PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ilahi kapı kapanınca tekrar nasıl açılır?

Mistik Bella
11.06.2013, 09:40
Arkadaşlar 4 yıl bundan önce bir dua bulmuştum, çok ihtiyacım olduğu zamanlarda. (Daha sonra İsmi azam olduğunu öğrendim.) Bol bol okuyup dua ediyordum, 1 ay geçmişti sanırım, duam kabul oldu. Ama sadece bununla bitmedi, resmen mucezeler yaşıyordum. Ancak insan hali, nankörlük işte duayı terk ettim... :offtopic: Ve bir süre sonra nerdeyse 1 yıldan sonra mucizelerim beni terk etmeye başladı... Kalktığım o zirveden anlamsız bir şekilde iniyor, yalnız bunula da kalmayıp dipe doğru düşüyordum...
Yıllar sonra araştırıp buldum ki meğer ilahi kapı mevcutmuş ve benim dualarım açmışmış... Ancak nankörlük sayesinde kapanmış...:offtopic: Şimdi onu yeniden açmak istiyorum...Esmaül hüsna çalışıyorum, başka ismi azam duasıyla dua ediyorum iyi gidiyor ancak o seviyye değil şimdilik... Belki daha başka neyse yapmam gerekiyor???

guvenhur
11.06.2013, 11:21
Bu 4 yıl önceki mucizevi duayı yazarsanız bizde okuruz.

Foras
11.06.2013, 11:26
Bu 4 yıl önceki mucizevi duayı yazarsanız bizde okuruz.

Daha sonra İsmi azam olduğunu öğrendim.

Yukarıda zaten belirtilmiş.

ssiibeell
11.06.2013, 11:56
ismi azam diye nette bi suru sey var ne oldugunu kopyalayabilir misiniz?ayetel kursiyede ismi azam deniyor.

Kalp12
11.06.2013, 12:20
Okudukca seviyeniz eskisi gibi olacaktir yada daha fazla . Namaz kilarsaniz islamin sartlarina dikkat ederseniz bir cok mucize ile karsilasabilirsiniz ama bu gorduklerinizi yasadiklarinizi herkese anlatmayin bunlar bir sirdir herkese soylenmez .

underworld20
11.06.2013, 12:47
Arkadaşlar 4 yıl bundan önce bir dua bulmuştum, çok ihtiyacım olduğu zamanlarda. (Daha sonra İsmi azam olduğunu öğrendim.) Bol bol okuyup dua ediyordum, 1 ay geçmişti sanırım, duam kabul oldu. Ama sadece bununla bitmedi, resmen mucezeler yaşıyordum. Ancak insan hali, nankörlük işte duayı terk ettim... :offtopic: Ve bir süre sonra nerdeyse 1 yıldan sonra mucizelerim beni terk etmeye başladı... Kalktığım o zirveden anlamsız bir şekilde iniyor, yalnız bunula da kalmayıp dipe doğru düşüyordum...
Yıllar sonra araştırıp buldum ki meğer ilahi kapı mevcutmuş ve benim dualarım açmışmış... Ancak nankörlük sayesinde kapanmış...:offtopic: Şimdi onu yeniden açmak istiyorum...Esmaül hüsna çalışıyorum, başka ismi azam duasıyla dua ediyorum iyi gidiyor ancak o seviyye değil şimdilik... Belki daha başka neyse yapmam gerekiyor???
kardeş okuduğun dua yı yazsana bizde faydalanalım :S

Mistik Bella
11.06.2013, 12:50
Okudukca seviyeniz eskisi gibi olacaktir yada daha fazla . Namaz kilarsaniz islamin sartlarina dikkat ederseniz bir cok mucize ile karsilasabilirsiniz ama bu gorduklerinizi yasadiklarinizi herkese anlatmayin bunlar bir sirdir herkese soylenmez .
Zaten ilk defa burda paylaşıyorum, bir daha da kimsye söylemem. İnşallah yine dediğiniz gibi olur :offtopic:

Olur paylaşırım, memnuniyyetle. O kitapı bulup yazarım sizler için.

Kalp12
11.06.2013, 12:57
Olur umidini kesme Bende zikir cekiyordum cok seyler olmustu birakmistim bir sure sonra tekrar basladim tekrar gormeye basladim . Gunde 100 defa Ya Rahman Ve Rahim Allah cekerseniz daha da hizli olur :) Selametle

Mistik Bella
11.06.2013, 13:03
Tamam onu da eklerim, teşekkür ederim :)

mabe
11.06.2013, 13:10
Mistik Bella,Merakla bekliyorum.Tarih verebilirmisiniz acaba ?

underworld20
11.06.2013, 13:12
mistik peki bekliyorum çünkü bende okuyacagım bazı dileklerim var

Mistik Bella
11.06.2013, 14:31
Mistik Bella,Merakla bekliyorum.Tarih verebilirmisiniz acaba ?
Akşam paylaşırım Mabe

Lighter
11.06.2013, 20:29
Sevgili Mistik Bella, eğer bir kere o kapıyı açabildiyseniz tekrar açabileceğinizi düşünüyorum. Neden aynı dua ile devam etmiyorsunuz?
Bu arada bende merak ediyorum bahsettiğiniz duayı. Akşama paylaşırım demişsiniz ya, akşam oldu:)

canmert196
11.06.2013, 20:45
ilahi kapi sozcuk anlamini basitce dusunelim allahin yardim etmesi sansinin yardim etmesi peki allah ateiste bile yardim ediyor tabiki sans icin uygulamalar mevzuttur ama sizin yaptiginizi ben oyle dusunumuyorum sizin olayiniz astronomik bir bir donem olabilir benim kisisel fikrim bu yonde.

