Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Maksimilyanus

Banlı Kullanıcı
İş
Bilgisayar Mühendisi
Ekli dosyayı görüntüle 3933

Sarı Kantaron Otu :Hypericum perforatum L.) Tarla, yol ve orman kıyılarında, tepelerde ve çayırlarda Temmuz’dan Eylül’e kadar çiçeklenen ve ülkemizde,
sarı kantaron, kan otu, kılıç otu, mayasıl otu ve yara otu gibi yöresel adlara da sahip olan şifalı bir bitkidir. Bitki 25-60 cm boyunda olup,
çok dallıdır ve sapları ayrı olduğu halde bir şemsiye biçimindeki çiçekleri 5 parçalıdır.

Faydaları:

Anti-Stres ve Anti-Depresan etkilidir.
Depresyon,psikolojik bozuklukların tedavisinde etkilidir.
Uykusuzluk ve fazla uyuma problemlerinde faydalıdır.
Konuşma bozukluklarında tedaviye yardımcıdır.
Uyuşturucu (eroin, esrar, morfin) bağımlılığının tedavisinde yardımcıdır.
Kronik yorgunluk sendromunda yardımcıdır.
Menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde yardımcıdır.
Yaralanmalar sonucu meydana gelen ağrıları hafifletir.
Anemi (kansızlık) tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.
Sarılık tedavisinde kullanılır.
Yağı; Yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcıdır.
Yağı; Sırt ve bel ağrıları, siyatik ve romatizmada etkilidir.

Kullanımı:Sarı kantaron çayını bitkinin kabuğundan,tohumundan,taze veya kurutulmuş
yapraklarından hazırlayabilirsiniz.Ülkemizde en çok kullanılan hali kurutulmuş
yapraklarıdır.250 ml veya 300 ml kaynamış suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron
ekleyin ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.Sıcak ya da soğuk olarak içebilirsiniz.

Uyarılar: Hamilelerde kullanılması yeterli klinik çalışma olmadığından önerilmemiştir.
Başka ilaçlarla ve depresyon ilaçları ile birlikte kullanmayınız.
Bazı hastalarda sindirim bozukluklarına neden olabilir.
Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.Bu gibi hallerde kullanımı kesmek gerekir.
Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Kaynak:Şifalı Bitkiler Kitabı

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
İçince ne stres kalıyor, ne sinir. Ben çok faydalandım bu mucizevi bitkiden. Teşekkürler paylaşımınız için.

albus

Kayıtlı Üye
Aktarlarda bulunabilir değil mi?

codzombi

Kayıtlı Üye
Yalnız sarı kantaronun satışı yasak . Zararlı olduğu tespit edilmiş. Aktarlarda bulamayabilirsiniz, satan yerler olursa da almayın. Polise ihbar edin. O aktar direk kapatılır.

Sarı kantaron yerine melisa çayı tavsiye ediyorum .

mercanada

Banlı Kullanıcı
İş
.
Ben sarı kantarondan çok faydalandım.Gercekten sakinleştiriyor ,gerginliği azaltıyor
Zeytinyağına yatırıp ,demlenmiş çiçeklerinin cilt tahrişlerine ve yaralara çok iyi geldiğini de gördüm.
Yasaklandığını ilk kez duydum doğrusu,

Amazontanrıça

Kayıtlı Üye
Evde sarı kantoron yağı var.Ne için kullanabilirim?Hangi ritüellerde fayda sağlar?

albus

Kayıtlı Üye
Yalnız sarı kantaronun satışı yasak . Zararlı olduğu tespit edilmiş. Aktarlarda bulamayabilirsiniz, satan yerler olursa da almayın. Polise ihbar edin. O aktar direk kapatılır.
Zararı ne imiş?

sun shine

Kayıtlı Üye
Yan etkileri olarak şöyle bir şeyler buldum:

