PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dil üzerinde düşünme mi yoksa düşünme üzerinde dil mi daha etkilidir?

OzqurTrn
02.05.2013, 18:46
Dil üzerinde düşünme mi yoksa düşünme üzerinde dil mi daha etkilidir? Bu soruyu psikoloji öğretmenimiz sordu.Bende burada güzel bir tartışma konusu olacağını düşündüm..Sizce 'Dil üzerinde düşünme mi yoksa düşünme üzerinde dil mi daha etkilidir?'

Benim görüşüm; Dil üzerinde düşünce daha etkilidir çünkü düşünmeyen birisi konuşamaz,kendini ifade edemez..

mecra
02.05.2013, 18:59
Bazi insanlar vardir hicbir sey bilmeseler bile dogru kelimeleri dogru yerde kullandiklarinda hariklar yaratir amaclarina ulasirlar. Bazilari ise cok dusundukleri halde kendilerini ifade edemedikleri icin dogru bildiklerini bile yanlis anlatirlar. Bence ikisi etkilesim icindedir fakat dil agir basar.

OzqurTrn
02.05.2013, 19:02
Gerçekten de çok iyi dediniz..Sizin verdiğiniz örneğe ben uyuyorum galiba :) Çok fazla düşünürüm..Kendimi arkadaşlarımdan hep farklı gördüm..Fakat kendimi ifade edemem..İfade ettiğim iki kişi var biri Bodrumda oturuyor diğeri ise bana küsmüş durumda..Arkadaşlar sizinde yorumlarınızı bekliyorum...

sun shine
02.05.2013, 21:22
Kelime hazinemiz kendimizi anlatmak, anlamak ve anlamlandırmak üzerinde çok etkilidir. Tanımını bilemediğimiz duygumuzu nasıl anlatırız ki? Dil zenginliği düşünce ve duygu zenginliğini getirir. Fakat bizi de arayışa sürükleyecek itici bir güç olmalıdır, bu da duygularımızı, düşüncelerimizi anlamlandırma isteğidir. Yani ne dilimizi, kelime hazinemiz ne kadar iyi olursa o kadar derin düşünürüz, düşüncelerimiz derinleştikçe de kelimelere dökme isteği duyarız. İkisi birbirinden çok da ayrılamaz bence.

l'esprit
02.05.2013, 21:26
Konuyu sevdim üzerine daha başka şeyler yazmayı düşünüyorum bi ara ancak şimdi kendi yorumumu getireyim kısaca; Düşünce konuşmaya, konuşma düşünceye yansımak zorunda değildir. Ancak konuşma ve düşünme aynı anda oluyorsa ve konuşulan düşünülen üzerineyse elbetteki düşünce dile etkilidir denebilir. Düşünce olduğu gibi yada düşünenin istediği gibi şekillenerek dile yansır ve değiştirir. Ancak dildeki ne olursa olsun düşünce düşünenin dile getirişine göre şekillenmez. Bence :) . Yani anlatamasamda düşünce varsa sabittir konuşanın kabiliyeti, ifade biçimi farklı olsada düşünce değişmez. İnsan sadece konuşarak ifade etmez kendini dil başka olsada düşünceyi aktarmanın bir çok yolu vardır.

Tai Chi Chuan
02.05.2013, 21:27
Kısaca arkadaşların görüşlerine katılarak şunu söylemek istiyorum. ''İkisi de birbirinin ayrılmaz parçasıdır.Biri olmazsa diğeri olmaz.''

Dil sayesinde kişi duygularını,düşünceleri ortaya döker.Düşünce sayesinde ise kişi dili kullanmayı öğrenir. :)

OzqurTrn
02.05.2013, 21:29
Herkes yazsın ortak bir sonuca varacağız sonunda :) Şu anda ikisi de birbirinin bir parçasıdır lafı çıkıyor..

l'esprit
02.05.2013, 21:30
Peki ya bende sormak istiyorum o halde: Düşünmek için konuşmak şart mıdır? Yoksa burada bahsedilen konu kendini ifade ederken düşüncenin etkisi midir?
:D Sevdim bu konuyu biraz kafa yoralım sonucu merak ediyorum; düşüncelerim değişecek ve bende sonucunda dili kullanarak bunu kabullecek miyim?

OzqurTrn
02.05.2013, 21:38
:D Sevdim bu konuyu biraz kafa yoralım sonucu merak ediyorum; düşüncelerim değişecek ve bende sonucunda dili kullanarak bunu kabullecek miyim?

Ben şimdiden yorumlayamaz oldum.. :D Oysa sınıfımda en zeki olarak görülen benim :) İnternette bilimsel IQ testi yapan bir sitede yaptığımda sonuç 137 çıkmıştı 'da' şu ana kadar ilk kez bir şeyi yorumlayamadım.. :D

l'esprit
02.05.2013, 21:41
:D Düşünceyle, dille ilgili çok şey bildiğimden değil ya bende yorumla yürütüyorum olayları, sınavlarda da hep bunu yaparım işe yarar. Düşünürüm ve dili doğru kullandığımda da her şey istediğim gibi gider.

OzqurTrn
02.05.2013, 21:45
:D Düşünceyle, dille ilgili çok şey bildiğimden değil ya bende yorumla yürütüyorum olayları, sınavlarda da hep bunu yaparım işe yarar. Düşünürüm ve dili doğru kullandığımda da her şey istediğim gibi gider.

