Burclarin Ben'cilligi

La-edri

Kayıtlı Üye
Burçların Ben'cilliği

422245-3-4-e4bd6.jpg

Her bir yıldızın bir frekans ve mana yapısı oluşundan yola çıkıp, takım yıldızların frekanslarının, gezegenler vasıtasıyla beyinlerimizi, bilinçlerimizi nasıl şekillendirdiğine bakalım.

Tartışılan konu ben merkezcilik.
Bu husus bir çok insanın, düşünürün zihnini meşgul etmiş, bu soruya verilebilecek cevaplar çerçevesinde farklı fikirler oluşmuştur.
Ne var ki hiç biri Burçlar kadar isabet kaydedememiştir.
Anlaşılan “burçlar” bu aşamada bize ışık tutuyor!
Bu itibarla Ben'i, varsaydığımız benliğimizin oluşma mekanizmasını gelin, isterseniz bir de astrolojik açıdan ele alalım.
Her bir yıldızın bir frekans ve mana yapısı oluşundan yola çıkıp, takım yıldızların frekanslarının, gezegenler vasıtasıyla beyinlerimizi, bilinçlerimizi nasıl şekillendirdiğine bakalım.
Bilinçlerimizi şekillendirmekle kast etmek istediğim nokta da beynin bir programı olan "ben" adı altındaki varsaydığımız ben'in nasıl bir aktör olduğunu, hangi burç adı altında nasıl bir manaya büründüğünü görelim.
Ben buna istinaden yazıya, burçların ben'cilliği adını koydum.
Bir paradigma; İzafi BEN’in çıkış kaynağı Güneş.
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hz. Marifetname adlı eserinde; “İşte bu haşmetli gök padişahı ve en büyük ışık saçıcı olan Güneş, bütün yıldızların en ünlüsü, en parlağı ve çoğunun en büyüğüdür.” Diyor.
Güneş; her burçta “Ben” idrakını farklı yönleri ile yansıtıyor. En güçlü frekansları alan burçlar ateş yapılı olanlar. Kendisi de (Güneş) bir ateş olduğu için, gücünü Koç – Aslan – Yay burçlarına yansıtması daha içten, yoğun.
Koç; ilk burç olduğu için, yeni doğuşun etkisindedir ve sadece “Ben” demesi gerekiyor. Bunu yoğun bir tartışma yaşanırken görmek mümkün. Doğrudan bunun bilincindedir ve sadece kendisini ilgilendiren ne varsa onlara odaklanır. Ben der yürür gider, gelenle gelmeyenle ilgilenmez.
Yeterki o daima önde olsun.
Takdir edersiniz ki bu bir handikaptır.

Aslan’ın Ben idraki bundan biraz farklı bir renk gösteriyor. O, Ben der ve bunun farkedilmesini ister ve de bunu görmeden de rahat edemez. Eksiğine gediğine bakmadan onu tekrarlar. Anlayacağınız tepeden tırnağa sarhoştur, benlik çoşkusundan.
Beğenilmek, sevilmek Aslanın hakkı. Gurur var, onuru vardır. Özür dilemesi gerektiği yerde buna teşebbüs etmez.

Aslan içe dönük değildir ama içe dönükmüş gibi davranabilir. Merkez odur ve bunun gereğini en iyi şekilde yapacaktır daima.
Yay daki Ben’lik ise; kendini gücünü ve cesaretini büyütme, önemseme, abartma, fazla değer verme şeklinde yansıyarak bazen tepeden bakış, kimi zaman bir direniş, kınayıcılık ve beğenmeyiş türünde çıkış yapar. Ama içinde asla kötülük olmaz, masumdur hatta fazla iyimserlikten yaralanan Ben’ini tamir etmekle uğraşır durur.

Su yapılı Yengeç’lerde nefs güçlüdür, duygusal ben vardır. Kendi ile uğraşır, “niye ben de değil”, “ben de isterimler” içinde çırpınır durur.
Akrep burcundaki ise acımasız bir Ben dir.

Balık burcuna gelince o art niyetsiz, herkese acıyan, her duyguyu kendinde hissederek empati kurabilen hassas ve kırılgan oluyor. Herkes derken aslında Ben’im der de bunu bilmez. Mutlak Ben dir aradığı belki ama kaçı hedefine varır, kaçı aldanarak dolanır durur bilinmez.

Boğadaki ben'lik ise kendini sahip olma duygusu ile açığa vurur. BeniMleri çoktur ve sahip oldukları her ne var ise onları korumak adına gerekirse saldırabilir, karşısındakini hiç düşünmeden kırabilir.

Boğa dışındaki bir diğer toprak grubu burcu başak da ise ben, tamamen vesvese ağırlıklı ve mükemmelliyetçiliğe takık bir halde kendini açığa çıkarabilir.

Oğlak da ise ben, tamamen şartlanmış değer yargıları ve değişmez kural ve kalıpların bitmek bilmez, pes etmez bir inadı ile seyri seklinde kendini gösterir.

Hava grubundaki kovaya gelince ben, hem zeka hem de akıl ile yürüyen ancak ben'i kimse anlayamaz, en iyi ben bilirim şeklinde gösterirken, ikizler de ise daha çok alaycılık, güvenilmez ve ikiyüzlü, kararsız bir role bürünebilir.

Son olarak, terazi de ise ben, kendini biraz alıngan, dengeyi kuramayan, fiziksel bedenin güzelliğine odaklı bir yaşam içinde olabilir.
Şimdi bunları niye anlatıyorum. Bunları şunun için dillendiriyorum. Herkes muhtelif modellerde bu ben merkezci yaşamı ortaya koyuyor. Bir işin farkındalığı ise, bireyleri anlamakla ilgili ve bazı engelleri kaldırabiliyor.
Çok ilginçtir astroloji sayesinde insanoğu kararlılığını, bencilliğini, muhatabının eksiğini gediğini, fazlalığını biliyor.
İşte ben merkezci yaşamı anlamak için, astrolojiden ip uçları almak gerekiyor.

alinti

AJA

Elit Üye
Zavallı başaklar :) Hep sen hep sen..

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Çok güzel paylaşım yengeç burcuyum ve çok doğru. Ben bir kız sevdim illede onu istiyorum gerçektende takıntılı ve yaramaz çocuklar gibi tutturdum mu bir şeyi kafasının dikine gidiyo :)

ekologhandan

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler :)
Boğayım ve çok doğru, sahip olduklarımı korumak için gerekirse saldırabilirim :)