AJA
11.06.2013, 20:46
Çok basit çözümü; tüm kalbiniz ve içtenliğinizle Allaha dua edin pişmanliğınızı dile getirin.Eğer kabul ve samimi bulunursa o kapı size tekrar açılacaktır.Yalnız şunu unutmayın; yaradan ihtiyacınız olduğunda umut yada yardım dileyeceğiniz kadar basit bir kavram değildir.Hani nasıl derler ? düşünün bir arkadaşınıza yardım ettiniz ama bakıyorsunuz o sizi sadece ihtiyacınız olduğunda arıyor soruyor,tutumunuz ne olurdu? İnanç -dua-şükür bunlar hep paralel olmak zorundadır.
Eğer tekrar onun sizin yanınızda olmasını istiyorsanız sevgiyle önce daha önceki mucizelere şükür edin ve dualarınızı edin.Zamanla sizde farkına varıcak ve oturacaktır herşey.. Sevgiler :)

Mistik Bella
11.06.2013, 21:13
Çok basit çözümü; tüm kalbiniz ve içtenliğinizle Allaha dua edin pişmanliğınızı dile getirin.Eğer kabul ve samimi bulunursa o kapı size tekrar açılacaktır.Yalnız şunu unutmayın; yaradan ihtiyacınız olduğunda umut yada yardım dileyeceğiniz kadar basit bir kavram değildir.Hani nasıl derler ? düşünün bir arkadaşınıza yardım ettiniz ama bakıyorsunuz o sizi sadece ihtiyacınız olduğunda arıyor soruyor,tutumunuz ne olurdu? İnanç -dua-şükür bunlar hep paralel olmak zorundadır.
Eğer tekrar onun sizin yanınızda olmasını istiyorsanız sevgiyle önce daha önceki mucizelere şükür edin ve dualarınızı edin.Zamanla sizde farkına varıcak ve oturacaktır herşey.. Sevgiler :)
Yapıyorum çok da dualar ediyorum ancak sanırım bu defa bir az zor olacak :( Evet benim hatam da söylediğiniz gibi ihtiyacım olduğu zaman dua etmekti. Aldım dersimi daha olmaz :Angel_anim:

Balotelli
11.06.2013, 21:20
hani dua nerde

Mistik Bella
11.06.2013, 21:25
ilahi kapi sozcuk anlamini basitce dusunelim allahin yardim etmesi sansinin yardim etmesi peki allah ateiste bile yardim ediyor tabiki sans icin uygulamalar mevzuttur ama sizin yaptiginizi ben oyle dusunumuyorum sizin olayiniz astronomik bir bir donem olabilir benim kisisel fikrim bu yonde.
İyi de sizin söylediğiniz yalnizca yardım, bir kerelik belki de bir az daha. Ancak benim dediğim farklı, her anında onun varlığını ve desteğini hiss etmek. Bu o kadar güzel ki, hiç bir insan buna hayır diyemez :)

Buyurun arkadaşlar, olduğu gibi okuyun. Ben böyle dua ettim.

Əllahummə inni əs'əlukə biənnə ləkəl həmd.
La ilahə illa əntəl Mənnan.
Bədiussəmavati vəl ərz.
Zul cəlali vəl ikram.
Ən tusəlliyə əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd.
Və ən təc'ələ li mimma ənə fiyhi fərəcən və məxrəca.

Sevgili Mistik Bella, eğer bir kere o kapıyı açabildiyseniz tekrar açabileceğinizi düşünüyorum. Neden aynı dua ile devam etmiyorsunuz?
Bu arada bende merak ediyorum bahsettiğiniz duayı. Akşama paylaşırım demişsiniz ya, akşam oldu:)
Bilmem, kabul olmamasından korkdum :offtopic: Belki de ben de sonralar düzgün okumamışım. O yüzden yeniden düzgün okumak fikrindeyim. İnşallah düşündüğünüz gibi olur :Angel_anim:

cevriye
11.06.2013, 21:51
'Öncelikle çok özür dileyerek başlamak istiyorum yorumuma, niyetim asla polemik değil' ancak keşke sadece dilek ve yardım olarak bakılmasa dualara.. Ben inanıyorum ki hiç bir yardım görmediğiniz ya da hiç hissetmediğiniz zamanlarda dahi şükür ederseniz sizin için daha hayırlı olacak. Bu hayat sınavlardan ibaret, belki bu da sizin sınavınızdır.

Lighter
11.06.2013, 22:08
Bilmem, kabul olmamasından korkdum :offtopic: Belki de ben de sonralar düzgün okumamışım. O yüzden yeniden düzgün okumak fikrindeyim. İnşallah düşündüğünüz gibi olur :Angel_anim:

Siz kalbinizi bozmayın, neden olmasın:)
Bu arada alıntı yaptığınız kitapta bu duanın anlamı da var mı? Kitabın adını da yazabilirseniz eğer çok iyi olur:)

underworld20
11.06.2013, 22:46
dua neyce ben okuyamadım

Mistik Bella
11.06.2013, 23:54
dua neyce ben okuyamadım
Siz "ə" harfini kullanamıyorsunuz sanırım, o yüzden. :)

underworld20
11.06.2013, 23:59
Siz "ə" harfini kullanamıyorsunuz sanırım, o yüzden. :)
evet o harfte ney yeni duydum neyin karsılııg?

Mistik Bella
12.06.2013, 00:07
Aslında yeni değil, dünya dillerinde mevcut bir harf. Kitap Azerbaycan dilindedir o yüzden "Ə" harfi kullanılmıştır. "E" nin karşılığıdır.

Lighter
12.06.2013, 00:24
Peki bu duanın anlamını da yazabilir misiniz rica etsem.

memories
12.06.2013, 00:52
Aslında yeni değil, dünya dillerinde mevcut bir harf. Kitap Azerbaycan dilindedir o yüzden "Ə" harfi kullanılmıştır. "E" nin karşılığıdır.E harfinin karşılığı değildir.Bu yanlışı bilmeyen arkadaşlar için düzeltmem gerekir.Azerbaycan alfabesinde hem e harfi hemde ə harfi bulunmaktadır.e harfi ince ses tonu için kullanılır. Ə harfi ise kalın tonlamalarda kullanılır.Ə harfi türkçede bildiğimiz a harfi ile e harfinin karışımında ortaya çıkan seslendirmenin tonunu verir. H harfide bu şekildedir Azerbaycan alfabesinde.Türkçede sadece h harfi bulunmaktadır.Azerbaycan alfabesinde ise hem h harfi hemde x harfi bulunmaktadır.X harfi h harfinin gırtlak kullanılarak kalınlaştırılmış halde tonlamasının karşılığında oluşan sesi ifade eder.Daha iyi anlatabilmek için Arapça harflerdeki elif-ayın,se-sim-sad,lam-lamelif,dal-dat,ze-zı,ha-hı-ha,kaf-kef harfleri arasındaki ilişkilendirmeyi incelemenizi tavsiye ederim.Kurandaki esre veya ötre gibi hece çekimi bildiren işaretlerde bu harflerin okunuşu birbirine benzer olsa bile gırtlak ve dudak tonlamalarına göre farklılıklar arzeder.

Mistik Bella
12.06.2013, 06:47
Peki bu duanın anlamını da yazabilir misiniz rica etsem.
Ne duanın anlamı ne de başka bir şey eklenmemiştir. Yalnız adı yazılmıştır "CƏRƏKƏ, YASİN, DUALAR" başka da bir şey yok. Duanın anlamı ise Allahı yüceltmektir, sözlerinden belli oluyor. Ben arapçayı bilmem ancak diğer duaların anlamlarını okurken aynı sözlerin anlamlarını da bilmiş oluyorsun.

