1 Ağustos (Lammas- LUGHNASADH) nedir/ne içerir ve bir uygulama

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Hoşgeliyor çayırlıkların ruhu ve bereketin haftası!
Bu bayram ilk hasat bayramıdır.Ateş elementinin hakimiyetinin yıl içindeki son günlerini temsil eder.Tanrı Lugh (Keltlerde güneş tanrı) artık en tepe noktaya çıkmıştır ve ilerleyen günlerde Tanrının lirik ölümü ile günler kısalıp geceler uzamaya,kış günleri gelmeye başlayacaktır.Bu süreç içerisinde de Tanrı tekrar doğmak üzere Tanrıçanın rahminde (kış/karanlık) bekleyecek ve ilkbaharla doğacaktır.Lammas(loaf mass) tarım takviminde sıcağın en fazla olduğu ve çalışılması en zor dönemdir.Ancak bu dönemde hayatımızda çalıştığımız şey ne ise mükafatı sonbaharda ve kışın elimize refah ve doyum olarak geçecektir.(Tarot kader çarkı kartı;ne ekersen onu biçersin)
Bu dönemi anlatan en güzel masal karınca ve ağustos böceğidir.Eğer işlerimizi erteler ve günü kurtarmaya çalışmak ile zamanı heba edersek ilerleyen günlerimizde bugün ertelediklerimiz çaresizliklerimiz olarak karşımıza çıkacaktır.

Büyük Britanya dışında bu festival; İsrailde Shavout,Hindistanda Onam ,İskandinavlarda Sif günü(Thorun eşi) olarak kutlanmaktadır.

Tarlalarda bereket hakimdir ilk çıkan ekinler çürümeye geçerler.İrlandada Keltler ilk çürüme olmadan tarladan ekin toplamanın yıl boyunca uğursuzluk getireceğine inanır bu nedenle ilk çürüyen ürünü bekleyip ürün toplamaya öyle başlarlarmış.
Toprağa süt,bal dökülerek Tanrıça onurlandırılırken,saman,buğday başağı gibi nesnelerden yapılan Tanrı figürinleri tarlada dans ederken sallanır ve ritüel sonunda da yakılır(Dönüşüm için yakılır çünkü ruh tekrar doğup taze olarak bedenlenecektir.)

Peki farklı kültürlerde adına şenlikler ve ritüeller tertip edilen dönem Tanrı ve Tanrıçaları kimdir;
Tanrı Adonis ve Tanrıça Demeter-Hellen,

Tanrı Attis/Tummuzi ve Tanrıça Kibele ayrıca Tanrı Dagon (Bakınız Temmuz;))Asur-Sümer,

Tanrı Merkür ve Tanrıça Ceres
(Zaten dönem başak burcuna Aslandan geçiştir.ASlan Ateş elementidir,Başak topraktır.Farkındaysanız tüm inanç çiftleşmelerinde tarih boyunca bir güneş Tanrıya bir Toprak Tanrça denk gelmiştir.Elbetteki bu bir tesadüf değildir)

Liste yapsak Romada 23Ağutosta kutlanan Tanrı Vulcan(Volkan)adına Vulcanaria festivali,Mısırda Neper,Hindistanda Parvati derken tüm mitosları incelesek sayfalar dolup gidecek:)

Bu dönemde hasat (olayları sonuçlandırmak,bir projenin ilk aşamasını tamamlayıp neticelendirmek) ay sönerken alınmalıdır.Dolayısıla yapılacak majikal çalışmalarda ,içeriğe göre,illa 31tem-1ağustos gününü tutturmak değil sönen ayı tutturmak önemlidir.

Bu günü kutlarken sunakların olmazsa olmazı elbette taze toplanan ilk hasat yiyeceklerdir.Peki şehirde ne yapabiliriz?Açmış bir ağaç çiçeğinden eve aldığımız"ilk hasat zeytini" yazan bir zeytinyağı ile ekmek yapmak bile işimize yarayacaktır.
Bugünü kutlamak için ekmek yapılmalıdır biraz modernleştirirsek mısır ekmeği ve mısır keki de olabilir bu.Bulabilirseniz açık inek sütü tüketmekte alkol almayı sevmeyenlere mevsim döngüsü ve dünya ile bütünleşmek için alternatif olacaktır.

Aklıma gelen bir uygulama ise şu şekilde;
Çalışmaya maksium iki hafta, minimum 3 gün önce başlayın ki filizlenme için zaman olsun. Kuru soğana uzun süredir halletmek istediğiniz ve sonuçlandıramadığınız sıkıntınızı ister meditasyon ile ister enerji çalışmasıyla ister sadece düşünerek veya isterseniz yanında gömülmek üzere bir kağıda sembolik olarak çizerek yükleyin.(Soğan da bu günün yiyeceklerindendir) Daha sonra hasat edilmek üzere soğanı gömün,kağıt kullandıysanız onu da yanına gömün yalnız dışarıya gömmek ve soğanı direk güneş ışığında bırakmak önemli!Sabah akşam abartmadan sulayın,biraz taze soğan filizi olunca 31 temmuzu 1 ağustosa bağlayan gece filizin 3/2sini koparınbir kısmını güzel bir akşam salatasında tüketin elinizde kalanı ise doğaya geri bırakın(kuşlara böceklere) mesela.Yerken sorununuz için ettiğiniz mücadelenin sonucunu artık o geceden itibaren almaya başladığınızı hayal edin ve konuyla ilgili gözünüzde bir başarı hikayesi canlandırın. Sonra yeşil soğanın dokunmadığınız kalan kısmını çürümeye bırakın!Elbette soğanı da!İster bolca sulayın ister terk edin kurutun.Bunu yaparken probleminiz sonucu alacağınızı alıp vereceğinizi verdiğinizi artık bu sorunun hayatınızdan çürüyüp/yokolup gittiğini düşünün hatta bunu bitkiye de kodlayın.(Uygulama sırasında hakkaten emek ve su vererek ve paylaşarak verecek verilir,yenilerek alacak alınır ve kalan artık hayatınızdan çıkması için terk edilir evrene geri döndürülür.)

