Öteki Dünya Tasvirleri

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Gerçekten huriler, gılmanlar var mı? Cennette cinsel yaşam mümkün mü? Cehennem sıcak mı, soğuk mu? İşte yanıtları..

Yeşillikler içinde kurulmuş bir tahtta oturuyorsunuz. Bal akan bir ırmak önünüzde... Billur kadehinizi bu balla dolduruyorsunuz. Türlü meyveler yiyor, kuş etlerini afiyetle mideye indiriyor, ama def-i hacette bulunmuyorsunuz. Derken bir ‘hur’ diliyorsunuz. Hur, siz ne isterseniz, ama ne isterseniz onu yapıyor...
Ya da büyük bir ateşin ortasında yanıyorsunuz, deriniz her yandığında yeniden çıkıyor; siz yanmaya devam ediyorsunuz. Susadığınızda ise irin ve kaynar su içiyorsunuz. Acıkırsanız, ağzınız zakkumla tıka basa dolduruluyor.

Coğrafyaya göre değişiyor

Peki gerçekte cennet ve cehennem nasıl bir yer? Gerçekten huriler, gılmanlar var mı? Başka dinlerin cennetlerinde de neler oluyor? İslam cenneti ile Hıristiyan veya Yahudi cenneti veya cehennemleri arasındaki farklar neler? Çok tanrılı dinlerde bu inançların yeri ne? Tempo okurları için araştırdık. Neticede gördük ki, hemen her inanışta, ölümden sonra öyle veya böyle bir ceza/ödül mekanizması bulunuyor.

Ayrıca cennet veya cehennem, o inanışa sahip topluluğun yaşadığı coğrafyaya göre de bazı değişiklikler ihtiva edebiliyor. Örneğin, İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka’nın kuzeyinde yaşayan Lap halkı, ‘cehennemi buzlarla kaplı’, cenneti güneşle ısınan ‘sıcak bir yer’ olarak algılıyor. İslamiyet’te ise cennette nehirler akıyor, yemyeşil araziler cennetlilerin mekânı olarak kabul ediliyor. Örneğin, İslam cehennemi de Lap’ların aksine sıcak, yanılan bir mekân olarak dikkat çekiyor.

İslamiyet’tin tasvirleri çok zengin

Cennetin Arapçadaki anlamlarından biri, bahçe. Kuran'a göre, genişliği gökler ve yer kadar olan cennet, 61 surede konu ediliyor. Cennete gitmek isteyenler, iman edip, makbul işler yapmak zorunda. Yargılamadan sonra, iyi amel bakımından tartıları ağır gelenler cennete, hafif gelenler cehenneme gönderilecek. İslam’daki genel inanışa göre, cennet de cehennem de ebedi. Ayrıca Kuran’a göre, cennet, yalnızca nimet ve huzur yeri de değil. Yasin suresi 55’inci ayete göre cennette iş ve meşgale var. Ancak bu iş eğlendirici.

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Coşkun’a göre cennette, karı koca olma hayatı bile var. Ancak bu, tenasül için değil. Öte yandan bazı İslam düşünürleri, cennette cinsel yaşamın bulunduğunu söylüyor.

Cehennem, kavurucu bir ateşle sembolize ediliyor. Yedi kapısı bulunuyor. Ateş, insanın derisini kavuruyor, içine işliyor, sürekli acı ve ıstırap veriyor; fakat öldürmüyor. Yiyecek ve içecek olarak da kaynar su ve irin veriliyor.

Diğer dinlerde durum ne?

