Hayvanların Öteki Varlıkları Görmesi

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Hayvanların bu özelliğinin olduğunu hep söylerler. Öteki varlıkları görürlermiş. Hatta mezarlıklardaki azap seslerini de işittiklerini söylerler. Bu konuyla alakalı bilgisi olan var mı acaba? Bir de örneğin evinizde kediniz ya da köpeğiniz varsa belki tanık olmuşsunuzdur, sanki biriyle oynuyormuş gibi hareketler yaparlar arada sırada. Benim kedim tanık oldum bir kaç kez, odanın içinde resmen biriyle oyun oynuyordu. Ama bu sinek böcek falan değil o kadarını anlarım :) Böyle bir tecrübesi olan var mı?

Karabey

Banlı Kullanıcı
Hayvanların gözlerinde perdeleri olmadığı için diğer varlıkları görebilirler.Benim köpeğimde evde kimse olmadığı hatta hiç ses olmadığı halde bile boş boş duvara bakıp hırladığı, havladığı zamanıda bilirim.Bazılar gelişmiş duyuları sayesinde hoşlanmadığı birşeyi hissedip huysuzlandığını savunsa bile ben diğer valıklarla ilgili bir tepkinin verildiğinden kendimce eminim.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Hayvanların gözlerinde perdeleri olmadığı için diğer varlıkları görebilirler.Benim köpeğimde evde kimse olmadığı hatta hiç ses olmadığı halde bile boş boş duvara bakıp hırladığı, havladığı zamanıda bilirim.Bazılar gelişmiş duyuları sayesinde hoşlanmadığı birşeyi hissedip huysuzlandığını savunsa bile ben diğer valıklarla ilgili bir tepkinin verildiğinden kendimce eminim.
Peki o zaman doğru düşünüyorum sanırım :) Teşekkürler:)

CREEPA

Banlı Kullanıcı
Özelikle Kediler ve Kargalar icin gecerlidir.Tabi görebiliyolar derken sadece fantom ve gölge seklinde görebilmeleri mümkün.Cinler ve seytanlar cok hizli hareket etme kabilliyetine sahiptirler.Bunlari bir insan normal gözüyle göremez köpekler örnegin bu enerjileri algilamakta zorlanir.Ama perde sorunu olmadigi icin arkadasimizin dedigi gibi atmosferdeki degisiklikleri cok daha hizla görebilip hisediyorlar.Kediler Kargalar ve özelikle Baykuslar daha farkli.Yapilari ve zihinleri geregi cok daha hasastirlar ve degisiklikleri daha hizli hisederler.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
bebeklerde konuşma çağına gelene kadar görüyor. Oğlumun eliyle boşluğu işaret edip bu bu bu diye ne gördüğünü anlattığını hatırlıyorum. Kedimde aynı şekilde bazen boşluğa dikiyor gözünü ekseriya benim sağ tarafıma omuzumun üzerinden bakıp miyavlıyor ve kaçıyor sonra..

lunatic

Kayıtlı Üye
Kedim vardı bir zamanlar.Onda çok sık oluyordu bu.Enerji değişimini anında farkediyor yoktan yere miyavlayıp saklanıyordu bir yerlere.Ve bulamıyordum kediyi ne kadar arasamda sonra sakinleşince çıkıyordu.Özellikle kedilerde oluyor bu evet hisleri çok gelişmiş ve ortamdaki farklılaşmayı çok net algılıyorlar.Bu yüzden bence çeşitli çalışmalar yapılırken bu tarz hayvanların ortalarda olmamasına dikkat edilmeli.Onlarınkide can acı çektirip korkutmanın günahı büyük.

Narastor

Kayıtlı Üye
Horozlar da melekleri görünce ötermiş diye duymuştum özellikle sabahları ötmelerinin sebebi buymuş...

neros

Kayıtlı Üye
Hayvanların bu özelliğinin olduğunu hep söylerler. Öteki varlıkları görürlermiş. Hatta mezarlıklardaki azap seslerini de işittiklerini söylerler. Bu konuyla alakalı bilgisi olan var mı acaba? Bir de örneğin evinizde kediniz ya da köpeğiniz varsa belki tanık olmuşsunuzdur, sanki biriyle oynuyormuş gibi hareketler yaparlar arada sırada. Benim kedim tanık oldum bir kaç kez, odanın içinde resmen biriyle oyun oynuyordu. Ama bu sinek böcek falan değil o kadarını anlarım :) Böyle bir tecrübesi olan var mı?

oglum 2 yasında ve bazen bana anne korkma burda melekler var diyor.

