Köpekler neden ezan sesi duyduğunda ulumaya başlarlar ve hayvanatlar ile ruhanilerin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Bilindiği gibi hayvanların gözlerinde perde yoktur. Bu sebeple insanoğlunun görmediklerini görme olanakları mevcuttur. Bu yazıda hayvanların bu hallerinin bilinmeyen yanlarınıda anlatmaya çalışacağım inşaALLAH.
Bazı form yazılarında veya belli bir kesimde ezan okunduğunda köpeklerin şeytanları kaçarken gördüklerinden dolayı ulumaya başladıklarını şahit oluruz. Elbette bununda haklı bir yanı vardır. Ancak İlk etapta bu ifadeler gerçekleşmez. Zaten dikkat edilirse ve şahit olmuşsanız genelde sabah ezanında bunu çok fazla görürsünüz. Sabah ezanından sonraki vakitlerde daha az hatta neredeyse hiç tanık olmayız bu durumlara.
Bunun sebeplerini anlatalım o halde. Zaten anlattığım olaylarda köpekler ve diğer hayvanatlar arasındaki farklılığıda anlayacaksınız.
Köpekler sabah ezanında ezanın başlamasıyla birlikte derhal zikre başlarlar. Bu zikirler esnasında heyecanlı hareketleri,uludukları zaman sağa sola gitmelerini genelde halk arasında ''bakın şeytanları kovalıyorlar'' yada buna benzer tabirlerle yorumladıklarını duyarız. Ama işin aslını gelin birde (ENVARİ) isimli ruhani dostumuzdan öğrenelim.

'''Bir sabah namazımı kılmak için şehzade camii'ne gidiyordum. Camii'ye vardığımda avluda bizlerden olanlarla sohbete başladık. Derken ezan okunmaya başladı ve ezan ile birlikte köpekler ulumaya başladılar. Ya Rabbi yarattıkların içinde bu mahlukatların sana hacetleride varmıdır diye söylenirken (ELAHAD) adındaki arkadaşımız geldi. Ey envari bilirmisin bu mahlukatlar neden böyle korku içinde uluyup havlarlar? Bilmem ya elahad dedim. O vakit anlatayım. '' Bu mahlukatlar ezan okunduğunda korku içinde şöyle derler ( Yeri göğü yaradan Rabbime hamdolsun. Senden başka ilah yoktur ve muhammed senin resulundür. Bizleri rızkınla rızıklandırdığın için şükürler yanlız sanadır) diyerek hamd ve tesbih ederler. Bir kısmıda ezanın verdiği rahatsızlıkla kaçışan ve birbirlerini ezerek kendi alemlerine çekilen şeytanları kışkırtırlar bu köpekler.'' Elahad hayvanları anlayabiliyordu ve bana anlattıklarını herkesle paylaşıyordu.

Evet bu hadim dostların dialoğunda köpeklerin davranışlarını kısmen anlamış oluyoruz. Hatta seyyid kendiyaz hazretlerinin söylediği bir şey vardır. '' Kelb-i men musaher azze vel celle ALLAH-u hamd ileke.'' Yani diyorki '' Onlar, köpekler dahi aziz ve celil olan ALLAH'a hamd ederler.'' Köpeklerin ezan okunurken büründükleri kimlik bu şekildedir.

Birde diğer mahlukatlar vardır kuş, kedi, karınca, cırcır böceği, vs gibi hayvanlar köpeklere nazaran daha farklıdır. Bu saydığım hayvanatlar sabah ezanı okunduğunda köpeklerin aksine sessiz kalırlar. Sebebi ise belkide tahmin edilemeyecek şekildedir. Bu hayvanlar sabah ezanı okunduğunda sessiz kalırlar çünkü çok iyi bilirlerki sabah namazının yeri ayrıdır ve sabah namazı için hareket eden ruhani dostlara ve insanlara çıkardıkları seslerle rahatsızlık vermemek için içlerinde rahmanı tesbih ederler. Ve bu hayvanlar namaza giden bu iki alemin sakinlerinin akıllarından diline doladıkları duaları ve zikirleri duyduklarından onları alıkoymamak için sessizce ALLAH'a şükranlarını sunarlar. Bu hususta elahad isimli ulvi dostumuzun söylediği bir şey vardır. '' Evinden sabah namazını eda etmek için çıkan ve rahmanın evine gidene kadar olan yolda yürürken etrafında bulunan ağaçlara kulak veren müslüman kardeşim. Kalbinde kötülük yok ise ve huşu içindeysen o ağaçları iyi dinle. Bu ağaçlar ve içindeki mahlukatlar kendilerinin dışında senin içinde ALLAH'a dua ederler. Derlerki; Ya Rabbi sabahın bu saatinde senin huzuruna emrini yerine getirmek üzere gelen falanca kuluna merhamet et ve dualarını kabul et.''

ALINTIDIR

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Dünyadaki tüm hayvanlar susuyor bir tek köpekler havluyor. Çünkü diğerleri ezan okunurken susulması gerektiğini biliyor (niye ise anlamadım ama sabah ezanı diğer ezanlardan farklı) fakat köpek bilmiyor. Bir cırcır böceğinden daha zeki olan köpek bilemiyor, ona öğretilmemiş. Yazının ana fikrinini anlamıyorum, İslami hikayeler ile İslam dini ile ilgili güzel bilgi vermek fakat, yanlış bilgiler vererek açıklamak ne kadar doğru. Eski İslam alimlerinin Mevlana gibi hikayelerinde hiç bu tarz yanlış bilgi ile güzel bilgi vermeye çalışmak yok. Zorlama yapmaya gerek yok bence. Konu yanlış bilgiler içerdiği için kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...