E harfinin karşılığı değildir.Bu yanlışı bilmeyen arkadaşlar için düzeltmem gerekir.Azerbaycan alfabesinde hem e harfi hemde ə harfi bulunmaktadır.e harfi ince ses tonu için kullanılır. Ə harfi ise kalın tonlamalarda kullanılır.Ə harfi türkçede bildiğimiz a harfi ile e harfinin karışımında ortaya çıkan seslendirmenin tonunu verir. H harfide bu şekildedir Azerbaycan alfabesinde.Türkçede sadece h harfi bulunmaktadır.Azerbaycan alfabesinde ise hem h harfi hemde x harfi bulunmaktadır.X harfi h harfinin gırtlak kullanılarak kalınlaştırılmış halde tonlamasının karşılığında oluşan sesi ifade eder.Daha iyi anlatabilmek için Arapça harflerdeki elif-ayın,se-sim-sad,lam-lamelif,dal-dat,ze-zı,ha-hı-ha,kaf-kef harfleri arasındaki ilişkilendirmeyi incelemenizi tavsiye ederim.Kurandaki esre veya ötre gibi hece çekimi bildiren işaretlerde bu harflerin okunuşu birbirine benzer olsa bile gırtlak ve dudak tonlamalarına göre farklılıklar arzeder.
Tamam düzeltin de, ancak siz de yanlış yapmışsınız... "E" harfi evet söylediğniz ince ses tonu için kullanılır. "Ə" harfi ise dediğiniz gibi kalın tonlamalarda kullanılmıyor. "Ə" ve "E" ince sestir, saittir, açıktır. Ve ben türkçedeki "e" nin karşılığıdır söylerken mesela Azerbaycan dilinde "Əl" Türkçede "El" gibi kullanmasından söz ettim. "H" ve "X" nın bulunması da dilin zenginliğinden geliyor zaten. Sıra arapçaya gelince ise o konuda bir şey söyleyemem, çünki bilmiyorum. Doğru bilgiyi paylaşmayı kendinize borç bildiğiniz için teşekkür ederim.

Misstremotada
12.06.2013, 11:13
Dua çok güzelmiş, anlamını da okudum. Lakin ben bu konuya biraz kendi bakış açımı da katmak istiyorum.
Bence Allaha en saf haliniz ile secde etmeli ve Allaha karşı okuduğunuz bu yüce ve mükemmel kudreti olan güçlü İsmi azam duasını ve diğer mükemmel duaları ettikten sonra, bir de kendi duanızı da yapın derim. Hepsini beraber yapın. Tesbih ettikten sonra el açıp dua ettiğinizde kendi dualarınızı da söyleyin okuyun. Allah kabul etsin tüm masum dualarımızı. :) Ben de deneyeceğim İnşaAllah.
Biliyorum Rabbimin kudreti her şey'den üstün. Bizleri, görebildiğimiz ve göremediğimiz,varlığına şahit olduğumuz hatta varlığını bile bilmediğimiz şeyleri yaratan Rab, dualarımızı geri çevirmez, eğer dualarımız gerçekleşmese bile bunun mükafatını cennete alırız. O yüzden bizler dualarımız gerçekleşse de, gerçekleşmese de, Allah'ı (c.c) unutmayalım onu analım, zikir edelim. Zaten o namazı şerifin nuru ve tadı yer yüzünde başka hiçbir şeyde yok. MaşaAllah.

macelyan
12.06.2013, 11:42
İsmi Azam duası

Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme inni es’elüke bienne lekel hamde la ilahe illa entel mennanü ya hannanü ya mennanü ya bediy’assemavati vel ardı ya zel celali vel ikram.Ya hayyü ya kayyümü ,La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimiyn.Allahümme inni es’elüke bienni eşhedü enneke entallahü la ilahe illa entel ehadüs samedüllezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekün lehü küfüven ehad.Elif lam mim.Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyüm.Ve ila hükümilahün vahıdün la ilahe illa hüverrahmanür rahıymü ya zelcelali vel ikram.Ya erhamer rahımiyn.Allahümme inni es’elüke bienneke entallahü la ilahe illa entel vahıdül ehadül ferdüs samedüllezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekün lehu küfüven ehad.La ilahe illallahü vahdehu şeriyke leh.Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadyr.La ilahe illallahü ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azıym.Es’elüke bismikel eazzül ecellül ekramü.Rabbi rabbi rabbi ya rabbi ya rabbi ya rabbi la ilahe illallahü vahdehu la şeriyke leh.Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadiyr.Elhamdü lillahi ve sübhanellahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azıym.

Mistik Bella
12.06.2013, 12:35
Dua çok güzelmiş, anlamını da okudum. Lakin ben bu konuya biraz kendi bakış açımı da katmak istiyorum.
Bence Allaha en saf haliniz ile secde etmeli ve Allaha karşı okuduğunuz bu yüce ve mükemmel kudreti olan güçlü İsmi azam duasını ve diğer mükemmel duaları ettikten sonra, bir de kendi duanızı da yapın derim. Hepsini beraber yapın. Tesbih ettikten sonra el açıp dua ettiğinizde kendi dualarınızı da söyleyin okuyun. Allah kabul etsin tüm masum dualarımızı. :) Ben de deneyeceğim İnşaAllah.
Biliyorum Rabbimin kudreti her şey'den üstün. Bizleri, görebildiğimiz ve göremediğimiz,varlığına şahit olduğumuz hatta varlığını bile bilmediğimiz şeyleri yaratan Rab, dualarımızı geri çevirmez, eğer dualarımız gerçekleşmese bile bunun mükafatını cennete alırız. O yüzden bizler dualarımız gerçekleşse de, gerçekleşmese de, Allah'ı (c.c) unutmayalım onu analım, zikir edelim. Zaten o namazı şerifin nuru ve tadı yer yüzünde başka hiçbir şeyde yok. MaşaAllah.
Şübhesiz...:Angel_anim: Yorumunuz için teşekkür ederim.

