Ağaçla Terapi

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
Ağaçlara sarılmak, bazılarına çok uçuk bir fikir gibi gelse de, faydaları son zamanlarda bilimsel olarak defalarca ispatlanan bir TERAPİ olarak kabul ediliyor.

Ağaçlarla temas etmek bizi daha sağlıklı yapıyor. Hatta iyi olmak için illa dokunmanıza bile gerek yok, ağaçların etrafında olmanız bile bazen benzer etkiler gösteriyor.

Yayınlanır yayınlanmaz çok satanlar listesine giren “Blinded by Science” (Bilim ile kör olanlar) isimli kitabın yazarı Matthew Silverstone, ağaçların, zihinsel hastalıklar, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD), konsantrasyon seviyeleri sorunları, reaksiyon hızları, depresyon ve hatta baş ağrısı birçok sağlık durumunu iyileştirdiğini kitabında açıkladığı araştırmalarda bilimsel olarak ispatlamaktadır.

Birçok araştırma çocukların bitkilerle ilişki kurduklarında fizyolojik ve psikolojik olarak daha sağlıklı olmaya başladıklarını, bilişsel (kognitif) ve duygusal olarak yeşil ortamlarda daha iyi fonksiyon göstermekte ve daha yaratıcı oyunlar oynadıklarını göstermektedir.

Büyük çapta bir çalışma ile hazırlanmış olan ve yeşil alanlar ile zihinsel sağlık arasındaki bağlantıyı inceleyen bir halk sağlığı raporu da sonunda tüm çalışmayı şöyle özetlemektedir: “doğaya çıkmak zihnimizin sermayesine ve iyi olma halimize büyük bir yatırım yapmaktır”

Peki, doğayla ilgili olarak bu kadar belirgin etkileri yaratan nedir?

Bugüne kadar sadece açık yeşil alanların bu etkileri yaratıyor olduğunun sanılmasına rağmen Matthew Silverstone bilimsel olarak sağlık faydalarının yeşil açık alanlardan değil, bizzat ağaç ve bitkilerin titreşimsel özelliklerinden geliyor olduğunu ispatladı.

Aslında bitki ve ağaçların bizi fizyolojik olarak nasıl etkilediklerinin izahı hayli basit. Konu aslında herşeyin bir titreşiminin olması ve farklı titreşimlerin biyolojik davranışları etkiliyor olmasıdır. Örneğin 10 Hz vibrasyon verilmiş bir bardak su içilip sindirildiğinde kanın pıhtılaşma oranının hemen değiştiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ağaçlardaki durumun mantığı da aynıdır. Ağaçla temas ettiğimizde ağacın titreşim düzeni vücudumuzdaki birçok biyolojik davranışı olumlu olarak değiştirmektedir.

Bu titreşim fikri hem “Blinded by Science” (Bilim ile kör olanlar) isimli kitapta hem de bir çok başka kitapta yer alan yüzlerce araştırmada bilimsel olarak ispatlanmıştır, yani ağaçlara sarılmak fikri aslında çılgın bir fikir değildir.

O kadar faydalıdır ki örneğin Finlandiya’lı araştırmacılar 2010 yılı dünya ormancılık kongresinde ağaçların bu ‘huzur’unun insanlara kanserle savaşta yardım ettiğini hatta vücutlarında bu hastalıkla savaşan hücrelerin üretiminin arttığını gösteren araştırma sonuçları paylaşmışlardır.

Belkide dünyanın en kolay terapisi olarak adlandırılabilecek olan yöntem sağlığımız için çok iyi olduğu gibi aynı zamanda bedava bir terapi olduğundan ekonomik olarak da çok faydalıdır

Bundan böyle doktorunuzun bazı hastalıklarınızın tedavisi için reçetenize ‘bir avuç dolusu hap’ yerine ‘düzenli olarak parkta yürüyüş ve her dikkatinizi çeken ağaca sarılma’ yazmazı ne güzel olurdu değil mi?

Ağaca sarıldığınızda ağaçla “bir” olursunuz. Ağaçla sizin aranızdaki bu özel bağ bir enerji yükselmesine imkan tanır. Ağaç sizdeki düşük vibrasyonlu enerjileri emer ve yerine yüksek frekansları verir.

