Uyku Sorunu

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Son birkaç aydır uykudan uyanamıyorum ve uyurken sayısız karmaşık rüyalar görüyorum.Kendimi zorla ayıltıp uyandığımda ise çok yorgun uyanıyorum :( Canıma tak etti artık, bana yardım edebilecek biri var mı ?

bendekiben

Elit Üye
Yatmadan önce bir papatya çayı veya oda yoksa ılık süt sizin uykuya dalmanızı kolaylaştırır.Ayrıca kafanıza takılan günlük hayatla ilgili olan düşüncelerinizi yatakta düşünmeyin, uykunuz gelmeden yatağa yatmayın bu da sizi düşüncelere iter.Bu ara sizi endişelendiren bir sorununuz varsa onu kafanızda çözümlemeden uykularınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.Çözümü değiştiremiyorsanız kendinizi değiştirin aksi halde acı çekmek kaçınılmaz olacaktır.Sevgiyle..

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Yatmadan önce bir papatya çayı veya oda yoksa ılık süt sizin uykuya dalmanızı kolaylaştırır.Ayrıca kafanıza takılan günlük hayatla ilgili olan düşüncelerinizi yatakta düşünmeyin, uykunuz gelmeden yatağa yatmayın bu da sizi düşüncelere iter.Bu ara sizi endişelendiren bir sorununuz varsa onu kafanızda çözümlemeden uykularınızla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.Çözümü değiştiremiyorsanız kendinizi değiştirin aksi halde acı çekmek kaçınılmaz olacaktır.Sevgiyle..

Yardımlarınız için teşekkür ederim uykuya dalmakta sıkıntı çekmiyorum.Yatağa yattıktan maksimum 5 dakika sonra uykuya dalarım genelde.Benim sorunum bir türlü ayılamamak.Hiç dokunmasalar neredeyse 24 saat uyuyabilirim.Ve uyandığımda kendimi çok yorgun hissediyorum.

scLeng

Banlı Kullanıcı
Yardımlarınız için teşekkür ederim uykuya dalmakta sıkıntı çekmiyorum.Yatağa yattıktan maksimum 5 dakika sonra uykuya dalarım genelde.Benim sorunum bir türlü ayılamamak.Hiç dokunmasalar neredeyse 24 saat uyuyabilirim.Ve uyandığımda kendimi çok yorgun hissediyorum.

Beyzanur sanırım isminiz aynı sorundan bende çok çektim ve hala çekmekteyim.Buna ek olarak bende uyuma problemide var.Yatağa 12 gibi uzandıysam mesela 2-3 gibi anca uykuya dalabiliyorum,düşünme yoğunluğundan olsa gerek bıraksalar 24 saat yatacak kadar bitkin ve halsiz oluyorum.Bir kaç yerde bu durumun depresyon ile alakalı olduğunu okumuştum.Kendi adıma konuşuyorum insanlardan o kadar bıktım ki artık iki yüzlülükten vs. bir odada sanki sonsuza kadar yaşabilirim gibi hissediyorum yalnız başıma bir psikoloğa gitmeli miyim onu düşünüyorum kendimce.Umarım sizde bir an önce sorununa çözüm bulursun.Bulduğunuzda burdan yazarsanız bizde faydalanırız belki :)

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Beyzanur sanırım isminiz aynı sorundan bende çok çektim ve hala çekmekteyim.Buna ek olarak bende uyuma problemide var.Yatağa 12 gibi uzandıysam mesela 2-3 gibi anca uykuya dalabiliyorum,düşünme yoğunluğundan olsa gerek bıraksalar 24 saat yatacak kadar bitkin ve halsiz oluyorum.Bir kaç yerde bu durumun depresyon ile alakalı olduğunu okumuştum.Kendi adıma konuşuyorum insanlardan o kadar bıktım ki artık iki yüzlülükten vs. bir odada sanki sonsuza kadar yaşabilirim gibi hissediyorum yalnız başıma bir psikoloğa gitmeli miyim onu düşünüyorum kendimce.Umarım sizde bir an önce sorununa çözüm bulursun.Bulduğunuzda burdan yazarsanız bizde faydalanırız belki :)