İsmi Azam duası

Bismillahirrahmanirrahim
Allahümme inni es’elüke bienne lekel hamde la ilahe illa entel mennanü ya hannanü ya mennanü ya bediy’assemavati vel ardı ya zel celali vel ikram.Ya hayyü ya kayyümü ,La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minez zalimiyn.Allahümme inni es’elüke bienni eşhedü enneke entallahü la ilahe illa entel ehadüs samedüllezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekün lehü küfüven ehad.Elif lam mim.Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyüm.Ve ila hükümilahün vahıdün la ilahe illa hüverrahmanür rahıymü ya zelcelali vel ikram.Ya erhamer rahımiyn.Allahümme inni es’elüke bienneke entallahü la ilahe illa entel vahıdül ehadül ferdüs samedüllezi lem yelid ve lem yuled ve lem yekün lehu küfüven ehad.La ilahe illallahü vahdehu şeriyke leh.Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadyr.La ilahe illallahü ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azıym.Es’elüke bismikel eazzül ecellül ekramü.Rabbi rabbi rabbi ya rabbi ya rabbi ya rabbi la ilahe illallahü vahdehu la şeriyke leh.Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey’in kadiyr.Elhamdü lillahi ve sübhanellahi vel hamdü lillahi ve la ilahe illallahü vallahü ekber ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azıym.
İsmi azam olduğu tahmin edilen bir cok isim burda da vardır. İsmi azamın sırrı da bu zaten... Önemli olan duanın kuruluşu değil, o isimleri içinde bulundurmasıdır :)

'Öncelikle çok özür dileyerek başlamak istiyorum yorumuma, niyetim asla polemik değil' ancak keşke sadece dilek ve yardım olarak bakılmasa dualara.. Ben inanıyorum ki hiç bir yardım görmediğiniz ya da hiç hissetmediğiniz zamanlarda dahi şükür ederseniz sizin için daha hayırlı olacak. Bu hayat sınavlardan ibaret, belki bu da sizin sınavınızdır.
Rica ederim, doğru söylüyorsunuz. Yorumunuz için teşekkür ederim :Angel_anim:

macelyan
12.06.2013, 13:36
elbette burdaki yazılan duayı hiçbiryerde bulamadım kaynak v.s

IŞIKGÜCÜ
12.06.2013, 13:57
Buyurun arkadaşlar, olduğu gibi okuyun. Ben böyle dua ettim.

Əllahummə inni əs'əlukə biənnə ləkəl həmd.
La ilahə illa əntəl Mənnan.
Bədiussəmavati vəl ərz.
Zul cəlali vəl ikram.
Ən tusəlliyə əla Muhəmmədin və ali Muhəmməd.
Və ən təc'ələ li mimma ənə fiyhi fərəcən və məxrəca.

Şimdi bu duayı bu şekildemi okumak lazım , yoksa harflerini bildiğimiz şekilde düzelterek mi (e olduğunu bildiğimiz yerleri e harfiyle, a olduğunu bildiğimiz yerleri a harfiyle değiştirerekmi)

Birde eklemeden geçemeyeceğim, ilahi kapıların her zaman açık olduğuna, dilek ve dualarımızın o kapıdan geçebilmesi için gerekli ruhsatı alabilmemiz için ve bunun sürekli olabilmesi için, gönülden ve daima Allü Tealayı zikretmek gerektiğine inanıyorum. Sevgilerimle

Mistik Bella
12.06.2013, 19:02
Şimdi bu duayı bu şekildemi okumak lazım , yoksa harflerini bildiğimiz şekilde düzelterek mi (e olduğunu bildiğimiz yerleri e harfiyle, a olduğunu bildiğimiz yerleri a harfiyle değiştirerekmi)

Birde eklemeden geçemeyeceğim, ilahi kapıların her zaman açık olduğuna, dilek ve dualarımızın o kapıdan geçebilmesi için gerekli ruhsatı alabilmemiz için ve bunun sürekli olabilmesi için, gönülden ve daima Allü Tealayı zikretmek gerektiğine inanıyorum. Sevgilerimle
Ben olduğu gibi okuyordum, bol bol. İsterseniz değiştirin siz bilirsiniz ama orjinal hiçte zor değil. Aksine bir harf daha telaffuz etmiş olursunuz :)
Söylediğinizle tamamile razıyım, evet İlahi kapıların hep açık kalması için gönülden hep dua ve zikir etmemiz hem bizim hayrımıza olur hem de Allahın sevgili kullarından bir tanesi de artmış olur :Angel_anim: Ah bunu keşke önceden bilse insan... :willy_nilly:

elbette burdaki yazılan duayı hiçbiryerde bulamadım kaynak v.s
İnernette aradınız sanırım, evet internette yok.

incitanem
12.06.2013, 21:58
mistik bella kardeşim duayı nasıl günde kaç kere okuyacaz rica etsem duayı Türkçe kelimelerle yazabilirmisiniz sevgiyle kalın...

p4inkiLLer
12.06.2013, 22:08
Biliniz ki samimi bir kalbin açamayacağı kapı yoktur. Size bir anektot vereyim, sağlıcakla kalın.

Bu bana dünyaya ayak basmış en mühim kadınlardan biri olan Rabiya el-Adabiya’yı anımsattı. O gerçek bir asidir, ve asi olmayan hiç kimse dindar olamaz. Asilik dindarlığın biricik temelidir. Gelenekçi olan, ortodoks olan asla dindar olamaz

O sebze almaya pazara gidiyordu ve ülke çapında tanınan büyük bir Sufi olan Cüneyt’le karşılaştı. O caminin dışında oturmuş yüksek sesle dua ediyor ve gökyüzüne bakarak yakarıyordu, “Sesimi ne zaman duyacaksın? Kapıları neden açmıyorsun? Bunca zamandır bekliyorum, beni duyuyor musun, yoksa duymuyor musun? Senin kapını çalmaktan bitap düştüm.”

Rabiya onun arkasında durduğu için tüm bunları duymuştu ve kafasına vurdu. O arkasına dönüp baktı — dua etmekte olan birini rahatsız etmek son derece dine aykırı bir davranıştı — ve bu garip kadını, Rabiya’yı gördü. Kadın, “Cüneyt sen olgunlaşacak mısın yoksa olgunlaşmayacak mısın?” diye sordu. “Gözlerin tamamen mi kör? Çünkü bütün kapılar açık duruyor. Kapılar daima, yirmi dört saat, gece gündüz açık duruyor. Bu nasıl bir saçmalıktır ki sen Allah’tan ‘Kapıları aç’ diye talep edip duruyorsun. Allah bile bu konuda ne yapabilir — zaten açık olan kapıyı nasıl açabilir? Sadece sessizce bak, kapılar dışarıda değil. Gözlerini kapat ve gör. Ve unutma seni bir daha böyle saçmalarken görürsem gerçekten sert bir şekilde vuracağım! Kendi duanla kendinden kaçıyorsun.”

Bu ani bir aydınlanma deneyimiydi. Cüneyt gözlerini yumdu ve içine baktı ... kapılar açıktı. Aradığın şey senin içinde gizli, ve aramaya devam ettiğin sürece kaçırmaya da devam edeceksin.