Hıristiyanlık
İncil’de cennet sözcüğü (paradeisos) üç kez geçiyor. İsa Mesih’in bu sözcüğü, insanların ruhlarının ölümden hemen sonra gittiği yeri tanımlamak için kullandığı belirtiliyor. Kıyametin kpmasından sonra başlayacak olan ahiret hayatında, insanları İsa'nın yargılayacağına inanılıyor. Cenettekilerin, orada hiçbir zahmete ve çalışmaya girmeyeceği varsayılıyor. Ayrıca cennete gidenlerin vücutlarının genç ve dinç olacağı, ihtiyarlık ve güçsüzlük olmayacağı da ileri sürülüyor

Yahudilik
Tevrat’ta açık seçik bir cennet kavramı yer almıyor. Yahudiliğin ilk dönemlerinde, iyi ya da kötü, bütün insanların öldükten sonra ‘Şeol’ adı verilen yere gideceklerine inanılıyordu.

Brahman
Cehennemde ateş, başlıca işkence vasıtası. Dondurucu soğuk, tekerlek, kılıçlar üzerine saplanma, yanar fıçılar gibi işkenceler de var. Ceza bitince yer değiştiriyor.

Budacılık
Cehennem sıcak veya soğuk olur. Lanetliler buraya gönderilir. Ruhları azap çeker. Ceza sonsuz değil. Cennete, yani mutluluk ülkesinde dünyevi hayattan farklı bir hayat var. Acı, keder, üzüntü gibi olumsuzluklar yok. Anne, baba, oğul gibi kavramların anlamı bulunmuyor.

Zerdüştlük
Ruh kâfir ise, Çinvat Köprüsü’nün ortası, bir kılıcın ağzı gibi incelir ve kâfir ruh, köprünün altındaki cehenneme düşer. Mümin ruh geçerken köprünün bu kısmı genişler ve mümin, ebedi ışık cennetine ulaşır. Tanrı Ahuramazda’nın cennetine girenlerse, orada Ahuramazda ile birlikte yaşar. İnsanlar çalışmak zahmetine katlanmıyor. İhtiyarlamıyor. Herkes kırk yaşında gibi görünüyor.

Şintoizm
Cennete Jodo deniyor. İki cehennem var. Ya bir çirkef kuyusu veya yeryüzündekinden daha mutsuz bir hayat sürecekleri yer.

Asur-Babil
Cehennem yedi kat duvarla çevrili, karanlık, toz ve çamur yeniyor.

Eski Mısır
Cennetin adı Ashlu’dur. Kutsal yeraltı bölgesinde gölgeler halinde dolaşan ölüler, ne ödül ne ceza bekler.

Şaman Türkler
Cennete ‘Uçmak’, cehenneme ‘Tamu’ denir. Belli bir tasviri yok. Öteki dünyadaki hayat, bu dünyadakinin devamı.

Antik Yunan
Cennete Elysion adı verilir. Cehennemin adı Tartaros. Yeraltında ve en kötü ruhların bulunduğu en kötü kısım.

Alıntıdır.
Enis TAYMAN - TEMPO

sakarya61

Kayıtlı Üye
Yasin süresi 55 ayette çalişmakktan bahsetmiyor

67890

Banlı Kullanıcı
kendi adıma hurilerin gılmanların cinsellikle alakalı olduğunu düşünmüyorum.kuranın erkek egosundan dolayı yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bir şey.

asterix

Kayıtlı Üye
Şu anda Ruhların kaderi kitabını okuyorum (Michael newton) orada sorularına cevap bulabilirsin tavsiye edeim bu kitabı.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Rüyamda cennet oldugunu söyledikleri sokaklarda geziyordum çok güzeldi gerçekten yemyeşil çiçeklerle dolu bahçeleri olan kocaman evlerin oldugu bir sokakta bir anlığına süzülerek geçtiğimi görmüştüm o rüyayı unutmadım hiç

Secretx101

Kayıtlı Üye
Kur'an'da şu huri gılman kavramlarını anlayamıyorum, bir Tanrı neden cennet ve cehennem vaad ediyor; ayrıca cehennemde sonsuza de işkence edeceğini söylüyor.Fakat neredeyse çoğu ayetin sonunda merhameti sonsuz Tanrı olarak kendini tanıtıyor.Tanrı sevgisi karşılıksız olmalıdır.İnsanlar sırf cennete girmek için farz kılınanları yapıyorsa bence pek bir anlamı yok. Hak'ta Hak olup Tanrı'yı bulmak daha mantıklı geliyor, hiçbir karşılık beklemeden.

