Sarı Kantaron'un enteresan etkileri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fipfree

Kayıtlı Üye
Merhaba

Aylardır belki de yıllardır süren kronik depresyonum'dan artık huzursuz olduğum için sarı kantarona başvurmayı planladım. Gittik bir bağ sarı kantaron aldım ve 2 gündür günde 2 defa çay olarak kullanıyorum.

İşin enteresan tarafı bu 2 günün de gecelerinde garip durumlar ortaya çıkıyor.

(normal rahatlatma vs konularını tamamen geçiyorum)
Bugün araştırdığımda beyindeki teta dalgalarını yükselttiğini gördüm.

ilk gece büyük bir huzursuzlukla uyandım. ama birşey görmedim, duymadım, korku değil içim rahat ama inanılmaz huzursuz. Ne olduğunu anlamak için etrafa boş boş baktım ama hiç birşey anlayamadım. Sabaha kadar rüya görüyorum galiba ama rüya gibi yorucu ağır değil.Uyandığımda da hiçbirini hatırlamıyorum. sanki hiç uyumuyormuşum gibi gece boyunca yorganın duruşunu yatağın şeklini vücut pozisyonumu farkediyorum ama uyku halinde olduğumdan eminim. tüm gece hiç uyumuyormuş gibi uyumak tamamen uyanık olmak çok enteresandı.
ve gördüğüm her rüya kesitinden sonra içimden çok derin düşünmüşüm bu nasıl bişey ! diye tekrarladığımı hatırlıyorum sadece.

ikinci gece durum biraz daha ileri gitti diyebilirim.
yatağa yattıktan hemen sonra uykuya dalmadan önceki sürede yoğun bir gürültünün içinde olduğumu farkettim. ilk önce hiç rahatsız etmedi. gürültü bi titreşim sesi gibi ya da bozuk florasan lambadan gelen zırıltı gibi ama çok yoğun. rahatsızlık vermiyordu ama uykuya dalmaya başladıkça artıyordu. yine huzurlu bi şekilde gözlerimi açtım ses yavaşça kesildi ve derin huzurlu bir sessizlik ortaya çıktı. hiç bu kadar güzel bi sessizlik yaşamamıştım.. sessizliğe girince ne kadar yoğun bi gürültünün içinde olduğumu farkettim. ve tekrar uykuya daldığımda ilk gecenin birebir aynısı uyku hali yaşadım. en derinimdeki şeyleri görüyorum sanki yıllar çmce unuttuğum ya da bastırdığım. ve her dalgadan sonra yine ne kadar derin düşünmüşüm, çok derine inmişim diye tekrarladığımı hatırlıyorum..

kısacası bunlar bana aslında zarar vermiyor. ama ne olduğunu çok merak ediyorum. sadece bir çay bu kadar şey yapabilir mi. teta dalgalarının yüksekliği bu tarz durumlar ortaya çıkarabilir mi ya da deneyimlediklerim nedir.

Şimdiden;
Okuduğunuz için teşekkürler.
Açıklama ve fikir yürütecek olanlar için ayrıca teşekkürler.

muratsavci

Kayıtlı Üye
Yan etkiler ve etkileşimleri
Hamilelerde kullanılması yeterli klinik çalışma olmadığı için önerilmez.

• Antidepressan kullananların bu bitkisel desteği almadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.
  • İçeriği, kan basıncını etkileyen bir madde olan "tyramine”i yok eden/azaltan monoamine oxidase proteinini bloke edebildiği için "tyramine" bir anda çok fazlalaşabilir, bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Yani yüksek tansiyon sorunu olanlar kesinlikle kullanmasınlar.
  • Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir.
  • Veterinerlikle ilgili kaynaklar bitkiyi ışığa karşı duyarlılık oluşturduğu için zehirli otlar sınıfına koyarlar.
  • Bazı hastalarda sindirim bozukluklarına neden olmuştur.
  • Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.
  • Çeşitli ilaçlar ile olumlu ya da olumsuz etkileşimleri olabilmektedir. Bu nedenle ilaç tedavisi altındaki hastaların hekimlerine danışmadan bu bitkiyi içeren preparatlar kullanılmamalıdır.
  • Yan etki ve/veya etkileşim durumlarında kullanımı kesmek gerekir.
  • Uzun süre ve fazla kullanıldığında vücutta kaşıntı yapar.
  • Doktorun izni olmadıkça çocuklara verilmemesi gerektiği belirtilmektedir.
  • Ağır depresyon ve intihar eğiliminin olması durumlarında doktorun izni olmadıkça kullanılmamalıdır.

muhtemelen sende tansıyonla alakalı bır problem yasamıs olabılırsın doktora gıtmenı onerırım ..

fipfree

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ederim yardımlarınız için çok sağolun. hiç aklıma gelmemişti google'da aramak falan. sayenizde tüm sorular cevap buldu. aklıma hiç soru işareti kalmadı. iyi ki varsınız.. çok çok teşekkür ediyorum.

codzombi

Kayıtlı Üye
Sarı kantaronun satışı yasaklandı . Yasaklı bitkiler arasında , o yüzden dikkatli olun .

albus

Kayıtlı Üye
ve bu mesele hakkında başka bir konu daha önce açılmıştı.
iki saat bulamam ama :p

asterix

Kayıtlı Üye
Sarı kantaron st. johns wort diye antidepresan ve trankilizan olarak satılıyor ülkemizdede gnc ürünü olarak var,3 yıl önce denemiştim baş ağrısı dışında bir şey hissetmedim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...