Tarot Açılış Sistemleri: İlişki Oyunu (örnekli)

zeusunherası

Kayıtlı Üye
Öncelikle tarota yeni başlayan arkadaşların da anlaması için sorudan doğru açılım sistemin gideceğim.
Tarot yüzyıllar öncesinden günümüze gelen en çok tercih edilen kart oyunudur.
Tarot kartlarına her türlü soru sorulabilir ancak kartların yapamadığı tek şey bu sorulara 'evet' ya da 'hayır' cevabı vermektir. Öte yandan soru soran kişinin yerine karar veremezler. Sorulara öneriler getirirler.

Tarot kartları Şimdiki zamana yakın üç aylık süre için geçerlidirler. Bu süreden sonra kartlar kehanet değerini yitirmez ama onları anlamamız güçleşir. Kartlar ortalama dört-altı haftalık bir dönemi kapsar.
Bazı kartların zaman kısaltıcı yönü vardır mesela Değnek Sekizlisi ve bazen de Araba zaman kısaltıcıdır. Bunun yanı sıra Para Yedilisi sabıra işaret eder. Asılan ve Kılıç Dörtlüsü ise gecikmeyi haber verir.

Bu yazımda en çok kullandığım 'ilişki oyunu' açılış sistemini anlatacağım. Bu açılımda kartlara 'bundan sonra ne olacak' diye bir soru sorulabilir.

Gelelim tarota başlamaya; kartları karıştırıp sol el ile (eski çağlardan beri vücudun sol tarafı sezgili olarak kabul edilir) üçe bölelim ve sağ elimizle üçe böldüğümüz parçaları üst üste toplayalım. Bunu yaparken sorumuza adapte olalım. Kartları toplayıp yeniden karıştıralım ve yelpaze şeklinde önümüze serelim.

Yelpazeden 7 adet kart seçelim kartları seçerken bir şey düşünmenize gerek yoktur.

Kartları 1. kart ortaya (2,3,4) üstten başlayıp sağ tarafa (5,6,7) alttan başlayıp sol tarafa olacak şekilde yani H şeklinde dizelim

Yorumlama:
1. ortadaki gösterge kartı olarak ilişkinin durumunu yani ilişkiye hakim olan konuyu gösterir.
Soldaki sütun (7,6,5) soruyu soran kişiyi
Sağdaki sütun ise diğer kişiyi temsil eder.

7+2: Üstteki bu iki kart iki kişinin birbirlerine karşı ne hissettiğini yani her birinin ne düşündüğünü gösterir.
6+3: Ortadaki bu iki kart ilişkinin duygusal boyutuyla bağlantılıdır ve herbirirnin ne hissettiğini yüreğinde ne taşıdığını gösterir.
5+4: Alttaki iki kart ilişkinin dışarıya nasıl yansıdığını işaret eder. (6+3) ne olursa olsun nasıl hareket ettiklerini gösterir.

Bu oyunda saray kartları özel bir dikkatle ele alınır.
Krallar ve kraliçeler: kesinlikle erkekleri ve kadınları temsil eder. Eğer bir sütunda karşı cinsiyeti gösteren bir kart varsa bu genelde o kişinin karşı cinsten başkasıyla ilişkisi olduğunu gösterir. Eğer kral ve kraliçe 1. veya 2. sıradaysa durum mutlaka böyledir ama 3. sıradaysa o kişinin kendini dışarı nasıl yansıttığını gösterir.

.Yorum örneği:
1. Değnek üçlüsü
2. Yıldız
3. Kupa dörtlüsü
4. Ermiş
5. Şeytan
6.Değnek Altılısı
7. Değnek Onlusu

Yorumlama:
1. Kart = Belirteç, konu = değnek üçlüsü
Güvenli geleceği olan ilişki
2. kart = eşin bilinçli davranışları = Yıldız
Geleceği olan mutluluk dolu bağ
3. kart = Eşin duyguları = kupa dörtlüsü
küsmek bıkkınlık tatsız atmosfer
4. kart = Eşin dışa vurduğu davranışlar = Ermiş
kendisi ya da ilişkisi için yaşıyor
5. kart = Soru soranın dışa vurduğu davranış = şeytan
Bağımlılık, ihtiraslı olmak
6. kart = soru soranın duyguları = değnek 6'lısı
sorunların çözülmesi iyi haberler
7. kart = soru soranın bilinçli davranışları = değnek onlusu
Derin üzüntü, umutsuzluk

Özet :
Her iki tarafta ilişkiyi oldukça tutarsız bir biçimde yaşıyor. Eş ilişkinin geleceği olduğunu (2=yıldız) düşünüyorsa da içten içe bir kırgınlık (3=kupa dörtlüsü) yaşıyor. Soru soran kişi de ise durum bunun tam tersi. Bilinçli davranışı olumsuz (7=değnek onlusu) ancak duyguları ona sorunların çözüleceğini söylüyor (6=değnek altılısı) dışa karşı nasıl davranıldığını gsteren kartlar eşin geri çekildiğini ve içine kapandığını (3=ermiş) soru soranın ise eşini kötü yolla kendine bağlamaya çalıştığını gösteriyor (4=seytan)
Burada önemli nokta belirteçtir . Bu kart (1=değnek üçlüsü) ilişkinin temelinin sağlam olduğunu ve geleceği olduğunu göstermekte.