Lighter
12.06.2013, 23:05
Bu dilden dile süregelen hikayeler çok güzel, çok anlamlı. Ama bir süre sonra akıldan uçup gidiyor, neden çünkü asıl çözüm yok ortada.

'Bu ani bir aydınlanma anıydı'. Kişi durup dururken 'kapıları neden açmıyorsun' 'beni duymuyor musun' demez ki. Önce başka dualar edilir, kabul edilmediği düşüncesi hakim olmaya başlanınca bu cümleler kurulur. Burada bahsi geçen aydınlanma nasıl bir aydınlanma?

'Aradığın şey senin içinde gizli ve aramaya devam ettiğin sürece kaçırmaya da devam edeceksin'
Aradığım şey? Bulamıyorum, bulamadıkça da aramaya devam ediyorum. Neden sen ne olduğunu söyleyip bana yardımcı olmuyorsun?
Ben Cüneyt'in yerinde olsaydım sorularım olurdu.

p4inkiLLer
13.06.2013, 00:51
Duasında kapıların açılmasını istiyor, yani perdelerin kalkmasını, yahut göremediğini görmeyi adına ne derseniz deyin "aydınlanmayı" istiyor. Neticede bu idrake kavuşuyor. Eskiler bu konuda "aramakla bulunmaz fakat bulanlar ancak arayanlardır" der. Sözle tarif edilemeyenin sözle tarifini istiyorsunuz. Rüya dünyasına ait bir dille uyanıklık halinin tarifi olmaz. Gözleri görmeyen bir kişiye dünyayı olanca detayıyla tasvir etmenizle, o kişinin kendi gözüyle dünyayı görmesi aynı olabilir mi? Sözle tarif istiyorsanız aydınlanmış insanların sözlerini okuyun, kutsal metinleri okuyun, bir hayat boyu okuyup bitiremeyeceğiniz kadar tarif var. Uyanıklık dediğiniz halden de bir uyanış var. Bütün dikkatimizi zihnin dünyasına vermişken bunu anlamak zor çünkü zihnin ötesindeki bir dünyayı zihinle kavramaya çalışıyoruz, fakat bu yanılgı aşılırsa o zaman idrakin önündeki en büyük engel kalkmış olur.

Lighter
13.06.2013, 02:24
Merhaba sevgili p4inkiller,
Yazınızı dikkatle okudum. Yazdıklarınızın doğruluğunu paylaşıyorum. Ancak hikayede bahsedilen ile sizin söyledikleriniz çok paralel değil. Neden?
Sizin vurguladığınız, zihin ötesindeki bir dünyayı yine ancak zihin ötesi bir görüş ile kavrayabileceğimiz gerçeğidir ki bu doğrudur. Bahsettiğiniz uyanış sözle tarif edilmeyen, doğa üstü bir uyanıştır.
Ancak hikayede, tamamen düz mantıkla; neden kapıların ona açılmadığını sorgulayan bir kişinin (ki bir çok sıradan ama sorgulayan insanın aklında oluşabilecek bir sorudur bu) karşısına çıkan bir diğer kişinin söyledikleri sonuncunda yaşadığı bir aydınlanmadan bahsediyor. Yani öğrenme ile, bilgi ile olan bir aydınlanma. Sihirli bir dokunuş ile gerçekleşen zihin ötesi bir aydınlanma değil.
Benim takıldığım ise tam bu noktadadır. Zaten bu konuları az çok sorgulayan birçok insanın bildiği bilgiler bu insana Rabia tarafından verildiğinde ne oluyor da birden kapalı olduğunu düşündüğü kapıların aslında açık olduğunu görebiliyor.( bakın; kapıların açık olduğunu anlamak(1) ile kapıların açık olduğunu görmeye başlamak(2) farklı durumlardır. İlk durumda insanda herhangi bir açılım söz konusu değilken ikinci durumda bir açılım söz konusudur ve bu andan itibaren bir çok şey değişecektir.)
Ben Cüneyt'in yerinde olsam sorularım olurdu derken bunu kastediyorum. Rabia tarafından verilen bu bilgiler zaten bildiğim ama gerçekliğine henüz ulaşamadığım bilgiler olduğu için bende bir aydınlanmaya sebep olmazdı. Daha fazla bilgi talep ederdim Rabia'dan anlamında.
Sorum ile ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bu arada, umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Sevgiler:)

Mistik Bella
13.06.2013, 18:31
mistik bella kardeşim duayı nasıl günde kaç kere okuyacaz rica etsem duayı Türkçe kelimelerle yazabilirmisiniz sevgiyle kalın...
İstediğiniz kadar okuyun. İnanın özel hiç bir şey yapmıyordum. Abdest alma filan da bilmiyordum. Sadece çok çok dua ediyordum. Boş oldukça oturup 20-30-40 derken 100- 200 daha da gidiyordu. Kalanlarını da zikir gibi hep söylüyordum. Yani bir düşünün tüm gün aklıma geldikçe dua ediyordumsa Allah bilir kaç adet yapmıştır. Hatta artık kendiliyinden su gibi akıp gidiyordu dua içimden. :) Zaten zor da değil.
Duayı türkçeye çevirmeye gelince, isterseniz "ə" olan yerleri "e" çevirin. Öğle söyleğin... Allah yardım etsin... Amin :Angel_anim:

incitanem
16.06.2013, 21:04
teşşekkür ederim kardeşim

incitanem
16.06.2013, 21:09
mistik bella kardeşim maxraca maksraca olarakmı okuycaz yanlış okumak istemiyorum sevgiyle kal

SonsuzGüç
16.06.2013, 21:35
O duayı okurken nasıl içten okuyorsan şimdide içten bir af dile.Eğer içinde o af ile gelen ferahlığı hissetmezsen hissedene kadar af dile.

Mistik Bella
16.06.2013, 22:35
mistik bella kardeşim maxraca maksraca olarakmı okuycaz yanlış okumak istemiyorum sevgiyle kal
Ben okuduğum gibi söylüyorum- Məxrəca. Aslında zor değil, sadece bir az prova yapmak lazım. Dua kendisiyle birge bir harf da öğretiyor :) İnşallah hayrını görürsün kardeşim :nopity:Sevgiyle...

