Tanrı'nın olduğunu kanıtlar mı?

Dimply

Kayıtlı Üye
Merhaba gizlimabet üyeleri.Bu konuyu kafamdaki soru işaretlerini gidermek için açtım,kimsenin dini inancını sarsmak,dalga geçmek amacıyla açmadım.Şimdi ben eskiden kendimce inançlı birisiydim.Taa ki sorgulamaya başlayana kadar.Sorgulamaya başladığımda kendimi özgür hissettim ama bir yandan da kötü hissettim sanki Tanrı'ya kötü davranıyorum,inanmıyorum gibi.Bi aralar odamda sürüyle kitap vs. vardı.Bu konuları kafama taktım diyebilirim.Ailem bile bi ara çok endişelenmişti.İşte sonra her şey değişti,inancım değişti,bir dine bağlı değilim mesela şuan.Hala araştırıyorum,doğru yolu bulmak istiyorum.Sizede sormak istediğim bir soru var.Şimdi değinmek istediğim sizce doğa üstü varlıklar Tanrı'nın olduğunu kanıtlar mı?Çünkü mesela ateistleri ele alırsak onlar inanmıyor,ama ben ateist değilim.Ama evrim teorisini ele alırsak bana mantıklı geliyor :) Çıkmazdayım sanki,insan bir şeylere inanmak istiyor sürekli değil mi?Bir şeylere güvenmek...Bende doğru yolu bulmak,içimdeki boşluğu doldurmak istiyorum.

AJA

Elit Üye
Tanrı'nın varlığını bir varlığın kanıtlama durumu çok basit bir kavramdır teoride .Görmediğiniz bir varlığa kendinizin bile kanıtlayamadığı Tanrı ? O nasıl inandıracak bunu :) Komik bile değil mi ?
Araştırmaya devam etmelisiniz,o güven ve inanç duygusuna sahip olmanız için yeterli tecrübe ve fikire sahip olmak gerekir.Telaş etmeyin ve iç sesinizi dinleyin :) O size vicdanınızın rahat ettiği 'yolu' gösterecektir. Sevgiler.

Dimply

Kayıtlı Üye
Tanrı'nın varlığını bir varlığın kanıtlama durumu çok basit bir kavramdır teoride .Görmediğiniz bir varlığa kendinizin bile kanıtlayamadığı Tanrı ? O nasıl inandıracak bunu :) Komik bile değil mi ?
Araştırmaya devam etmelisiniz,o güven ve inanç duygusuna sahip olmanız için yeterli tecrübe ve fikire sahip olmak gerekir.Telaş etmeyin ve iç sesinizi dinleyin :) O size vicdanınızın rahat ettiği 'yolu' gösterecektir. Sevgiler.

Aslında bakarsanız çok haklısınız,soracağım çok soru var ama teker teker ele almak istiyorum.Bu arada teşekkürler

AJA

Elit Üye
Sorularınızı tek tek alalım ozaman :) Ayrıca teşekkür butonu daha foruma uygundur ;)

codzombi

Kayıtlı Üye
Varlığını da kanıtlayamazsın ,aksini de kanıtlayamazsın . Varlıkla mı görüştüreceğiz milleti :)

selamm

Banlı Kullanıcı
İnanç insanı insan yapar bence inançsız hiç bir şeye güvenmeyen boşlukta gezenler rüzgarda savrulup duran yaprağa benzer.yani bir düşün kendini çıkmazda zor bir durumda kaldığını olabilir dünyanın bin türlü hali var.ailen arkadaşların kimsen kalmadığında elinden tutacak birisini bulamadığında ne yaparsın duamı edersin yoksa herkese küfürmü edersin.bu kadar umutsuz olma belki tanrı senin ummadığın bir zamanda yardımına yetişir.ki şüphesiz.eğer tanrıyı görsek ozaman onun putlardan ne farkı kalır.bazı şeylerin gizli kalması gerekir