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Yazınızda birkaç önemli detay var düzeltilmesi gereken. Kartlar evet hayır gibi cevaplar veremezler demişsiniz. Kartlar evet ve hayır şeklinde cevap verir. Sadece kart sistemleri evet ve ya hayır diyecek kadar küçük ve sınırlı yorum yapmazlar. Evet bu böyledir ve vıdı vıdı vıdı gibi açıklamalar getirirler. İkincisi ise Kartların üç aylık süre için bakılacağı söylemeniz de bir yanlışlıktır. Kart sistemleri bakım yapıldıktan sonraki 1 yıl içerisinde olacak önemli ve dönüm noktası olacak olaylar hakkında bilgi verir. Hatta bazen bu süre kehanet içereceği zaman uzayabilir. Yani kartları 3 aylık ya da 2 ile 4 haftalık periyotları yansıtır gibi sınırlayıcı bir olgu içerisine sokmamalısınız.

zeusunherası

Kayıtlı Üye
Kartlar açıldıktan sonra üç kart çekilerek sorulan sorulara 'evet' 'hayır' diye cevap veremezler yani kartlara 'beni seviyor mu?' diye değil de 'bana karşı ne hissediyor' diye sorulmalıdır.
Orada da belirttiğim gibi kartlar 3 aylık süreden sonra kehanetini yitirmez anlamları belirsizleşir sadece. Mesela astroloji çarkı yılda bir kez bakılan bir oyun ve bir yıllık dönemi kapsar ama üç aydan sonra kartlarda söylenen olayları çıkarmamız zorlaşır.
Sevgiler.

yule

Yönetici
İş
Soru sorma şekli diyebilirsiniz. Yani soruların açık ve net olması gerektiğini ikilemlerde kalınacak sorular sorulmaması gerektiğini yazdığınızda tamam derim. Ama kartların yapamadığı tek şey evet hayıra cevap verememek dediğiniz zaman bu benim için doğru bir ifade değildir. Ayrıca 3 aylık süre gibi bir sınırlama veremezsiniz hiçbir bakımda. Bakımdaki uzun zamanlı gelecek kartlarının çoğu gerçekten uzun bir zamanı yani 3 aydan öte 1 yıldan aşağı bir zamanı ifade eder. Evrende herşey belli bir kalıp ve süregelen olaylar neticesinde ilerler. Yani 3 aylık süreçteki olayları çıkaramayız diyemezsiniz. Anlamı zorlaşır da diyemezsiniz. Yani bu sizin için geçerli olabilir sizde böyle bir etki yapıyor olabilir. Bakımcılarda böyle bir ayrım yoktur.
Sevgi ve Işıkla...

Keira

Moderator
Yule'a katılıyorum, bakımlarda 3 aylık bir sınırlamayı ilk kez duyuyorum. Eğer açılım yapan kişi o an ki hislerine göre bakım yaptığı kişiye 3 ay sonra, 1 ay sonra ya da 6 hafta sonra yeniden bu konu hakkında bakım yapalım diyebilir. Bu tamamen bakıcının hissiyatıyla alakalıdır ama, kural değildir. Evet-hayır cevaplarına gelince de , kendi adıma konuşmam gerekirse ben evet-hayır cevabı isteyen sorulara kendi destem de cevap alabiliyorum. Bu tamamen çıkan kartların o anda bende uyandırdığı hisle alakalı bir şey. Yule'da sanırım size bunu anlatmak istedi.

zeusunherası

Kayıtlı Üye
Sorulara 'evet' hayırlı cevaplar sormak kartların anlamlarını sınırladığı için ben kullanmıyorum. Zaman sınırlamasına gelirsek evet dediğiniz gibi bir sınırlama yoktur ama benim baktığım fallarda kartlar üç ay ya da altı aydan sonra belirsizleşmeye başlıyor. Gerekli düzenlemeyi yapacağım. Teşekkürler.

yule

Yönetici
İş
Aynen dediğim gibi bu sizin yöntem ve bakış açınızdır. Uygulama şeklinizdir. Ama genel kabul gören yasalara göre söyledikleriniz yanlıştr. Yani herkeste böyle bir durum olacak diyemeyiz. Sizin yaptığınız yoruma yanlış demiyorum fark ettiyseniz sadece bu saymış olduğunuz maddelerin yeni başlayacak kişileri yanlış yönlendirmemesi için bu açıklamayı yapmış bulunuyorum.

Sevgi ve Işıkla...

janet

Kayıtlı Üye
Tarot kartların arasında bazı kartlar bir, hatta 2 yılı aşkın süre içinde gerçekleşecek olaylarla ilgili bilgi verir.
Bir açılım ortalama 1 yıllık bilgi verir, bazen bir kaç aylık zaman dilimini, bazen bir kaç yılın önemli olaylarını gösterir. Bu biraz da baktıran kişinin hayatındaki gelişmelerle ilgili.

Zaman olarak tespit yapmak isterseniz eğer, ne zaman diye soru sorup ekstra kart çektirebilirsniz. Her ayın Büyük arkanada belli bir ve ya iki kartı var Küçük arkanada ise su grubu kış aylarını, hava grubu ilk baharı, değnekler yaz mevsimini, toprak grubu ise son baharı temsil eder.
Zaman tespiti şu şekilde yapılır: küçük arkana serisinin örneğin değnekleri ele alalım: Değnek ikilisi yazın ilk ayını, yani haziran, değnek üçlüsü ikinci ayını, yani temmuz, değnek dörtlüsü ise ağustos ayın kartıdır.
Bunların haricinde bu serideki küçük arkana kartları zaman olarak farklı yorumlanıyor. Aslar bu olayın yeni oluşmaya başladığını ve kesin zaman verilemediğini, sorunun çok erken sorulduğunu ve olgunlaşmadığını gösterir. Beşliden onluya kadar olanlar da bakım yapılan konu her neyse, geç kalındığını ve ya durum değişikliği olacağını gösterir.
Örneğin bakım yaptıran kişi Ayşe ile evlenme hayalleri kurarken, Fatma hamiledir, ve ya annesi ona kız bulmuştur, ama haberi yoktur :D