Şeytanın Tarihi

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
http://www.youtube.com/watch?v=Uwfh5Ysf23A

"Şeytan... Bugüne kadar pek çok isimle çağrıldı, pek çok farklı ve değişik şekle girdi. "Tanrı'nın kötü kalpli düşmanı" kavramı binlerce yıldır vardır ve bu kavram hala eskisi kadar güçlüdür.

Ama şeytanın hikayesi nerede başladı? Nereden geldi? Ve şeytan denilen şey, beyinlerimizde nasıl karanlıklar prensi haline geldi?"

-arastırmalarım sırasında elime geçen bir videoyu paylaşmak istedim iyi seyirler.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Şeytan yani yani Azazil daha kainat yeni yaratılmışken vardı ve cennetten kovuldu lanetlendi iblis oldu hala var şeytan iblisin yardımcılarınada denilir bazan..

makine22

Banlı Kullanıcı
Benim bildiğimde önceden melekti allaha tapan bir melek
sonra adem oğulları yaratılınca kıskançlık duygusu oluştu
ben ondan üstünüm onları niye daha çok seviyorsun diyerek
lanetlendi ve iblise dönüştü

wblackw

Kayıtlı Üye
Şeytanın da ateşten yaratılmış bir melek olduğu söylenir. Rivayet edilmiştir ki.Tanrı ademi ve havvayı yarattı. Cennetteki sayısız nimete erişmelerine izin verildi. Ve şeytan bunu kıskandı. Cennetteki tek yasak ismini tam anımsayamadığım bir meyve ağacındaki meyveyi yemekti. Zira o meyveyi yendiğinde ne olacağını kimse bilmiyordu. Şeytan Adem ile Havva'nın aklına girerek o meyveden birer ısırık almalarını sağladı. Adem ile Havva'nın mahrem yerlerini örten örtüler yere düştü ve birbirlerinin mahremiyetini gördüler. Bu sebeple adem ve havva imtihan için dünyaya yollanırken şeytan da aynı şekilde cezalandırılmak amacıyla iblis oldu. Sonrası malum :)

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Yorumlarınızla konuya katlılarınız ıcın oncelıkle tum arkadaslara tesekkür ederım...Daha sonra ıse bastan sona burada seytanın nereden ve nasıl yaratıldıgını Sumer,Pers,Greek ve günümüz mitolojileri ve Dinleri cervevesinde hazırlanmıs bana gore oldukca guzel bır vıdeodu. Dını bakımdan semavı dınlerde ayrımlar cok buyuktur Tevrat ve Incılde seytanın bır düşen melek oldugu Kuran-ı Kerimde ise melekten ayrı yaratılan saf bır varlık oldugu savunulur... Paganızımde Pan ve Pitisin hayatına benzetılır Lucıfer ve Lılth te bunların Yahudı mıtolojısı cercevesındekı karsılıklarıdır... Buradan sormak ıstedıgınız soru ve ya dusuncelerınızı paylasmanız ve yanıtlamanızı cok ısterım . Iyı Forumlar