Hoşgeldin Hıdrellez,merhaba yaz!

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
"Bu gece beş mayısı altı mayısa bağlayan gecedir. Bu gece denizlerin ermişi İlyas’la karaların ermişi Hızır buluşacaklar. Dünya kurulduğundan bu yana bu iki ermiş her yıl, yılın bu gecesinde buluşurlar. Eğer bir yıl buluşmayacak olsalar, denizler deniz, topraklar toprak olmaktan çıkar. Denizler dalgalanmaz, ışıklanmaz, balıklanmaz, renklenmez, kururlar. Topraklar çiçeklenmez, kuşlar, arılar uçmaz, ekinler yeşermez, sular akmaz, yağmurlar yağmaz, kadınlar, kısraklar, kurtlar, kuşlar, börtü böcek, tekmil yaratık doğurmaz. Eğer onlar buluşamazlarsa... Kıyametin habercileri Hızır’la İlyas olacaktır. Hızır’la İlyas’ın buluştuğu an, biri mağrıptan, biri maşrıktan iki yıldız doğar, yıldızlar Hızır’la İlyas’ın buluştuğu yerin üstüne kayarak gelirler, tam Hızır’la İlyas birbirlerinin elini tutarlarken onlar da birleşirler, tek bir yıldız olurlar. Hızır’la İlyas’ın üstüne ışık olup sağılırlar. Hızır’la İlyas’ın el ele tutuştuğu, yıldızların gökte birleştiği an dünyada her şey durur, akarsular kirp diye oldukları yerde donmuşçasına durur kalırlar, yeller esmez, denizler dalgalanmaz, yapraklar kıpırdamaz, damarlardaki kan akmaz, kuşlar uçmaz, arıların kanatları titremez. Her şey durur, hiç, hiçbir şey kıpırdamaz. Yıldızlar akmaz, ışıklar yürümez. Dünya bir an için ölür. Sonra her şey birden uyanır, dehşet bir yaşam patlar." Yaşar Kemal BİNBOĞALAR EFSANESİ

Hıdrellezi tek bir kültürün bayramı olarak nitelendirmek yanlış olacak kanısındayım.Hıdrellez; Eski Türk kültürü,Mezapotamya,Anadolu,İran ve Balkanlarda kutlanan ve zaman içinde inançlarla şekli değişmiş bir mitolojik gündür.Ne mutlu ki Hıdrellez Unesco 2013 Somut olmayan kültür varlıkları listesine giriyor,mesir macunu ve keşkek pilavımız bu listeye alınmıştı önceden,böylece sözlü ve folklorik geleneklerimizin yitip gitmesi engelleniyor.
Efsaneye göre 6 Mayıs-4 Kasım arası Hızır günleri yani güneşin tepede olduğu günlerdir.4 kasım-5 mayıs arası ise Kasım(Kasım arapça bölen manasına gelir yani yılı ikiye bölen) günleridir.Bu iki efsanevi kahraman 5 mayısı 6 mayısa bağlayan gece buluşurlar.Bu paganların artık sıcaklar başlıyor habercisidir aslında,kış tamamen bitti,cemre toprağa,havaya suya düştü.Cemre kor haldeki ateştir,ilkbahar başında birer hafta ara ile havaya-suya ve en son toprağa düşer (4 element kombinasyonu tamamlanır),ilkin 26 şubatta havaya düşerek başlar ve hakkaten ısı değişimi kor önce havada kendini hissettirir,ışık artar,bu dönemde türlü coğrafyalarda ışık festivalleri düzenlenir.Yeni doğan güneş tanrı henüz bebektir veya bir kısım inanışta ise henüz ana tanrıçanın rahminde yeni döllenmiştir,bahar ile doğacaktır. İkinci cemre 5 martta suya düşer ve bu dönemde hakikaten dünyadaki sularda ısınma gerçekleşmeye başlar.Son cemremiz ise 5 mayısta toprağa düşer,artık yalınayak bastığımızda toprak ta sıcaktırJ,işte bu güzel gün Hıdrellezdir.Kasımla ilgili mitosları o aya gelince vereceğim,bu yazıyla beraber her ay ve mevsimlerinin sıralı bir ders notlarını sitemizde paylaşma fikri geldi aklıma,bilmem sever misiniz?Konumuza dönersek aslında meterolojik olarak ısınma önce topraktan başlar ve yansıyan ışınlar ile hava ısınır,bunu yıl döngüsü ile hesaplar isek dmekki ilk cemre aslında kasım olmalı ve sıralama da toprak-hava-su olmalı idi ama yerleşik kültüre böyle işlemiş enerjisi böyle kurulmuş ne yapalım:D Gerçi Avrupa mitlerine bakarsak yıl çarkı Samhain dönemi olan 31Ekim-1Kasım gecesi başlar,demekki sebebi bu ışıma ve güneş olayı imiş.

