Durugörü

peril

Kayıtlı Üye
En basit tanımıyla Durugörü: Beş duyunun dışında, eşyaları, olayları ve düşünceleri algılama ve görmedir. Ruhsal görü adı da verilen bu yetenek, Duyular Dışı Algılamalar içinde üzerinde en fazla araştırma yapılan yeteneklerimizden biridir.

Beş duyu organlarımızdan biri olan gözler, bu algılamada fonksiyon görmezler. İki kaşın arasında; gözler genellikle kapalıyken ya da her hangi bir objeye konsantre edildiği bir sırada adeta televizyon ekranında bir film seyredercesine, bir takım şekillerin görülmesidir. Bu yeteneği gelişmiş kişilere durugörü medyumu adı verilir.

Başlıca Durugörü Çeşitleri

l- Basit Durugörü:

Herhangi bir anlam ve mesaj taşımayan bir takım imajların görülmesidir. Çoğunlukla gözler kapalıyken beliren birtakım imajlardan oluşur. Durugörünün ilk aşamasıdır. İnsanların belli bir bölümünde bu yetenek kendiliğinden işler durumdadır. Ve bu oran hiç de küçümsenemeyecek boyutlardadır... Bu seviyede bir durugörüye sahip olan kişiler, gözlerini kapadıklarında istedikleri imajları rahatlıkla görebilirler. Bu imajlar ya kendi isteklerine bağlı olarak görülür, ya da bir takım imajlar otomatik olarak gelip geçer.

2- Mekan İçinde Durugörü:

Uzakta meydana gelen olayları ya da yerlerin algılanması ve görülmesidir. Normal olarak görülmesi mümkün olmayan uzaktaki bir yerin veya kapalı, saklı olan şeylerin görülerek tariflerinin yapılabilmesi bu seviyeli bir durugörü yeteneğinde mümkündür.

3- Zaman İçinde Durugörü:

Geçmiş ya da gelecekten bilgi veren kahinlerin kullandıkları yetenektir. Durugörünün en gelişmiş safhasıdır. Durugörünün bu safhasında görülen imajlar geçmiş bir zaman diliminde meydana gelmiş olan bazı olaylarla ilgili olabileceği gibi gelecekte ortaya çıkacak olan bazı olaylarla ilgili de olabilir. Burada da adeta bir film seyredermişçesine olaylar izlenebilir. Bu derece gelişmiş bir durugörü yeteneğine sahip olan kişilerin sayısı bir hayli azdır. Çok ender olarak görülür.

Kendinizi Test Edin

Gözler kapalıyken istenen bir imajın gözönünde canlandırılması durugörü yeteneğinin temelidir. Öncelikle böyle bir yeteneğinizin kısmen de olsa sizde işler durumda olup olmadığınızı kontrol edin: Gözlerinizi kapatın... 10 - 15 saniye bekleyin... Ve gözünüzün önünden geçen imajlar olup olmadığına dikkat edin... İmajlar kendiliğinden gelip geçiyorlar mı? İstediğiniz herhangi bir imajı zihin ekranınızda canlandırabiliyor musunuz? Yoksa hiç bir şey gözünüzün önünden geçmiyor ve her yer simsiyah mı görünüyor?

Gözleriniz kapalıyken her taraf simsiyah görünüyorsa durugörü yeteneğinizin tamamen işlemez durumda olduğunu söyleyebiliriz. Bir takım renkler hatta imajlar gelip geçiyorsa durugörü yeteneğiniz size göz kırpıyor demektir. Eğer istediğiniz imajları kolaylıkla zihin ekranınızda canlandırarak onu adeta televizyon ekranından seyredermişçesine canlı olarak görebiliyorsanız durugörü yeteneğinizin su üstüne çıkmaya başladığını söyleyebiliriz. (Basit durugörü)

Gözlerinizi kapattığınızda bir takım yerler , insanlar ve olaylar görüyorsanız bunların herhangi bir anlam taşıyıp taşımadığını kontrol ediniz. Örneğin gözlerinizi kapattığınızda bir arkadaşınızı ders çalışırken gördüyseniz; hemen onu arayarak gerçekten de o anda ders çalışıp çalışmadığını öğrenin. Ayrıntılara dikkat edin. O anda ders çalışmıyorsa daha önce çalışmış olabilir. Eğer böyle bir durum varsa arkadaşınızı ders çalışırken gördüğünüz ayrıntıların gerçek olup olmadığını araştırın. Ders çalıştığı masanın rengi, masasının üzerindeki eşyalar, odasının şekli vs...

