Esma-ül Hüsna ve Ruhaniler

gümüş

Kayıtlı Üye
Bu çalışmamızda esma-yı hüsnaları konu aldık. Esma-yı hüsnalardan nasıl yararlanılması gerektiği üzerinde durduk. Sufizm yolunda seyr-i süluk edenlerin neden amaçlarına ulaşamadıklarını irdeledik. Sufizm yolunda bulunanlardan çoğunun elli altmış yıl sonra bile amaçlarına ulaşamadıkları bir gerçektir. Kimileri da çıktığı yolculuğu bitirmeden düşüvermiştir toprağa.Bu durum, esmayı fıtrata amaca uygun çalışmamaktan başkaca ne olabilir ki? Sufilerin kimileri "kelime-yi tevhit, Allah esması, selavat ve istiğfarla" bütün yolları katedeceklerini sanmışlar.Oysa durum hiç de öyle değildir. Seyr-i süluk esnasında "Hayy, Hu, Hakk,Kahhar" gibi esmaları çalışmak da söz konusudur.

Ayette, hadiste, evliya beyanında diğer esmaları çalışmaya bir yasak olmamasına karşın; başka başka esmalarla zikretmeyi tarikat adabı dışında bir muamele olarak görmüşlerdir. Adeta Allah'ın esmasına yasak koymuşlardır. Oysa ayette ister Allah'a isterse Rahmana dua edin denilerek kullara bütün esmaların istifadeye açık olduğu müjdelenmiştir. Efendimiz esmaları sayanların cennete gideceklerini müjdelemiştir. İnsanın istekleri, ihtiyaçları sınırsızdır. Allahın kuvvet ve kudreti de öyle. Allah'ın esmaları renk renk olan lazer ışınlarına benzer. Kulun muratları bu ışınlarla buluşma neticesinde dönüşür açığa çıkar. Allah'tan sevgi isteyen bu amaçta olan birininin "Kahhar" esmasının ışınıyla tecellilenmesinin hiçbir yararı ve mantığı yoktur. Sadece sevap alır bu esmayı çalışan. Hepsi bu... Bir de Kahhar esmasının tecelli nimetlerini.. İnsan, bilmediği şeyin düşmanıdır.

Çoğu insan esmaların ruhanisi olduğunu bilmez. Bunlarla irtibata da iyi gözle bakmaz. Oysa durum hiç de öyle değildir. Esmanın ruhanilerini çağırmak onlardan yararlanmak sünnet dairesinde kalanlara açık bırakılmıştır. Oysa kimi sufiler bunu medyumluk ya da cindarlık olarak yaftalama yolunu seçmişlerdir. Esmaya müvekkel melekler vardır. Hem de ordular halinde... Bir insanın ihlas dairesinde kalıp esma-yı hüsnanın ruhanileriyle buluşması utanılacak değil; aksine çok çok onur duyulacak bir iştir. Esmaların ruhanilerini çağırı dualarını tertip eden evliyalar bu sırları ifşa etmişlerdir. Nereden bakılırsa bakılsın esma-yı hüsnalarda çok büyük sırlar var. Malesef, esma-yı hüsna üzerine yazılan çoğu bilgiler özendirici olmaktan ve bilimsellikten oldukça uzaktır. Bu da insanları esma-yı hüsnalardan uzaklaştırmıştır; onları zikretmekten uzaklaştırmıştır. Bu araştırma; yaratılış amaçlarına uygun esmayı bulup çalışmaları, Allahın esmalarını sevip zikretmeleri için kardeşlerimize bir armağandır. Kardeşlerimiz dairesi ise hem çok özel hem de çok geneldir. Her esma-yı hüsna lazer ışını gibi bir ışına sahiptir. Bu ışından, o esmayı doğru çalışarak yararlanabiliriz. Esmadan gelen ışınla yollar aşılır, sırlar açığa çıkar amaçlara ulaşılır. Bu amaçla araştırmamızda esma-yı hüsnasındaki hikmetleri elimizden geldikçe açıklayıp istifadeye sunduk. Başarı ve hidayet Allah'tandır...

Esma-yı hüsnanın Allah tarafından"görevlendirilimiş" ruhanileri var. Bunlar cinniler, melekler taifesinden de olabilmektedir. Esma-yı hüsnadan herhangi biriyle yoğun olarak Allahı zikredenlere o esmanın görevlileri olan ruhaniler yardıma gelirler. Bunlar cinniler, melekler taifesinden de olabilirler. Hiçbir esma-yı hüsna yok ki onun görevli ruhanileri olmamış olsun. Bu Kuran-ı Kerim ayetleri ve süreleri için de geçerlidir.