hadi21

Kayıtlı Üye
bi yerde okudum mevlana nın şemsle tanıstığı ilk donemlerde mevlana cok kitap okuyup cok dusunuyormus sems ona ne kadarda düşünmeyi bırak sorgulamaya bırak desede mevlana bi türlü düşünmeyi ve sorgulamayı bırakamams en sonunda sems onu terkettiğinde mevlana üzüntüsünden düşünmeyi ve sorgulamayı bırakmıs kalp gozu de o anda acılmıstır iman etmenin temelinde de bu vardır sorgulamadan iman etmek umarım aradığınız cevabı bulursunuz :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Merhaba gizlimabet üyeleri.Bu konuyu kafamdaki soru işaretlerini gidermek için açtım,kimsenin dini inancını sarsmak,dalga geçmek amacıyla açmadım.Şimdi ben eskiden kendimce inançlı birisiydim.Taa ki sorgulamaya başlayana kadar.Sorgulamaya başladığımda kendimi özgür hissettim ama bir yandan da kötü hissettim sanki Tanrı'ya kötü davranıyorum,inanmıyorum gibi.Bi aralar odamda sürüyle kitap vs. vardı.Bu konuları kafama taktım diyebilirim.Ailem bile bi ara çok endişelenmişti.İşte sonra her şey değişti,inancım değişti,bir dine bağlı değilim mesela şuan.Hala araştırıyorum,doğru yolu bulmak istiyorum.Sizede sormak istediğim bir soru var.Şimdi değinmek istediğim sizce doğa üstü varlıklar Tanrı'nın olduğunu kanıtlar mı?Çünkü mesela ateistleri ele alırsak onlar inanmıyor,ama ben ateist değilim.Ama evrim teorisini ele alırsak bana mantıklı geliyor :) Çıkmazdayım sanki,insan bir şeylere inanmak istiyor sürekli değil mi?Bir şeylere güvenmek...Bende doğru yolu bulmak,içimdeki boşluğu doldurmak istiyorum.

Tanrının varlığına bir çok delil var aslında, sadece biz bilgi çerçevesinde bakmaya çalışalım yeter ki
doğa üstü varlıklar elbette tanrının varlığına birer kanıttır maddesel bir yapıya inanıp " Ben görmediğim şeye inanmam " diyen insanlara bir tokat gibidir bence
Aslında bu başlık altında tanrının varlığına neler delil diye tartışılsa güzel şeyler çıkacağına eminim ben.
Ayrıca o içinde'ki boşluk meselesini çok iyi bilirim ben o boşluğu 5 yıl boyunca yaşadım
ama hakiki bilgiye uğlaşmak çok büyük sorumluluk ister o bilgiden önce insan kendisine bir alt yapı hazırlaması gerekir.

Ayrıca evrim teorisinde şunu söylemek gerek evrim torisi hakkında gereken herşey anlatılmıyor mesela darvinin evrim diye bir sözü hiç yoktur darvinin bahsettiği mesela solucanın kelebeğe dönüşmesi gibi teorileri vardır sadece ama hep demiştir bir kaç nesil sonra şu şu şartlar varsa eğer ortaya çıkmasıyla kanıtlanır diyor
ve dediği şeylerden birtanesi "eğer aniden ortaya çıkmalar gibi meseleler varsa bu konu ebediyyen kapatılır ama yoksa mutlka insanda bir canlıdan başkalaşmıştır" diye bir ifadesi var mektuplarında bugünn biliminde ise aniden ortaya çıkmalar kesin olarak ıspatlanmıştır ve insan'da varolan 45 tane delil insan neslininde aniden ortaya çıkma sonucunda oluştuğu ıspatlanmıştır eğer bugün darvin yaşasaydı evrim teorisini şiddetli bir dil ile kınardı
evrim teorisin'de hala diretenler ise sadece kuru bir inattan bunu yapıyorlar cünki günümüz bilmi darvinin teorilerine göre evrimin olmadığını ıspatlamıştır.
Hatta aniden ortaya çıkışların anlatıldığı bir kitap bile var ama bayagı büyük kitap

