Üstü üste görülen aynı rüyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hannasaran

Kayıtlı Üye
Geçen hafta, hatırlamadığım bir gece, gece 4 defa aynı rüyanın etkisinde kalarak uyandım ve hepsinde de başlarındaki asıl etkili kısmını hatırlamadan, fakat sonlarında yakın bir arkadaşımla, mesleğimle alakalı bir şeylerle uğraştığımı hatırlayarak uyandım. Tamamında da aynı rüyanın baştan sonra tekrarlandığına eminim. İlk uyanışımda, rüyanın başlardaki kısmını da hatırladığımı, hatırladığım şeylerin beni gerdiğini ve belki de biraz ürküttüğünü, sabaha unutacağımı ve bunu unutmamak için yazmam gerektiğini ama zor gelip yazmadığımı hatırlıyorum. Bu nedenle rüyanın başlarını şu an hatırlamıyorum ama aynı rüyayı defalarca bire bir aynı olarak gördüm. Sizce rüyanın içeriği mi, yoksa aynı şeyin tekrarlanması mı daha önemli? Yada bu fizyolojik bir sorun mu, yoksa ruhsal bir probleme mi işaret? Bu bir daha tekrarlanmadı ama eğer bir işaret yada bir problemse bu nasıl çözülebilir?

urban72

Kayıtlı Üye
Ben 1 haftadır rüyamda aynı kızı görüyorum.Bi ara babasını da gördüm rüyamda...Kendileri akrabamız olur.Ne anlama geldiğini çözemedim.Kıza karşı duygularım var onu da ekliyim...Ne anlama geliyor bilen var mı.???

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Geçen hafta, hatırlamadığım bir gece, gece 4 defa aynı rüyanın etkisinde kalarak uyandım ve hepsinde de başlarındaki asıl etkili kısmını hatırlamadan, fakat sonlarında yakın bir arkadaşımla, mesleğimle alakalı bir şeylerle uğraştığımı hatırlayarak uyandım. Tamamında da aynı rüyanın baştan sonra tekrarlandığına eminim. İlk uyanışımda, rüyanın başlardaki kısmını da hatırladığımı, hatırladığım şeylerin beni gerdiğini ve belki de biraz ürküttüğünü, sabaha unutacağımı ve bunu unutmamak için yazmam gerektiğini ama zor gelip yazmadığımı hatırlıyorum. Bu nedenle rüyanın başlarını şu an hatırlamıyorum ama aynı rüyayı defalarca bire bir aynı olarak gördüm. Sizce rüyanın içeriği mi, yoksa aynı şeyin tekrarlanması mı daha önemli? Yada bu fizyolojik bir sorun mu, yoksa ruhsal bir probleme mi işaret? Bu bir daha tekrarlanmadı ama eğer bir işaret yada bir problemse bu nasıl çözülebilir?

Bir defa lütfen bunun bir "sorun" olduğunu kafanızdan atın.Hem bir gece tekrarlanan bir şey nasıl sorun olabilir ki?Ama siz taktıkça sorunlaşacak:)
İlk uyandığınızda başını anımsar gibi olup,üşenip yazmadığınızdan,rüyayı hatırlama isteğiyle geri uyumuşsunuz dolayısıyla aynı şeyi hatırlamak adına beyniniz tekrar göstermiş size ve siz hatırlamadıkça bilinciniz ile bilinçaltınız bir savaşa girip hatırlamak isteğinizden dolayı rüyayı defalarca oynatmış.Belki 100 defa gösterdi zihniniz bu sahneleri ama 4 olarak hatırlıyorsunuzdur.
Ayrıca rüyanın başından sonuna tamamen aynı olduğuna emin olamazsınız çünkü başını hatırlamıyorsunuz zaten.Bu tarz durumlarda aradan aylar geçse bile beyin hatırlama isteğinde olduğudan,rüyada önemi herhangi bir kişi veye obje ile bir temasınız anında "aa ben bu anı daha önce yaşamıştım" dersiniz,çünkü bu obje veya kişi olayı(rüyayı) anımsamanızı sağlar ancak tabi üzerinden zaman geçtiğinden bu olayı daha evvel nerede görmüş/yaşamış olduğumuzu hatırlayamayız bu defada:)

Şayet rüyanız haberci bir rüya olsa unutabileceğinizi sanmıyorum.Bazen olur,size bir mesaj verilmek,uyarılmak istenir.Ancak kişi unutur,yatıp uyuyunca aynışeyi görür ve rüyasında "bunu sakın unutmamalıyım" der veya birileri " bunu unutma sakın" der ancak unutulur.Ama yaşanacak olayla karşılaşıldığında hatırlanır,yani aslında unutulmaz.Eğer böyle bir öngörü uyarısı olsa rüyanız birşekilde kendiliğinden hatırlanır.Ancak ben rüyanızın ilk paragrafta bahsettiğim gibi olduğunu düşünüyorum.

İyi forumlar

Ben 1 haftadır rüyamda aynı kızı görüyorum.Bi ara babasını da gördüm rüyamda...Kendileri akrabamız olur.Ne anlama geldiğini çözemedim.Kıza karşı duygularım var onu da ekliyim...Ne anlama geliyor bilen var mı.???

Sizinkinin sebebi bahsettiğiniz gibi duygularınızdan dolayıdır.Akrabanız olduğundan durumun anlaşılması üzere babasının tepkisinden de çekiniyor olmanız mümkün,bu nedenle uyku sırasında zihin rahatlayamayıp hangi konuda korku ve endişe yaşıyorsa bize rüya olarak onu yansıtıyor.

bluecat

Kayıtlı Üye
Konu rüyalardan açılmışken, rüyalarda bilmediği bir yeri mesken tutan, ya da orada da buradaki yaşamdaki gibi yaşayan var mı?

Mesela ben heryıl 1 ya da 2 defa aynı kasabayı görüyorum rüyamda, normalde bilmediğim bir kasaba, albenisi de yok, alelade bir yer. Psikolojik olarak yarattığım, sığındığım dünya mı diye düşündüğümde orada buradaki hayatımdan ne daha mutluyum, ne de mutsuz, ne daha başarılıyım, ne daha başarısız.. Kısacası ruhsal olarak aynıyım..Orada yaşadığımı görüyorum, aynı buradaki gibi sosyal çevrem var, işim var, ufak tefek sorunlarım var. Her gidişimde de ''insan rüyada aynı yere döner mi, ne ilginç, hadi devam edeyim rüyama bakalım neler oluyor'' diyorum:)

Bunu daha sık yaşayan var mı? Ya da herkes böyle rüyalar görür mü?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...