Dini inançlar neden dolayı ortaya çıkmıştır??

Diagramma

Kayıtlı Üye
Dini inançlar neden dolayı ortaya çıkmıştır?
İnsan ırkında varoluşundan itibaren süregelen mizaçlarında birşeylere inanma içgüdüsü her zaman vardır,var olmuştur.Dini inançlar dolayısyla insanları kontrol altında tutan bir sistemler bütünüdür ne zaman bu sistem tehlikeye girmiş olsa yeni bir din yeni kurallar ve yeni "peygamberlerle"insanlar tekrar kontrol altına tutulmaya çalışılmıştır...Dini inanç farklılıkları ise bu sistemler bütünün yanılgısından kurtulamamamış kişilerin özelliklerindendirki aslında o ve ya bu dine inanmak gereksizdir zaten varolan tek birşey vardırki ona inanmak başlı başına bir inanıştır o ve ya bu aracılara çoğunlukla gerek olmadığı gibi yeterli farkındalığa ulaşmış olan bir kişide bu inanışların gereksiz olduğunun farkındadır..

Dipnot; Kendi düşünce ve fikirlerimi belirttiğim bir yazıdır üçüncü şahıslarla ilgisi yoktur..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Dini inançlar neden dolayı ortaya çıkmıştır?

İnsan ırkında varoluşundan itibaren süregelen mizaçlarında birşeylere inanma içgüdüsü her zaman vardır,var olmuştur.Dini inançlar dolayısyla insanları kontrol altında tutan bir sistemler bütünüdür ne zaman bu sistem tehlikeye girmiş olsa yeni bir din yeni kurallar ve yeni "peygamberlerle"insanlar tekrar kontrol altına tutulmaya çalışılmıştır...Dini inanç farklılıkları ise bu sistemler bütünün yanılgısından kurtulamamamış kişilerin özelliklerindendirki aslında o ve ya bu dine inanmak gereksizdir zaten varolan tek birşey vardırki ona inanmak başlı başına bir inanıştır o ve ya bu aracılara çoğunlukla gerek olmadığı gibi yeterli farkındalığa ulaşmış olan bir kişide bu inanışların gereksiz olduğunun farkındadır...

Dipnot; Kendi düşünce ve fikirlerimi belirttiğim bir yazıdır üçüncü şahıslarla ilgisi yoktur...
Dediğiniz üzere '' O '' vardır ama dinlerini insanlar yaratmıştır gibi birşey anlıyorum.Yanlış anlamış da olabilirim.Onun varlığını kabul edip dinlerin insanlar tarafından oluşturulması fikri derin ve ilginç bir yaklaşım.Biraz daha açabilir misiniz.

Diagramma

Kayıtlı Üye
Dediğiniz üzere '' O '' vardır ama dinlerini insanlar yaratmıştır gibi birşey anlıyorum.Yanlış anlamış da olabilirim.Onun varlığını kabul edip dinlerin insanlar tarafından oluşturulması fikri derin ve ilginç bir yaklaşım.Biraz daha açabilir misiniz.

Bu nasıl açılır bilemiyorum ki ya da sözcüklere nasıl dökülür ama dilimin döndüğünce aklımın erdiğince açıklamaya çalışayım...

İlk öncelikle farkettiyseniz eğer ilk dinler ve ondan sonra gelenler genellikle halkın yaşayışının çok kötü olduğu ahlaki bir çöküş içinde oldukları adaletin olmadığı v.b . zamanlarda ortaya çıkmışlardır... Kısacası dinler insanoğlunun yeryüzündeki bozulan düzenini kontrol altında tutmaya ve O'na olan inanç zayıflığını tekrar O'na yönlendirerek artırmayı amaçlamışlardır... Bu her dinde farklı formlar almıştır... Ama her dinde/inançta ne isimde olursa olsun O vardır... Özetlemek gerekirse her din bir diğerini için yama vazifesi görmüştür...

Diğer bir önemli nokta ise dinleri bir ağaç gibi düşünürsek O ağacın gövdesidir... Her din O'ndan bir parça taşır ve herşey O'na bağlıdır... Bu yüzden farklı yol ayrımlarında O'na ulaşmak yerine herşeyin sentezinden oluşan bir yol hazırlamak bana daha makul ve akıllıca geliyor... Kısacası dinlerin belli bi aşamaya kadar gerekli belli bir aşamadan sonra ise gereksiz olduğunu düşünüyorum...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bu nasıl açılır bilemiyorum ki ya da sözcüklere nasıl dökülür ama dilimin döndüğünce aklımın erdiğince açıklamaya çalışayım...

İlk öncelikle farkettiyseniz eğer ilk dinler ve ondan sonra gelenler genellikle halkın yaşayışının çok kötü olduğu ahlaki bir çöküş içinde oldukları adaletin olmadığı v.b . zamanlarda ortaya çıkmışlardır... Kısacası dinler insanoğlunun yeryüzündeki bozulan düzenini kontrol altında tutmaya ve O'na olan inanç zayıflığını tekrar O'na yönlendirerek artırmayı amaçlamışlardır... Bu her dinde farklı formlar almıştır... Ama her dinde/inançta ne isimde olursa olsun O vardır... Özetlemek gerekirse her din bir diğerini için yama vazifesi görmüştür...

Diğer bir önemli nokta ise dinleri bir ağaç gibi düşünürsek O ağacın gövdesidir... Her din O'ndan bir parça taşır ve herşey O'na bağlıdır... Bu yüzden farklı yol ayrımlarında O'na ulaşmak yerine herşeyin sentezinden oluşan bir yol hazırlamak bana daha makul ve akıllıca geliyor... Kısacası dinlerin belli bi aşamaya kadar gerekli belli bir aşamadan sonra ise gereksiz olduğunu düşünüyorum...
Yani belli bir algıya veya mertebeye ulaşmayanlar için dinler ''O'' nun tarafından gönderilmiştir, lakin belli kimseler için artık tek din yani ''O'nu yaşamak'' vardır diyorsunuz.Doğru mu algıladım?

yaman

Kayıtlı Üye
Tanrı'nın nasıl ortaya çıktığına bu bölümdeki bir başlığımda değinmiştim.

Diagramma

Kayıtlı Üye
Sonuçta burası bir paylaşım alanı sen fikrini söylersin ben söylerim o söyler... Her kişinin fikrinde de ders alınması öğrenilmesi bilgilenilmesi gereken şeyler çıkar... Senin konunu okumadım belki de aynı düşüncelere sahibiz ama senin üslubunla benim uslubum bir değil...

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sonuçta burası bir paylaşım alanı sen fikrini söylersin ben söylerim o söyler... Her kişinin fikrinde de ders alınması öğrenilmesi bilgilenilmesi gereken şeyler çıkar... Senin konunu okumadım belki de aynı düşüncelere sahibiz ama senin üslubunla benim uslubum bir değil...
Arkadaşlar herkesin önünde yapılacak olan kişisel çatışmalar site yönetimi tarafından kesinlikle yasaklandı. Bu hususta dikkat edelim arkadaşlar.