm eder, careyi kendiniz bulamiyorsaniz mutlaka yardim alin henuz masum sizdeki hal.
Ama sayi olayi osbesyonun derinlesmesine isarettir, sayiya gecmisse cidden dikkat edin, ya red edin ki bu zor yada sarki falan mirildanin yüzünüzü ykarken.
Ama kesinlikle sayilarla muhatab olayin.

Bir kisi tanimistim hayatinda yani gündelik hayatindada ne tür islem yapacaksa 3x yapar ve sonuclandirirdi.
Mesela cay icmek onun icin zulumdu en basitinden, cay bardagini kaldir indir kaldir indir kaldir indir her indirdiginde bir masaya toklatki ses gelsin ve ic. Böyle ne cay icilir nede yemek yenilir ama o yapilan her hareketi 3x yapma mecburiyetindeydi, evin kapisini ac kapa ac kapa ac kapa ve iceriye gir kapiyi ac kapa ackapa ackapa ve kapat,ayakkabilari giy cikart.. ohooo zulumdu hakkaten.
Bu kadinin tedavisi yillar almisti.

Obsesyon hakkinda gens bir arastirma yapmanizi tavsiye ederim, tik bedenseldir bazi durumlar karsisinda bedensel refleks halinde yapilan hareketlerdir buda gayriihtiyari meydana gelir.

angra meyu

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim la-edri. sizin bu tersine olayını denemiştim, bu sefer de diğer sayıları sevmeye, diğerlerini sevmemeye başladım ve sevmediğim sayılar çoğaldı. zor durumda kaldım. haklısınız sanırım tik değil, dediğiniz gibi. bu durum bende 9 yaşımdayken başladı ve 11 yaşımda arttı. hatırlıyorum o artış sebebini. nevşehir'e geziye gitmiştim, ve dönüşte küçük bir melek heykel almıştım. eve gelince bunun dine ters olduğunu hissettim ve suçluluk duydum. dışarı çıktım ve defalarca kırdım o heykeli defalarca. sonrasında adeta bağışlanmak için birçok tik edindim kendime. bunların hepsini o heykeli unutmak için yaptım. sonrasında heykel falan kalmadı aklımda ama bu tikler peşimi bırakmadı. şu an din ile pek alakam olmadığı halde durum böyle.

en iyisi bugün randevu alayım. tavsiye bulunan herkese teşekkür ederim.

guneş4

Kayıtlı Üye
Benzer problemler ara ara bende de nüksediyor. Mesela terliklerim yatağıma paralel durmazsa uyuyamam, her şey simetrik olursa daha huzurlu olcam sanki, ama mutluyken ortalık dağınık olsa da umursamıyorum. Canım bir şeye sıkkın ya da kafama bir şey takılıyken ortaya çıkıyor, sanki çevremdeki şeyleri düzeltirsem sorunum düzelicek sizinki de böyle bir şey mi acaba?

angra meyu

Kayıtlı Üye
guneş, bu düşünce bende de var ve mutsuzken daha çok nüksettiği doğru. ki zaten genel de mutsuz bir insanım. normal de dağınık olmayı seviyorum ama bir şeyleri düzeltince sanki her şey daha yolunda gibi hissediyorum. ama bu düzenlilik abartı olduğu için can sıkıcı aslında. neyse randevu aldım, gelişmeleri buradan aktarırım.

biard

Kayıtlı Üye
Aynı sorun bende de var ve cidden çok kötü bir şey merdivenlee hep sol ayağımla başlayıp sağ ayağımla bitirmeye çalışıyorum eğer bu olmazsa geri dönüp yanlış yerleri düzeltiyorum. :D Ya da yürürken bazen adım attığım bir yer dikkatimi çekiyor ve geri dönüp oraya tekrar adım atıyorum. Aslında dikkat çekmesi değil takıntı gibi. Bunları yapmazsam eğer o an özlediğim biri varsa ona zarar gelecekmiş gibi oluyor. Ve böyle saçmasapan şeyler. Tıptaki adı opsesif kompulsif bozukluk sanırım.

EastBlood

Kayıtlı Üye
İş
Şu anda pizza dükkanı işletiyoruz :D
Sizin için bi önerim var. Site sahibi sağolsun bu yöntemi bende dün buldum çok işe yarar bir yöntemi bizlere sunuş E.F.T'yi işte linki burda: http://www.youtube.com/watch?v=rmQXKBgUZIQ
İşinize kesinlikle yarayacağını düşünüyorum...

Sevgiyle kalın...

mausmust

Kayıtlı Üye
Doğrudan tanımlama yanlış olur ancak rahatsızlığınızın adı obsesif-kompulsif bozukluk, diğer adıyla saplantı-zorlantı bozukluğu gibi gözüküyor. Kişinin kafasında sürekli dönen düşünceler oluyor ve bu düşüncelerden kurtulabilmek için ise kişi tekrarlı hareketler yapıyor. Bundan kurtulmak için öncelikle daha detaylı bilgi almanız açısından http://www.psikiyatri.org.tr/pagepublic.aspx?menu=23 linkine göz atmanızı öneririm. Bir bilişsel ve ilaç tedavi yöntemleri mevcut.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...