istihare yanlış cevap verirmi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Yıllardîr merak ettiğim bir konu bu,istihare ruyası yanlîş cevap verirmi?Yani olmayacak birşeyi olacak gibi görebilirmiyiz?Geçen yıldan beri uyguladığım bir istihare uygulamasınî evleneceğim kişiyi görmek için yaptım.Bu uygulama zaten sadece evlilik için yapîlabiliyor.Ve defalarca net bi şekilde tanıdığım birini gòrdüm.Ancak mantıksal olarak olma ihtimali çok çok düşük hatta ihtimal olmayan biri.Bunun sırrı nedir,neden defalarca aynî insan?Buna benzer deneyimleri olanlar varmıdır?

muratsavci

Kayıtlı Üye
Istihare sadece evlilik icin yapilmazz istihareyi dogru bir sekilde basarabilmek icin butun sartlari yerine getirmeli ve kalpten inanÇli olabilirsin sen yatarsan kendin icin istihare degilde bilinc alti ruyalarda gÖrebilirsin seni Çok yakindan tanimayan birisinin senin icin yatmasi daha mantikli ve saglikli olucaktir.

Sasdad

Kayıtlı Üye
İstihareye gelen cevap yanlış olmaz. He sen istersen evlenmeyebilirsin.Ancak eğer istihareye yatmasan yani bilmesen evleneceğin kişi kesin olarak o olacaktı.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Istihare sadece evlilik icin yapilmazz istihareyi dogru bir sekilde basarabilmek icin butun sartlari yerine getirmeli ve kalpten inanÇli olabilirsin sen yatarsan kendin icin istihare degilde bilinc alti ruyalarda gÖrebilirsin seni Çok yakindan tanimayan birisinin senin icin yatmasi daha mantikli ve saglikli olucaktir.
Teşekkür ederim yanıtına.istiharenin sadece evlilim için yapılmayacağını biliyorum.Ancak benim yaptığım istihare uygulaması sadece evleneceğin kisiyi görmek içi uygulanan bi yöntem ve ben defalarca aynı insanı gördüm.Pek ihtimal vermiyorum.Tabiki biz gördüğümüz kadarını biliyoruz.En doğrusunu Rabbim bilir.Birde bi konuda daha fikrini almak isterim.Bedenen yapıldığı için istihareyi başkasına yaptırmayı doğru bulmayanlar var.Bu konuda düşüncen nedir?Tekrar teşekkür ederim.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İstihareye gelen cevap yanlış olmaz. He sen istersen evlenmeyebilirsin.Ancak eğer istihareye yatmasan yani bilmesen evleneceğin kişi kesin olarak o olacaktı.
Merhaba.Yani bende baze böyle düşünüyorum.Yalnız gördüğüm insan tanımış olduğum biri.İki buçuk yıldır hiçbir şekilde bağım yok.Hayatımın bir döneminde tanımış oldum sadece.Şu an doğrultusunda da ihtimal verdiğim biri değil.Nasıl emin olabilirim ruyamdan ve bilinçaltı olmadığından.Sence ne yapabilirim.Cevabına çok teşekkür ederim.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bide senin ce vabını yanlıs anlamadıysam ben bu kişiyi istiharede gördüğüm için evleneceğim kişi o olmaya cakmı artık.Yani istiharenin amacı "bilmek"değilmi?Rabbim bilmemi istemese göstermeyebilirdide.Sevgili Angels23 bu konuda kafam çok karışık.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
