Sembollerle İlgili

Merlın1

Banlı Kullanıcı
İyi günler arkadaşlar.Ben konu başlığımdan da gördüğünüz gibi sembollerle ilgili birşey soracaktım.Bu sene okuduğum Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde eleştiri tarihi dersinde göstergebilimi yani sembolbilimi gördük.Bu dönem Eleştiri Kuramları dersinde de göreceğiz.Anlayacağınız semboller benim ana alanım,ana konum.Bununla ilgili araştırmalar da yaptım.Sitenizde çok güzel bilgiler verilmiş,hepsini okudum.Emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Ama bununla ilgili daha çok bilgiler edinmek istiyorum.Umarım bana yardımcı olabilirsiniz.Şimdi sorularıma geçeyim:

1)Numeroloji dediğimiz bilim dalı sembolbilimin bir kolu mudur?Rakamlar da birer sembol,sayıları gösteren bir sembol;dolayısıyla numeroloji de sembolbilimin bir koludur diye düşünüyorum,doğru mu?Semboller Ansiklopedisi adlı kitapta rakamlar ve sayılar da sembollere dahil edilmiş,rakamlar da semboller ansiklopedisi kitabında yer alıyor ve rakamlar hakkında da bilgiler veriliyor.Bunu göz önünde bulundurursak numeroloji de sembolbilimin bir koludur diye düşünmekteyim.Doğru mu?Çünkü rakamlar da semboller ansiklopedisinde yer alıyor,onlar da sembollere dahil edilmiş.

2)Yaptığım araştırmalarda sembollerin çeşitli güç ve enerjilerin anahtarı olduğunu öğrendim.Buna göre semboller aracılığıyla güç,enerji vs.kazanmak Allah'a şirk koşmak olur mu?İslam dininde yeri var mı böyle bir şeyin?Gerçi İslami semboller de var,hatta bir kitap islami semboller hakkında bilgi vermişti.Buna göre günah olmayacağı kanaatindeyim.Doğru mu düşünüyorum?İslami semboller de var,o halde günah olmaz zannımca...

3)Sembollerin insanın hayatını nasıl değiştireceğini ele alan;sembollerin kişiyi çeşitli yönlerden nasıl güçlendireceğine dair bilgi ve teknik veren ayrıntılı herhangi bir kitap biliyorsanız benimle paylaşır mısınız?Ben birkaç kitap keşfettim:Raymond Buckland:İşaretler,Semboller ve Alametler-Maji ve Ruhsal Semboller Rehberi ve Kathryn Wilkinson:Semboller ve İşaretler-Binlerce Yıllık Görsel Bir Yolculuk.Bu kitaplar benim istediğim türden bilgiler veren(sembollerin insanlara nasıl güç kazandıracağına dair teknik ve bilgiler veren)kitaplar mı?Bu kitapları sipariş edeyim mi?Hatta Kathryn Wilkinson'un kitabının açıklama kısmında şöyle birşey yazmakta:2000'den fazla sembolün anlam ve kökenlerini keşfedip sırlarını çözeceksiniz.Sırlarını çözmek derken neyi kastediyor?Sembollerin etkilerine vakıf olmayı mı?Ne diyorsunuz?Bu iki kitabı sipariş edeyim mi?Yoksa biriniz benim istediğim türden bilgileri veren(sembollerin nasıl güç kazandıracağına ilişkin) başka bir kitap biliyorsa benimle paylaşırsa bir ömür boyu duacısı olurum.

4)Sembollerin bana çeşitli güçler ve enerjiler kazandırması için neler yapmamı önerirsiniz?Nasıl bir çalışma yapmalıyım ki semboller bana güç ve enerjiler sağlasın?

Bu kadar.Değerli yardımlarınızı bekliyor ve hepinize şimdiden çok teşekkür ediyorum.Ellerinizden öperim.İyi forumlar...

Alıntıdır.

gümüş

Kayıtlı Üye
Kadim bilgelik/ sembolizm ve eski uygarlık dinleri bölümlerini incelerseniz çok sayıda ilgili paylaşım bulabilirsiniz.