Belki de birkaç dakika sonra ders çalışmayı planlıyor da olabilir... Bütün bu ayrıntılar sizdeki durugörü yeteneğinizin durumu hakkında bir bilgi verir. Tabii tek bir denemeyle karar vermeyin. Belki başka bir zamanda daha farklı görüntüler de alabilirsiniz. Böylelikle basit durugörü mü, mekan içinde durugörü mü; yoksa zaman içinde durugörü yeteneğine mi sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Gözönünde Canlandırma

Şimdi biz sıfırdan başlayarak, sizde durugörü yeteneğinin hiç ortaya çıkmadığını varsayarak, en temel pratik durugörü çalışmalarıyla konumuza devam ediyoruz... Gözler kapalıyken istenen bir imajın gözönünde canlandırılması durugörü yeteneğinin temelidir demiştik... İşte ilk alıştırmamız da buna yönelik olacak... Aşağıdaki egzersiz, gözönünde canlandırma becerinizi geliştirmede size yardımcı olacaktır.

3 adet siyah fon kağıdı alın. Beyaz bir kağıdın üzerine daire ve ortasına bir nokta, artı ve tepesi yukarıya gelecek tarzda bir üçgen çizin ve bunları keserek her birini ayrı ayrı siyah fon kağıtlarınızın tam ortalarına yapıştırın. Şekillerinizin eni ve boyu 10 cm olmalıdır.

Hazırladığınız fon kağıtlarınızdan birini alın ve karşısına geçip oturun. 2 dakika süre ile gözlerinizi siyah fon üzerindeki beyaz şeklinize odaklayın... Sonra gözlerinizi kapatın... Neler olduğunu hissedin. Gözlerinizi ilk kapattığınız an şeklin hala gözünüzün önünde bulunduğunu fakat belli bir süre sonra yavaş yavaş kaybolmaya başladığını farkedeceksiniz. Yapacağınız egzersizlerle bunun süresini uzatmaya çalışın. Kendinizi kasmadan tam tersine serbest ve rahat bırakarak bu çalışmaları her gün sürdürün... Böylece her geçen gün gözde canlandırma yeteneğinizin hızla gelişmeye başladığına şahit olacaksınız...

Alıntı

SatanRulez

Kayıtlı Üye
Benim yeteneği anlatmış , 3. seviyeye geçmeme çok az kaldı ...

Mermaid

Kayıtlı Üye
Yaşadığım olayın adının durugörü olduğunu bilmeden 2. seviyede durugörüyü uzun süre yaşadım. Birçok kereler gördüklerimden korkup uzaklaşmaya çalışırdım. Hatta bir keresinde bir adamın elinde bir bıçağı doğrulttuğunu çok net bir şekilde görüp gözlerimi açmış ve o bıçağın hangi tanıdğım evde olabileceğini bulmaya çalışmıştım. Ertesi gün haberlerde bir işyeri sahibine saldırıldığı haberinde aynı bıçak gösterilmişti ve olay saati benim görüntüyü gördüğüm saate denk geliyordu. Başıma gelen bu durumlara durugörü dendiğini burada öğrendim ve şimdi bilinçli bir şekilde geliştirmeye çalışıyorum. Dilerim 3. seviyeye de ulaşırım.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Yaşadığım olayın adının durugörü olduğunu bilmeden 2. seviyede durugörüyü uzun süre yaşadım. Birçok kereler gördüklerimden korkup uzaklaşmaya çalışırdım. Hatta bir keresinde bir adamın elinde bir bıçağı doğrulttuğunu çok net bir şekilde görüp gözlerimi açmış ve o bıçağın hangi tanıdğım evde olabileceğini bulmaya çalışmıştım. Ertesi gün haberlerde bir işyeri sahibine saldırıldığı haberinde aynı bıçak gösterilmişti ve olay saati benim görüntüyü gördüğüm saate denk geliyordu. Başıma gelen bu durumlara durugörü dendiğini burada öğrendim ve şimdi bilinçli bir şekilde geliştirmeye çalışıyorum. Dilerim 3. seviyeye de ulaşırım.
Mutlaka geliştirin kendinizi. Sitede bunun için bir sürü uygulama var.