Doganay

Kayıtlı Üye
Kızılıötesini de görebiliyorlarmış galiba, benim kedimde kumandayla kanal değiştirdiğimde veya ayar yaptığımda kumandaya kilitleniyor.

whitebalance

Kayıtlı Üye
Hayvanların onları görmeleri malumdur zaten. Kedim vardı, köpeğim vardı. İkisi de boş görünen mekanlara bakar, oynaşır, myaular/havlardı. Artık tam olarak neyi gördüklerini bilemiyorum.

oksana

Kayıtlı Üye
Benimde eskiden kedim vardı.Sanki biri varmış gibi patisini kaldırıp oyun oynuyodu.Bazen kavga eder gibi tek patisini kaldırıp defalarce tokat atar gibi hareketler yapıyordu.Sırtının tüylerini kabartıp.Çok gülerdim o haline

pcxlord

Kayıtlı Üye
İş
student
Sanırım şifacılar grubu çalışmaları dahilindeydi. Çalışmadakilerden birinin kedisi enerji akışı olduğu yere oturduğunu söylemişti birisi. Yani çalışma yaparken kişinin kalbinin üstüne:d

likeufo

Kayıtlı Üye
İş
inşaat mühendisliği
Arkadaşlar hayvanların sadece görmeleri değil;aynı zamanda hissetmeleride çok ilginçtir... Aşağıda köpeklerle ilgili bir yazı var paylaşmak istedim.Sanırım köpek sahibi arkadaşlarımız bir çoğunu yaşamıştır.
Bazı uzmanlar, köpek hafızasının dört sene sonunda yenilenmeye başladığını söylüyor. Bundan seneler önce, o dönem çalıştığım yerde üç aylıkken bahçeye alınan Boris’e (Colly cinsi bir köpek) tam sekiz ay baktım. Oradan ayrılana kadar her an yanımdaydı. Sekiz sene sonra onu tekrar görmeye karar verdim. Temmuz ayının dayanılmaz Akdeniz sıcağında asmaların altında püfür püfür esen rüzgarda öğle uykusundaydı.
Boris beni unutmamıştı

Öyle derin uyuyordu ki rüya görüyordu. Uyurken bir süre sessizce izledim. Onun beni tanıyıp tanımaması umurumda değildi, bir kez daha görebildiğim için çok mutluydum. Sonra elimi yavaşça burnuna doğru yaklaştırdım. Uykusunun arasında burun delikleri derin derin açılıp kapanmaya başladı. Vücudunda ani bir titreme oldu. Korktuğunu sanmıştım ki gözlerini açıp ağlayarak üzerime atlaması bir oldu. Artık koskoca bir yetişkindi ve birlikte yerlerde yuvarlanıyorduk. Bilim ne der bilmem oma aradan tam sekiz sene geçmişti ve Boris beni unutmamıştı!
Bir şeylere inanmak için bilimsel gerçekler isteriz. Ancak hayvanlar dünyasında öyle tecrübeler yaşarız ki, istatiksel ölçüler ve bilimsel gerçekler her zaman değişebilir. Şimdi anılarımı bir yana bırakıp, hayvanların davranışları konusunda yapılan bazı araştırmalardan bahsetmek istiyorum.
Hayvanların 6. Duyusu

Köpeklerin tarihçesi hakkında kesinlik kazanmamış olan şeylerin başında tam olarak ne zaman ve nerede ortaya çıktıkları gelir. Ataları kurtlardan üretilip üretilmedikleri de çok net değildir. Ama yine de bundan 12 bin yıl önce ilk evcil köpeklerin varlığından bahsedilebilir.
Köpeklerde duyu ötesi algılama olduğunu hemen tüm köpek sahipleri hisseder. Aile bireylerinden birisinin kapıyı çalmadan dakikalar önce heyecanlanması, tenha bir yerde dolaşırken ani hareket ile sizi uzaklaştırmak istemesi vs. Ama bu sadece köpek sahiplerinin kendi köpekleri ile olan tecrübeleridir ve bu olayları sadece kendileri bilir.
Oysa ki yapılan araştırmalar köpeklerin elektromanyetik sezgiye sahip olduklarını gösteriyor.
Bu konuda araştırmalar yapan Diana L.Guerrero bir söyleşide; her hayvanın deprem öncesi farklı davranışlar gösterdiğini söylüyor: "Genellikle saklanmazlar. Deprem öncesi tesbit edilen davranışları uluma, sızlanma, havlama ve sahibine karşı daha yoğun bir bağlılıktır. Sokak kapısı, oda kapıları ve pencereler arasında gider gelir ve size zamk gibi yapışırlar. Onların kişilik ve bireysel ihtiyaçlarına dikkat ederseniz muhtemel bir tehlikeden korunacaksınızdır.. Kayıp köpek ilanlarının ve barınaklardaki köpek sayısının ileri derecede arttığı da size büyük bir depremle ilgili ciddi ipucudur."
Geçtiğimiz senelerde, British Medical Journal’da köpeklerin kanserli tümörleri koklayarak tesbit ettiklerini yayımladı, U.S. Epilepsy Institute ise köpeklerin bir insanın sara nöbeti geçireceğini bildiğini açıkladı.
Hawai Üniversitesi'nden George Pararas Carayanni 1920'de Çin'de yaşanan 8,5 büyüklüğündeki depremden sonra Çin’de hayvan davranışları üzerinde çalışmaya başladı ve 1966 yılında Kuzey Çin’deki depremde, merkez üssünde yer alan kasabalardaki köpeklerin klübelerinden kaçarak hayatta kaldıklarını tespit etti.
National Geographic News’dan bir alıntı: Ravi Corea (Sri Lanka vahşi yaşamı Koruma Derneği Başkanı) tsunami sırasında Sri Lanka’daydı. Olaydan hemen sonra 60 kadar ziyaretçinin yok olduğu Yala Ulusal Parkına gitti. 1300 kilometrekarelik bu büyük alan filler, leoparlar ve 130 çeşit kuş gibi birçok cins hayvanın eviydi. Coreo orada iki bufalo haricinde hiçbir hayvan ölüsüne rastlamadı...
Binlerce insanın öldüğü Hindistan’ın Cuddalore kumsalında Indo-Asian News servisi buradaki bufalo, keçi ve köpeklerin hiçbir zarar görmediğini rapor etti. Corea’ya en ilginç gelen olay Galle yakınındaki bir kumsalda yaşayan yakın arkadaşının iki köpeğinin her zamanki günlük yürüyüşlerine çıkarmak istememeleri, belki de bu sayede hayatta kalmaları olmuş.
"Köpekleri 6. hissi için alın" demiyorum...

