Duyduğum kokular ve yaşadığım '' O '' an yardımcı olurmusunuz ?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ü

Üye silindi 15237

Merhabalar .
Çevremde bazen duyduğum kokular beni eskiye götürüyor .
Mesela parfüm kokusu duyuyorum o an sanki başka boyuta geçiyormuşum hissi oluyor.
O koku beni alıp götürüyor örneğin okulum aklıma geliyor parfüm kokusu ve okul size biraz saçma gelebilir ama oluyor
O an sanki okuldayım gibi bir his duyuyorum o anki zamanlar hemen aklıma geliyor .. Ama bu kısa sürüyor ayrıca bu olay olunca
karnımda hafif tatlı sancı hissediyorum
Mesela önceden izlediğim bir film vardı o film bitti ancak o film aklıma gelince eskiye sanki
geri dönüyormuşum gibi bir his oluşuyor . O değişik oluyorum anlatması güç bir durum
Acaba bu tür olaylar neden oluyor bu konuda beni bilgilendirirmisiniz ?

bluecat

Kayıtlı Üye
Merhaba, eski yazılarınızdan da buna benzer durumlardan bahsettiğinizi anımsıyorum, sizin çok çabuk transa geçtiğinizi düşünüyorum, ya çok büyük depresyonlar atlattınız ve beyninizi kilitlediniz ya da ermiş huzuruyla bir hayat sürüyorsunuz. Bunlar benim düşüncelerim, doğru olduğuna dair bir iddiam yoktur.Sevgiler.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Koklama; beyinle dış dünya arasındaki en doğrudan bağlantıdır. Koku alma duyusu, İçgüdü, ruh hali, hafıza, duygular ve de hormonal sistem ile de yakından ilişkilidir. Bazı kokular hoşumuza gider, bazıları duygularımızdan sadece birini etkilerken, diğerleri duyguların belli belirsiz gölgelerini çağrıştırır, bir kısmı bir anının canlanmasını sağlarken, bazı kokular refleks uyarısı nedeni ile korkunç ağrılara neden olabilir ve hatta kusmaya yol açabilir. yirminci yüzyıl başlarında psikanalizin iyice derinlemesine öğrenilmesiyle ve bilinçaltının varlığının keşfiyle bilimsel açıdan oldukça tutucu olan pek çok sert bilimadamına bile kokunun davranış ve duygularda güçlü bir etkisinin olduğunu gösterdi.
Ayrıca psişik olarak mekanlara göre de koku algılanabiliyor,
İnternational Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doçent Doktor Erhun Şerbetçi'nin kokuyla ilgili açıklamasını alıntılıyorum, ilginizi çekecektir.

Koku ile hafıza birbirine bağlantılı mıdır?
Koku alma duyusu ile hafıza birbirlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Çevremizdeki kokuları yabancılık çekmeden tanımamızın nedeni bir koku hafızasına sahip olmamızdır. Her türlü koku, özel bir kodlamayla koku belleğinde arşivlenir. Bir kokuyla karşılaştığımız anda, bu arşive başvurularak koku tahlil edilir. İlk defa duyumsadığımız, hafızamızda bilgileri bulunmayan bir koku da diğer kokulara benzetilerek yorumlanır. Böyle bir belleğimiz olmasaydı, bir kokuyu tanımlamak imkansız hale gelecekti. Koku ile hafızanın ilişkisi bu kadarla da sınırlı kalmaz. Çünkü kokular, kendileriyle bağlantılı olarak geçmişte yaşanan bazı olayları da aklımıza getirirler. Yolda yürürken rastladığımız tanıdık bir parfüm kokusu, bize o parfümü kullanan arkadaşımızı hatırlatır. Bir yemek kokusu, seneler öncesine ait eski bir olayı zihnimizde canlandırabilir. Aynı koku bir insanda güzel hisler uyandırırken, bir başkasında hoşa gitmeyen duygular oluşturabilir. Anıları Canlandırır.

Beynimizdeki koku bilgi bankası nerede?
Kokulara ilişkin bilgilerin beyindeki 'hipokampus' ve 'amigdala' bölgelerinde toplandığı düşünülmektedir. Bu konuda yapılan araştırmaların ortaya koyduğu; koku belleğini görsel ve işitsel hafızadan ayıran önemli bir nokta vardır. Bir kokuyu algılamanızla birlikte birçok anınızın da canlanması işte bu nedenledir. Bu koku bir çiçekten, bir baharattan hatta bir insandan kaynaklanıyor olabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, her insanın kokusu, parmak izi gibi, tamamıyla kendine özgüdür. Sadece tek yumurta ikizleri bu duruma bir istisnadır.) Özel eğitimli köpekler suçluyu ararken, onun ten kokusunun izini sürerler; kişiye özel koku nedeniyle de suçluyu diğerlerinden ayırt edebilirler.

Koku almayanın hafızası silinir mi?
Bazı araştırmaların, koku alamayan insanların anılarının da silindiğini ortaya koymuştur. Her zaman farkında olunmasa bile, kokular insan hayatında önemli rol oynar. Bu duyunun yaşamsal önemi yoktur, ancak yaşam kalitesi yönünden büyük önem taşımaktadır. Tat ve koku alma duyuları birbirleriyle etkileşim içinde olduklarından, koku alma yetisini kaybeden biri, artık yemek yemekten zevk almaz. Koku almamaya neden olan durumlar erken tedavi edildiğinde, bu duyu geri dönebiliyor.

----------------

Ayrıca izlediğiniz film aklınıza geldiğinde bilinçaltında o zamana ait anılarınız canlanması da normaldir. Beyninizde özel bir bölge uyarılıyor ve geçmişte yaşadığınız sıradan bir olayı en ince detaylarıyla yeniden yaşamaya başlayabilirsiniz. Hem de o anda içinizden geçen tüm duygular ve koku, görüntü, dokunma hissi gibi duyularla beraber.
Hayatımız boyunca bilincimiz yerindeyken yaşadığımız her bir olayın en ince ayrıntılarına kadar sinirsel olarak belleğimize depolanır. Çünkü gerekli beyin uyarımı yapıldığında değil yalnızca olayları, o olaylar sırasında hissettiğimiz duyguları bile yeniden yaşayabiliriz. Hiçbir şey unutulmuyor. Her şey, zihnimizde bir yerlerde kayıtlı tutuluyor.

torpilli

Kayıtlı Üye
Güzel koku duyduğunda insan doğal olarak bir sebep arar, örneğin, nerden geldi bu koku? diye sorarız dışavurarak, bu sebep arama anında beyin, bilinçaltındaki olayları hızla gözden geçirmenizin verdiği tepkimeyle eski bir ana odaklanabilir, bunu bende yaşıyorum her zaman olmuyor tabiki belli kokular, çocukluktan beri vardır, yaşadığınız o an o kokuya benzer yada aynı kokuyla karşılaşmış olabiliriz..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...