"
  • Hamilelerde kullanılması yeterli klinik çalışma olmadığı için önerilmez.
  • Antidepressan kullananların bu bitkisel desteği almadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.
  • İçeriği, kan basıncını etkileyen bir madde olan "tyramine"'i yok eden/azaltan monoamine oxidase proteinini bloke edebildiği için "tyramine" bir anda çok fazlalaşabilir, bu da yüksek tansiyona yol açabilir. Yani yüksek tansiyon sorunu olanlar kesinlikle kullanmasınlar.
  • Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir.
  • Veterinerlikle ilgili kaynaklar bitkiyi ışığa karşı duyarlılık oluşturduğu için zehirli otlar sınıfına koyarlar.
  • Bazı hastalarda sindirim bozukluklarına neden olmuştur.
  • Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir.
  • Çeşitli ilaçlar ile olumlu ya da olumsuz etkileşimleri olabilmektedir. Bu nedenle ilaç tedavisi altındaki hastaların hekimlerine danışmadan bu bitkiyi içeren preparatlar kullanılmamalıdır.
  • Yan etki ve/veya etkileşim durumlarında kullanımı kesmek gerekir."
Kaynak: Wikipedia

badcat33

Kayıtlı Üye
sarı kantaron denedım ve feci şekilde alnımda sivilcelenme oldu çayını içemiyorum:boat:

black_butterfly

Kayıtlı Üye
sarı kantaron çayının kullanılan ilacın etkisini azalttığı duymuşttum.ilaç kullanılırken sarı kantaron çayı içilmemesi gerekiyormuş yoksa ilaç etkisini gösteremiyormuş.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
sarı kantaron çayının kullanılan ilacın etkisini azalttığı duymuşttum.ilaç kullanılırken sarı kantaron çayı içilmemesi gerekiyormuş yoksa ilaç etkisini gösteremiyormuş.
Greyfurtla karıştırıyor olabilir misiniz? Çünkü düzenli sarı kantaron kullanırken ilaçta kullanıyordum, hiç bir problemle karşılaşmadım.

black_butterfly

Kayıtlı Üye
Greyfurtla karıştırıyor olabilir misiniz? Çünkü düzenli sarı kantaron kullanırken ilaçta kullanıyordum, hiç bir problemle karşılaşmadım.

Dün akşam haber kanalında da aynısını duydum.Kanser tedavisi görenler bu sarı kantaron çayını özellikle içmemesini gerektiğini söylüyordu.İlacın etkisini azalttığını, bu yüzden bazı hastalar tedavinin etkisini görememişler.Mutlaka doktara danışılmasını gerektiğini ve kafasına göre bitki çaylarının içilmemesini anlatıyordu.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Dün akşam haber kanalında da aynısını duydum.Kanser tedavisi görenler bu sarı kantaron çayını özellikle içmemesini gerektiğini söylüyordu.İlacın etkisini azalttığını, bu yüzden bazı hastalar tedavinin etkisini görememişler.Mutlaka doktara danışılmasını gerektiğini ve kafasına göre bitki çaylarının içilmemesini anlatıyordu.

İbrahim Saraçoğlu'nun buna yönelik bir yazısını okumuştum. Ben sarı kantoron kullandığım dönemlerde kullandığım ilaç, psikolojik bir kaç ilaç, ağrı kesiciler vs idi. Sarı kantaronun bir yan etkisini görmedim, ilaçlarda bu bitkiyi kullanmadan önceki normal etkisini gösteriyordu bir değişim olmadı ama radyoterapi ve kemoterapi gibi ciddi tedavilerde doktora danışılmadan değil sarı kantaron hiç bir bitki kullanılmamalı. Ben kendim zaten bütün gün sarı kantaron demleyip demleyip içmiyordum, sadece küçük bir tutam, küçük bir fincan. Az bir doz. Bunun kimseye bir zararı olmaz.

MoNa

Kayıtlı Üye
ben şimdi bu çaydan yaptım içiyorum,
pazarda bol miktarda satılıyor.
Hep duyuyordum, bugün ilk defa deniyorum.

az ve abartılmamış miktarlarda içilirse zarar olmaz diye düşünüyorum