Meditasyon sırasında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Meditasyon sırasında odaklanma artmaya başladığı anda çok ağır şekilde esnemeye başlıyorum. Gözlerimden ağlarcasına yaşlar geliyor. Ve esnemekten çenenim ağrıdığı zamanlar oluyor. Bunun sebepleri nelerdir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Meditasyon sırasında odaklanma artmaya başladığı anda çok ağır şekilde esnemeye başlıyorum. Gözlerimden ağlarcasına yaşlar geliyor. Ve esnemekten çenenim ağrıdığı zamanlar oluyor. Bunun sebepleri nelerdir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. :)

Enerjiniz dengelendiği için bunları yaşıyorsunuzdur. Ve herkes meditasyon sırasında farklı deneyimler yaşar bunu unutmayın. :)

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Enerjiniz dengelendiği için bunları yaşıyorsunuzdur. Ve herkes meditasyon sırasında farklı deneyimler yaşar bunu unutmayın. :)
Farklı deneyimler yaşandığını gerçekten bilmiyordum teşekkür ederim. O kadar fazla bilgi dolaşıyor ki internette inanın güvenemiyorum. Doğru kaynaklar konusunda sıkıntılıyım.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Farklı deneyimler yaşandığını gerçekten bilmiyordum teşekkür ederim. O kadar fazla bilgi dolaşıyor ki internette inanın güvenemiyorum. Doğru kaynaklar konusunda sıkıntılıyım.

Güvenilir bir kaynak bulmuşsunuz zaten.Forum tamamen güvenilir bir kaynaktır. :) Her türlü bilgi vardır. :)

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Meditasyon esnasındaki oturma şeklinizden tutun, gün içinde uykunuzu alamadıysanız, vücudunuzda herhangi bir rahatsızlık / düzenli veya dönemsel kullandığınız ilaçlar varsa, bu ve buna benzer etkiler esnemenize sebep olabilmektedir. Herhangi bir meditasyon çalışmasının temelinde vücudun zihinsel-fiziksel olarak rahatlamasını ve arınmasının olduğunu göz önünde bulundurursak bir anlamda esneme olarak verdiğiniz tepkinin işe yaradığını söyleyebiliriz. Vücut çalışma esnasında kendini başa sarmaya çalışıyor, bununda en doğal halini uyku esnasında görüyoruz; bilindiği gibi vücudumuz dışında beyin hücrelerimizde uyku sırasında yenilenir. Esnemenizin diğer bir sebebi vücudu uykuya geçirerek daha hızlı düzelme sağlamak olabilir.

Kısacası herhangi yanlış bir durum yok. Çalışma öncesinde en azından birkaç günlük süreyi düzenli uykuya ayırın ama tabii ki en sağlıklısı bunu düzenli hale getirmek olacaktır, eğer ağır bir ağrınız veya herhangi elzem başka bir hastalığınız yoksa ilaç kullanmayın. Vücudunuzu olduğunca kimyasallardan arındırıp sebze ağırlıklı ve dengeli beslenmeye çalışın. Bu şekilde hem fiziksel sağlığınıza hem de çalışmanıza destek olacaktır.

Yakinas

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Meditasyon esnasındaki oturma şeklinizden tutun, gün içinde uykunuzu alamadıysanız, vücudunuzda herhangi bir rahatsızlık / düzenli veya dönemsel kullandığınız ilaçlar varsa, bu ve buna benzer etkiler esnemenize sebep olabilmektedir. Herhangi bir meditasyon çalışmasının temelinde vücudun zihinsel-fiziksel olarak rahatlamasını ve arınmasının olduğunu göz önünde bulundurursak bir anlamda esneme olarak verdiğiniz tepkinin işe yaradığını söyleyebiliriz. Vücut çalışma esnasında kendini başa sarmaya çalışıyor, bununda en doğal halini uyku esnasında görüyoruz; bilindiği gibi vücudumuz dışında beyin hücrelerimizde uyku sırasında yenilenir. Esnemenizin diğer bir sebebi vücudu uykuya geçirerek daha hızlı düzelme sağlamak olabilir.
Saygı ve sevgiyle.

Kısacası herhangi yanlış bir durum yok. Çalışma öncesinde en azından birkaç günlük süreyi düzenli uykuya ayırın ama tabii ki en sağlıklısı bunu düzenli hale getirmek olacaktır, eğer ağır bir ağrınız veya herhangi elzem başka bir hastalığınız yoksa ilaç kullanmayın. Vücudunuzu olduğunca kimyasallardan arındırıp sebze ağırlıklı ve dengeli beslenmeye çalışın. Bu şekilde hem fiziksel sağlığınıza hem de çalışmanıza destek olacaktır.
Cevap verip ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum. Benim anlatmayı unuttuğum noktaları teker teker yazmışsınız. Unuttuğum için bağışlayın.
Şükürler olsun ki herhangi bir kullandığım ilacım yok. Öğrenci olduğum için düzenli uyumaya dikkat ediyorum; ortalama 8 saat uyuyorum. Evde sürekli olarak sebze pişer ve eti de pek aramam. Yine evde vücut ağırlığımla antremanı da eksik etmem. Fakat gerektiğinden az miktarda su tüketiyorum. Sıkıntı yaratmıyor fakat daha fazla içmeliyim.
Uyguladığım meditasyon pozisyonları ise bir bağdaş kurarak, bir de sandalyede oturarak, bel dik şekilde. Ve ikisinde de yoğun esnemeleri yaşıyorum.
Uyku konusunda söyledikleriniz çok doğru, fakat esnemelerim uyku öncesi veya uyku sonrası gelen esnemeler gibi değil. Yani çok ağır esnemeler bunlar. Esnemeden hemen önce göğsümde bir ağırlık oluşuyor ve esnedikten sonra bu ağırlık esnemeyle beraber yokoluyor. Bu olay sayamadığım kadar sık esnemeyle ardı ardına gerçekleşiyor. Çenemin ağrısıyla bırakmamla da son buluyor.
Say

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Meditasyon esnasında yaşanan ortak deneyimlerden biriside çoğu zaman sizin anlattığınız şekilde gelişir. Esnemenizle beraber göğsünüzdeki ağırlığın yok olduğunu söylemişsiniz, anlaşılan yukarıda da yazdığım gibi bu durum vücudunuzun rahatlaması için verilen bir tepki diyebiliriz. Bunun dışında meditasyon süresini eğer çalışmada yeniysek en az 10-15 dakikadan başlayıp süreyi kendi yapabilirliğimize göre artırmalıyız. Zaman geçtikçe sizi rahatsız eden deneyimleriniz azalacaktır.

İyi çalışmalar. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...