İstihare yaptım, yorumlamaya yardım edermisiniz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

King-Of-Stellar

Kayıtlı Üye
Bir niyetim var. Ondan zararda görebilirim, hayatı boyu mutlulukta elde edebilirim. O yüzden dindar birisine istihare etdirdim. Ama ayeti yorumlayamadı. Bende buraya yazmak zorunda kaldım. Lütfen bilgisiz kişiler yorum yapıp yalnış yönlendirmesinler. Sizce bu işi yapabilirmiyim yoksa yapamazmıyım?

Ayet 2, sure 94:

De ki: “Allah katındaki ahiret yurdu, başka insanların değil de sadece size has (özel) ise, o halde eğer (sözünüzde) sadıklarsanız ölümü temenni edin!”

Açıklama:

Bismillâhirrahmânirrahîm
kavimlerce her istikamette birtakım yanlışlar hep yapılmıştır. Ve burada "Allah'ın katındaki ahiret yurdu" demekle Allahû Tealâ, "cennet"i kastetmektedir. Cennete kimlerin gireceği de son derece açıktır: Allah'a ulaşmayı dileyenlerin hepsi.

İnsanlar, bu dünyada yaşarlar. Kıyâmetten sonra da cennet veya cehennem hayatını yaşayacaklardır. Doğru olan, şu dünyada mutluluğu yaşamak; kıyâmet gününden sonra da cennette yaşamaktır. Yanlış olan, bu dünyada cehennemi; kıyâmetten sonra da gerçek cehennemi yaşamaktır.

Kim Allah'ı hiçe sayarsa, O'nun emirlerini gerçekleştirmek gereğini duymazsa, kısaca Allah'a ulaşmayı dilemezse, o kişi Allahû Tealâ'nın indinde başarıya ulaşması, mutlu olması mümkün olmayan bir insandır. Ne bu dünyada mutluluğu yaşayabilir ne de cennete girebilir.

Charreus

Kayıtlı Üye
Allah senden cinlere değil kendisine ulaşmasını istiyor kanımca tabiki birtek senden değil hepimizden :)
Vesselam.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Kavimlerden bahsediliyor.Kavimlerin farklılığından.Her kavmin kendine has çizelgesi,inançları olduğundan.Ayette; Yanlış istikametteki bir kavme,eğer iddialarınızda doğrucu ve emin iseniz haydi ölümü temenni edin buyruluyor.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ahiret, gerçek yaşam, cennet gerçek ödül diyelim. Bu bir kavme ya da topluma has olmaz. Madem senin kavmin kesin kes cennete gidecek ne duruyorsun hemen ölümü iste, gerçek yaşama ve ödüle başla. Bu bir ültimatom ifadesidir. doğru ise buyur yap ve görelim neler oluyor. Ben bir iş için istihareye yatsam ve bana o cevap gelirse , yapmazdım. Çünkü bu kadar güvenme yoksa olumsuz olarak cevabını alırsın alt mesajı var bence

KillerHarpooN

Kayıtlı Üye
Ölmek içinmi istihare yaptırdın.ben anlamadım birisi bana açıklasın.çünkü bende çoğu zaman ölmek istemişimdir?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ölmek içinmi istihare yaptırdın.ben anlamadım birisi bana açıklasın.çünkü bende çoğu zaman ölmek istemişimdir?

İstihare ne biliyor musunuz ? Büyük ihtimal bilmiyorsunuz çünkü yazınızdan öyle anlaşılıyor. İstihare sıkıştığınız bir noktada,merak ettiğiniz bir şeyde,öğrenmek istediğiniz bir şeyde yapılan bir İslami bir uygulamadır.Ölmek için değil. :)

KillerHarpooN

Kayıtlı Üye
İstihare ne biliyor musunuz ? Büyük ihtimal bilmiyorsunuz çünkü yazınızdan öyle anlaşılıyor. İstihare sıkıştığınız bir noktada,merak ettiğiniz bir şeyde,öğrenmek istediğiniz bir şeyde yapılan bir İslami bir uygulamadır.Ölmek için değil. :)
Biliyorum.Yani demek istediğim bu adam ölmekmi istiyor.Yani ölmek hayırlımı hayırsızmı diyemi istihare yaptı, onu merak ettim.Öyle bir konudada istihare yapılmaz sanırım.

jokerstyle

Kayıtlı Üye
Benim acizane olarak bu ayetden cikarilmasi gereken anlamin, bir takim insanlarin nefslerine zulmedmelerine ragmen, kimin kurtulusda oldugunu (cennete gidecegini) ve kimin hüsranda oldugunu (cehenneme gidecegini) belirtmeleridir. Fakat Allah (c.c.) burada bir uyari ile bu durumda olan insanlara, madem o kadar cok eminseniz, ölmeyi temenni (isteyin) edin demesi, zaten onlar lafda ama fiilen bundan cok uzakda olucaklarini hemen ardindan gelen ayetde belirtmektedir.

Ölüm temenisi iki cesitdir.Birincisi hayatda tutunacak bir dal bulamayan (gözleri kör, kulaklari sagar ve kalbi kararmis) diger ise tam aksine ( görebilen, isiten bilen ve kalbindeki perdesi kalkmis) idrak edebilen ve yaradani herseyden dolayi seven ve Ona ( c.c.) biran önce varmak icin "Ölmeden önce ölendir".