RUHANİLER ESMA-YI HÜSNALARLA DÖNÜŞÜRLER...

Ruhaniler esma-yı hüsnanın sırrına mazhardırlar. Kendi yaşam kanunlarında Allah'ın dilediği sınırlar çerçevesine çıkmadan değişip dönüşebilmeye ruhanilerin selahiyetleri var. Kendi hayat kanunlarının dışına çıkmak için kullandıkları çeşitli kelimelerle şekilden şekile girebilirler. Bunun için de çok ağır bir bedel öderler. Değişip dönüşümün kanun dairesini zorladıklarında bu onların sonu olur. İnsan, kuş, kelebek, böcek, yılan, örümcek, kedi, keçi vb. hayvanların şekline girebilirler. Genellikle hiç beyazı olmayan kedi ve köpek; şeytani cinnilerin görselliği, tecellisi olarak kabul edilir.

RUHANİLER ELDE EDİLEBİLİR...

Sufizm yolundaki velilerin, evliyaların emrinde bulunan ruhaniler vardır. Allah, ihlasla kendini anan sufilerden çoğuna armağan olarak ruhaniler verir. Kimileri bunların farkında olur kimileri olmaz. Ruhanilerden birini elde edenler sonsuz sevinç içinde kalırlar. Elde edilen ruhaniler dünya ve ahirette yardımcı olurlar. Kur'anda ve esma-yı hüsnanın sır bahçelerinde onları elde etme, onlardan yararlanma yolu açık bırakılmış. Esma-yı hüsnalardan usulünce yararlanırsa ruhanilerle iç içe olunabilinir. Hatta onlar istihbaratta, tıpta, iletişimde ve benzeri sahalarda kullanılabilir.

BİAT ALMADAN, İZİNSİZCE ESMAYLA RİYAZET YAPMAK TEHLİKELİDİR...

Sufizm okullarından selahiyetli bir gavsın ya da insan-ı kamilin elinden biat almadan esma-yı hüsnayı çalışanlar kendi başlarına riyazet yapıp ruhani alemleri fethi amaçlayanlar cinni şeytanların ağına düşerler. Onlara yem olurlar. Sufizm yoluna girerek biat almayanlara esma-yı hüsnanın ruhanileri de asla gelmez. O yollara girmeden velayet elde etmek tehlikeli sonuçlar doğurur. Biatsız esma-yı hüsna çalışanların, kendi başlarına riyazetler yapanların çoğu ya yoldan saparlar ya da cine şeytana maskara olan zavallı birer medyum olurlar. Esma-yı hüsnayla rizazet yapmak için selahiyetli birinden icazet almak gerekir, aksi halde çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir.

Alıntı

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bazı yazılar burda yazılanların tam tersini söylüyor esmaların ruhanileri yoktur esmaların titreşimsel özelliklerini kullanarak varlıklar aleminin kapısı aralanıyor diyorlar
hangisi doğru bilgi şaşırdım

SessizGezgin

Kayıtlı Üye
Yaw bende anlamiyorum açıkçası yolda sokak da evde calisirke kalbime aklıma geliyor allahım diyorum sen ne büyüksun su dünyada hiç birşey senin haberin olmadan hareket edemiyor sen neler yaratmisin diyorum. İçimden ya rahman ya rahim.diyesim geliyor diyorumda hamdolsun hiç bir çıkar gözetmiyorum da zaten bazı yorumlar korkutuyor beni amacim sadece tesbit etmek yaradanin rizasini kazanmak

yaramazcocukmavi

Kayıtlı Üye
BİAT ALMADAN, İZİNSİZCE ESMAYLA RİYAZET YAPMAK TEHLİKELİDİR...

Sufizm okullarından selahiyetli bir gavsın ya da insan-ı kamilin elinden biat almadan esma-yı hüsnayı çalışanlar kendi başlarına riyazet yapıp ruhani alemleri fethi amaçlayanlar cinni şeytanların ağına düşerler. Onlara yem olurlar. Sufizm yoluna girerek biat almayanlara esma-yı hüsnanın ruhanileri de asla gelmez. O yollara girmeden velayet elde etmek tehlikeli sonuçlar doğurur. Biatsız esma-yı hüsna çalışanların, kendi başlarına riyazetler yapanların çoğu ya yoldan saparlar ya da cine şeytana maskara olan zavallı birer medyum olurlar. Esma-yı hüsnayla rizazet yapmak için selahiyetli birinden icazet almak gerekir, aksi halde çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir.