Merlın1

Banlı Kullanıcı
Değerli tavsiyeniz için çok teşekkür ederim Sayın Gümüş.Ben dediğinizi yaptım,sitenizi inceledim.Çok güzel bilgiler sunulmuş,istifade ettim.Ama ben sembollerle,sembollerin nasıl güç kazandıracağına ilişkin yararlı bilgiler veren bir kitap arıyorum.Sizler belki böyle bir kitap biliyorsunuzdur diye sormak istedim.Benim keşfettiğim iki kitap var,onlar benim istediğim türden kitaplar mı merak ediyorum.Numerolojinin de sembolbilime girip girmediğini merak etmiştim.Bence giriyordur,semboller ansiklopedisi adlı kitapta rakamlar da sembollere dahil edilmiş.Son olarak;dini açıdan sakıncası var mı onu merak etmiştim.Bence yoktur,islami semboller de var.Sorduğum sorulara cevap niteliğinde herhangi bir açıklama yok forumda.O yüzden ben de siz değerli bilgelerin yardımına ihtiyaç duydum.Beni aydınlatabilirseniz sevinirim.İyi forumlar...

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Reikide olduğu gibi uyumlama olmadan bazı sembolleri herkes kullanamaz. Bu grupla ilgili semboller kısmını araştırmanız daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
Bunun dışında hangi sembolü hangi amaç için kullanacaksanız sizin tanımınızla güç kazandırması duruma bağlıdır. Bu yüzden genelleme yapmak yanlış olur. Ama genel konuşursak eğer meditasyonlarla sembollerin zihninizdeki etkilerini artırmanız mümkündür. Dini açıdan zararı olup olmadığını ise kendiniz cevaplamışsınız.

Merlın1

Banlı Kullanıcı
Reikide olduğu gibi uyumlama olmadan bazı sembolleri herkes kullanamaz. Bu grupla ilgili semboller kısmını araştırmanız daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.
Bunun dışında hangi sembolü hangi amaç için kullanacaksanız sizin tanımınızla güç kazandırması duruma bağlıdır. Bu yüzden genelleme yapmak yanlış olur. Ama genel konuşursak eğer meditasyonlarla sembollerin zihninizdeki etkilerini artırmanız mümkündür. Dini açıdan zararı olup olmadığını ise kendiniz cevaplamışsınız.

Sayın Mefetseger,değerli yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Yani sembollerden meditasyon ile mi güç alınıyor?Nasıl oluyor?Sembolleri seçip onlar üzerine meditasyon mu yapılıyor?Biraz tarif eder misiniz?

Bir de bana bu konuda yardımcı olabilecek bir kitap tavsiye ederseniz(sembollerle ilgili)çok teşekkür ederim.Benim keşfettiğim iki kitap var:Raymond Buckland:İşaretler,Semboller ve Alametler-Maji ve Ruhsal Semboller Rehberi ile Kathryn Wilkinson:Semboller ve İşaretler-Binlerce Yıllık Görsel Bir Yolculuk.Bu kitaplar bana yardımcı olur mu?Bunu da yanıtlarsanız çok mutlu olurum.Çok teşekkür ediyorum.Sağolun,varolun.İyi forumlar...

