Büyüyen Taşlar

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ekli dosyayı görüntüle 3525

Romanya’nın Karpat Dağları’nın bulunduğu Vilcea bölgesindeki bir ormanda taşlar “büyüyor” Bitki değil taş. Ama her yağmurla birlikte büyüyebiliyor. Bu yüzden, doğanın harikası sayılıyor. İnkansız gibi görünüyor. Ama imkansız değilmiş... Romanya'nın Karpat Dağları'nın da bulunduğu Vılcea bölgesindeki Costeşti kasabasının yakınındaki ormanda taşlar büyüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 3526

Onlara bölge halkı "trovanti" diyor. Kimileri kutsal olduklarını düşünüyor. Çünkü doğada başka örneği yok. Kimleri bu taşlara dokunmaya bile korkuyor. Kimileri ise turistlere satıyor. Ama bilim adamları, her yağmurla birlikte büğyüyen bu taşları incelediler. Sonuç ilginç ama olduça basit: Taşların yapısında bulunan çimento benzeri madde, aynen çimento gibi suyla birlikte hacim kazanıyor. Buna rağmen "trovanti" taşlarını görmek için artık dünyanın dört bir yanındaki meraklılar bölgeye akın ediyor.

Sevgiler ve Saygılar :) Pek Doğa üstü bir olaya benzemese de paylaşacak konuyu seçemedim burada paylaşayım dedim :) Çünkü büyük ihtimal hiç biriniz büyüyen taş görmemişsinizdir : )

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Doga üstü degil,demekte ne demek???? Okudum en ilginc ve en doga üstü olaylardan birisi bu konu.:biggrinjester:Tesekkürler...

lala

Kayıtlı Üye
Ilginc evet ama sicak havada geri kuculuyorlarmi yoksa hep boyuyolarmi acaba.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ilginc evet ama sicak havada geri kuculuyorlarmi yoksa hep boyuyolarmi acaba.

Hava etki etmiyor bu olay yağmur yağdığında gerçekleşiyor sadece ve her yağmur yağdığında taşlar olabildiğince büyüyor yine :) sevgiler :)