Hayatım alt ust oldu..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Piraldyne

Kayıtlı Üye
İş
liseLi .)
Ben 17 yaşında liseli bir ergenim dostlar, anlatmak ıstedıklerımı daha önce ne ailemle ne bir arkadaşımla paylaşamadığımdan sizlerle paylaşmak istiyorum.. yoksa tıkanıp kalıcam bırılerıne anlatmak zorundayım ; ben ergenliğe girmeden önce cok tatlı br cocuktum gercekten kızlar felan böle pesımde pervaneydı e buda hosuma gıtmıyor degıldı .. cok can yaktım dıyebılırım, kı bu cok kısa surdu tabi, ergenlıge gırdım gırelı 13 yasından.. hormanlarımın azizlıgıne ugradım dıyebılrım. sıvılcedır burun buyumesıdır kalcadan kılo olmadır kısaca eskı yenı hallerımı görsenız darwinin evrim teorısıne inanıcaksınız bunlada kalmadı bu hayatımıda cok kötu etkıledı, sosyol fobı oldu , bır ortama gırerken yuzum kızarmaya baslar ,daha cok yabancı ortam dıyebılırım bırı elestırdıgınde övdugunde cogu zaman kızarırım böyle domates gibisinden , 5 senedır adam gıbı aynanın karsısına cıktgımı hatrlamıyorum net bir ısık karsısında kacarım veya ışıgı kısarım.. Siz buyuklerım yaşıtlarım bana ne gıbı önerılerde ve tavsıyelerde bulunabılırsınız , ben bunları cıdden bı rehberlık servısı veya bır psıkologlo görusmek ıstedım ama yapamadım cesaret bulamadım oyuzden lutfen elestırmeyın bu konuda tesekurler sevgıyle kalın..

nira

Kayıtlı Üye
Kendini gerçekten iyi güzel ve yakışıklı hissettiğinde işte gerçekten o şekil olursun. kendinle barış. ne kadar kendine güvenirsen ne kadar kendinle barışık olursan o kadar pozitif olursun ve bu dışarıya yansır. bahsettiğin şeyler çoğu kişinin de başına gelen şeyler emin ol. biraz kendine bakmalısın. spor olur cilt bakımı olur.

bak sana yaptığım ucuz bir maske önereyim. cildin yağlıysa ve bundan dolayı sivilcelerin varsa yumurtanın sarısını ayır al. sarısına bir kaç damla limon sık. karıştır yüzüne sür maske gibi bekle 15 dakika kurusun. kuruyunca kurumuş toprak gibi çatlayacak. ılık suyla yıka. haftada 3-4 kez yap mesela. cildin fazla yağını alır sivilceleri kurutur. bende işe yaramıştı. bi dene zarar gelmez doğal bi maske sonuçta :) işe yaramassa yapmayı kesersin :)

aşk1

Banlı Kullanıcı
Sivilceler gelip geçici yaşanan bir sorun. Mümkün olduğunca patlama sivilcelerini yoksa sivilce izleriyle uğraşmak zorunda kalırsın.
Şuan bir cildiye doktoruna gidersen sivilcelerin için sana ilaç krem vs yazıcaktır buda sivilce sorununu çözücektir.
17 yaşındasın baya büyüğüz istersen kendi başınada bir hastaneye gidip bir psikologla görüşebilirsin.
Hem cildiyeci ile hem psikolog ile görüşmüş olursun.
ailenede izin ver bak bakalım bir şeyleri anlatınca nasıl bir tepki veriyorlar. sadece bu konuda değil diğer konularda da ailenin deseğine ihtiyacın olucak.
belki sen sorunları onlarla paylaşınca seni destekleyecekler bilemezsin
şuanlık bir psikologa gittiğini ailenin dışındakilerine söylemezsen kimse bilemez ve ilaç tedaviside görmeyeceksin sadece konuşcaksınız.
Psikolog zaten durumunuz ciddiyse sizi psikiyatrlada görüşmenizi isteyecektir. Ama herkesin yaşadığı sıradan şeyleri yaşıyorsunuz 21 yaşınızdan sonra daha kurtulcaksınız bu ergenlik psikolojisinden.

Depresyon Oteli

Banlı Kullanıcı
Kendini gerçekten iyi güzel ve yakışıklı hissettiğinde işte gerçekten o şekil olursun. kendinle barış. ne kadar kendine güvenirsen ne kadar kendinle barışık olursan o kadar pozitif olursun ve bu dışarıya yansır. bahsettiğin şeyler çoğu kişinin de başına gelen şeyler emin ol. biraz kendine bakmalısın. spor olur cilt bakımı olur.

bak sana yaptığım ucuz bir maske önereyim. cildin yağlıysa ve bundan dolayı sivilcelerin varsa yumurtanın sarısını ayır al. sarısına bir kaç damla limon sık. karıştır yüzüne sür maske gibi bekle 15 dakika kurusun. kuruyunca kurumuş toprak gibi çatlayacak. ılık suyla yıka. haftada 3-4 kez yap mesela. cildin fazla yağını alır sivilceleri kurutur. bende işe yaramıştı. bi dene zarar gelmez doğal bi maske sonuçta :) işe yaramassa yapmayı kesersin :)