Hıdrellezin sonradan oluşan ve Anadolunun müslümanlığa geçişiyle değişen kültüründe ise İslami folklorik varyasyonu tercih edilmektedir.Buna göre Kehf süresinde Hızır adı geçer.Hz.Musa ile bir gencin kıssası anlatılırken 65. ayette ;”Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.” denilerek Hızır olarak atfedilenden bahsedilir. (Wikipedia’dan alıntı)
Musa peygamber zamanında hükümdar oğlu olan bir genç kendini dine adar ve ne şöhret ne de babasının tahtını istemez,bu Allahın da hoşuna gider ve ona bastığı yeri yeşillendirme yeteneği verilir,ibadet için bastığı her yer,oturduğu her çorak alan bahar çiçekleriyle dolar,yeşil Arapçada Hazr demektir Hızırın da buradan geldiğine inanılır.O gün bugündür halk bastığı yerleri yeşillendiren genç anlamında yeşillik görünce "Hızır yürüyüp geçmiştir" der.
Bu genç mayısta İlyas peygamberle buluşmayı ve görüşmeyi çok ister ve bu gerçekeşir,bunu gören halkta buluştukları 5 Mayısı 6sına bağlayan geceye Hızır-İlyas bayramı demiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 4354Kutlamalarda yeşillik alanlar,eğer ateş yakılacaksa kurak ve düzlükler tercih edilmektedir.İşte bugün İzmirli olma günüdür Egelilik karışır işe biraz,çünkü günün yiyecekleri taze toplanan otların kuzu eti ve ciğeri ile kavrulmasıyla oluşur;sevgili joys ve benim çok çok sevdiğimiz kuzu etli arapsaçı gibiJNedeni ise mevsimin verdiği otların kullanılması ve baharda doğan kuzunun serpilip yenecek hale gelişi.Yılın ilk kuzusu yenirse insanlar şifalanırmış ve bugün doğadan toplanan çiçekler kaynatılıp suyuyla yıkanılırsa tüm hastalıklar iyileşirmiş,bu geceden itibaren 40 gün su ile yıkanılırsa gençlik ve güzellik gelirmiş.Sabredip yazıyı okuyanlar bu uygulamaları yapsın ben de deneyeceğim,herkes büyü uygulaması yazalım diye bekliyor bilgi yazısı olunca göz ucuyla süzüp geçiyor halbuki aynen böyle uygulamalar aralarda gizleniyor:D

Ekli dosyayı görüntüle 4355Bu gece yapılabilecekleri ise şöyle sıralayabiliriz; Baht açma(ateş tabanlı tüm baht/kısmet açma uygulamaları)Hızdrellez ateşinden 40 kere bir baht açma cümlesi kurup atlayacaksınız,Bu gece meydanlarda olanak varsa büyük şenlik ateşleri yakılır ve bekar her genç sırasıyla üstünden atlayarak evlenme isteğini cümle aleme göstermiş olur:)Yani evinizin balkonunda da sembolik bir şey yapabilirsiniz ama imkanınız var ise kalabalıkta daha zevklidir bu kutlamalar.
Anadoluda Hızır hakkı için kurban kesme,oruç tutma ve sadaka verme yaygındır.Baht açma farklı illerimizde farklı isimlerle bilinen bir hıdrellez törenidir. Bir de bizde yapılan klasik uygulaması küçük bir kağıda niyetinizin sembolünün çizilmesi,istenen şeyden bir parça getirme,sembolik bir cisim kullanma ve bunların 5 mayıs gecesi gül ağacına bağlanması ve Hızırın dileğinizi almasının dilenmesidir.Bazılarına göre gül ağacında astığınız sabahına yoksa Hızır onu İlyasa vermiş denizlere ulaştırmış ve dileğiniz olmuş demektir.Ben okul için yaptığımda bu olmuştu ve aileden biri sevineyim diye aldı sanmış inanmamıştım,ancak o yaz istediğim okulu kazanmıştım ve aslında mucizevi bir kazanma idi çünkü bölüm sadece 1 öğrenci kabul ediyordu.