memories

Kayıtlı Üye
Her insanın yanılgı payı vardır.Tanrı var mı yoksa yok mu %50 ye %50 olasılık var doğru cevap için.Asıl tüm soruların cevabı bu iki %50 lik ihtimalde gizli.Şu anda inançlı olan ve olmayan çoğu insanın düşünceleri, onlara insanlar tarafından doğru veya yanlış kabul edilebilecek yönlendirmelerde bulunan toplumların düşünce ve törelerinin bir şekilde inanç sisteminde yer bulmasının getirdiği temelsiz ve mantık dışı uygulamalarıdır.Putperestlerde tanrıyı veya tanrıları inkar etmedi.Onlar tanrı olarak Allahı seçmediler ve inkarcı oldular.Bu Kurana görede böyle,diğer tek tanrılı dinlerin öğretilerinde de böyledir.Yani yüzyıllar öncesinde bile tanrı varmı yokmu diye tartışmanın yerine bu tanrının kim veya kimler olduğu tartışması yaşanmıştır.

Mantık çerçevesinde herşeyin belirli bir tesadüf zincirinden meydana geldiğini kabul etmek bile insanın bu zincirlemedeki ilk halkaya cevap verememesinden dolayı belirginsiz bir hale dönüşüyor.Bu ilk halkayı şu anki bilim Bing-Bang olarak düşünüyor ve maddeleri toz bulutuna kadar indirgeyebiliyor.Fakat bu toz bulutunun kaynağına bile bir açıklama yapılamıyor.Yani insan bu ilk halkaya cevap veremediği sürece bir müdahale gücü,ilk enerji,süreci başlatan bir güç,tanrı... vs adını ne koyarsa koysun bulunulduğunu düşünecektir.

Tek tanrılı dinler yaratıcıyı tanıtmak, hükümlerini bildirmek,kabul ettirmek ve o yaşam tarzına insanları uydurmak amacıyla, peygamberin tebliğ edici seçilmesi üzerine toplumlara bildirilmiştir.O dönemde bir yaratıcının kabul görülmemesinden dolayı değil.

Siz din seçiminden önce kendinizi,çevrenizi,yaşantınızı bir değerlendirin.Başta yazdığım %50 ye %50 olan iki seçenekten bir doğru seçin kendinize.Ben şahsi olarak tek başımıza bırakılmadığımızı düşünüyorum.Bu sürecin muhakkak bizim algı düzeyimizde bir başlangıcı var.Başlangıcı olan herşeyinde bir sebebi ve açıklaması olmalı bence.

alin

Kayıtlı Üye
Yaratıcı demeyi tercih edeceğim ki senin, benim inancım diye, ayrışmaya uğramasın. Ne dinde, ne inanç sistemlerinde, zorlama yoktur. Size sadece şunu hatırlatmak istedim ; Aklınızın karışması insanidir ve aklınızla bulmaya çalıştıklarınızın çürütülebilmesi de mantık çerçevesindedir.

Ancak şunu unutmayın, görünmeyen her şey hissedilir. Sizin de görünmeyen bir yaratıcıyı bulma arayışınız, bilindik kuralların ötesine geçer. Şimdiye kadar 3 boyut, 5 boyut, 9 boyut derken, sayılı boyutları algılayan biz, belki de sayısının aklımıza gelmeyeceği boyutlardaki bir yaratıcıyı arıyoruz. Kurtuluş mu? Mantığı da şimdiye kadar öğrendiklerimizi de bir yana bırakıp, onu kalp boyutunda hissetmektir.

Uygulamak zorunda değilsiniz, siz de herkes kadar özgürsünüz ve kimse sizi etkilemesin. Yalnız belki de tarife ve mantığa sığmayan bir alanda, algıladıklarımızın ötesinde, şeyler sezinleyebilirsiniz.

