Karabasan mı Uyku Felci mi

EfsaNexxL

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar son günlerde gördüğüm karabasan konularında millet hemen uyku felcidir demeye başlıyor.Ama emin olunki uzaktan yakından alakası yok sadece doktorların Buna bilimsel bir cevap bulma çabasından başka bişey değil uyku felci muhabbeti ... Hadi Diyelim öyle eğer gerçekten öyleyse ben bunun çözümünü buldum uyku felci dua okuyunca geçiyo :hurray:

Depresyon Oteli

Banlı Kullanıcı
bende çok yaşadım hiç yaşamadığım şeylerdi, son 1 ay içinde belki 10 kere gelmişdir ve dua edemiyorsun, hiç birşey yapamıyorsun o geldiğinde, sıkıyor boğuyor sadece nefessiz bırakıyor yatakda 2 gün önce yine gelmişdi 2 kere geçiş yaptı üstümde birşey var, hareket edemiyorum nefessiz bırakıyor sadece dünde geldi sanırsam.
Sayın:ebabil23 sevgi ve ışıkla kalın...

Sözcük genel anlamda insanların kötü şeyler görmesi demektir. Korkulu rüyalardır. Bazı yörelerde Karakura veya Kamos adlı bir varlığın neden olduğu düşünülür. Ağırbasma ifadesi de kullanılır. Karabasanlara kötü ruhların veya cinlerin neden olduğuna inanılır. Bu ruhlar bazen ölümcül olabilmektedir. Bazen uykuda ölen insanların bu varlıkların öfkeleri dolayısıyla öldükleri düşünülür. Karabasmak fiili ile kullanıldığında kabus görmek veya bu nedenle hastalanmak manası verir. Moğolca Harah/Karah sözcüğü bakmak ve Harağah ise lanet anlamına gelir.
Karabasanların günümüzde bilimsel olarak Uyku Felci diye tabir edilen durumla örtüştüğü görülmektedir.[1] Buna göre uykunun bazı evrelerinde uyanılması halinde uyuma doğal döngüsünü sürdürmekte ve bilinç tam olarak açık olsa bile beden kımıldayamamaktadır. Bu durumda çeşitli sanrılarda görülebilmektedir.

Kaynakça:
vikipedi

EfsaNexxL

Kayıtlı Üye
Ben Dua edebiliyordum Besmele Çekince gitti sizi bilmem ama :D

Depresyon Oteli

Banlı Kullanıcı
ben şahsen birşey yapamıyordum, kilitliyor yatağın oraya hareket edemiyorsun, kelimede çıkmıyor ağzından diyom ayağa bi kalksam yakıcam seni ama işte kalkamıyorum dün gece varlıklar geldi diyim göremiyorum ama heryerime dokundu, ürperdim o soğukda elimi tuttu felan çok fenaydı yaşadığım şeyler yani değişik biraz ama, karabasan diye birşey bilmezdim kabusu dışarı vurmakmış o olayda babam diyordu bana yıllarca geldi ama işte olmayan birşeyi göremiyonda kilitliyor sadece.
ama üstte belirttim zaten çok değişik bi olay diyorum şu elimi bi atsam işte orada yine kilitleniyorum yinede bilmeyenler için bilgi iyi birşeydir teşekkür ederim.
Sayın:ebabil23 sevgi ve ışıkla kalın...

nira

Kayıtlı Üye
ben karabasan olayı ve uyku felci kavramlarının arasında çok ince bir çizgi var diye düşünüyorum. ikisi de var ve ikisi de gerçek.

aşk1

Banlı Kullanıcı
Arkadaşlar son günlerde gördüğüm karabasan konularında millet hemen uyku felcidir demeye başlıyor.Ama emin olunki uzaktan yakından alakası yok sadece doktorların Buna bilimsel bir cevap bulma çabasından başka bişey değil uyku felci muhabbeti ... Hadi Diyelim öyle eğer gerçekten öyleyse ben bunun çözümünü buldum uyku felci dua okuyunca geçiyo :hurray:
bu bir bilimsel cevap değil bu gerçekte asıl olan şey. asıl karabasan diye adlandırma yapılması buna insanların cevap bulma çabası sonucu çıkmıştır.
bakın uykunun evreleri vardır bu evrelerin sırasıyla gerçekleşmesi gerekir.
biraz olsun karabasını araştırıldığı kadar uyku evrelerinede bakılırsa tabi bakılma gereksinimi hissedilirse anlaşılcaktır.
kişi uyku anında bütün vucudu felc durumdadır eğer felç durumda olmazsa rüyadaki yaptıklarını yapar koşar atlar zıplar vs kendine zarar verirdi.
herneyse kişi uyanırken eğer vucüdunda bu felç durumu geçemeyip devam ederse panikler korkar bunuda karabasan diye adlandırmış insanlar aslında bu tamamen uyku evrelerinin gerçekleşmesiyle alakalı bir şeydir.
zaten vucut felç durumda olduğu için insanlar rüyalarında yaptıklarını hayata yansıtamıyorlar koşmuyor mesela.
hareket bloke oluyor uykunun rem anında çünkü remde rüya görüyorsun rüyada yaptıklarını yaparsan kendine zarar verirsin zıplamak koşmak zarar verir sana.
size daha anlayacağınız şekilde anlatmaya çalıştım. umarım anlatabilmişimdir.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
bu bir bilimsel cevap değil bu gerçekte asıl olan şey. asıl karabasan diye adlandırma yapılması buna insanların cevap bulma çabası sonucu çıkmıştır.
bakın uykunun evreleri vardır bu evrelerin sırasıyla gerçekleşmesi gerekir.
biraz olsun karabasını araştırıldığı kadar uyku evrelerinede bakılırsa tabi bakılma gereksinimi hissedilirse anlaşılcaktır.
kişi uyku anında bütün vucudu felc durumdadır eğer felç durumda olmazsa rüyadaki yaptıklarını yapar koşar atlar zıplar vs kendine zarar verirdi.
herneyse kişi uyanırken eğer vucüdunda bu felç durumu geçemeyip devam ederse panikler korkar bunuda karabasan diye adlandırmış insanlar aslında bu tamamen uyku evrelerinin gerçekleşmesiyle alakalı bir şeydir.
zaten vucut felç durumda olduğu için insanlar rüyalarında yaptıklarını hayata yansıtamıyorlar koşmuyor mesela.
hareket bloke oluyor uykunun rem anında çünkü remde rüya görüyorsun rüyada yaptıklarını yaparsan kendine zarar verirsin zıplamak koşmak zarar verir sana.
size daha anlayacağınız şekilde anlatmaya çalıştım. umarım anlatabilmişimdir.

Katılıyorum bilinciniz uyanır ama bedeniniz uyanmaz.

01anavarza

Banlı Kullanıcı

İnsanlarda bu hep vardır;sıradan olaylara esrarengiz şeyler düşünme.Bu insanın doğasıdır o yüzden bir şey demiyorum zaten aşk çok güzel açıklamış teşekkürler 'aşk'