meditasyon sorunlarım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

biard

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Meditasyon konusunda 2 adet sorunum var. Yardımcı olursanız sevinirim. 1. Meditasyon yaparken 5 6 saniye düşüncelerim susuyor, sonra kısa bir düşünce sürüsü ve sonra tekrar 5 6 saniye susuyor. Bu normal mi? Yoksa diyelim 10 dakika meditasyon yapıyorsam 10 unda da zihnimin tamamen suskun olması mı gerekiyor? 2. 10 dakikadan fazla meditasyon yapamıyorum. 5. dakikaya geldiğimde ellerim ve şakaklarım karıncalanmaya başlıyor, içimde yüksek enerji hissediyorum ve dayanamayıp bırakıyorum. Ve ayrıca sıkılıyorum da. Bu sorunlarım nasıl çözülür? Teşekkürler.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhaba arkadaşlar. Meditasyon konusunda 2 adet sorunum var. Yardımcı olursanız sevinirim. 1. Meditasyon yaparken 5 6 saniye düşüncelerim susuyor, sonra kısa bir düşünce sürüsü ve sonra tekrar 5 6 saniye susuyor. Bu normal mi? Yoksa diyelim 10 dakika meditasyon yapıyorsam 10 unda da zihnimin tamamen suskun olması mı gerekiyor? 2. 10 dakikadan fazla meditasyon yapamıyorum. 5. dakikaya geldiğimde ellerim ve şakaklarım karıncalanmaya başlıyor, içimde yüksek enerji hissediyorum ve dayanamayıp bırakıyorum. Ve ayrıca sıkılıyorum da. Bu sorunlarım nasıl çözülür? Teşekkürler.

1.Zihni susturmak ilk başlarda zordur,çok çalışma ister. Nefes alıştırması yapın. Meditasyon yaparken nefes alıp verin ve nefesin vücudundan dolaştığını gözünüzde canlandırın bir süre sonra hiç bir düşünmemeye başlarsınız.Bunun gibi bir çok teknik vardır.Forumda da mevcuttur. :)
Tüm meditasyon boyunca zihninizin susmasını başarmak zordur.Dediğim gibi çok çalışma ister. :) İlk başlarda 1-2 dk susturabilirsiniz sonra bu süre artar. :)

2.Yaşadığınız deneyim kişiseldir.Meditasyon herkes farklı farklı deneyimler yaşar. O yaşadığınız deneyime dayanıp devam etseniz çok güzel olur.Meditasyon yaparken enerji dengelenir,rahatlarsınız.O büyük enerjiyi hissetmeniz bundandır. :)
Forumda daha fazla bilgi de mevcut. :)

3.Bu sorunlarınız hepsi araştırmak,daha çok çalışmak, ve daha çok meditasyon yapmakla çözülür. :)

Sevgiyle Kalın. :)

demonic

Kayıtlı Üye
1.normaldir,insan beynini %100 susturmak imkansıza yakndır,2.sıkılmanız önemsememenizden kaynaklanabilir ama meditasyon temel taslardan biridir.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam

Üyelerimiz size verilmesi gereken cevabı zaten vermiş. Meditasyon yaparken zihni susturmanız imkansızdır, sadece sesini kısarsınız. Bunu başarmak da zaman alır. Başlangıçta 5-6 sn bile olsa sabırla ancak kendinizi zorlamadan denemelere devam ederseniz süreyi yavaş yavaş uzatırsınız. Başardığınız noktada önemli olan hiçliği yakalayabilmektir, ancak zihnimi sessizleştirebiliyor muyum diye düşünürseniz yine zihni devreden çıkartamazsınız. Parkta otururken sadece zihniniz sessizleşene kadar yani odaklanmayı başarana kadar bir ağaca bakıp sonra gözlerinizi kapatabilirsiniz, ya da gözler kapalı sadece kuş seslerini dinleyebilirsiniz. Evde odaklanmayı sağlayabilmek için meditasyona yardımcı müzikler veya sırf doğa sesleri kayıtları dinleyebilir veya bir mum yakıp, belli süre bakıp sonra gözlerinizi kapatabilirsiniz. Zaten sabah uyanınca veya gece yatmadan önce 10 dk yapmanız özellikle başlangıçta yeterlidir. Karıncalanma belki kendinizi zorladığınız için de olabilir, ayrıca korkulacak bir şey yoktur. Evrende her şey bizlerde dahil enerjiden oluşmaktayız ve zihnin sesini kısmayı başardığınızda enerji akışını daha rahat hissedebilirsiniz.
Yerde lotus pozisyonunda oturmakta zorlanabilirsiniz, bağdaş da oturabilirsiniz. Bu şekilde de rahat edemezseniz sandalyede sırtınızı yaslamadan oturabilirsiniz. Önemli olan sırtınızın dik olmasıdır, diyafram sıkışmaz ve nefes, enerji akışı kolay olur. Sırtınızı yaslarsanız uyuyabilirsiniz. Yatarak da meditasyon yapılmaz.
Vereceğim linklerde ki konuları inceleyiniz. Meditasyonu kolay yapabilmeniz için müzik linkleri de vereceğim.

http://www.gizlimabet.com/forums/503-Meditasyon

http://www.gizlimabet.com/threads/30150-Nature-Sound-(Collection)

http://www.gizlimabet.com/forums/598-Müzik-İndir Buradan da farklı meditasyon, rahatlatıcı müzik dosyaları indirebilir, videolar bulabilirsiniz.

Korkmayın ve sabırla kısa sürelerle dahi olsa denemelere devam edin.
İyi forumlar:)

biard

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim taichi, demonic ve embriyo. Ben 1 2 senedir çalışıyorum. Aslında eskiden çok iyi yapabiliyordum. Sanırım düzenli çalışma çok önemli. Tavsiyelerinize uyacağım. Teşekkürler.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
1.Zihni susturmak ilk başlarda zordur,çok çalışma ister. Nefes alıştırması yapın. Meditasyon yaparken nefes alıp verin ve nefesin vücudundan dolaştığını gözünüzde canlandırın bir süre sonra hiç bir düşünmemeye başlarsınız.Bunun gibi bir çok teknik vardır.Forumda da mevcuttur. :)
Tüm meditasyon boyunca zihninizin susmasını başarmak zordur.Dediğim gibi çok çalışma ister. :) İlk başlarda 1-2 dk susturabilirsiniz sonra bu süre artar. :)

2.Yaşadığınız deneyim kişiseldir.Meditasyon herkes farklı farklı deneyimler yaşar. O yaşadığınız deneyime dayanıp devam etseniz çok güzel olur.Meditasyon yaparken enerji dengelenir,rahatlarsınız.O büyük enerjiyi hissetmeniz bundandır. :)
Forumda daha fazla bilgi de mevcut. :)

3.Bu sorunlarınız hepsi araştırmak,daha çok çalışmak, ve daha çok meditasyon yapmakla çözülür. :)

Sevgiyle Kalın. :)

Aynı cevapları verecektim baktım Tai Chi Chuan yazmış :)

Tai Chi Chuan yazdıklarını uygulayın yeter :

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...