Mermaid

Kayıtlı Üye
Elimden geleni yapmaya çalışıyorum, teşekkür ederim :)

Paryoşa

Kayıtlı Üye
Ben de birinci seviyedeyim :) Bir kez geçmişten, bir kez de gelecekten bir görüntü görmüştüm ama bir daha almadım herhangi bir görüntü. Tembellik yaptım sanırım biraz :D

My_soul

Banlı Kullanıcı
Çok güzel açıklamassın =) ve o an içinden geçen ilk şeyde çok önemlidir.

denizkızı

Kayıtlı Üye
2009'un son günü ilaç yazdırmaya sağlık ocağına gittim. Yazdırdıktan sonra babamı aradım, bana orada bekle15 dakikaya seni almaya geleceğim dedi. Yaşlı bir teyzenin yanına oturdum, bir kaç dakika sonra o gitti. O esnada da bir şeyler eski nişanlımın anne ismi üzerinden gir ve napıyor ne durumdalar bak diye beni dürtüyordu sanki. Bakmak istemedim bir kaç dakika sonra eski nişanlım içeri girdi, beni gördüğüne şaşırdı, sağı solu kontrol etmek için dolanmaya başladı. O anda sanki bir şeyler beni hemen kalk git diye dürtelemeye başladı. Hemen çıktım oradan babamı aradım, babamla konuşurken 500 mt. kadar ilerideki bir bankaya girdim oturdum. Babam bankaya gelinceye kadar sağlık ocağında oturmaya devam etsem ne olacaktı diye bakmaya başladım.(gözlerimi kapatmadan izleyebiliyorum(görüşüm açık olduğu zamanlarda) İzledim eğer ben ordan çıkmasaydım gelip yanıma oturup bana sataşacak ve olay çıkartacakmış, karakolluk olacakmışız. Bunları aynen tv de bir dizi izler gibi kendim de dahil izledim. Sizce durugörüm kaçıncı seviyede???? NOT:herzaman böyle görüntüm olmuyor, bazen bu şekilde apaçık bazen perdeli oluyor. . .

elcin33

Kayıtlı Üye
Şimdi burada okuduklarıma göre sanırım bende de bu yetenek var:S Bende şöyle bir özellik var arkadaşlar.Düşündüğüm bazı şeyler en fazla iki gün içerisinde gerçekleşiyor.İçime doğuyor sanıyordum veya 6. hissim kuvvetli diyordum ama bu olay durugörüymüş:) Bu durumu kimseye anlatmıyorum.Çünkü anlattım birkaç kere ama bana inanmadılar herhalde.Bu yeteneğimi nasıl geliştirebilirim?

solomon

Kayıtlı Üye
Ben bu testi uygularken pek birşey olmadı sanki =) AMA bazen gözümün önüne öyle hayalle geliyor ki o hayalin etkisiyle fiziksel hareketler yapıyorum.Mesela küçük kardeşimi balkondan düşerken görsem hemen yakalamak için elimi uzatıyorum bi bakıyorum ki gerçekten uzatıyorum :) Şimdi benim bi seviyem var mı yoksa ben seviyesiz miyim :D

reidikonto

Kayıtlı Üye
Hayır bunun için özellikle yaptıgım birşey yok.Çok insana sordum verdikleri cevap falda çok iyi oldugundan kendinide bu yönde istemedende olsa geliştirdin demeleri nekadar dogru nekadar yanlış bilemicem