Bir diğer yöntem ise gece bağlanan dileğinizi alıp sabah ezanıyla(ama günümüzde herkes saat 8 gibi gider en erken)gidip denize atmanız ve ilyasa kavuşturmanızdır.

Kütahya-Tavşanlıda bunu takip eden 2 gece yoğurt mayalanırmış ve bu mayalama bitkilerden toplanan çiğ damlaları ile yapılırmış.Trabzonlular ise bu gece mayasız yoğurt yaparlar besmele ile yoğurda bir tahta kaşık saplarlar ve tüm yıl bu kendiliğinden oluşan maya ile yoğurt yaparlarmış! (Wikipedia)

Manisada kadınlar spil dağı eteklerinde (Spil dağı:Kibele,ayrıca ağlayan kaya efsanesine bakınız)bulunan bir evliya türbesine taş iliştirirler eğer taş düşmez ertesi sabaha çıkarsa evliya dileğinizi kabul etti derler.

İstanbul şanslı bu konuda her yıl Ahırkapıda roman festivali olur(du),şimdilerde Parkormanda bu şenlikler esas sahipleri romanlardan mahrum kutlanıyor.Bir avuç roman gelebiliyor göstermelik ve bu tarza uygun müzik yapan gruplar sahne alıyor.Ama en güzel kutlamalar tabiki Trakya’da ve Edirne’de olanlar,hepinize güzel kutlamalar,umarım hepinizin dilekleri Hızır çabukluğunda İlyasa ulaşırJ

Özetlemeye çalıştım bu kadar oldu,türbesi,yatırı,ağacı derken o kadar çeşitli ki bugün yapılanlar,lütfen sizlerde aklınıza gelenleri ekleyin ki konuyu zenginleştirelim.Özellikle sizin yaşadığınız yerde bugün neler yapılıyor anlatırsanız çok sevinirim.

Buyrun bu da size hıdrellez şarkısı olsun,klipte de zaten sembolik olarak bir hıdrellez ritüeli gerçekleştiriliyor.
[video=youtube;jPs0g5xHUI0]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jPs0g5xHUI0[/video]

Evet akşam apartman sakinleri olarak ateşimizi yaktık,atladık ve dileklerimizi astık,anlaşılması için resimleri de yüklüyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 4356 Ekli dosyayı görüntüle 4357

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Bende yıllar önce kağıda çizip cama yapıştırmıştım. Aynen çizdiğim dileği yaşamıştım.Bu sene gül ağacına kırmızı kese asmayı planlıyorum sabah ta denize atarım

şinçeyank

Kayıtlı Üye
İş
üniversite Öğr.
Ben dileklerimi yazıp gül ağacının altına gömücem bir kısmını :p diğer kısmını dalına kırmızı kese içerisinde bağlayacağım. Geçen sene bütün isteklerim oldu :) İnşallah Allah kabul eder ve bu senede herkesin dilekleri tek tek olur.

ruhname

Kayıtlı Üye
Bahar geldi şükür sağ salim bahara ulaştık inşallah hayırlısıyla yazada ulaşırız bu hıdırellez mevzusu ilgimi çekiyor,benim tandığım
bir akrabam kağıda dileğini çizmiş dileğinde 4 yolun kenarında bir evi imiş daha sonra bi zamandan sonra gerçektende 4 yolun kenarında bir ev almışlar,şuan halen o apartmanlarındalar ve her hıdırellezde bu yapmış olduğu dileği anlatarak güler tabi olarak yapmış,peki yani bu hıdırellez gerçek midir? Ağaca falan çul çaput asma batıl inanç gibi benim düşüncemde,büyük ihtimalle tesadüf olmuştur :)

nilL

Kayıtlı Üye
Bende denemek istiyorum ama gül yok başka çiçekler var,onlara asabilir miyim? :)

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Mayasız yoğurt elde edilmesini tecrübe edenlere şahit olmuşluğum var. Nasıl oluyor bilmiyorum? :) Önemli olan nasıl, neden olduğu da değil ki... Olsun o halde bu gece tüm hayırlı dileklerim hepimiz için mutlulukla sağlıkla huzurla...

