Hüddam elde etmek günah mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

timurcan24

Kayıtlı Üye
Daha öncede sormuştum fakat düzgün bir yanıt alamadım.
Bazı yerlerde hüddam emriniz altına almak günah deniyor. Bu doğru mudur? Yani gerçekten günah mıdır? Bilgili birinin yardımına ihtiyacım var lütfen. Maksat dünyevi şeyler değil. Yani kötü bir amaç için değil.

codzombi

Kayıtlı Üye
Günah tabiki de , emir altına alıyorsun . Ama şu var Hüddam elde etmek için çoğu insan deliriyor,akli dengesini kaybediyor çok azı başarıya ulaşıyor. Antlaşma yapılıyor. Kötü şeyler için kullanılmaması gerekiyor zaten bu bilinmesi gereken şart.

timurcan24

Kayıtlı Üye
Kötü şeyler için kullanılmaması gerekiyor, o tamam. Ama bu durumda dahi günah oluyor mu?

albus

Kayıtlı Üye
Bence vicdanına kalmış bir durum.
Hüddamların ne olduğunu bilirsin;
Cenabı Hak Kur’an-ı Kerim’den önce inzal buyurduğu kütüp (kitaplar) ve suhufun (bazi peygamberlere gönderdiği sahifeler) muhafazasınıda içindekilerle memur olan insanlara vermişti. Fakat sonuç malum.
Kur’an-ı Kerim ise bizlere hidayet kaynağı ve rehber olarak göndermiş ama muhafazasını sadece bize bırakmamıştır. Kur’an-ı Kerim’de “Kur’an-ı biz indirdik ve onu koruyacak olanda biziz” buyurmuştur. Ayette geçen biz lafzı kuranı melekler vasıtasıyla indirdiğine ve yine onları koruma işine vazifelendirdiğine işarettir.
İnen her sure hatta her ayetle beraber onun muhafızı ve hadimi (hizmetlisi) olan bir melek inmiştir. Her meleğin emri altında 1 den 70 bine kadar yardımcı melek bulunur
Cinlerden iman etmiş olandan bazı gruplar (kavim – sülale) da topluca bu meleklerden birinin sevk ve idaresi altında yada bağımsız olarak hadim olmaya gönüllü olurlar.
Ayrıca her mümin Kur’an-ı Kerim’in topluca hadimi ve bütün hükümleriyle mükellefidir.
Bu üç sınıfın (özellikle insanlar ve cinlerin) ilk görevi içindeki emir ve yasaklara uymaktır.
İkinci olarak Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılacak her türlü saldırıya, tahribat ve tahrifat girişimine karşı canları pahasına onu korumak, saldıranlara mukavemet etmek ve gerekirse onlara karşılık vermektir.
Melek ve cinlerin üçüncü görevleriyse o Kur’an-ı Kerim’i sürekli okuyan (yada belli ayet ve sureleri bir maksat için olsun yada olmasın) insanlara yardımcı olmak ve havas ve esrarından istifade etmesini temin etmektir.-alıntı-

Kuran için çabalayan bu kişileri işinden etmek sana doğru geliyorsa....
Hem timur gerek var mı sence?
Bilimle her şeyin kapısı zaten açılıyor, sen iste,çabala amacına zaten ulaşırsın.
Yine de ısrar ediyorsan ilk başta Ayşaman üyemizin şu yazısını bir oku istersen: http://www.gizlimabet.com/threads/26949-Cahil-birisinin-yaptığı-hüddam-daveti-ve-başına-gelenler

timurcan24

Kayıtlı Üye
albus, bencede gerek yok. Sadece merakımdan soruyorum yoksa yapacağımdan değil. Sonuçta bazı şeyler sadece Hüddamlar la ve cinlerle yapılmıyor. Her ne kadar bazıları imkansız desede ben allahın izniyle meleklerin insana yardım ettiğine inanıyorum. Kontrol altına alma ve hükmetme çok kaba kavramlar zaten. İlk önce düşünmek gerekir. Bir sürü örnek var ama şuan aklıma gelen bir tanesini anlatıyorum.
Bir adam çölde tek başına bir kaç tane deveden oluşan küçük kervanıyla, göç etmekteymiş. Hırsızın biri bu adamı soymaya kalkmış ve öldürecekmiş. Adam son kez namaz kılayım demiş ve namazının sonunda allahın en büyük isimleriyle dua etmiş. Gök zangırdamış. Cebrail kapıdan girerek meleklere hanginiz yardıma gidecek demiş. Hepsi birden secdeye yatmışlar ben gideyim diye ve en sonunda bir tanesi atın üstünde insan kılığında giderek, hırsızı öldürmüş.
Bu gerçek ve ben inanıyorum. Allaha göre hiçbir şeyin güçlüğü yok. Denizleri yardıranda o, tuzlu ve tatlı suyu birbirine tutanda o. İnsan beyni o kadar imkansız kavramına yüklenmiş ki bazı şeyleri kavrayamıyoruz.
Saygılarımla..

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Geylani hazretleride cinlerle sohbet edermiş ama emri altına almışmı bilmiyorum. Günah olup olmaması nasıl kullandığına bağlı diye düşünüyorum. İlim öğretirsen ona,oda sana öğretirse kimileri günah değil diyorlar. Kimileri ise başka bir boyuttan canlı çağırmak pek doğru değil günah diyorlar. Birde çağrırken yaptığın dua önemli.Sohbet amaçlı belki günah değildir ama emrin altına almak tam nedir kaynakları araştır.

Makyavel

Kayıtlı Üye
Hüddam'lar hizmet için yaratılan varlıklar değil midir ? Öyle okumuştum. Bir başka yerde de kul hakkı olarak geçiyor. Emin olamadım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...