İstihare yanlış cevap vermez ama kişi ya kendisi yada istihare rüyasını anlattığı ehil olmayan kişiler yanlış yorumlayabilir,yanlış yönlendirebilir.İstihare bir başkasına veya başkalarına da yaptırılabilir.Zamanla (MIRC zamanlarında) Sevdiği kız için hemen hemen her gün istihareye yatıp ille bir şeyler gören ve bana yorumlatan şahıstan benim içinde istihareye yatmasını istemiştim ve sağolsun yatmıştı,Yine kaydadeğer birşeyler görmüştü.Dolayısı ile ilk gün bir şeyler görülmezse,3 veya 1 haftaya kadarda tekrarlanabilir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İstihare yanlış cevap vermez ama kişi ya kendisi yada istihare rüyasını anlattığı ehil olmayan kişiler yanlış yorumlayabilir,yanlış yönlendirebilir.İstihare bir başkasına veya başkalarına da yaptırılabilir.Zamanla (MIRC zamanlarında) Sevdiği kız için hemen hemen her gün istihareye yatıp ille bir şeyler gören ve bana yorumlatan şahıstan benim içinde istihareye yatmasını istemiştim ve sağolsun yatmıştı,Yine kaydadeğer birşeyler görmüştü.Dolayısı ile ilk gün bir şeyler görülmezse,3 veya 1 haftaya kadarda tekrarlanabilir.
Teşekkür ederim yanıtınıza.Ya benim sorunum emin olamamak.Şoyle söyliyim;ben bu evleneceğim kişiyi görmek için ilk kez geçen yıl mart ayında yaptım ve bu zamana dek ara ara hep yaptım ve hep aynı kişiyi net gördüm.Mesela hemen hemen ilk ruyamdan bu yana bir yıl.olacak ama tık yok bu insanla ilgili.Herşeyin en doğrusu Rabbim bilir.Ama bende sıradan bi kul olarak merak ediyorum doğruluk payını elimde değil.
Yani benim gòrmeme gibi bi problemim hiçbir istihare türünde olmadı.şimdi bu kişiyi 6-7 kere görünce büyük bi merak uyandı bende.Bi sürü tanidiğim kişi var,neden s7rekli bu kişi?Bu kaderindir derseniz içinde olduğum gidişat itibariyle bir daha göreceğimden bile şüpheliyim.Sizinde başınızı ağrıttım.Çok çok teşekk7r ederim bilgilerinize.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ruyamı kimseye yorumlatmadım,bunuda emlemek isterim.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Rüyanızda defalarca aynı kişiyi görmüşseniz vardır bunda bir hikmet.Bu durumda gördüğünüz kişinin evlenmek için sizin hakkınızda hayırlı olup olmadığına dair istihareye yatabilirsiniz.Sonuç pozitif ise oluruna bırakın.Çünkü ALLAH c.c. "OL" der ve oluverir.Size imkansız veya zor görünen ALLAH ın kudret elindedir.Yok hayırsız çıkarsa evleneceğiniz kişinin kim olacağına dair yeniden deneyin.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Rüyanızda defalarca aynı kişiyi görmüşseniz vardır bunda bir hikmet.Bu durumda gördüğünüz kişinin evlenmek için sizin hakkınızda hayırlı olup olmadığına dair istihareye yatabilirsiniz.Sonuç pozitif ise oluruna bırakın.Çünkü ALLAH c.c. "OL" der ve oluverir.Size imkansız veya zor görünen ALLAH ın kudret elindedir.Yok hayırsız çıkarsa evleneceğiniz kişinin kim olacağına dair yeniden deneyin.
Çok çok teşekkür ederim,yol gösterdiğiniz için.Tavsiye edeceğiniz bir istihare varmı peki?

La-edri

Kayıtlı Üye
Istihare herkezin yapabilecegi bir sey degildir, ve görülen ruyaya cokda aldanilmamalidir zira rüyalara seytan müdahale edebilir.
istihareden bahseden ayette hatirlatilir, herkezin yapabilecegi bir sey degildir,israrla sorulur ve namaz halinde yapilir, istiharenin hakikatinin rüyaya yatmakla alakasi yoktur, bu ruyaya yatmak Islam dinine baska inanclardan gelmistir.

Istihare saf bir kalb ile soru yöneltmektir Allah'a.Kalbe verilen cevab kiside olumlu yada olumsuz bir hissiyat birakir.