Agita

Kayıtlı Üye
Çok kısaca geçmişsin. Türk mitolojisinde ölüm baya uzun uzun bir konu yaa. Cehennem cennet nasıl pek bahsedilmiyor ama ölülerin şekline ölen ruhların nasıl dirildigine falan hepsine degniliyor. Ayrıca ölünce cehennemin ne oldugunuda analtıyor kaynar bir su diyor cehenneme şaman türkler. Ayrıca uçmaktan kasıt ruh kuştur türklerde ölücne ruh kuş gibi uçup gidicektir ondan ölemye uçmak denir onlarda öldü uçtu gibi düşünülmeli o falan.. Ben pek begenmedim açıkcası yinede emegine saglık koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi denir..

67890

Banlı Kullanıcı
Kur'an'da şu huri gılman kavramlarını anlayamıyorum, bir Tanrı neden cennet ve cehennem vaad ediyor; ayrıca cehennemde sonsuza de işkence edeceğini söylüyor.Fakat neredeyse çoğu ayetin sonunda merhameti sonsuz Tanrı olarak kendini tanıtıyor.Tanrı sevgisi karşılıksız olmalıdır.İnsanlar sırf cennete girmek için farz kılınanları yapıyorsa bence pek bir anlamı yok. Hak'ta Hak olup Tanrı'yı bulmak daha mantıklı geliyor, hiçbir karşılık beklemeden.
din adamlarının hepsi erkek dikkat ettiyseniz.kuranın tefsirleride onlara ait.
olayın bu duruma dönüşmesi doğal değilmi:)
acaba bayanlar nasıl yorumlardı şu huri gılman meselesini.

Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
Demek günah işleten de sensin bana:
Öyleyse nedir o cennet cehennem?

hayyam güzel anlatmış durumu

67890

Banlı Kullanıcı
hayyamın dörtlüğü çıkmamış tekrar yazayım

beni özene bezene yaratan kim?sen
ne yapacağımıda yazmışsın önceden
demek günah işletende sensin bana
öyleyse nedir o cennet cehennem?

hayyam

La-edri

Kayıtlı Üye
Kur'an da gecen tavsirler insan aklinin anlayacagi sekle indirgenmistir, mesela altlarindan nehirler akan cennet der, altindan nasil akar cennet kisi düsününce sanki saydam camdan olan bir zemin üstünde ve o zeminin altinda derler akiyormus gibi hayal eder bu tesvire göre.
Yada bal süt akan kaynaklar, yesil elbiseler yumusacik dösekler, huri gilmanlarda böyledir.

Balda sütte sifa iceren gidalardir bu Allah'in safi ismi ile alakli yani safi sefehat ayni kaynak ile alakali. Aslinda sefehat dir.
Yesil elbise , yesil bollugun bereketin simgesidir boluk ise sonsuzluga isarettir yani Baki ismine.Hz Hizir in ismi de ayni böyledir cünki Hizir arapca yesil demektir.
Aslinda ahiret yurdunda Allah'in esmalarinin hakikati yasanir, bunlardan yoksun olanlar yani iman aslinda cehennem le tehtit edilir, cehennem ise karanliktir karanligin karsiti isiktir buda NUR esmasidir ve hidayettir.
Altindan bilezik der inci der, bunlar bizim bildigimiz ziynet esyalari degildir kisinin nimetidir aydinligidir yani dünya hayatinda ilim ve iman nuru ile edindigi nimettir.
Cehennem yok kisi atesini kendisi getirir, cennet yok kisi nurunu kendisi getirir hadisi buna dayali.

