Durugörü yeteneği

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SilentDeath

Banlı Kullanıcı
Değerli Gizlimabet üyeleri size bir sorum olacak durugörü yeteneği islam dini açısından günah mıdır?(Bu konu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim )

dmavisi35

Banlı Kullanıcı
Din işi mantık işi demişler. Durugörü psişiğe giriyor psişik de ruh gücü/yetenegi diyelim yani Allah'ın bize vermiş oldugu bir yeteneği kullanmamızın günah olabileceğini düşünmüyorum yani bu benim düşüncem günah olan şeyler belli zaten. Bende müslümanım ve durugörü yetenegini kullanıyorum da. Kusura bakma fazla açıklayıcı olmadı ama mantıklı olarak düşünürsek günah değil

SilentDeath

Banlı Kullanıcı
DenizMavisi görüşlerine katılıyorum fakat bu konuda içim rahat değil, bende durugörü yeteneğimi geliştirmek istiyorum ve onun için ''ruhsal güçleri geliştirme teknikleri'' adlı kitabı okuyorum bayada öğretici güzel bi kitap fakat dediğim gibi bu konuda içim rahat değil.(bu durugörü yeteneğinin günah olup olmadığını açıklayıcı bir dilde anlatırsanız severim)

biard

Kayıtlı Üye
İslamda günah değil evliyaların da bu tip yetenekleri oluyor hem günah olsa doğuştan bu yeteneğini çok iyi kullanan ve buna istemeden sahip olan insanlar olmazdı değil mi.

Keira

Moderator
Günah deyimi hangi dinde olursa olsun göreceli bir kavramdır. Yaşam tarzımız, düşüncelerimiz, mantığımız ve kendimize göre inançlarımız hayatlarımızdaki günah ve sevapları belirler.

SilentDeath

Banlı Kullanıcı
''Günah deyimi hangi dinde olursa olsun göreceli bir kavramdır''
böyle bir cümle kulanmışsınız islam dininda göreceli olmayan günahlarda vardır örnek vermek gerekirse fal bakma ,domuz eti yemek vb
İşte bende gizli mabet üyelerine durugörü yeteneğinin böyle günaplara girip girmediğini soruyorum

ikbal1505

Guest
Kutsal kitabı olan dinlerde kitapta bir şeyin açıkça yasak olduğu belirtilmiyorsa yasak olduğu veya olmadığı anlamına gelmez. Herhangi bir gücün, psişik yeteneğin ve bilginin zararlı yönde kullanılması doğru değildir. Bu benim kişisel fikrimdir. Konu sorularınız bölümüne taşınmıştır. Sevgiler.

Keira

Moderator
Bazı dinlerde yazılan kitaplar o günün koşullarına göre de şekillenmiştir. Fal bakıp geleceği görmek günah ama istihareye yatmak değil. İkisinin arasında bence fark yoktur. İkisinde de geleceğiniz hakkında bir şeyler öğreniyorsunuz. Ancak ilki inanç sisteminize göre günah, diğeri ise değil. Ayrıca Tanrı tektir diyorsunuz. Yani Hristiyanlarda, Müslümanlarda, Musevilerde aynı Tanrı'ya inanıyor. Ancak aynı Tanrı'ya inanlar bu gruplarda Müslümanların domuz eti yemesi yasak, Hristiyanların değil. İşte görece kavramı derken bunu kastediyordum.

Volar

Kayıtlı Üye
Bazı dinlerde yazılan kitaplar o günün koşullarına göre de şekillenmiştir. Fal bakıp geleceği görmek günah ama istihareye yatmak değil. İkisinin arasında bence fark yoktur. İkisinde de geleceğiniz hakkında bir şeyler öğreniyorsunuz. Ancak ilki inanç sisteminize göre günah, diğeri ise değil. Ayrıca Tanrı tektir diyorsunuz. Yani Hristiyanlarda, Müslümanlarda, Musevilerde aynı Tanrı'ya inanıyor. Ancak aynı Tanrı'ya inanlar bu gruplarda Müslümanların domuz eti yemesi yasak, Hristiyanların değil. İşte görece kavramı derken bunu kastediyordum.
İlk olarak istihareye yatmak Allah'ın size istediğiniz bir bilgiyi lutfetmesidir.Bunu yaparken bilginin Allah'tan geldiğini bilerek yapıyorsunuz ve kendinizin imanınızı güçlendiriyorsunuz.Fakat falda (benim fikrimce ve islam alimlerince)bilgi cinlerden gelmektedir.Onlarda bu bilgiyi yaratılışda öğretilmiş büyüler aracılığı ile biliyorlar.(Biliyorsunuzdur ki büyüler eskiden günah değil di ve insanlara bir ilim olarak Allah tarafından verilmişti)Sonuç olarak bilginin kaynağı gene Allah'a çıkıyor.Tek fark birinde direk Allah'tan isterken birinde kovulmuş şeytana Allah tarafından öğretilmiş bir ilim ile geliyor.İkinci şeye gelirsek İslam dinine göre hristiyanlık ve musevilik değiştirilmiştir.Aslında göreceli değil önceki dinlerin insanlar tarafından nefsleri doğrultusuyla değişmesinden dolayı bir farklılık ortaya çıkmaktadır.sonunca olarakta günah göreceli bir kavram değildir.Mantık açısından bakarsanız bütün günah olan şeyler (dediğim gibi nefsler doğrultusunda değiştirlmemiş olanlar) biyolojik fiziki psikolojik veya herhengi bir açıdan canlılar için iyi olmayan şeylerdir.