Rüyanizdaki gördügünüz kisi ile evlenmek mecburiyeti yoktur, yani rüyamda gördüm o halde kaderimdir demek yanlis.
Insan esini kendisi secer bu insanin kaderi degildir, kader elinde olmadan meydana gelen seylerdir,annenizi babaninizi secemezsiniz dogdugunuz sehiri devleti secemezsiniz cinsiyetinizi irkinizi secemezsiniz ,bunlar kaderdir, ama eveleneceginiz kisiyi secebilme gücüne sahibsiniz, rüya ile olacak sey degil bunlar.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Istihare herkezin yapabilecegi bir sey degildir, ve görülen ruyaya cokda aldanilmamalidir zira rüyalara seytan müdahale edebilir.
istihareden bahseden ayette hatirlatilir, herkezin yapabilecegi bir sey degildir,israrla sorulur ve namaz halinde yapilir, istiharenin hakikatinin rüyaya yatmakla alakasi yoktur, bu ruyaya yatmak Islam dinine baska inanclardan gelmistir.

Istihare saf bir kalb ile soru yöneltmektir Allah'a.Kalbe verilen cevab kiside olumlu yada olumsuz bir hissiyat birakir.

Rüyanizdaki gördügünüz kisi ile evlenmek mecburiyeti yoktur, yani rüyamda gördüm o halde kaderimdir demek yanlis.
Insan esini kendisi secer bu insanin kaderi degildir, kader elinde olmadan meydana gelen seylerdir,annenizi babaninizi secemezsiniz dogdugunuz sehiri devleti secemezsiniz cinsiyetinizi irkinizi secemezsiniz ,bunlar kaderdir, ama eveleneceginiz kisiyi secebilme gücüne sahibsiniz, rüya ile olacak sey degil bunlar.
Teşekkür ederim.Ancak iki şey kafama takıldı yorumunuzdan.İstiharenin başka inançlardan geldiği mesela.İstihareyi peygamber efendimiz tavsiye etmiştir.İstişare eden yanılmaz,istihare eden pişman olmaz demiştir.Ayrıca evlilik seçimimizde olsa Allah bizim seçeceğimizin kim olacağınıda bilir.Allah yanında saklı,bilinmez yoktur ki.Bu yöntem iki büyük güzel sureyi okuyarak yaptığım bir uygulamadır.Yaklaşık 6-7kere aynı kişiyi gördüm.Her ruyama şeytan karışması rahmani olmama olasılığı varmıdır?Ben zaten bu kişiyi gördüm bu benim kaderimdir gibi bilinçsiz olduğunu düşündüğüm yorumu yapmam.Zaten başlığımda"istihare yanlış cevap verirmi?"adı altındadır.Herşeyin doğrusunu Allah bilir.O isterse ruyada da ,kalp ilede,tahayyul ilede her şekilde sıradan kulunada gösterebilir.Yeterki istesin,ol desin.Peygamber efendimiz ne güzel demiş."Zorlaştırmayınız,kolaylaştırınız."Fikrinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Rasulullah elbette istihareyi tavsiye etmistir, fakat ne rüyaya yatmistir nede rüyaya yatilmasini tavsiye etmistir.
Rüya ile bir cevap beklemek Islam dininde yoktur, cünki rüyalari kisinin kendi bilinci etkiler seytanda etkiler yön verir.

Istihare ise evet islamda vardir hatta ayet ile sabittir (Bakara 45) Allah bu ayette sabir ve namaz ile yardim dileyebilecegimizi bildirmistir ve bu sekilde yardim dilemeninde herkez icin kolay olmadiginida söylemistir.Icinden cikamadiginiz bir olayin sonucunu sorabilirsiniz bunada istihare denilir. Rüya ile degil salat ve sabir ile.

Bu ayetten dolayi "istihare namazi diye bir namaz dahi vardir, ama bu ayette bahsi gecen namaz (salat) demektir, yani saf bir kalb ile Allah'a yönelmek yardim taleb etmek sabir ile yani yardimin gelmesinde israrci olmak..