Sevgiyle...

zaferar

Kayıtlı Üye
Evrim teorisi nin tanrini n varligiyla ters dusmesi gerektigini dusunmuyorum.Evrilme sisteminin tanri tarafindan yaratildidigni neden dusunmeyelim.Zaten tasavvufun bakisi da bu yondedir.Mineral, hayvan,insan=secde,,ruku,kiyam iliskisi gibi.Tanrinin varligini bilemezsiniz ,ego temizligi yaparsaniz maneviyat acilimi yasar ve hatirlarsiniz:::sevgiler

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Tanrının varlığının kanıta ihtiyacı mı var? Herkes kendi düşünce sistemini yaratır ve ona göre yaşar, ve de onun sonuçlarıyla karşılaşır. Aslında hiçbir şey gerekli değildir, gelip gidişlerimizin hepsi de gerçeklikten uzaktır. Bir bedene sahip olmak bile bir fikirdir. Bütün fikirleri ayıkladığınızda -aileniz arkadaşlarınız, sahip olduğunuzu sandığınız her şey, bedeniniz bile -yine de var olduğunuzun farkına varacaksınız. Bu varlığın kim olduğunu bildiğinizde böyle sorular sormayacaksınız. Arayan ve aranılan dualitesini yaratıp sonra sorular sorduğunuzu gördüğünüzde, yaşadığınızın bir oyundan başka bir şey olmadığını görüp, ancak o zaman ondan tat almaya başlayacaksınız. O yüzden eskiler "aramakla bulunmaz ama bulanlar ancak arayanlardır" demişlerdir. İlerleyin, yürümeye devam edin, birçokları delilik olarak görse de rüzgarın önündeki yaprak olmaktan daha kutsal bir şey yoktur.

Dimply

Kayıtlı Üye
bi yerde okudum mevlana nın şemsle tanıstığı ilk donemlerde mevlana cok kitap okuyup cok dusunuyormus sems ona ne kadarda düşünmeyi bırak sorgulamaya bırak desede mevlana bi türlü düşünmeyi ve sorgulamayı bırakamams en sonunda sems onu terkettiğinde mevlana üzüntüsünden düşünmeyi ve sorgulamayı bırakmıs kalp gozu de o anda acılmıstır iman etmenin temelinde de bu vardır sorgulamadan iman etmek umarım aradığınız cevabı bulursunuz :)

Yanlış anlamayın ama ''sorgulamadan iman etmek'' çok karşı bir düşünce bana.Sorgulamazsakda nasıl aradığımız cevabı bulalım ki değil mi ?

Bu arada herkese cevapları,fikirleri için teşekkür ederim.

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Sadece merakımdan yazıyorum evrim teorisine hangi açıdan baktınız? Çünkü günümüzde uyarlanmış hali ile gerçek evrim teorisi arasında milyonlarca fark var. Yani yüzeysel mi yoksa derin bir araştırmalarda mı bulunduğunuzu merak ediyorum.?

yare-i yarim

Moderator
İş
Kişisel polemik yaratmak istemediğim için alıntı'lı cevap yazmıcam.
Bazı üyeler evrimin din ile çatışmadığı görüşünü savunuyor inançları bu ise elbet inanç da özgürler ancak islam evrime tamamen zıttır
Kuran insanın direk olarak camura şekil verilmesiyle yaratıldığı söyler oysa evrim böyle demez insan neslinin başkalaşım geçirdiğini öne sürer
oysa günümüzde insanın aniden ortaya çıkışlar sonucunda meydana çıktığı kesin olarak ıspatlanmış ve bu konuda bilim adamları tarafından bilimsel bir kitapta yazmışlardır

Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık. (İnsan Suresi, 2

Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59)

Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan, ondan eşini yaratan ve her ikisinden birçok erkek ve kadın türetip-yayan Rabbinizden korkup-sakının. Ve (yine) kendisiyle, birbirinizle dilekleştiğiniz Allah'tan ve akrabalık (bağlarını koparmak)tan sakının. Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde gözeticidir. (Nisa Suresi, 1)