Yorumu bende kullanıyordum da artık sınavlarda yoruma ihtiyaç duymadığımdan o yetim söndü :( Artık istesem de yorumlayamıyorum :'(

l'esprit
02.05.2013, 21:47
Derslerle ilgi bilgileri hafızamda tutmakta pek başarılı olmadığımdan felsefi yönü geliştirdim, mecburen. : ]

albus
02.05.2013, 22:00
Gerçekten çok karışık bir soru.:D Anlamadım biri bu soruyu basite indirgesin. :) Ama mercan'ın sözü çok cool geldi. :D

Moderatör notu: Şiir gibi değil düz yazı yazın!

OzqurTrn
02.05.2013, 22:04
Gerçekten çok karışık bir soru.:D Anlamadım biri bu soruyu basite indirgesin. :) Ama mercan'ın sözü çok cool geldi. :D

Bende anlayana kadar zorlandım :)..Dil mi düşünceye daha ağır basar yoksa düşünce mi dile daha ağır basar?Konuşmak için hangisi gerekli..

l'esprit
02.05.2013, 22:15
:D Susamıyorum. Konuşmalar bir işe yaramalıysa, anlamı olmalıysa bazı düşüncelerin ürünleri olmalıdır. Ama boş konuşmak içinde düşünüyoruz sonuç olarak. Kafam Karıştı.

OzqurTrn
02.05.2013, 22:25
Kafam Karıştı.

Yalnız değilsin..Düşünce Taşınca adlı kitabı okuduğumda da böyle bir şeyler olmuştu bir kaç kere okumak lazım(dinç bir kafayla)..Sonra anlaşılır..

albus
02.05.2013, 23:24
Moderatör notu: Şiir gibi değil düz yazı yazın!
Ben böyle yazmak istiyorum. Hadi nokta felan tamam. Ama nasıl yazacağımada karışılmaz ki! Normal hayattada böyle yazıyorum. Ama öğretmenim bana; "Eğik yazma düz yaz! El yazını düzelt! Bak sayfanın altında boşluk var niye orayı doldurmadın?" demedi, demez, diyemez. Diğer yasakları anlıyorum ancak bu apayrı bir konu..

OzqurTrn
02.05.2013, 23:48
Ben böyle yazmak istiyorum.
Hadi nokta felan tamam.
Ama nasıl yazacağımada karışılmazki !
Normal hayattada böyle yazıyorum.
Ama öğretmenim bana;
"Eğik yazma düz yaz! El yazını düzelt! Bak sayfanın altında boşluk var niye orayı doldurmadın?" demedi, demez, diyemez.
Diğer yasakları anlıyorum ancak bu apayrı bir konu..

Sinirlenmenize gerek yok bence modlar sayfanın düzenli olması için böyle yapıyorlar..Sizi görüp taklit edenler olursa?

albus
02.05.2013, 23:56
Bunun taklidi olmaz, DreamDuality'de yazacakken oturur, düşünür, sonra bir şiir gibi yazar. Benimki bir şiir gibi değil sadece cümlelerim farklı satırlarda. Ancak kimse DreamDuality nin taklidini yapmadı çünkü onun şekli o. Benimkide bu. Nokta. Sayfanın düzeni kısmına gelecek olursak, zaten sayfa düzenli. Herkese bir alan verilmiş, çizgiler, fotoların olduğu yerler hem renk ve font kuralı vesaire.. Her şey zaten düzenli, bu kadarı biraz abartı oluyor.

OzqurTrn
03.05.2013, 00:04
Bunu Yuleye söyleyin..Daha çok yardımcı olabilir..

albus
03.05.2013, 00:07
Öyle şey olmaz. :D Ne o öyle öğretmeni müdüre şikayet etmek gibi. :D Ben sorunumu anlattım sonuçta.

OzqurTrn
03.05.2013, 00:09
Öyle şey olmaz :D
Ne o öyle öğretmeni müdüre şikayet etmek gibi :D
Ben sorunumu anlattım sonuçta.

O da doğru ama kavga etmeden çözmenin en iyi yolu bu..

BeLLa91
03.05.2013, 14:44
Dil üzerinde düşünme mi yoksa düşünme üzerinde dil mi daha etkilidir? Bu soruyu psikoloji öğretmenimiz sordu.Bende burada güzel bir tartışma konusu olacağını düşündüm..Sizce 'Dil üzerinde düşünme mi yoksa düşünme üzerinde dil mi daha etkilidir?'

Benim görüşüm; Dil üzerinde düşünce daha etkilidir çünkü düşünmeyen birisi konuşamaz,kendini ifade edemez..
İnsan düşünebilmeyi öğrendiği zaman dili öğrenebilir zaten. Bu nedenle düşünme üzerine dil. Öğretmenlerde böyle saçma sapan sorular soruyorsa yandık yani.

maharaja
04.05.2013, 01:51
Bu konuyu daha önceden düşünmüştüm. Düşünceler ve duygular ağır basar.Mesela şairler yazarlar düşüncelerini duygularını anlatırlar.Biz de okuyunca duygularıma tercüman olmuş deriz. Başka bir örnekte de bazen hepimizin içinde öyle hisler olur ki kelimelerle anlatılmaz parapsikoloji platformundayız en iyi örnek bu. Dil düşünmeye yardımcı olur sadece.