gümüş

Kayıtlı Üye
Konu sembolizm olarak çok geniş.
Daraltıp numeroloji olarak ele alsak yine çok geniş.Her kültürün kendi numerolojisi var.Ortak noktaları var, farklılaştıkları noktalar var. Biri bazen incili referans alıyor öteki pagan numerolojisini kullanıyor.Çin var, Hindî var, Arapların var vb..Bunlar da kendi aralarında farklılıklar gösteriyor. Temelde numeroloji icin yazılanlar hatta gelistirdik, bir forma soktuk diyenler Pisagor ve Hypatia'dan, kabala'dan, I -ching ve Viking numerolojisinden esinlenenler.Kaynak çok olunca varılan sonuçlarda farklı oluyor, yorumlamalarda, o nedenle çok çeşitli numeroloji değerlendirmeleri var.En yaygın olanı referans almanın da sakıncaları var , şöyle ki, tarih savaş ve göçlerle dolu. Egemen kimse onun inandığı diğerlerine baskın oluyor. Baskın olan her zaman en doğrusudur diye bir şey yok.
Wilkinson'ın kitabında sırları çözmekten kastettiği-okumadım yanlış anlama olmasın-çok büyük olasılıkla nereden kaynaklandığıdır.Zaten anlam ve kökenleri demiş kapakta. Faydası olur mu ? Tabii ki olur, olayı kavrarsınız ama tek tek teknik bilgi verir mi ? derseniz , hayır vereceğini sanmıyorum.Numeroloji ile araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken 2 söylem var.
İlki evren matematik üzerine kurulur
İkincisi ise Razi'nin matematiği yadsımayan ama hayatın da kimya gibi olduğunu ifade eden, kimyayı anlayan hayatı da anlar sözüdür.
Matematikçiler, kimya benzetmesini sevmezler ve kabul etmezler.Fakat matematik ile ortaya çıkan numerolojide mesela aynı gün saat ve dakikada doğan insanların neden benzer kader yaşamadıkları da açıklayamazlar. Numerolojiyi her ortamda kullanıp doğru sonuç alamadıklarında neyin yanlış gittiği kimyada saklıdır,kimya kaideleri de var işin içinde.

Sembol bilimi , hatta daraltıp numerolojiyi tüm kültürlere göre kuş bakışı incelerseniz kimya benzetmesinin önemini kavrarsınız. Çünkü değişkenlik vardır.Coğrafya, din, inanışlar,tesadüfler etkiler nümerolojiyi, kesinlik alamaz o yüzden.

Kimyada kural aynı sonuç için aynı laboratuvar koşullarını sağlamaktır biliyorsunuz. Yine de kitap ismi derseniz, Florance Chambell'in numeroloji ile ilgili bir kitabı olacaktı, bulursanız edinin.

Ama eğer numerolojiden ziyade bir obje ya da rakama enerji yüklemek istiyorum diyorsanız o halde sevgili Mefetseger'in önerisini takip etmelisiniz, o çok daha farklı bir çalışma.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Öncelikle vereceğim linkte ki konuyu da okuyun.

http://www.gizlimabet.com/threads/27379-Evrendeki-Boyut-Sembolleri-ve-Spiral-Bilgisi

Evren, bir matematik ve geometri düzeni içinde hareket eder. Sayılar ve şekiller sembolizmin içinde kullanılır. Hepsinin üzerinde bir bilgi, yani güç yüklüdür.

Sayı : 0
Sembolü : 0
Açıklaması : Sıfır yokluğun, hiçliğin sembolüdür. Ama aynı zamanda potansiyel varoluşun başlangıcıdır. Sıfır yutan sayıdır, etkisiz sayıdır ama aynı zamanda çok büyük bir gücü de kendinde barındırır.

Sayı : 1
Sembolü : •
Açıklaması : Monad olarak adlandırılır. Tekliği ifade eder, yani tek olan herşeyi. Bu nedenle tüm varlıkların bünyesinden çıktığı tanrıyı tanımlar. Mu sembollerini incelerken (.) noktanın veya bir daire içindeki noktanın tanrıyı temsil ettiğini göreceğiz. Bunu aynı zamanda doğada gördüğümüz ‘güneş’ ile özdeşleştirmektedirler. Çünkü sistemimizde güneş de tek ve enerji veren, yaşamın devamını sağlayan güçtür. Bir sayısı aynı zamanda tanrının yeryüzündeki yansıması olan insanı da temsil eder. Bu bir bakıma tanrı ile insanın birleşmesini, yani makro ve mikro kozmosun tekliğini ifade eder. Eski Mısır’da bu sembol Osiris ile temsil edilir.