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci

Tanrı'nın olmadığını kanıtlayabilir miyiz sorusu daha iyi. Baktığımız her yerde O'nu görüyoruz, her yerde O'nun izleri ve herşeyde O var. Dinlere inanmayıp sorgulayabilirsiniz. Çok yapay duruyorlar değil mi? Halbuki Allah'la kulun arasına hiçbir şey girmemeli, din bile. Örneğin kul Allah'ına dua edecekse bunu illa 5 vakit namaz ile yapmak zorunda bırakılmamalı. 1 kez dua eder, tüm kalbiyle dua eder; ya da aşkıyla yanar tutuşur, tüm gün dua eder. Neden illa bir kalıp bir kural? Herşeyi sorgulamışımdır bu zamana kadar ama Tanrı'yı asla. Hiç bir zaman varlığı konusunda ve O'na olan inancımda şüpheye düşmedim. Gerçek aşkım O oldu ve koşulsuz şartsız ebediyeten O olacak.

delikanli55

Kayıtlı Üye
Süphe ve sorgulama inanca acilan en büyük kapi dir! Suallerle cevaba varilir. Kendi icimize dönerek. Ama tek basimiza vahiy beklemek yanlis olur. Bize verilen isaretleri yani ayetleri kullanmaliyiz...sorgulayin, süphe edin...Ispat etmeye gelince birak sIkInti yasayabilriz bazen. Bazi ayetlerin su günümüze dair haberleri veya fizikin simdi ulastigini asirlardan evvel beyan etmesi vesair...bunlar yetmiyor insana bazen. Zira inanmanin en üst sekli ihsan mertebesi dir ve siz görmesinizde O sizi görüyor gibi iman diyor. Muttakilerden bahs ederken gayba yani bilinmeyene iman deniliyor! Evrim teorisi, fizik, biolojisi, kanit ve ispat bir tarafa Iman bir tarafa. Kalbinizin ruhunuzun farkina varin. kendinizi dinleyin evvela. Sorun cevablasinlar.