Ölmeden önce ölmek ise nefs teslimi ile yapilir bu ise cok genis bir konudur.

Niyetin ne oldugunu bilmedigim icin ancak kendi acizane düsüncemi yazdim, bu sadece benim düsüncemdir....

teknik67

Kayıtlı Üye
gösteriş ,menfaat için ibadet ediyormuş gibi görünüp insanları dolandıranlar için sure inmiştir. bu sürenin adı münafukın suresidir.[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
4:142 - Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar.
Maun suresi Türkçe anlamı

« Dini yalanlayanı gördün mü? İşte, yetime fena muamele eden, yoksulu doyurmak için başkalarını teşvik etmeyen odur. Vay hallerine o namaz kılanlara ki, namazlarından gafildirler. Riyakârlık ederler, zekât vermeyi de men'eylerler.. »
[/FONT]inanmayan insan zaten ölümden korkmaz.ama hem inandığı halde veya inanıp ,sahtekarlık,riyakarlık yapanlar ,insanları kandıranlar ,benim anladığım din budur diyenler insanları kandırıp menfaat elde edenler tabiiki ölümden korkacaklar.çünkü başlarına geleceği bilmekteler amma velakin bir yandanda dünyadaki tüm lezzetleride tatmak için her türlü alavere ve dalavere yapmaktan vazgeçememektedirler (.yani eroinin esrarın zararını bildiği halde ondan vazgeçmek istemeyenlerin durumu gibi alavere ,dalavereden dünya zevkleri için vazgeçemeyenlerin durumu aynıdır).bu yüzden ölümden son derece korkmaktadırlar fakat bir yandanda bildiğini okumaktan da geri kalmamaktalar.

origanum

Yönetici
Niyetinizin ne olduğunu bilmiyorum, sizin için önemini de ama istihare neticesindeki ayete göre yorumlarsam kesinlikle yapmayın derim, uzak durun o işten zira büyük zarar görürsünüz. Tekamülünüze aykırıdır, hayırsızdır.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Ey Rasûlüm (Yahûdilere) Söyle: “Eğer Cennet (sizin iddianıza göre), diğer insanlara ait olmayıp Allah tarafından size has kılınmış ise, ve bunda sâdıklarsanız, ölümü temennî edin. (Çünkü Cennet, mutlaka kendisine âit olduğunu bilen kimse, ona kavuşmağa sebep olan ölümü, elbette ister ve arzular.) Bakara 94

Fakat onlar, peygamberleri öldürmek ve Tevrat’ı tahrif etmek gibi, önceden elleriyle yaptıkları günah sebebiyle azâba hak kazandıklarını bildiklerinden elbette ve hiç bir zaman ölümü temennî etmezler. Allah, zâlimleri hakkıyle bilendir. Bakara 95

Sen, Yahûdi ve müşrikleri, dünya hayatı üzerine, insanların en hârisi bulursun. Bu müşriklerden bazısı, bin sene yaşamağı arzu eder. Halbuki yaşamak, onu azabdan uzaklaştıracak değildir. Allah onların ne yaptığını görmektedir ve görücüdür. Bakara 96

Paylaşmak istedim.

likable21

Banlı Kullanıcı
İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifâ etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

LÜTFEN RENKLİ FONT KULLANMAYINIZ. ZEMİN DE SİYAH-HİÇ BİR ŞEY GÖRÜNMÜYOR +

Bir niyetim var. Ondan zararda görebilirim, hayatı boyu mutlulukta elde edebilirim. O yüzden dindar birisine istihare etdirdim. Ama ayeti yorumlayamadı. Bende buraya yazmak zorunda kaldım. Lütfen bilgisiz kişiler yorum yapıp yalnış yönlendirmesinler. Sizce bu işi yapabilirmiyim yoksa yapamazmıyım?

Ayet 2, sure 94:

De ki: “Allah katındaki ahiret yurdu, başka insanların değil de sadece size has (özel) ise, o halde eğer (sözünüzde) sadıklarsanız ölümü temenni edin!”

Açıklama:

Bismillâhirrahmânirrahîm
kavimlerce her istikamette birtakım yanlışlar hep yapılmıştır. Ve burada "Allah'ın katındaki ahiret yurdu" demekle Allahû Tealâ, "cennet"i kastetmektedir. Cennete kimlerin gireceği de son derece açıktır: Allah'a ulaşmayı dileyenlerin hepsi.

İnsanlar, bu dünyada yaşarlar. Kıyâmetten sonra da cennet veya cehennem hayatını yaşayacaklardır. Doğru olan, şu dünyada mutluluğu yaşamak; kıyâmet gününden sonra da cennette yaşamaktır. Yanlış olan, bu dünyada cehennemi; kıyâmetten sonra da gerçek cehennemi yaşamaktır.

Kim Allah'ı hiçe sayarsa, O'nun emirlerini gerçekleştirmek gereğini duymazsa, kısaca Allah'a ulaşmayı dilemezse, o kişi Allahû Tealâ'nın indinde başarıya ulaşması, mutlu olması mümkün olmayan bir insandır. Ne bu dünyada mutluluğu yaşayabilir ne de cennete girebilir.
İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifâ etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...