67890

Banlı Kullanıcı
birde şu var sevgili la edri
kuranda demezmi bir kötülüğü affederseniz sizin için daha hayırlıdır.allah demekki hiç bir zaman kötülüğü istemiyor.kötülüğe karşı bile affedici olmamızı istiyor.
bir kötülüğe karşı kötülükle karşılık verirsek bizlerde en az onlar kadar hatta onlardan daha kötüyüzdür.
mantık yürütürsek bizlerden bunu isteyen cehennemde yakarmı.asla inanmam.

La-edri

Kayıtlı Üye
birde şu var sevgili la edri
kuranda demezmi bir kötülüğü affederseniz sizin için daha hayırlıdır.allah demekki hiç bir zaman kötülüğü istemiyor.kötülüğe karşı bile affedici olmamızı istiyor.
bir kötülüğe karşı kötülükle karşılık verirsek bizlerde en az onlar kadar hatta onlardan daha kötüyüzdür.
mantık yürütürsek bizlerden bunu isteyen cehennemde yakarmı.asla inanmam.

Evet kötülük barindirmamak gerekiyor, cünki kötülük bizatihi olan bir sey degildir, iyiligin eksikligidir kötülük. Insan kötülük barindirmamali kendine ki aydinlansin.
Aff etmek sevmek merhamet etmek kusurlari örtmek bunlar zaten Allah'in isimleri degilmi, yani güzel olan hersey.
Onun ahlakina boyanmak zaten onun özelliklerine bürünmektir.

67890

Banlı Kullanıcı
ölüm sonrası gidilecek çok fazla yer alem olduğuna inanıyorum.
şöyle bir tespitimde var.uykusunda ölenler o anda rüya boyutunda nereye gidiyorsa öldüğü zaman orada kalıyor.

Darkprincess

Kayıtlı Üye
ölüm sonrası gidilecek çok fazla yer alem olduğuna inanıyorum.
şöyle bir tespitimde var.uykusunda ölenler o anda rüya boyutunda nereye gidiyorsa öldüğü zaman orada kalıyor.
Benim bildiğim eğer müslümansan ve abdestli bir şekilde uyursan ve uykunda ölürsen şehit olursun. Şehitlerin aslında ölmediğini başka bir boyutta, kıyamete kadar yaşadıklarını biliyoruz. Ama diğerlerinin öldüklerinde kıyamete kadar kabirlerinde beklediklerini düşünüyorum. Bana göre ölenler için zaman mekan algısı ortadan kalkıyor.

erost

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Dini boyutlarda tartışma yaratabileceğimden susuyorum :)
İyi Forumlar...

Requiem For A Dream

Kayıtlı Üye
Buraya birşeyler yazmak isterdim ama yazıp yazıp sildiklerime var sayıyorum öteki dünya yolcuları oraya gittikden sonra görür ne yapıcağını olmayan yerlerde gezicekler ne güzel birşey.

67890

Banlı Kullanıcı
Benim bildiğim eğer müslümansan ve abdestli bir şekilde uyursan ve uykunda ölürsen şehit olursun. Şehitlerin aslında ölmediğini başka bir boyutta, kıyamete kadar yaşadıklarını biliyoruz. Ama diğerlerinin öldüklerinde kıyamete kadar kabirlerinde beklediklerini düşünüyorum. Bana göre ölenler için zaman mekan algısı ortadan kalkıyor.
düşüncen bu olabilirde .kendi adıma böyle düşünmüyorum.
şehit olmak için hak ediş lazım.herşey hakedişle olur.uykusunda ölen ne yapıyorki şehit sayılsın.
lokmayı bile çiğneyerek yutarsın.yani bir emek sözkonusu.

yani sevgili arkadaşım sadece müslümanlarmı uykuda ölür.bir çok inançtaki insan uykuda ölür.ve tanrının kimseyi ayırdığını düşünmüyorum.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Bir ortak taraf vardır ki her ölüp öbür tarafa gidip tekrar geldiğini söyleyen kişilerin ortak sözleri ''bir ışığın içinden gittim'' dir.. Ama her zaman ışığın öbür tarafı cennete çıkmayabilir tabii..