Mistik Bella
16.06.2013, 22:42
Ben okuduğum gibi söylüyorum- Məxrəca. Aslında zor değil, sadece bir az prova yapmak lazım. Dua kendisiyle birge bir harf da öğretiyor :) İnşallah hayrını görürsün kardeşim :nopity:Sevgiyle...
Ayrıca "x"ı "h"nın karşılığı olarak okunuyor. Mesela hitab-xitab, halk-xalq, hain-xain. Bir sürü göstere bilirim. Katiyyen "ks" gibi değil. Bakın hatta iki harf öğretmiş oluyor :hurray:

Mistik Bella
16.06.2013, 22:49
O duayı okurken nasıl içten okuyorsan şimdide içten bir af dile.Eğer içinde o af ile gelen ferahlığı hissetmezsen hissedene kadar af dile.
Ben son zamanlarda dua ederken hep gözlerim yaşarıyor, mutlaka ağlıyorum sonunda. Söylediğiniz çok güzel, teşekkür ederim. Evet af dileyip dua ediyorum. Daha da dikkat ederim bundan sonra. Artık her şey iyiye doğru baş alıp gidiyor. Allahım tüm samimi dualarımızı kabul etsin İnşallah :Angel_anim:

ikbal1505
16.06.2013, 23:06
Sayın Mistik Bella, ard arda yazmaya flood denir. Flood yapmak yasaktır. Sevgiler.

Mistik Bella
16.06.2013, 23:10
Ama ben hepsine cevap yazmak istiyorum ne yapmalıyım?

@Y$e
16.06.2013, 23:14
Ben İlahi kapınızın kapandığına inanmıyorum. (Tabiki bu benim düşüncem.) Yapmanız gereken şey içtenlikle inanmak dua sadece bir vesile. Her dinde ibadet vardır affedilme vardır. Asla kapı size kapanmaz. Açıktır ama siz göremezsiniz. Siz inanın yeter. Tekrar önceden okuduğunuz duayı okuyun bunu söylememin nedeni işe yaradığına inanmanız. Unutmayın, inandığınız şeyler gerçekleşir.
Sevgiyle kalın...

Mistik Bella
16.06.2013, 23:27
Ben İlahi kapınızın kapandığına inanmıyorum. (Tabiki bu benim düşüncem.) Yapmanız gereken şey içtenlikle inanmak dua sadece bir vesile. Her dinde ibadet vardır affedilme vardır. Asla kapı size kapanmaz. Açıktır ama siz göremezsiniz. Siz inanın yeter. Tekrar önceden okuduğunuz duayı okuyun bunu söylememin nedeni işe yaradığına inanmanız. Unutmayın, inandığınız şeyler gerçekleşir.
Sevgiyle kalın...
Teşekkür ederim, ama inanın görülesi hal değildi. Zaten bildiğime göre Allaha ibadetin, ona bağlanman, onu zikir etmen hepsi Onun istediğinde başlıyor. Yani iyice hazırlanma süresi gecdikten sonra. Artık bu hazırlanma süresi her keste farklı oluyor. Destek olduğunuz için minnetdarım,faydalanıcam :) Artık kendi duamla da Allaha dua ediyorum. Allah sizin de dualarinizi kabul etsin, Amin :Angel_anim:

heppha
17.06.2013, 10:04
Dualarına devam et.Her zaman bir ihtiyacın olduğunda duana sığınma.Haline şükredecek dualar et ki değerin düşmesin.Eğer ibadet etmek istiyorsan ibadet et,eğer içinden ibadet etmek gelmiyorsa asla ibadet etme yoksa hata yapmış olursun.İlahı kapım ne zaman açılacak diye bekleme,dualarını bırakma.Unutma önemli olan ilahi kapı değil o senin yanında mı değil mi? bu önemli.Benim 2 tane ilahı kapım açık ama bu bir lütuf değil hakettiğim için.Ama bu da umurumda değil o dertlerime derman verdi,beni yok yere çekeceğim azaptan korudu,ezilmeme izin vermedi.Yıllarca yol gösterdi,birçok isteğim olmadı ama umursamadım o benim yanımda bende onun yanındayım bu bana yeterli.

Mistik Bella
17.06.2013, 10:24
Dualarına devam et.Her zaman bir ihtiyacın olduğunda duana sığınma.Haline şükredecek dualar et ki değerin düşmesin.Eğer ibadet etmek istiyorsan ibadet et,eğer içinden ibadet etmek gelmiyorsa asla ibadet etme yoksa hata yapmış olursun.İlahı kapım ne zaman açılacak diye bekleme,dualarını bırakma.Unutma önemli olan ilahi kapı değil o senin yanında mı değil mi? bu önemli.Benim 2 tane ilahı kapım açık ama bu bir lütuf değil hakettiğim için.Ama bu da umurumda değil o dertlerime derman verdi,beni yok yere çekeceğim azaptan korudu,ezilmeme izin vermedi.Yıllarca yol gösterdi,birçok isteğim olmadı ama umursamadım o benim yanımda bende onun yanındayım bu bana yeterli.
Çok güzel, yorumunuz harika. Gerçekten de her zaman dua etmek gerekir... Bununla yalnız olmadığını görüyorsun. Bir de rica etsem bana anlatırmısınız 2 kapı açık olduğunu nasıl biliyorsunuz? Ve neler yaptınız? Eğer burda söylemek istemezseniz özelden bana yazarmısınız. Teşekkür ederim :Angel_anim:

heppha
17.06.2013, 10:33
Çok güzel, yorumunuz harika. Gerçekten de her zaman dua etmek gerekir... Bununla yalnız olmadığını görüyorsun. Bir de rica etsem bana anlatırmısınız 2 kapı açık olduğunu nasıl biliyorsunuz? Ve neler yaptınız? Eğer burda söylemek istemezseniz özelden bana yazarmısınız. Teşekkür ederim :Angel_anim:

Bir kişi falıma bakmak istedi ve o söyledi,gösterdi de.Ama tabiki bir kahve telvesine inanmak için muhtaç değilim.Ama biliyordum zaten 2 tane kapım açık olduğunu .Bu kalben bilinen birşey,sadece senin anlayabileceğin birşey tarifi yok yani.Ama asıl olay bu da değil.Bir konuda görevlendirildim ve bu zamanlarda gelecek emri bekliyorum.

Mistik Bella
17.06.2013, 10:44
Güzel. Görevi her halde rüya ile aldınız. Eğer iki kapınız açıksa neler yaşadığınızı tahmin ediyorum :Angel_anim:

heppha
17.06.2013, 10:46
Güzel. Görevi her halde rüya ile aldınız. Eğer iki kapınız açıksa neler yaşadığınızı tahmin ediyorum :Angel_anim:

Yok rüya ile değil,böyle şeyler nasıl diyeyim bir terim vardır ya 'gönlüne akmak' diye.Öyle.Yıllardır beklediğim birşey bakalım ne olacak bende merak ediyorum.Sen kapıların açıkken neler yaşadın biraz anlatır mısın?