Bunlardan özet olarak şunu anlayabiliriz ki, köpekler tüm insanlık tarihi boyunca hep iyi bir dost oldular. Ama gerçek yerleri süs köpeği olmanın ötesinde bir yerlerde. Onlar insanoğlundan binlerce sene önce dünyadaydılar. Belki bu yüzden 6. duyuları gelişti, belki de doğaları hep böyleydi bilmiyoruz. Ancak onlarla birlikte olmanın ve hayatımızı onlarla paylaşmanın bize farklı deneyimler kazandıracağı kesin.
alıntı: İnternet

aris

Kayıtlı Üye
İnsanları tanıyalı hayvanları sever oldum boşuna denmemiş sanırım... Ama köpekler ayrı bir dost ben de bu yazıya katılıyorum... Yıllarca köpek besleyen biri olarak...:Angel_anim:

yaren81

Kayıtlı Üye
İlginç hiç böyle düşünmemiştim arkadaşlar. Sadece tuhaf bir duyguyla kara kedilerden cok korkarım. Uzun zamandır köpek isteğim var inşallah yakın zamanda alacağım.

bo34bo

Kayıtlı Üye
Benim de bir köpeğim var ve benim bazı varlıklar tarafından rahatsız edildiğim dönemde özellikle mutfak tarafına doğru dik dik bakar sonra kedi gibi kabarır ardından hırlamaya ve en sonunda havlamaya başlardı ben onu kucağıma alıp mutfağa götürüp sakinleştirmeye çalıştığımda ise ciddi anlamda korkuyla kaçardı ne zaman beni o varlıklardan kurtardılar bu tuhaf olayları da sona erdi..Hayvanların bizim göremediğimiz dünyaları ve varlıkları görebildiğine yürekten inanıyorum ve o tekrar aynı davranaışlara başlamadığı müddetçe içim rahat uyuyabileceğim..

SaSSa

Banlı Kullanıcı
İş
Teacher
Daima kedi beslemişimdir.Yanımdan ayrıldıklarında kendimi huzursuz hissetmişimdir.Kedilerimin bahsedilen türdeki hareketleri evet oluyor.Boşluğa bakıp birşeyleri kovalamaya,pati atmaya,ya da kabarıp kııhlamaya başladıklarını çok defalar yaşadım.Evet gözleri perdesizdir ve evet bizim göremediğimiz varlıkları onlar görürler.

Pantea

Kayıtlı Üye
Kiz kardesimin kedisi var ve kedisinin kimi zaman bir noktaya cok dikkatli bakip bedeb hereketlerini farkli bicime sokdugunu soylemisdi, benim de kopegim vardi bir sure ve bir keresinde cok net bicimde bir seye ofkeyle hirladigini gordum ortada e bir ses ne de ona bunu yaptiracak bir durum yokdu acikca bir seyleri gordugunu farkedebiliyordum.

likeufo

Kayıtlı Üye
İş
inşaat mühendisliği
Evet Pantea bunun gibi örnekler çoğaltılabilir ki, bildiğim tek şey hayvanların hissleri ve görüleri birçok insandan daha çok gelişmiştir. Ayrıca biliyoruz ki, artık bir çok doğa olayı hayvanların hareketleri incelenerek açıklanabiliyor. Mesela artık, karıncaların hareketlerine göre depremin yeri ve şiddetini tespit eden araştırmacılar bulunmakta.