üstte belirtmiş zaten bi ortama girerken felan doğal ol rahat ol ergenlikde herkes öyle oluyor, zaten doğal birşey bi yere girerken çıkarken rahat olmaya, calış bana sorarsan seni övsünler daha iyi değilmi senin açından, ergenlik her insanda olan birşey sonuçda, bu kendine güven kendinle yüzleş derim sana, spor yap kilo diyorsan ben fitness yapan biriydim zamanında çok işe yarıyor, şınav - mekik felan birşeyler dene kendine bak biraz kendini yıpratma hemen pes etme, bizde nerelerden döndük çokda kafaya takma çünkü, takıntı(obsesyon çok tehlikeli birşeydir takmamaya calış bazı konularda rahat hisset kendini, pek kafanı yorma o tarz konularda kendin ol yeter bi başkası olma.
her zaman için kendin ol niye utanıyonki sonuçda insanlık hali diğer arkadaşlarında insan sende insansın, aranızda bi fark yok onlarda geçirmişdir bazı şeyleri
sana diyiceklerim bu kadar sevgi ve ışıkla kalın

killer queen

Kayıtlı Üye
Ergenlik böyledir insan kendini kaybeder.Kimisinde ego patlar kimisinde çöker.Sende biraz çöküntüye uğramış.Sana söyleyeceğim en önemli şey şu ki; hayatta kafanı takacağın en son şey dış görünüşün olsun.Hadi taktın diyelim bunlar çaresiz dertler değil ki sivilcen varsa tedavi ol,kilo alıyorsan diyet ve spor yap.Sosyal fobine gelince,herkes birbirine eşittir,kimsenin kimseden farkı yok.Bu yüzden ne büyük gör kendini ne de küçük.Topluma girdiğin zaman herkesin sıradan birer insan olduğunu düşün.Karşındaki kim ki sen ondan utanıp çekiniyorsun,fobi geliştiriyorsun?

Piraldyne

Kayıtlı Üye
İş
liseLi .)
Yazdıklarınız için hepinize ayrı ayrı teşşekür ederim bir çok şey de yardımcı oldu; kendımı onaylamak olsun , sosyal fobimi yenmek için , önceden söyledğim gibi 5 sene boyunca duzgunce aynaya bakmadım, kactım hep kendımden ..aynalardan yolumu degıstrıp gözumu kacırdım onaylamadım kendımdekı bu degısımlerı cevremdekılerde ergenlıkteydı ama bu denlı buyuk degısıklıler bı bende gözle görunuyordu yanı olagan seyler sıvılce vb ama bendekı farklı cıdden bılmıyorum artık hormanlarımın genlerımın azızlıgınemı ugradım nedir..anne tarafından gelıyor sanırsam bırtek o tarafta var neyse.. 5 sene boyunca yapmadıgım sey kalmadı sanırsam denedım cılt temızlıgı ıc temızlık vb. fakat etkı etmedı öyle bır dönem yasadım yedıklerım yzunden sanıp 10 15 kılo verdım uzak durdum yemeklerden sadece sebzedır meyvedır arada baklagıl gıbı aptalca seyler böleo dönem cok azaldı fakat bu seferde iskelete döndum .. daha sonra toparladım kılo aldım tekrardan bu seferde kılo kalcaya geldı göbek oldu felan yanı bu can sıkıyor ıster ıstemez dıs görunus önemlı benım ıcın yanı bu konuda anlatııklarımdan yola cıkarak takıntılı oldugum ortada ama yorumlarınızdan sonra degısmeye basladım alısmaya calısıyorum yenı yenı ama zor oluyor ..

Piraldyne

Kayıtlı Üye
İş
liseLi .)
Ayrıca belırtmek ısterım cok acık bır tenım var koşarken spor yaparken kısaca hemen kızarır mesela yuzum utandıgımda bıle kızarır ya..2-3 saate bır cabucak yaglanır özellıkle burun alın .. tonıkdir maskedir yanı cok belalı bır fızıgım var :)

juddge86

Kayıtlı Üye
Ergenlik herkesin belasıdır . Normalde böyle olmaz. Ama ben sanabiraz yakın bi ergenlik geçirdim. Ben 12 yaşlarımda falan girdim. Ama bu umudunuzu kaybediceğiniz anlamına gelmez. araştırın. Spor yapın. Yüz maskesi kullanın . Kendinize en uygun saçı bulun. Proffesyonel fotoğrafçılarda fotoğraf çekinip sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım. Hep erkeklerle takılmayın. Kızlar illaki yakışıklı erkeklerle ilgilenmez. Onların yanında kibar konuşun. Popüler insanların dikkatini çekin. Gerçekten bunları yap. O zaman bu kardeşine dua ediceksin. Çekinme sakın.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Psikolog, cilt doktoru, güzellik uzmanı, kişisel gelişim uzmanı gibi kişilerden yardım almanız gerekiyor, sıkıntınızdan mutlaka ailenize bahsedin ve size yadım etmesini sağlayan, buradan yapılan tavsiyeler bir işe yaramayabilir ve hatta zarar verebilir.

Konu verilecek cevapların yetişkinliğe adım atma döneminde kişiye zarar verme ihtimali olmasından dolayı kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...