Cinlerin Sosyal Yaşamları Nasıldır ve Ne Yaparlar

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
cinlerde biz insanlar gibi sosyal yaşamlara sahiptirler. yine bizler gibi doğma, üreme, büyüme ve ölmek gibi vasıflara sahiptirler. onlarında arkadaş çevrerisi, aile bağları, akrabalıkları vardır. yerler, içerler, gezerler. bir insan nasıl ki ailesini alıp akraba ziyaretine, gezmeye, yada arkadaş topluluğuna gidiyorlarsa cinlerde aynısını yapıyorlar. evet belki kahvehanede okey oynamak, sinemaya gitmek, yada opera izlemek gibi aktiviteler olmasada düğünlerde, sohbet dergahlarında, sufliler için ayin ortamlarında bir araya gelirler. yada bunu daha geniş açmak gerekirse cinlerinde aktiviteleri vardır. bunu gerçekleştirdikleri yerlerden biride '' mahrami zü '' isimli bir alanda olur. burada bir çok cin toplanır kendilerine has oyunlar oynarlar. mesela bunlardan bazılarını sayalım. 1. kedi gözü. 2. kaptı kaçtı. 3. serden geldi. gibi enteresan oyunları vardır ki bizim oynadığımız bazı oyunlara benzerler.

ayrıca ata sporumuz olan güreşide yaparlar. ancak bu erkekler arasında ya yakın akrabalar yada yakın arkadaşlar çerçevesinde gerçekleşir. çok uzak yerlere gezmeye, görmeye, öğrenmeye giderler. dünyanın her yerini gezebilecek nitelikleri taşımaları onların en büyük avantajlarından biridir. mü,min cinler genelde gezmezler. sadece akraba ziyaretleri ve sohbet dergahlarında bulunurlar. onlar sürekli kuran-ı kerim okurlar. ALLAH tealayı zikrederler. dualar ederler. ecdatlarından nesillerine kadar olan cocuklarıda islama göre büyütürler. mesela mü'min bir cinin çocuğu başka mü'min cin çocuğundan başkasıyla oynamaz. neredeyse bizim zaman dilimimize vurursak günün 18 saatini ibadet ve kuran okumakla geçirirler. müslüman cinler ALLAH'ın onlara verdiği rızkla besmele çekerek yiyeceklerini yerler. sufli olanlar ise buldukları her pis şeyi alelade yerler.

cinler bizim yaşadığımız şehirlerde de yaşarlar. bizim içimizde yaptığımız herşeyde neredeyse bulunurlar. evlerimizi ziyeret edenlerde var evlerimizden uzak duranlarda. biz insanlar ve cinler yanlızca ALLAH tealaya kulluk edelim diye yaratıldık. o halde aramızdaki boyut farkından başka bir çok şeyimiz ortak ve benzerlik taşımaktadır. kendimizde şunu yapıyoruz dediğimiz pek çok şeyi yapabilirler. onlarla yaşamayı öğrenmeli insanoğlu. eyer hayatımızın her karesinde var iseler onlarında haklarına saygı göstermeliyiz. bütün cinleri kötü olarak görmeyin. bizden daha müslüman olanlarıda var. iyi olan ve dost olanlarda vardır.

Isla

Kayıtlı Üye
Selamun aleykum, yazinizdaki paylaşımlarin bazılarını ilk defa okuyorum, paylaşım için teşekkürler fakat oynadıkları oyunları nereden biliyorsunuz desem tuhaffmi olur.selametle kalın

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Ve aleykum selam.Bazılarını bende ilk defa okudum.Alıntı yapıp paylaştım.Şurası muhakkak ki; hayatları büyük oranda bizimkine benzeyen varlıkların oyunlarıda benziyordur.Ortaya atılan nice iddia ve paylaşılan birbirinden farklı bilgiler var bu konularda.Elbette bunlardan biri veya bir kaçı kesinlikle doğrudur.Bize düşen,ortaya sunulan envai çeşit bilginin tadını çıkarmaktır.Selametle inş..

nira

Kayıtlı Üye
Geçim dertleri, çalıştıkları bir işleri var mı acaba ben bunu merak ediyorum. Usta olanlar, meslek sahibi olanlar varmış diye duymuştum bu doğru mudur? Eğer bir işleri bir meslekleri varsa bunu ne şekilde icra ediyorlar ve kazanımları nasıldır ölçüsü nedir? Para mıdır? Para değilse nedir?

Isla

Kayıtlı Üye
Geçim dertleri, çalıştıkları bir işleri var mı acaba ben bunu merak ediyorum. Usta olanlar, meslek sahibi olanlar varmış diye duymuştum bu doğru mudur? Eğer bir işleri bir meslekleri varsa bunu ne şekilde icra ediyorlar ve kazanımları nasıldır ölçüsü nedir? Para mıdır? Para değilse nedir?

Selamun aleykum,Çok detaylı bir fikrim yok lâkin soğan kabuğunun onların parası olduğunu duymuştum.