Sevgiler... :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Bahar geldi şükür sağ salim bahara ulaştık inşallah hayırlısıyla yazada ulaşırız bu hıdırellez mevzusu ilgimi çekiyor benim tandığım
bir akrabam kağıda dileğini çizmiş dileğinde 4 yolun kenarında bir evi imiş daha sonra bi zamandan sonra gerçektende 4 yolun kenarında bi ev almışlar şuan halen o apartmanlarındalar ve her hıdırellezde bu yapmış olduğu dileği anlatarak güler tabi oarak yapmış peki yani bu hıdırellez gerçekmidir agaca falan çul çaput asma batıl inanç gibi benim düşüncemde büyük ihtimalle tesadüf olmuştur :)
Ağaca falan çul çabut bağlamak aslında sizin niyetiniz üzerindeki konsantrasyonunuzu ve enerji birikiminizi arttırıyor ve gül ağacı da bir cana sahip,bağladığınız kurdelenin kırmızısı da bir titreşime sahip,bir uygulama yaparken tüm bunların birleşimi ile biriken bir enerji oluşur ve niyetinizi sesli olarak dile getirirseniz hem fiziki hem de ses düzleminde evrene dileğinizi gönderirsiniz,gün olur birgün tam da olması gereken zamanda inanarak ve kalbinizde sevgi ile dilediğiniz gerçekleşir,tıpkı akrabanızınki gibi:)

bende denemek isityorum ama gül yok başka çiçekler var onlara asabilirmiyim ya :)
Bulabiliyorsanız bir tane gül satın alın çiçekçiden hani şu hep satılan tek dal kesik güllerden,onu toprağa ekin balkona falan,göstermelik ekeceksiniz tabi tutacak değil ya:) dileğinizi ona asın,bugünün ağacı gül ancak hiç yoksa da hevesimiz kırılacak değil ya,istemekten dilemekten ne çıkar,o zaman da herhangi bir ağaca asarsınız,yarın da denize atarsınız,belki de atmanıza gerek bile kalmadan Hızır ruhu alıp gece uçurur götürür dileğinizi:)Bunun için bana hep gevşek bağla dileğini derlerdi.

bu dilekler felan günah olmaz dimi ?

Sizde duanızı ederken "Dileğimi önce Allah'tan sonrada bu gece kavuşacak olan Hızır ve İlyas'tan diliyorum dersiniz olur biter" Elbetteki bizleri yaratan "ol"demezse hiçbirşeye gücümüz yetmez ama bizlerde birşeye "ol" denmesini diliyorsak istemeyi bilmeliyiz :)

gümüş

Kayıtlı Üye
Ben sahile gittim :)
Kadınlar ayakkabıları çıkarmış sudan bir şey topluyorlardı. Ne diye baktım, taş.
Ritüel 1 :41 taş toplanır,eve götürülür,bahçe ya da balkona o taşlarla ev içinse e harfi ya da şekli, çocuk içinse çocuk şekli ya da harfi8sembolü siz özgünleştirin) yapılır, gece öylece kalır sabah gün ışırken o taşlar toplanır ve denize götürülür, suya bırakılır. Bunu deneyen hanım erkek çocuk çok istemiş ve senesine olmuş. Bu ritüel duası aynı gece için 1 adet Yasin suresi dedi.
Ritüel 2:41 taş toplanır, geceyi balkonda geçirir. Bu arada okunacak dua Fatiha ve 3 İhlas. Niyet bağlanır, sabah çiğ düşme vakti taşlar içeri alınır ve bir sene boyunca bir yerde saklanır. Senesi dolunca yine bu vakit o taşlar denize atılır. Bunu uygulayan arkadaşım her sene için dileği bir şekilde yerine gelmiş, onu söyledi.
Ritüel 3: Deniz kıyısında, toprağa niyet konan şeylerin resmi çizilir, ev , araba, aile vs Dalgalarla silinirse gerçekleşirmiş. ( bu satırları yazan hemen uyguladı ve daha çizerken dalgayla silindi, hadi bakalım inşaallah :) )
Ritüel 4: Dilekler bir kağıda yazılır ve gül ağacının dibine gömülür. Orada kalacak. Dua yine 1 fatiha ve 3 elham. (Tutuyormuş)
Ritüel 5: Kırmızı keseye ya da kırmızı ile bağlı bir şeye bozuk para konur ve gül dalına asılır. Sabah çiği düşerken kese alınır ve para kesesi sene boyunca bir cüzdan ya da çantada muhafaza edilir, bereket içinmiş.
Bu sene hiç bir şeyi talihe bırakmak istemedim ve hepsini yaptım, ayrıca bir tütsü ve bir de kırmızı mum yaktım.
Hadi hayırlısı +)