İşte size Lavanderdan Lammas çalışması.İster büyü deyin isterseniz sadece evrene mesaj verme,dileyen beğenen kendi vicdanına göre uygulasın.

Açıkçası sitede ritüel paylaşmayı sevmiyorum.Herkes nette dolanıp temel birkaç ritüele bakarak kendi ritüelini zamanla oluşturmalıdır.Hatta bu işe gönül verenler gibi Anadoluyu gezip tarihi alanlara gidip görü deneyimlemeli ve o dönem yapılanları tarihi kaynaklardan okumalıdır.Kalıp kuralları zaten sizlere veriyoruz.Günün anlamı,evde bulundurulacaklar,elementi,tarihi..vb olarak.Dua kısmı sıralaması yapılacaklar size kalmış.

Sevdiklerinize hediye olarak bu dönemin objesi el yapımı eldivenlerdir.Hem tarımı temsil eder hem de bir zamanlaqr prestij ve saygınlık göstergesiydiler.Kışın verilecek(yule) eldivenleri bu dönemde (mümkünse organik boya ile kendiniz yünü veya örme işlemi bitince eldiveni renklendirin) koruma ve kutsama çalışmasıyla tamamlayabilirsiniz,böylece hem sevdiklerinizin kalbini hem
karda üşüyen ellerini hem de hayatlarını sevginiz ve emeğinizle koruma altına alırsınız,buna göre bir renk seçersiniz.Örmeyi beceremiyorsanız da hazır kaliteli bir yün alıp dekore edersiniz;)Düşünebiliyormusunuz 1 Ağustostan 21 Aralığa kadar hergün 5 dakikada olsa enerji çalışması yapılan bir çift eldivenin koruyucu sevgi dolu gücünü!

Ana öğeler;Ateşin maksimum günü,buğday başağı,mısır,bereket,kışa hazırlık,ektiğini biçmeye başlamak,ekmek.
Yukarıda yazdığım mitolojik çiftlemelerin aşk hikayelerini bu günün anlamı çerçevesinde bir daha okuyun.Doğum/yaşam ve Ölüm döngüsünü araştırın.Bu ilahilerin çeşitli hikayelerinde bugüne özel şeyler çıkarabilirsiniz ve direk o gücü aşağı alıp bütünleşme sağlayabilirsiniz.
Benden şimdilik bu kadar,umarım kimse sonbahara yarım iş bırakmaz,herşey hayırlısıyla düzene girer ve sevgiyle hallolur.
Hepinizin Lughnasadhı kutlu olsun.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Tek kelimeyle süper bir yazı olmuş.Rep verebilseydim verirdim ama verilmiyor.Burada yazanları hepsini hemen uygulamak istiyorum ama uygulayamıyorum.Ailemin yanında kaldığımdan dolayı bazılarını yapabiliyorum.İleride tamamen yapacağım. :) Tamamen yaşayacağım bu bayramları,şenlikleri . :) Yazınızı arşivime ekledim. :)

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Üyelerin mesajlarının alt kısmında Teşekkür Bloga Ekle IP vs... yazıyor.O sıradaki yıldız işaretine bastığınızda mesaja rep verebiliyorsunuz.Re sistemi çalışıyor yani.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Üyelerin mesajlarının alt kısmında Teşekkür Bloga Ekle IP vs... yazıyor.O sıradaki yıldız işaretine bastığınızda mesaja rep verebiliyorsunuz.Re sistemi çalışıyor yani.

Rep vermeyi biliyorum teşekküre basmadan önce o yıldıza tıkladım ama hiç kimseye rep vermediğim halde son 24 saat normal olmayacak kadar konu değerlendirdiniz.Biraz istirahat ettikten sonra tekrar deneyin dedi.

Hep böyle diyor.O yüzden ben sorun var zannettim. :)

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Teşekkür verdiğiniz zaman rep puanı vermiş gibi değerlendiriliyorsunuz çünkü. Teşekkür puanı 2 rep puanına eşit geliyor. Ve 2 rep vermiş oluyorsunuz. Bilginize...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Teşekkür verdiğiniz zaman rep puanı vermiş gibi değerlendiriliyorsunuz çünkü. Teşekkür puanı 2 rep puanına eşit geliyor. Ve 2 rep vermiş oluyorsunuz. Bilginize...

Çok teşekkürler . :) Ama geçende hiç bir yazıya teşekkür vermediğim halde rep veremedim. :)