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Falda iyi olduğunuz için durugörü gelişmez, durugörüde iyi olduğunuz için fal yeteneğiniz gelişir.

borderline

Kayıtlı Üye
İş
Mühendis
Şimdi burada okuduklarıma göre sanırım bende de bu yetenek var:S Bende şöyle bir özellik var arkadaşlar.Düşündüğüm bazı şeyler en fazla iki gün içerisinde gerçekleşiyor.İçime doğuyor sanıyordum veya 6. hissim kuvvetli diyordum ama bu olay durugörüymüş:) Bu durumu kimseye anlatmıyorum.Çünkü anlattım birkaç kere ama bana inanmadılar herhalde.Bu yeteneğimi nasıl geliştirebilirim?

Bu durugörü mü, yoksa çekim yasasıyla mı alakalı acaba ? Aynı durum bende de sözkonusu.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
2009un son günü ilaç yazdırmaya sağlık ocağına gittim yazdırdıktan sonra babamı aradım bana orda bekle15 dakkaya seni almaya gelicem dedi yaşlı bi teyzenin yanınaoturdum birkaç dakka sonra o gitti o esnada da birşeyler eski nişanlımın anne ismi üzerinden gir ve napıyor ne durumdalar bak diye beni dürtüyordu sanki bakmak istemedim bi kaç dakika sonra eski nişanlım içeri girdi bni gördüne şaşırdı sağı solu kontrol etmek için dolanmaya başladı o an da sanki birşeyler beni hemen kalk git diye dürtelemeye başladı hemen çıktım ordan babamı aradım babamla konuşurken 500 m kadar ilerdeki bi bankaya girdim oturdum babam bankaya gelinceye kadarsağlık ocağında oturmaya devam etsem ne olacaktı diye bakmaya başladım(gözlerimi kapatmadan izleyebiliyorum(görüşüm açık olduğu zamanlarda) izledim eğer ben ordan çıkmasaydım gelip yanıma oturup bana sataşacak ve olay çıkartacakmış karakolluk olacakmışız bunları aynen tv de bi dizi izle gibi kendimi de dahil izledim sizce durugörüm kaçıncı seviyede???? NOT:herzaman böyle görüntüm olmuyor bazen bu şekilde apaçık bazen perdeli oluyor. . .
Burada seviyelendirilmiş ve burada anlatılana göre 3. seviye. Bana göre ise bu seviyelendirilebilecek birşey değildir çoğu zaman. Bu çok çok uzun bir konu. Herşeyi kapsayabilecek türden bir mozaiğe dönüşebiliyor.

bu durugörü mü,yoksa çekim yasasıyla mı alakalı acaba ? aynı durum bende de sözkonusu.
Bunun ayrımını yapabilmek için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Belli bir zaman ve tecrübeden sonra kategorileştirilecek bir hale gelir.

labonheur

Kayıtlı Üye
3. seviyeye erişmişim. Bunu öğrendiğim iyi oldu. Şuan son noktada gibi görünüyorum ama bence daha ilerleyebilirim :)

babylon

Kayıtlı Üye
İş
ögrenci
Burada yazılanları yaptım, siyah fon kağıdında yapın dediklerini. Kapattığım anda görüntü kalıyor, bu sefer de her dikkatli baktığım şey, gözümü kapattığımda canlanıyor kalıyor, sonra gidiyor. Bulutlu bir şekilde birisini görüyorum, yanında kendimi görüyorum, sonra o gidiyor yaşadığım bazı olayları görüyorum falan onlar gidiyor, başka görüntüler. Bunun durugörüyle alakası var mı yoksa kendi yarattığım görüntüler mi hayal kuruyor gibi yani?

kikirik

Kayıtlı Üye
Benimki basit duru görü. Ama bazen bir evde kaç kişinin olduğunu hiç tanımadığım kişinin ne zaman ağladığını, nerde ağladığını, ne nedenden dolayı ağladığını hissedebiliyorum ben de his daha fazla. Benimki nasıl bir şey oluyor acaba?