Unutmadan ateşten 3 kere atlamak ise sağlık sorunlarından kurtulmak ve tasasız bir yıl içinmiş. Onu da yaptım ...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ben sahile gittim :)
Kadınlar ayakkabıları çıkarmış sudan bir şey topluyorlardı. Ne diye baktım, taş.
Ritüel 1 :41 taş toplanır,eve götürülür,bahçe ya da balkona o taşlarla ev içinse e harfi ya da şekli, çocuk içinse çocuk şekli ya da harfi8sembolü siz özgünleştirin) yapılır, gece öylece kalır sabah gün ışırken o taşlar toplanır ve denize götürülür, suya bırakılır. Bunu deneyen hanım erkek çocuk çok istemiş ve senesine olmuş. Bu ritüel duası aynı gece için 1 adet Yasin suresi dedi.
Ritüel 2:41 taş toplanır, geceyi balkonda geçirir. Bu arada okunacak dua fatiha ve 3 elham. Niyet bağlanır, sabah çiğ düşme vakti taşlar içeri alınır ve bir sene boyunca bir yerde saklanır. Senesi dolunca yine bu vakit o taşlar denize atılır. Bunu uygulayan arkadaşım her sene için dileği bir şekilde yerine gelmiş, onu söyledi.
Ritüel 3: Deniz kıyısında, toprağa niyet konan şeylerin resmi çizilir, ev , araba, aile vs Dalgalarla silinirse gerçekleşirmiş. ( bu satırları yazan hemen uyguladı ve daha çizerken dalgayla silindi, hadi bakalım inşaallah :) )
Ritüel 4: Dilekler bir kağıda yazılır ve gül ağacının dibine gömülür. Orada kalacak. Dua yine 1 fatiha ve 3 elham. (Tutuyormuş)
Ritüel 5: Kırmızı keseye ya da kırmızı ile bağlı bir şeye bozuk para konur ve gül dalına asılır. Sabah çiği düşerken kese alınır ve para kesesi sene boyunca bir cüzdan ya da çantada muhafaza edilir, bereket içinmiş.
Bu sene hiç bir şeyi talihe bırakmak istemedim ve hepsini yaptım, ayrıca bir tütsü ve bir de kırmızı mum yaktım.
Hadi hayırlısı +)

Unutmadan ateşten 3 kere atlamak ise sağlık sorunlarından kurtulmak ve tasasız bir yıl içinmiş. Onu da yaptım ...

Ritüel 4'ü yapabildim sadece. :) Dua olarak Tanrım ve Tanrıçama(Tanrılara ve Tanrıçalara dua ettim. :)

Salick

Kayıtlı Üye
Ilk evlendigim sene bahceli bir ev, bir kiz bir oglan dilemistim. Gerceklesti. Ikiz kiz kardesim bekarken yedigi ilk lokmayi evin catisina birakip hic kimseyle konusmadan dua edip yatmis ve o gece evlenecegi kisiyi ruyasinda gormustu. Ne gunlerdi o gunler, kocaman atesler yakilir, ustunden atlanir, elindeki paylasilir, eglenceli, umut dolu bir gece yasanirdi..