Burda gecen salat cümlesi türkceye cevrildiginde namaz karsiligini alir ama salt rekatli bir namaz yani gunde 5 vakit kilinan namaz degildir saadece bu bir yönelistir.Rüya ile olacak bir is degil kisaca. Böyle bir yardim formulu olmus olsa idi Allah bu kolayligi Kur'an da bahsederdi.
Cok acik ve seciktir ayet, rüya uyku falan yok orda, Allah'a saf bir kalb ile yönelerek (salat) sabirla yardim talebinde bulunmak var, buna ragmende herkezin yapabilecegi sey omadiginida bildiriyor.

Elbette Allah kisinin kiminle evlenecegini Bilir nasib eden kendisidir zaten, fakat kisinin secimini kisiye birakir, kisi secmekte özgürdür kimse kimseyi zorlayamaz bir ruya kisiye böyle bir secim yaptiramaz bu akil Mantik disi bir davranis af edersiniz ama cahilce bir davranis.

Es secimi cok önemli bir secim akil mantik gönül ile verilen bir karar olmalidir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Rasulullah elbette istihareyi tavsiye etmistir, fakat ne rüyaya yatmistir nede rüyaya yatilmasini tavsiye etmistir.
Rüya ile bir cevap beklemek Islam dininde yoktur, cünki rüyalari kisinin kendi bilinci etkiler seytanda etkiler yön verir.

Istihare ise evet islamda vardir hatta ayet ile sabittir (Bakara 45) Allah bu ayette sabir ve namaz ile yardim dileyebilecegimizi bildirmistir ve bu sekilde yardim dilemeninde herkez icin kolay olmadiginida söylemistir.Icinden cikamadiginiz bir olayin sonucunu sorabilirsiniz bunada istihare denilir. Rüya ile degil salat ve sabir ile.

Bu ayetten dolayi "istihare namazi diye bir namaz dahi vardir, ama bu ayette bahsi gecen namaz (salat) demektir, yani saf bir kalb ile Allah'a yönelmek yardim taleb etmek sabir ile yani yardimin gelmesinde israrci olmak..

Burda gecen salat cümlesi türkceye cevrildiginde namaz karsiligini alir ama salt rekatli bir namaz yani gunde 5 vakit kilinan namaz degildir saadece bu bir yönelistir.Rüya ile olacak bir is degil kisaca. Böyle bir yardim formulu olmus olsa idi Allah bu kolayligi Kur'an da bahsederdi.
Cok acik ve seciktir ayet, rüya uyku falan yok orda, Allah'a saf bir kalb ile yönelerek (salat) sabirla yardim talebinde bulunmak var, buna ragmende herkezin yapabilecegi sey omadiginida bildiriyor.

Elbette Allah kisinin kiminle evlenecegini Bilir nasib eden kendisidir zaten, fakat kisinin secimini kisiye birakir, kisi secmekte özgürdür kimse kimseyi zorlayamaz bir ruya kisiye böyle bir secim yaptiramaz bu akil Mantik disi bir davranis af edersiniz ama cahilce bir davranis.

Es secimi cok önemli bir secim akil mantik gönül ile verilen bir karar olmalidir.
Sanırım anlatamadım ,ben ruyamda bu şahsı gördüm bununla evlenicem yada bu kişiyi ne olursa olsun ruyamda gördüm onu seçicem diye bir yorumum yada düşüncem yok.Zaten konuyu açma sebebim istihare cevaplarının yanıltabilir cevaplar verip vermeyeceğidir.Sadece bu.Ben bu insanı gördümde olay bitti bu benim kaderim demiyorum,bunun doğruluk,gerçeklik ,yada şaşma payı beni ilgilendiren kısmı.Yoksa bir ruyaya kendimi adayacak değilim. Zaten hangi ruya kimi neye zorlayabilir?Mümkünmü bu?Umarım açıklayabilmişimdir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...