Mistik Bella
17.06.2013, 10:59
Kapılarım mıydı ya kapım mı bilmiyorum ama çok güzel bir dönemdi. Daima senin için birileri çalışıyor sanki. Gittiyin her yerde senin için pozitif bir enerji bulutu yayılıyor sanki. Nasıl desem yani dünya senin etrafında dönüyor. Her zaman şefkat, her zaman sevgi seninle dolaşıyor. Bir çok şey kazandım o zaman, maddi manevi. Tabii ben de çalışıyordum, ve çalışmamın karşılığını fazlasıyla da alıyordum. Çok güzel bir şey bu her bir insanın arzuladığı bir şey... :Angel_anim:

heppha
17.06.2013, 11:02
Kapılarım mıydı ya kapım mı bilmiyorum ama çok güzel bir dönemdi. Daima senin için birileri çalışıyor sanki. Gittiyin her yerde senin için pozitif bir enerji bulutu yayılıyor sanki. Nasıl desem yani dünya senin etrafında dönüyor. Her zaman şefkat, her zaman sevgi seninle dolaşıyor. Bir çok şey kazandım o zaman, maddi manevi. Tabii ben de çalışıyordum, ve çalışmamın karşılığını fazlasıyla da alıyordum. Çok güzel bir şey bu her bir insanın arzuladığı bir şey... :Angel_anim:

Güzelmiş,dualarına devam et dediğim gibi.Aslında olay etrafındaki enerji veya şefkatte değil.O an sendeki enerjiden dolayı herşey güzel geliyor. :)

Mistik Bella
17.06.2013, 11:14
Bilmem ama o an senin orda özel olduğun kesin ... :Angel_anim:

placabo
20.06.2013, 00:33
Bir kişi falıma bakmak istedi ve o söyledi,gösterdi de.Ama tabiki bir kahve telvesine inanmak için muhtaç değilim.Ama biliyordum zaten 2 tane kapım açık olduğunu .Bu kalben bilinen birşey,sadece senin anlayabileceğin birşey tarifi yok yani.Ama asıl olay bu da değil.Bir konuda görevlendirildim ve bu zamanlarda gelecek emri bekliyorum.
Sayın Heppha,manevi bir takım görevler alabilmek için öncelikle nefsin 4.mertebesinde olmanız gerekirki burda da dünya işleri geride bırakılmış,benlik şuuru tam olmasada kalkmış olmalıdır.Oysaki sizin yazdıklarınızdan böyle bir durumun olmadığı kolaylıkla anlaşılabiliyor.Kaldıki bu seviyedeki bir insan zaten bunları paylaşmaz.Siz duanızdan vazgeçmeyin ancak görevlendirildiğinize dair gerçekten ilhamlar alıyorsanızda bir bilenden destek alın.

p4inkiLLer
03.07.2013, 21:06
Merhaba sevgili p4inkiller,
Yazınızı dikkatle okudum. Yazdıklarınızın doğruluğunu paylaşıyorum. Ancak hikayede bahsedilen ile sizin söyledikleriniz çok paralel değil. Neden?
Sizin vurguladığınız, zihin ötesindeki bir dünyayı yine ancak zihin ötesi bir görüş ile kavrayabileceğimiz gerçeğidir ki bu doğrudur. Bahsettiğiniz uyanış sözle tarif edilmeyen, doğa üstü bir uyanıştır.
Ancak hikayede, tamamen düz mantıkla; neden kapıların ona açılmadığını sorgulayan bir kişinin (ki bir çok sıradan ama sorgulayan insanın aklında oluşabilecek bir sorudur bu) karşısına çıkan bir diğer kişinin söyledikleri sonuncunda yaşadığı bir aydınlanmadan bahsediyor. Yani öğrenme ile, bilgi ile olan bir aydınlanma. Sihirli bir dokunuş ile gerçekleşen zihin ötesi bir aydınlanma değil.
Benim takıldığım ise tam bu noktadadır. Zaten bu konuları az çok sorgulayan birçok insanın bildiği bilgiler bu insana Rabia tarafından verildiğinde ne oluyor da birden kapalı olduğunu düşündüğü kapıların aslında açık olduğunu görebiliyor.( bakın; kapıların açık olduğunu anlamak(1) ile kapıların açık olduğunu görmeye başlamak(2) farklı durumlardır. İlk durumda insanda herhangi bir açılım söz konusu değilken ikinci durumda bir açılım söz konusudur ve bu andan itibaren bir çok şey değişecektir.)
Ben Cüneyt'in yerinde olsam sorularım olurdu derken bunu kastediyorum. Rabia tarafından verilen bu bilgiler zaten bildiğim ama gerçekliğine henüz ulaşamadığım bilgiler olduğu için bende bir aydınlanmaya sebep olmazdı. Daha fazla bilgi talep ederdim Rabia'dan anlamında.
Sorum ile ilgilenip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim bu arada, umarım kendimi ifade edebilmişimdir. Sevgiler:)
Merhaba Lighter,
Yazınız gözümden kaçmış kusura bakmayın. Yazdıklarımda çelişki yok aslında, ikilem şurdan kaynaklanıyor, O'nu görmenin iki yolu var; ya çoklukta onu göreceksiniz, yahut çokluğu görmeyip O'nu göreceksiniz, ikisi de yerinde ve doğrudur. Aydınlanmada doğa üstü bir taraf yok ki, doğa ile her şey ile zaten biriz sadece bunu bilmiyoruz. İnsan zaten teslim olmuş durumdadır, sadece bunu hissedip yaşamasıdır maksat.

Bilgi ile olan aydınlanma konusunda, zihin elimizdeki bir makinedir, bilginin yararsız olduğunu söylemedim, zihnin dışına adım atmak için zihni kullanmamız gerek. Bir bebeğin anne rahminden dışarı çıkmasını sağlayan şey yine anne rahmidir. Birisi ağaçtaki papağanı sizin yerinize göremez ancak onun orada olduğunu size işaret eder ve siz görürsünüz. Yani bir bilgi doğrultusunda görmüş olursunuz, görme işini yine siz yapmışsınızdır fakat bazen birilerinin farkettirmesine ihtiyaç duyarız. Hayattaki her şeyde başlangıçta bu esastır, bir bilgi gelir, şayet siz ona güvenir de o bilgi doğrultusunda hareket ederseniz, daha sonra güven duymanıza gerek kalmaz çünkü kendi deneyiminiz sizi tatmin eder. Umarım doğru anlamışımdır sorunuzu.