Devamına aşağıda vereceğim linkten bakabilirsiniz.

http://www.gizlimabet.com/threads/15227-Sayıların-Sembolizmi

Sayılarla ilgilenenler için Tubitak yayınlarında çıkan Georges IFRAH’ın ‘Rakamların Evrensel Tarihi’ adlı diziyi de okuyabilirsiniz.

Evrensel semboller, enerjilerin akışını sağlayan anahtarlardır. Eğer doğru şekilde kullanılırsa her sembol, bir enerji akımının kapısını açar.

Evrenin, bilgisayar kodları sembollerdir. Bu gizli-sırlı semboller evrenin yaratılışının sırrının temelini taşır. Aynı bilgisayardaki yazılım kodları gibi, sembollerde evrenin temelini ve boyutsal sisteminin yazılımıdır. Haliyle evrensel semboller direk enerjisel değişimler yaratacak kadar güçlüdür. Nasıl bilgisayarda bir tuşa bastığımızda, istediğimiz eylem gerçekleşiyorsa, evrensel sembollere de güçlü bir zihinsel konsantrasyonla odaklanmak (üzerine meditasyon yapmak, düzenli olarak kullanmak, ya da bir yere çizip üzerine enerji yükleyerek) o sembolün evrendeki yerine göre (kodlamasına göre) enerji akışını sağlar.

Sembollerin fonetik (ses enerjisi) karşılıkları olduğundan da bahsedebiliriz. Bu sesle ilişik olan enerji formu, sesin enerjisiyle bütünleşerek daha güçlü bir tesir yapmaktadır. Buna sembollerin bedenleri denmektedir.

Mesela Aum(om) mantrası ve sesi meditasyonda özellikle 3. göz çakra aktivasyonunda kullanılır. Om mantrası budizme göre dünyanın yaratılışında duyulan ilk sestir. Bu sesin çokça okunması ve mantra edilmesi zihni susturur, odaklanmayı sağlar ve dinçlik kazandırır. Aynı zamanda sezgileri de geliştirir ve ruhsal güçleri kuvvetlendirir.

Ekli dosyayı görüntüle 3918

Detaylı bilgi için vereceğim linkte ki konuyu okuyabilirsiniz, aum meditasyon videosu da konuda mevcut.

http://www.gizlimabet.com/threads/29328-AUM-(OM)-Mantrası-ile-Meditasyon-videosu-3-Göz-Çakrası-İçin!

“İslam’da sembolizmin Kur’an’la başladığını söylemek hiç de yanlış bir ifade olmayacaktır. Müteşabih ayetler sembolik yorumlara müsait bir görünüm arz ederken, bazı ayet ve hatta sureler doğrudan doğruya sembolizmin kendisi olmaktadırlar. Mesela “Tebbet” suresi (CXI), sembolik bir suredir. “Ateş babası” anlamına gelen “Ebu Leheb” aslında bir isim değil, “Abdüluzza” adında bir şahsın -ki bu şahıs Peygamberimizin amcasıdır- künyesidir. Gerek kızıl yüzlü oluşundan ve gerekse ateşe girecekleri temsil ettiğinden kendisine sıfat olarak bu künye verilmiştir.
Bunun yanı sıra ibadetlerde bile semboller söz konusudur. Kabe’den maksat, velilerin ve nebilerin gönülleridir ve burası Tanrı’nın vahyinin yeridir. Hac, ihram ve Arafat olayı, kıyamet günü, Tanrı’nın huzurunda kefenler içinde toplanmanın adeta bir provası ve sembolüdür. Keza şeytan taşlama hadisesi tamamen sembolik bir hadisedir. İnsan kendi nefsindeki satanik duyguları, kötü arzu ve istekleri taşlamakta ve böylece nefsindeki menfi dürtü ve emelleri koyarak kendinden uzaklaştırmaktadır.” Bu gibi anlatımları araştırırsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.

İster arap, ister latin alfabesi olsun bütün harfler seslerimizin kağıda dökülmüş sembolüdür.