yare-i yarim

Moderator
İş
Aslında ben senin bu yazdıklarında zıt olan bir şey göremiyorum açıkçası. Evrim hayatın suda başladığını iddia ediyor. Ancak insanın demiyor. Tek hücreli canlıların. Bazı ayetlerde şifreler arayıp demirin simgesi fe bak bu ayette demir geçiyor fe ile başlıyor yada ebced hesabında numarasını veriyor, iki suyun karışmadığını söylüyor kesinlikle burayı işaret ediyor gibi yorumlar mevcut. Peki burda yaşamın suda başladığını işaret ediyor olmasın. Kuranda diyormu sizi şu kadar günde yarattık diye? Bir süreçten bahsediyor olamazmı? İkinci örneğinde insanın biyolojisinden bahsediyor evrimle alakası yok. Üçüncü verdiğin ayette bana göre evrimle doğru orantılı evrim dnaya göre günümüz insanın soyunun bir anne bir babadan geldiğini söylüyor. Bunun dışında sizi kan pıhtısından yarattık balçıktan yarattık gibi ayetlerde var. Ayete baktığınızda biyolojik yapıdan bahseder, yani anne karnındayken nasıl oluştuğundan, bunun evrimle alakası yok, topraktan yaratılmasıda evrime ters değil. Toprak tüm elementleri proteinleri bünyesinde barındırmıyormu? Aslında olay şu; eski ve yeni ahit yaratılış kısmında net şeyler söyler. Kaç günde yarattığını Ademin soyunu, dünyaya ne zaman geldiğini ancak bulunan fosiller gösteriyor ki bu söylenenlerin doğru olması muhtemel değil, çünkü onların söylediklerine göre insanlık tarihi M.Ö 4000li yıllarda başlamış ancak modern insan fosili M.Ö 40000 yılına ait, modern insan yapıtı M.Ö 10000 yılına ait, buna rağmen günümüzde artık kilise bu söylenenlerin sembolik olabileceği üzerine konuşuyor. Yani evrimi yalanlama çabasından vazgeçmiş durumda. Ancak birileri kilisenin ortaçağda yaptığı hataları müslümanlarında yapmasını istiyor. Bilimsel kaynağı olmayan kitaplar basılıyor, hiç bir akademik çevrenin kabul etmeyeceği uydurulmuş deliller gösteriliyor, kendisini mehdi ilan eden veya edecek birisi islamiyete terstir diyor bir çok kişide peşinden gidiyor. Ortada dna diye bir şey var. Bilim bunu araştırıp tüm dna kodlarını çözmeye çalışırken evrim yok demek bu araştırmada geride kalmak demektir. Nedeni basit dnada ki kodların neler barındırdığı evrimle doğru orantılı. Biliyormuydunuz bir balinanın el ve ayakları olduğunu ancak dnasındaki bir kod bu el ve ayakların üzerini deri ile kaplıyor. Hayır evrim yok dersen bu dna nın nasıl işlediği hakkında fikir üretmene gerek yok, tanrı böyle istemiş dersin ancak olay bu değil. Bu inanç durumundan çıkmış bilimsel bir gerçek ancak yanıtlanamayan kısım neyin nasıl hangi şekilde tetiklendiği.. Bilim sanıldığını gibi evrimi tartışmıyor nasıl gerçekleştiğini tartışıyor. Bende nasıl gerçekleştiğine tanrı karar veriyor diyorum ve böyle inanıyorum ancak bilim daha öncede dediğim gibi evrimin tanrının eliyle şekillendiğini kabul edemez, ancak bizler bunun tanrının isteği doğrultusunda şekillendiğini kabul edebiliriz... Veya dünya güneşin etrafında dönmüyor diye diretebiliriz.
Kuran'da bir kaç gün tabiri bizim anladıgımız sayı tabiri değildir meal'den yola çıkılarak ayet yorumunda bulunmak çok yanlış eğer aradaki ince kelimelerde dolaşıcak isek, hayat suda başlıyor diyerek şu olamazmı bu olamaz mı demiş ve kısacası sözü şöyle bitirmişsiniz evrim yok diyorsan güneşide inkar ediyorsun manası çıkıyor, sizin bahsettiğiniz insanın topraktan oluşup insan suretini alma aşamasıysa bu asla evrim olmaz cünki bunu evrim'in en önde gelenleri bile söylüyor bu profösör'ler ilk insan tabirini kabul ederler ama ortak bir ata'dan türediği görüşünü savunurlar evrim diye bahsedilen şey budur
oysa yaratılış bir ata mata kabul etmez ilk insan herhangi bir canlı vasıtası olmadan yaratıldı der
ve bakın şu sıralar evrim'cilerin bir çalışmaları var iki mesajımdada bahsettiğim aniden ortaya çıkmalar konusunu araştırıyorlar
ve kendilerinin ifadesiyle insanda bu aniden ortaya çıkan canlılar'dan bilimde bu yeni bilgiler mevcutken insanın aniden ortaya çıkan bir canlı olduğu ıspatlanmışken bu bilgiler ortadayken evrim var demek biraz garip olur .
Ayrıca uydurulmuş bilgiler vs. diyerek bu ani ortaya çıkış bilgilerini kastediyorsanız bunun delili var bu konuda uzun deneyler araştırmalar yapıldı ve 1500 sayfalık rapor hazırlan'dı o raporlardada insanlığın oluşumunda belli bir gücün rol oynadığı ıspatlandı çünki insan'da aniden ortaya çıkan canlı türlerinden sadece birtanesi.
Bilim değişkendir bilgiler yenilendiği sürece, bir zamanlar evrimi desteklicek bilgiler vardı ancak şimdi aniden ortaya çıkışlar gibi yeni bilgilerle evrimin temel taşları yerinden oynamaya başladı bunu söyleyen evrimcilerin kendisi onlar bunu yenilgi gibi görmüyorlar çünki onlarda biliyor bilimde bilgilerin yenilenmesi olduğu için bu şeyler değişkendir, aniden ortaya çıkışlar gibi bilgiler ışığında ben evrim yoktur diyorum yeni deliller beni bunu söylemeye götürüyor ve araştırmaya dayalı bu delillerin varlığını ve o bilim adamlarının bu konuda yazmış olduğu kitap'ları uydurulmuş diyerek kestirip atmak bilgiye gözlerini kapatmak gibidir
bazı kesimlerin hoşuna gitmesede insanın bir gücün dokunuşu sonucu ortaya çıktığı bilimde yavas yavas ortaya çıkıyor