Expendables
03.07.2013, 21:56
Bir hadis i şerif paylaşayım: Bir kul ne kadar bir hatayı defalarca yapıp her seferinde de pişman olup tevbe ediyorsa Allah ta her defasında onun tövbesini kabul eder.

Ane_Majnon_Al_Husein
03.07.2013, 22:03
sayın expendables yazdığınız hadis doğru ama bazı arkadaşlar bilerekden bu günaha girersemde zaten allah bağışlar şeklinde düşünerek zelalete düşe bilirler.

Expendables
03.07.2013, 22:22
sayın expendables yazdığınız hadis doğru ama bazı arkadaşlar bilerekden bu günaha girersemde zaten allah bağışlar şeklinde düşünerek zelalete düşe bilirler.

Hadis e dikkat ederseniz pişmanlık söz konusu var =) Nasılsa Allah affeder diyen birisi pişman olmaz zaten =)

memories
04.07.2013, 02:45
Ne duanın anlamı ne de başka bir şey eklenmemiştir. Yalnız adı yazılmıştır "CƏRƏKƏ, YASİN, DUALAR" başka da bir şey yok. Duanın anlamı ise Allahı yüceltmektir, sözlerinden belli oluyor. Ben arapçayı bilmem ancak diğer duaların anlamlarını okurken aynı sözlerin anlamlarını da bilmiş oluyorsun.

Tamam düzeltin de, ancak siz de yanlış yapmışsınız... "E" harfi evet söylediğniz ince ses tonu için kullanılır. "Ə" harfi ise dediğiniz gibi kalın tonlamalarda kullanılmıyor. "Ə" ve "E" ince sestir, saittir, açıktır. Ve ben türkçedeki "e" nin karşılığıdır söylerken mesela Azerbaycan dilinde "Əl" Türkçede "El" gibi kullanmasından söz ettim. "H" ve "X" nın bulunması da dilin zenginliğinden geliyor zaten. Sıra arapçaya gelince ise o konuda bir şey söyleyemem, çünki bilmiyorum. Doğru bilgiyi paylaşmayı kendinize borç bildiğiniz için teşekkür ederim.

Ne diyecem bilemiyorum.Benim yazdıklarımı tasdik ediyorsunuz ama başlangıcında siz de yanlış yapmışsınız ekini koymadan edemiyorsunuz.. Açıklamanıza baktığım zamanda yanlış yazdığım hiçbirşey görünmüyor sizin yazınızdan başka.Herşeyden başka 11 yıl Azerbaycanda yaşayıp bu dil hakkında yanlışınızı belirten bir insana yanlış yapmışsınız deyip bu yanlışın açıklamasını getirememeniz üzücü.Yıllarca o dilde yazıp konuşan bir insanın açıklamasını yanlışınız var deyip bu yanlışı gösterememek daha büyük yanlış emin olun.Keşke bilgi konusunda kendimden emin olmadığım bir konu olsaydı.Sağdan soldan hakkında bilgi sahibi olmayıpta alıntı bilgilerle bu dil hakkında karşıma çıkıp doğru söylediğim bilgiler hakkında bilgi sahibi olmayan insanları şüphe altında bırakacak açıklama yapmayın en azından.Azerbaycanda 11 yıl yaşamış bir insan olarak üzülerek söylemek zorundayım ki yanlış kişiye çattınız ve gene tekrar söylüyorum ki belirttiğiniz cevap yanlıştır.Doğru olan bilgiyi kabul edin.Sizin savunduğunuz başka bir doğru için esas doğruyu yalanlama girişiminde bulunmayın lütfen.Saygılarla.

Mistik Bella
12.07.2013, 22:31
Ne diyecem bilemiyorum.Benim yazdıklarımı tasdik ediyorsunuz ama başlangıcında siz de yanlış yapmışsınız ekini koymadan edemiyorsunuz.. Açıklamanıza baktığım zamanda yanlış yazdığım hiçbirşey görünmüyor sizin yazınızdan başka.Herşeyden başka 11 yıl Azerbaycanda yaşayıp bu dil hakkında yanlışınızı belirten bir insana yanlış yapmışsınız deyip bu yanlışın açıklamasını getirememeniz üzücü.Yıllarca o dilde yazıp konuşan bir insanın açıklamasını yanlışınız var deyip bu yanlışı gösterememek daha büyük yanlış emin olun.Keşke bilgi konusunda kendimden emin olmadığım bir konu olsaydı.Sağdan soldan hakkında bilgi sahibi olmayıpta alıntı bilgilerle bu dil hakkında karşıma çıkıp doğru söylediğim bilgiler hakkında bilgi sahibi olmayan insanları şüphe altında bırakacak açıklama yapmayın en azından.Azerbaycanda 11 yıl yaşamış bir insan olarak üzülerek söylemek zorundayım ki yanlış kişiye çattınız ve gene tekrar söylüyorum ki belirttiğiniz cevap yanlıştır.Doğru olan bilgiyi kabul edin.Sizin savunduğunuz başka bir doğru için esas doğruyu yalanlama girişiminde bulunmayın lütfen.Saygılarla. Güzel, yani 11 yıl Azerbaycanda yaşamanız. Benimse 20 yıllık tecrübem var Şükürler olsun. Eğer düzeltdiyim yanlışı göremediyseniz lütfen geri dönüp kendi yazdığınız yorumu dikkatlice inceleyin. Ayrıca büyütülecek bir şey yok, tamam güzel ikimizin de aynı dil hakkında bilgimiz var çok güzel.
Ramazan bayramınız da kutlu olsun... Sevgilerle... :Angel_anim:

yare-i yarim
12.07.2013, 22:37
Tövbe etmeniz lazım nihmetlerin devamı şükürden geçer ama şu hususlara da dikkat etmeniz gerekir sırf bunun için bu dua hazinesine kavuşmak için tövbe ederseniz bu tövbe sayılmaz yazınızda belirttiğiniz adını nankörlük koyduğunuz şeyden gerçekten Allah için pişman olarak tövbe ederseniz yaradan nihmetini gene sunar ismi azam insanın kalbindedir onu çıkarmasını başarabildikten sonra bunun karşısındaki en büyük engelde nefsimizdir

Maksimilyanus
13.07.2013, 00:34
Sırlarınızı herkese anlatmamalısınız.Siz her anlattığınızda kazanmış olduğunuz bir ekmeğin sırrınızı her anlattığınızda bir parçasının kaybolması gibidir.Gün gelir bakarsınız ki ekmeğinizin tükendiğini farkedersiniz.Tekrar kazanmakmı?onu kendinizde arayın.