Kim Allah'ın sembollerine saygı gösterirse, bu; kalblerin takvasındandır (kalblerinde Allah korkusu olanlar, O'nun dininin işaretlerine saygı gösterirler)." (Hac, 32)

Ayrıca Türk İslam Edebiyatı ve sanatlarında lale Allah'ı sembolize ettiği gibi gül de peygamberimizi temsil etmiştir.

İnsan vav şeklinde doğar bir ara doğrulunca kendini elif sanır. İnsan iki büklüm yaşar oysa en doğru olduğu gün ölmüştür.
Kulluğun manası vav'dadır. Elif ise ehadiyetin( Allah'ın birliği) simgesidir.
O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar. Elif kainatın anahtarıdır vav kainattır.

Merlın1

Banlı Kullanıcı
Sevgili Embriyo;öyle güzel bilgiler verdiniz ki,müteşekkirim.Çok teşekkür ettim ve ediyorum.Harika bilgiler edindim sayenizde.Sağolun,varolun.Verdiğiniz linklerin birinde ezoterik sembollerle ilgili bolca kaynak varolduğu yazıyordu.O kaynaklardan en işe yarayan bir kitap tavsiye edebilir misiniz?(varsa)

Ve Raymond Buckland'ın birçok kültür ve dine ait semboller hakkında bilgi verdiği İşaretler,Semboller ve Alametler-Maji ve Ruhsal Semboller Rehberi adlı kitabı bana yardımcı olur mu?Bir de Semboller Ansiklopedisi de var.Neo-spiritüalist Yaklaşımla-Ezoterik Bilgilerin Işığında hazırlanmış bir yapıt.Onun da bir yardımı dokunur mu?Yani üzerine meditasyon yapacağım sembolleri seçmek açısından?Bunları da yanıtlayabilirseniz çok müteşekkir olurum.Verdiğiniz bilgiler için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.Sevgiler,iyi forumlar...

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Ben farklı kaynaklardan zaman zaman sembolleri inceledim, ancak elimde ve zaman zaman ihtiyacım oldukça baktığım Alpaslan Salt’ın semboller ansiklopedisidir. Raymond Buckland’ın kitabı da ilgince benziyor, madem bu kadar ilgilisiniz, bence okuyun. Ne alanda kullanacaksanız sembolleri ona göre indirgeyip, araştırmanızı internetten de başlatabilirsiniz, özellikle görsel aramalardan.

Size daha önce de yazmıştık, bazı semboller tehlikeli de olabilir veya ancak uyumlama sonrası size verilenler de olabilir. Bu tip sembolleri de her yerden bulamazsınız, gizli ve paylaşılması sakıncalıdır. Araştırın, kullanabileceğiniz, kendinize anlam ve görsel olarak yakın hissettiğinizi seçin ama çok da olması için şartları zorlamayın. Zamanı geldiğinde bir şekilde ihtiyacınız olan sembole ulaşırsınız.

Siz sorularınıza çok fazla odaklanmışsınız, cevapları ve okuduklarınızda gözden kaçırdıklarınız olabilir. Daha okur okumaz yeni sorular düşünüyorsunuz, önce okuduklarınızı içselleştirin ve elinizde ki imkanları değerlendirin. Sitede bile çok fazla sembol bilgisi ve ne şekilde kullanıldıkları mevcuttur.

Meditasyon yaparken zararsız ve en etkili kullanabileceğiniz ses ve sembolü size yazmıştım aum(om). Evrenin oluşumunda çıkan ses olduğuna inanılır. 3. Göz çakrasını dolayısıyla psişik yetenekleri aktif hale getirmek için ses veya sembol olarak kullanılır. Hele bir adım atın ve bununla başlayın, zaman içinde kanal bilgisiyle belki size özel sembol de gelebilir.

Lütfen, bu konuda size yazılmış tüm mesajları ve verilen linkleri daha dikkatli ve içselleştirerek bir daha okuyun. Eğer kitapları da okuduktan sonra seçim yapar ve kararsız kalırsanız tekrar danışabilirsiniz.