bence bu konuda karşılıklı yazışmanın bir manası yok siz evrime inanın ben yaratılışa yeni deliller hakkı ortaya çıkarıcaktır çünki bilim insana yaratıcının hediyesidir bir ayette buyruldu ki " birgün insanlığa ayetlerimi yakından göstericem " ve bilim yaratıcı'nın dokunuşu ile herşeyin nasıl meydana geldiğini insanın aklının bunu anlaması için yaratıcı tarafından bahşedilmiş bir dil'dir ve ben inanıyorum ' ki aniden ortaya çıkışların ötesindede yeni keşifler yapılıcak çünki araştırmalar bunun işaretini verdi bunu iki taraf'da kabul ediyor,bu konunun sonu gelmez ancak atışıp dururuz o yüzden dediğim gibi yeni bilgileri takip edelim o bize gerekenleri sunucak'tır diyor ve güzel sohpetiniz için teşekkür ediyorum.

zaferar

Kayıtlı Üye
Evrim vardir ve gercektir, hala bunun tartisildigina inanamiyorum.Balcik dediginiz su ve topraktir.Kelimelerin uzerinde (hele bunca meal ve yoru varken)koru korune durmak inandiginizi degil inanmamaktan korktugunuzu gosterir ki bu gercek bilme halinden cok uzaktir.Bilme halin zihin yoluyla saglanamaz.Evet ,yolun bir yerinde dis mudahalenin varligi kesin insanin tuylerinin dokulmesi,konusma merkezinin ortaya cikisi v.s ama buna inanabiliyor da hala evrimi reddediyor olmak Yaradanin gucunu de sinirlamaktir.Burda bilimle dini bagdastirmaya calismiyorum buna gerek yok zira zaten bagdasiyor.Baktigimiz pencereleri cesitlendirebilirsek sozu edilen ayetlerin de farkli anlamlar icermedigini rahatlikla gorebiliriz.Gercek inanan hangi pencereden bakarsa baksin Onu gorendir.

sun shine

Kayıtlı Üye
Çıkmazdayım sanki,insan bir şeylere inanmak istiyor sürekli değil mi?Bir şeylere güvenmek...Bende doğru yolu bulmak,içimdeki boşluğu doldurmak istiyorum.

Boşluk doldurmak için bir yaratıcıya inanılmaz bence. Boşluk doldurmak için; spor yaparsın, bir hobi kursuna gidersin, film izler kitap okursun vs...
Bir yaratıcıya inanmayı istemek boşluk doldurmaktan ziyade ruhla alakalı bir durumdur. Aramak, araştırmak ve hatta şüphe etmek doğru yolda olduğunu gösterir ama bir yaratıcıya inanmak istiyorsak şüpheye yer olmaması lazım. Tüm ruhen ve bedenen inanmak lazım. Tam bir teslimiyet yaşamak lazım. Tabi bu yazmak kadar kolay değil. Tasavvuf ehli insanlar belli bir kademeden sonra bu seviyeye ulaşabiliyorlar ancak. Biz de elimizden geldiğince teslimiyet yaşamalıyız "inanıyorum" diyorsak.