3800 yıllık heykel canlandı

hürem

Kayıtlı Üye
Manchester kentindeki müzede 80 yıldır sergilenen heykelin hızlandırılmış görüntülerini inceleyen yetkililer, neye uğradıklarını şaşırdı. Antik Mısır döneminden kalan bir mumyanın mezarında bulunan heykel, neredeyse kendi ekseninde 180 derece döndü.

‘Neb-Sanu’ adını taşıyan 30 santimetre uzunluğundaki heykel, M.Ö 1800 yılına ait. Heykelin sanki kendi iradesiyle hareket ediyormuşçasına kendi etrafında nasıl döndüğü ise şu an bir sır.

Manchester Müzesi’nde Mısır bilimci olan Campbell Price, ‘müzenin antik bir lanete çarpılmış olabileceğini’ öne sürdü.

Manchester Evening News gazetesine konulan Price, “Bir gün kendi etrafında döndüğünü fark ettim. Bu çok tuhaf bir durum çünkü heykelin bulunduğu dolaba ait anahtar sadece bende bulunuyor” dedi.

NASIL DÖNÜYOR?
Price, gazeteye yaptığı açıklamada, “Heykeli dolaba tekrar yerleştirdim ancak bir sonraki gün yeniden kendi ekseninde döndü. Hızlandırılmış video çekimi yaptık ve çıplak gözle fark edilmese de, videoda heykelin açıkça hareket ettiğini gördük. Bu heykel binlerce yıl bir mumyayla aynı mezarda yattı” dedi.
İngiliz Mısır bilimci, heykelin nasıl kendi kendine hareket ettiğine yönelik olarak, antik Mısır kehanetlerini hatırlattı:
“Mısırlılar, ölenlerin ayaklarına diğer dünyaya götürmesi için eşyalar koyardı... Antik Mısırlılar, eğer mumya yok olursa, heykelin mumya sahibinin ruhunu diğer tarafa taşıyacak araç olarak görev alacağına inanırdı. Belki de heykelin hareket etmesini sağlayan budur” dedi.
Indepentent sitesinin haberine göre, Manchester Üniversitesi’nde fizikçi olan Brian Cox’un konuya farklı bir yaklaşımı var. Cox, ‘hareketin sürtünme kuvvetlerinden meydana geldiğini’ öne sürerek, “Heykelin kıvrımlı yüzeyiyle, cam yüzeyin etkileşimi, hareketi doğuruyor olabilir” ifadesini kullandı.
Cox, “Ancak heykel on yıllardır müzede duruyor ve geçmişte böyle bir olay yaşanmazken şimdi kendi ekseninde mükemmel bir daire nasıl çizebiliyor, bunu anlamak güç” yorumunda bulundu.

http://www.youtube.com/watch?v=9CPw-KUNATw

janet

Kayıtlı Üye
Müzeye müşteri çekme taktiği olabilir mi acaba?

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Heykel canlandı deyince ayaklanıp yürüdü zannettim yapmayın şöyle başlıklar lütfen :D Çocukken mıknatısla daha profesyonel yapıyorduk o işleri yeni nesil acemi biraz :D

Sistem X

Banlı Kullanıcı
içinde bir goauld larvası olabilir hahaa :))

SPARTANS

Banlı Kullanıcı
Bencede müze yetkilileri çoktandır ziyaretçileri az olma sebebiyle heykel olayıni ileri sürerek yoğun bir ilgi çekmek için kafaları karıştıracak zekice taktik yapmışlar.iyi forumlar.:)

acid

Kayıtlı Üye
Dün eklemeyi düşünmüştüm. Ancak bazı şeyleri hatırlamadan eklemek istememiştim. Benzer bir olay geçmişte British Müzesi'nde olmuştu. Zaten Mısır'daki eserleri kaçırarak ülkelerine götürenler genellikle İngilizler. Mısır bilimciler bu durumdan bir hayli korkuyor çünkü Mısır büyülerinin etki alanı ve süresi onları ürkütüyor. Bulunduğu mezardaki mumyanın doğum ya da ölüm tarihine denk gelmesi durumu dışında Mısır bilimcileri korkutan heykelin konuluş amacı. Bazı inançlara göre eğer mumya iki dünya arasında sıkışmışsa onun öte dünyaya geçmesini sağlayacak aracı alanlar lanetlenir. Ruh bu dünyaya dönmek zorunda kalır ve bu boyutta sıkışıp kalır. Bu da bu dünyadakiler için ve heykeli elinde bulunduranlar için rahatsız edici sonuçlar doğurur.

albus

Kayıtlı Üye
ABD ve İngiltere'nin halkını ve tüm dünyayı dinleme skandalının daha fazla konuşulmaması, gündemin değişmesi için yapılmış olması çok büyük bir ihtimal.