Saçmalıktan başka bişey değil,ALLAH bize açıkça söylüyor yatarken otururken ayakta iken beni zikredin diye ve bunu derken benim dışımda bir dost ve veli de edinmeyin diyor haksızmıyım... Çatışıyormuyuz yoksa ? Biat almak nedir yaa tapıyormuyuz...Biat sadece peygamber efendimizedir...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Alıntı yapılan yazı basitçe tarikat yazısıdır. Dinleri insanlara değil bir tek onlara inmiş de onlar da sevabına insanlara öğretiyormuş gibi gösterirler. İlla bir yere katılmak, birine tabi olmak, birilerinin peşinde olmak ile din yaşanır der bu taife. Onlara göre bütün onlardan olmayanlar ahmaktır, Allah ile kul arasındaki gücü o kadar küçümserler ki ''Allah'ın adı ile Allah'a seslendiğinde bana biat etmemişsen Şeytanlar gelir'' diyebilecek kadar da küstah ve ŞEYTAN dırlar. Işid bunların bir gömlek üstü değildir de nedir? Işid bunlardan bir tık fazlasını yapıyor, biat etmeyeni öldürüyor. Kısaca aynı tencereden dökülen bayat yemek gibidirler. Biri daha sıcak biri daha soğuktur. Hepsinin kökü kazınmadan hiçbir din doğru yaşanamaz bu açıktır. Ne yazık ki insanları tatlı dille, bir kaç kerametle (!), korkuyla ve cehaletle yönetirler.
Kısaca, Allah ile kul arasına girmeye cürret edebilen bir tek Şeytan ise, bunlar da bizzat Şeytanın yer yüzündeki ordularıdır. Zira bu cümle bunu çok ama çok açık gösterir: ''selahiyetli bir gavsın ya da insan-ı kamilin elinden biat almadan esma-yı hüsnayı çalışanlar kendi başlarına riyazet yapıp ruhani alemleri fethi amaçlayanlar cinni şeytanların ağına düşerler'' Terbiyesizliktir, densizliktir, kendini bilmezliktir, Allah'a şirk koşmaktır bunun adı ve bu kelime oyunlarıyla yumuşatılamaz veya esnetilemez.

La-edri

Kayıtlı Üye
Paylasimda oldukca yogun bir bilgi kirliligi var, keske daha guzel arastirilip buraya aktarilsaydi.

Ruhani diye adlandirilan varlik ancak ve ancak insandir zaten. Melekler yada pozitiv hic bir varlik ruhani degildir, onlara rahmani yada nurani denilir...
Sufzm Allah'in insana ruhunu nef ettigini bildirdigi dinin bir dalidir.Insana aittir ruh ve ruhani olma özelligi.Varliklardan yardim falan alinmaz bu tip seylere tamah edilmez.

Mürside binlerce kisi tabii olur bu kisilerden saadece birisi ikisi dervis olabilir, dervis olmak basit is degil, secilmis kisilerden bahsediliyor burada dervisler onlardir zaten. Biat etse ne etmese ne biat nedir zaten onu apayri bir acmak ve izah etmek gerekir, kisiyi Allah'a dost eden onun saf niyeti ve arzusudur mürsid dahi ona saadece yol göstertir, mürsid degildir onu hidayete erdiren.

Esma-ül hüsna ve ruh zaten bir birine aynadir, varliga ihtiyac yoktur varlik falan yoktur orda o varliklarda zaten esmalarin yansimasidir hangi varlik olursa olsun bu böyledir.Yansima nedirki ne gibi bir gücü olabilirki varliklar neden bu kadar cok büyütülürki, Insan daki ruh zaten esmaya sahib hakim bizatihi hemde.

Aman yaa, diyecegim o ki tasavvuf ve sufzm arastirilmaya deger bir konudur cok degerli bir ilimdir, fakat bir o kadar bilgi kirliligine sahibdir günümüzde, arastirmak gerekiyor kaynak google olmasa daha iyi.

Mithra

Kayıtlı Üye
Bir sorum olacak esmayı kendi çıkarımız için kullanırsak örneğin derslere çalışıyorum ama potansiyeli artırmak istiyorum esma bu şekilde kullanmanın ilahi yada sistemsel bir zararı olurmu bana.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bir sorum olacak esmayı kendi çıkarımız için kullanırsak örneğin derslere çalışıyorum ama potansiyeli artırmak istiyorum esma bu şekilde kullanmanın ilahi yada sistemsel bir zararı olurmu bana.

Kendiniz icin kullanmaniz zaten en uygun olanidir, esmalar ile güclenmek insan icindir.Tavsiye edilen budur ve bir skinti olmaz sevgili Tesla-Yuri