AĞACA SARILMA TERAPİSİ:
1-Mümkün olduğunca sessiz bir yerde bulabildiğiniz en yaşlı ve bilge ağacı bulun
2-Kollarınızı kocaman açın ve ona sarılın, ağaç yeterince büyükse ve yanınızda arkadaşlarınız varsa, isterseniz hepbirlikte aynı ağaca da sarılabilirsiniz.
3-Ağaca sarıldığınızda gözlerinizi kapatmaya çalışın. Derin bir nefes alın ve günlük düşüncelerden uzaklaşın, sadece ağacı düşünün, hatta kulağınızı ağaca dayayıp onun huzur veren sesini dinleyin
4-Ağaçtan vücudunuza giren ve vücudunuzdan çıkan enerjileri düşünün.
5-Sarılmaya devam edin, ta ki tamamen yüksek frekanslı enerjiyle tamamen dolduğunuzu, yenilendiğinizi hatta yeniden doğduğunuzu hissedene kadar.
6-O ağaca bu imkanı size sunduğu için teşekkür edin

guneş4

Kayıtlı Üye
Ağaçlara sarılmak çok iyi hissettiriyor bence de neden bilmem ama yolda yürürken böyle bir ihtiyaç hissediyorum bazen ama çoğu kez dokunmakla yetiniyorum insanlar ne der cümlesi çoğu yerde bırakmadığı gibi doğada da rahat bırakmıyor malesef.

MEX-ZELCEFA-XO

Banlı Kullanıcı
O düşünceleri bence hiç aklınıza getirmemeye bakın istediğiniz gibi yasamak en doğrusu deli desinler :) ben mutluyum ve cok şeyin farkındayım

isyankarreis

Kayıtlı Üye
:) Öyle Bir Şey Geldiki İçime Koşup Ağaçlara Sarılasım Geldi

KimolaKibu

Kayıtlı Üye
İş
YaÅŸamak
Bence de ağaçlar her zaman yüksek enerji kaynağı olmuştur. Çocukluğumda ağaçları enerjisini hissedip, dut, ceviz, badem gibi ağaçlara yol ortasında bile sarılmaya başlamıştım.şimdi 60 yaşındayım ve bu yıl mahallemde bulunan ulu bir çınar ağacı ile geliştirdiğim dostluğu paylaşayım. 5-600 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim Anne çınar evimin yaklaşık 100 metre uzağında, köy çeşmesinin hemen yanındaydı, geçirdiği bir yangın yaklaşık 2 metreyi bulan gövdesinin içini oymuş, köy halkının dağınıklığı sonucu etrafı çöplük olmuştu, temizledik. Güzel bir tesadüf eseri 2 kamyon kadar verimli toprağı da dibine serdik, biraz dallarını temizledik ve çınar bu keyifli bakımın karşılığı olarak yıllardır alışageldiğimizden çok daha gür bir şekilde gelişti serpildi......ve teşekkür etti. Kendisinin Anne çınar olduğunu, 100 metre kuşuçuşu mesafedeki daha ulu, 5-6 kişinin kuçaklayabildiği büyük çınarın baba olduğunu ve de evimin köşesinde son 15 yıldır gelişen 3 bebek çınarın da yavruları olduğunu, ve özellikle inşaatım sırasında hiçbirini kesmediğim ve hatta komşusu bir andız derler bizim köyde, o çam ağacını da yaşatıp damımda uygun deliği açarak kendileriyle birlikte gelişmesine izin verdiğim ( izin vermek lafı buraya hiç uymuyor, zira gerçekte evimi oraya kurmak için onlardan ve yöre hayvanlarından izni ben istemiştim)duyduğu sevinci anlattı. Mutlu oldum, iletişim için yaratana ve evrene teşekkür ettim.

Sevgi ışık ve neşeyle de sizlerle paylaşıyorum

rüyagezgini

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim güzel bir hatırlatma,

ananem allah rahmet eylesin bir sohbetimizde hidirellez konusu açılmıştı, kendime bir ağaç bulur sarılırım bana senin gibi uzun yaşam ver,bir kaya bulur sarılırım bana senin gibi güç ver derim demişti.
ailemizde sadece ananemin çocuklarının renkli gözü var birgün şakayla karışık hayırdır kendine dışardan sevgilimi yaptında oldu bu gözler dedim,birçoğunuz bilirsiniz eskilerde ağlayan çocuk resmi vardır hala var çocuklarına hamile kaldığı zaman o resme bakıp çocuklarımın gözleri böyle güzel olsun diye dua edermiş.
nazar değmesin maşallah hepsininde çok güzel yeşil gözleri var.

hoşgeldin kimolakibu,

sevgi ve ışığımız herzaman yanımızda Ol_sun,sevgiler