ENDORA

Kayıtlı Üye
Birkaç gelenekte Trakyadan;
1 - Sefa ile cefa : Bahçede ekili taze soganlardan birinin iki yaprağı birbiri ile eşitlenerek kesilir birine siyah ip bağlanır - Cefa- birine de beyaz ip bağlanır - sefa- sonra sabah erkenden bakılır siyah ip bağlı olanmı büyümüş beyaz ip bağlı olanmı yani sefamı büyümüş cefamı hangisi uzamış ise o yıl ona göre geçer
2- Küçük taşlardan gül ağacı altına ne murat varsa taşlar yanyana dizilerek çizilir ( tecrübe edilmiştir oluyor )x
3 - Gül dalına muradı temsil eden bir obje asılır ( bu da tecrübe edilmiştir 3 ay içinde oldu )
4 - Gül dibine bozuk para gömülür ve yıl boyunca bereket için cüzdan da taşınır.
5 - Bekarlar için : Çimenlerin arasına çiğ yumurta saklanır ve ertesi sabah üzerinde beliren şekillerden kısmetin adı okunmaya çalışılır.

Ayrıca; ateşten atlamak, ip atlamak, salıncakta sallanmak, mani okumak vs.....

Birde trakyalı roman kardeşlerin adetleri vardırki onlar dahada bir şenlikli olur en eylencelisi de dudulenka dır ıslak gelin. İçinizde Çingeneler Zamanı filmini izleyen varsa bu adeti orada da görmüştür. Pek bir keyiflidir hızdellez çok severim.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Birkaç gelenekte Trakyadan;
1 - Sefa ile cefa : Bahçede ekili taze soganlardan birinin iki yaprağı birbiri ile eşitlenerek kesilir birine siyah ip bağlanır - Cefa- birine de beyaz ip bağlanır - sefa- sonra sabah erkenden bakılır siyah ip bağlı olanmı büyümüş beyaz ip bağlı olanmı yani sefamı büyümüş cefamı hangisi uzamış ise o yıl ona göre geçer
2- Küçük taşlardan gül ağacı altına ne murat varsa taşlar yanyana dizilerek çizilir ( tecrübe edilmiştir oluyor )x
3 - Gül dalına muradı temsil eden bir obje asılır ( bu da tecrübe edilmiştir 3 ay içinde oldu )
4 - Gül dibine bozuk para gömülür ve yıl boyunca bereket için cüzdan da taşınır.
5 - Bekarlar için : Çimenlerin arasına çiğ yumurta saklanır ve ertesi sabah üzerinde beliren şekillerden kısmetin adı okunmaya çalışılır.

Ayrıca; ateşten atlamak, ip atlamak, salıncakta sallanmak, mani okumak vs.....

Birde trakyalı roman kardeşlerin adetleri vardırki onlar dahada bir şenlikli olur en eylencelisi de dudulenka dır ıslak gelin. İçinizde Çingeneler Zamanı filmini izleyen varsa bu adeti orada da görmüştür. Pek bir keyiflidir hızdellez çok severim.

Dudulenka nedir bizlere de anlatır mısınız,merak ettim:)

gümüş

Kayıtlı Üye
Kendime düzeltme notu düşeyim.
Bir fatiha 3elham demişim, 1 fatiha 3 ihlas olacaktı okunacak dualar, aşkolsun hiç biriniz uyarmadınız hatalı yazdığımı :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kendime düzeltme notu düşeyim.
Bir fatiha 3elham demişim, 1 fatiha 3 ihlas olacaktı okunacak dualar, aşkolsun hiç biriniz uyarmadınız hatalı yazdığımı :)

3 kulhu bir elhama dilimiz gözümüz o kadar alışmış ki hatayı farketmeden direk öyle anlamışız zaten:)

AJA

Elit Üye
Baharın müjdecisi hıdrellez geldi :) Kimler neler yapıcak var mı ritüelleriniz bu akşam ?
Çocukluğumuzda ne güzeldi kocaman ateşler yakılırdı..Şimdi nerdee :(

bendekiben

Elit Üye
Çocukluğumda çok atlamışımdır o ateşlerden ama gül ağacını hiç denememiştim bu akşam gül ağacı aramaya çıkarım artık :)

AJA

Elit Üye
Aynen.Bahçemde var gül ağacı var :) Dileğmi yazıp altına gömeceğim :) Büyük annemler ananemleri (80-100 yıl önce)hıdrellez günü topladığı 40 çeşit otla yıkarmış.Yani 40 çeiit otu toplayıp suyun içine koyarlar ve erik yada bir ağacın dalına o suyu asarlarmış..Ertesi gün büyükannem çocuklarını o suyla yıkarmış :) Hastalıklardan korunma bır çeişt arınmaymış..Uygulamasıda kolay ben de deneyeceğim.