Mahad

Banlı Kullanıcı
İlk olarak istihareye yatmak Allah'ın size istediğiniz bir bilgiyi lutfetmesidir.Bunu yaparken bilginin Allah'tan geldiğini bilerek yapıyorsunuz ve kendinizin imanınızı güçlendiriyorsunuz.Fakat falda (benim fikrimce ve islam alimlerince)bilgi cinlerden gelmektedir.Onlarda bu bilgiyi yaratılışda öğretilmiş büyüler aracılığı ile biliyorlar.(Biliyorsunuzdur ki büyüler eskiden günah değil di ve insanlara bir ilim olarak Allah tarafından verilmişti)Sonuç olarak bilginin kaynağı gene Allah'a çıkıyor.Tek fark birinde direk Allah'tan isterken birinde kovulmuş şeytana Allah tarafından öğretilmiş bir ilim ile geliyor.İkinci şeye gelirsek İslam dinine göre hristiyanlık ve musevilik değiştirilmiştir.Aslında göreceli değil önceki dinlerin insanlar tarafından nefsleri doğrultusuyla değişmesinden dolayı bir farklılık ortaya çıkmaktadır.sonunca olarakta günah göreceli bir kavram değildir.Mantık açısından bakarsanız bütün günah olan şeyler (dediğim gibi nefsler doğrultusunda değiştirlmemiş olanlar) biyolojik fiziki psikolojik veya herhengi bir açıdan canlılar için iyi olmayan şeylerdir.

Büyü eskiden günah değil demişsiniz. Kaynağınız nedir. büyüyü öğreten 2 melek ve isimleri Harut ile Maruttur. büyü öğretilmeden önce yasak olduğu bildirilip öyle öğretiliyordu. lütfen yanlış bilgilendirmeyelim insanları. Bakara süresinin 102. ayetini aşağıya yazıyorum;

"Ve onlar, Süleyman'ın mülkü hakkında şeytanların anlattıklarına uydular. Süleyman inkâr etmedi; ancak şeytanlar inkâr etti. Onlar, insanlara sihri ve Babil'deki iki meleğe Harut'a ve Marut'a indirileni öğretiyorlardı. Oysa o ikisi: "Biz, yalnızca bir fitneyiz, sakın inkâr etme" demedikçe hiç kimseye (bir şey) öğretmezlerdi. Fakat onlardan erkekle karısının arasını açan şeyi öğreniyorlardı. Oysa onunla Allah'ın izni olmadıkça hiç kimseye zarar veremezlerdi. Buna rağmen kendilerine zarar verecek ve yarar sağlamayacak şeyi öğreniyorlardı. Andolsun onlar, bunu satın almanın, ahiretten hiçbir payı olmadığını bildiler; kendi nefislerinin karşılığında sattıkları şey ne kötü; bir bilselerdi."

konu bu değil. psişik yeteneklerin bir çok çeşidi var. bir amacı olabilir. bir sebebi olabilir. kötü yönde kullanmak yeteneği köreltebileceği gibi günah olduğunuda düşünüyorum.

Volar

Kayıtlı Üye
Sanırım bi yanlış anlama oldu burdaki eskiden kastım insanların yaratılışından da önce yani benim bildiğim kadarıyla bu bir ilim ve kötü amaçlar dışında kullanıldığında kötü birşey değildi.(Örneğin şifa)Fakat nefsi olan bir canlıya yani insana bu öğretilirse kötü sonuçlar için yasaklanmıştır. Meleklerin insanlara sihir öğretme bilgileri tartışmalıdır. Bu konudaki genel yorum; Harut ve Marut adındaki meleklerin öğrettiği ilmin hem hayra hem şerre müsait olduğudur.
Meleklerin; "Biz ancak imtihan için gönderilmişizdir, sakın (sihir, büyü yapıp da) kâfir olma." diye ikazda bulunmaları, bu ilmin sihir gibi şerre de müsait olduğunu, hem meselenin imtihan yönünün olduğunu ifade ediyor. Yani bakalım bu insanlar itaat edip sihirden uzak mı duracaklar, yoksa bunu suistimal edip sihir mi yapacaklar. İnsanın dünyaya imtihan için gönderildiği düşünülürse mesele daha kolay anlaşılır.

origanum

Yönetici
Durugörü yeteneği günah değildir öncelikle. Kişiyi bu yetenek ile yaratanın onu günah içinde yaratmış olma ihtimali söz konusu bile değildir, bunu düşünmek bile uygunsuzdur. Ayrıca bu forum günah sevap sorularının sorulmayacağı ve tartışılmayacağı bir forumdur. İçinizden gelmiyor ise foruma girmez ve okumazsınız konuları. Din işleri ile en yetkili kuruma sorun bu tip sorularınızı yeri burası değil. İçinde en küçük şüphesi olanların da yeri değil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...