Evet adım Beyzanur :) İnsanlar konusunda ben de sizin gibi düşünüyorum, onları anlamaya çalışmaktan yoruldum.Artık psikoloğa gitmeyi düşünmeye başladım, bence siz de gitmelisiniz.İnşaallah bir çözüm yolu bulursam paylaşırım merak etmeyin :) İlginiz için teşekkür ederim.
İl

scLeng

Banlı Kullanıcı
Psikoloğa giderseniz söylediklerini sorunun kaynağını falan banada yazarsanız sevinirim madem aynı dertten muzdaribiz birbirimize faydamız dokunsun :)

scLeng

Banlı Kullanıcı
Bu arada çok özele kaçmaz ise birşey sormak istiyorum burcunuz kova mı ? soruyu sormamdaki amaç şöyleki bende kovayım burçlara pek inanmam normalde ama kova burcundaki özellikler o kadar tutuyorki bana inanmak zorunda kalıyor insan bu burcun doğası gereği monotonluktan uzak bir yaşam istiyor sürekli aynı şeyleri yaptığınız sabit şeyler yani bir hayatınız var ise ondan sıkılmış ve bunun sonucundan başka bir alternatifiniz olmadığı için depresyon başlangıcıda olmuş olabilir sizde dip not olarak geçeyim dedim teşekkürler :)

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
2 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum. Geçen sene sorun olmuyordu ama bu sene sınav senem. Arkadaşlarım 4 ten gece 2ye kadar ders çalışabilirken -hatta bazı sabahçı liseler 1 de çıkıyor okuldan- ben derslerde uyuyo kalıyor, eve gelirken minibüste uyukluyor, evde dayanamayıp uyuyor ve 5 saat sonra kalkıyorum. O saatteki yorgunluk hissi ve baş dönmesi yüzünden tekrar yatıyorum. Hayatım bundan ibaret oldu. Tahlillerimde de bir şey çıkmıyor. Sınavlarda bile uyukluyorum. Duyanlar ilk önce sınav psikolojisine falan bağlıyorlar ama bu birden bire uyuyakalmak gibi. Engel olamıyorum ve hiçbir zaman dinlenmi hissetmiyorum. Derslerde uyumamak için kendimi zorluyorum kalkıyorum yüzümü yıkıyorum ama ne fayda. 2 sene önce günde 5 saata uykuyla idare ederdim ama geçen seneden beri böyle. Çözüm bulursanız ben de bekliyorum cevabınızı. Allah şifa versin. Sevgiyle :)

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu arada çok özele kaçmaz ise birşey sormak istiyorum burcunuz kova mı ? soruyu sormamdaki amaç şöyleki bende kovayım burçlara pek inanmam normalde ama kova burcundaki özellikler o kadar tutuyorki bana inanmak zorunda kalıyor insan bu burcun doğası gereği monotonluktan uzak bir yaşam istiyor sürekli aynı şeyleri yaptığınız sabit şeyler yani bir hayatınız var ise ondan sıkılmış ve bunun sonucundan başka bir alternatifiniz olmadığı için depresyon başlangıcıda olmuş olabilir sizde dip not olarak geçeyim dedim teşekkürler :)

Burcum kova değil yay.Evet bazen sıkışmışlık hissi oluyor.Ne demek ben teşekkür ederim :)

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
2 senedir bu sıkıntıyı çekiyorum. Geçen sene sorun olmuyordu ama bu sene sınav senem. Arkadaşlarım 4 ten gece 2ye kadar ders çalışabilirken -hatta bazı sabahçı liseler 1 de çıkıyor okuldan- ben derslerde uyuyo kalıyor, eve gelirken minibüste uyukluyor, evde dayanamayıp uyuyor ve 5 saat sonra kalkıyorum. O saatteki yorgunluk hissi ve baş dönmesi yüzünden tekrar yatıyorum. Hayatım bundan ibaret oldu. Tahlillerimde de bir şey çıkmıyor. Sınavlarda bile uyukluyorum. Duyanlar ilk önce sınav psikolojisine falan bağlıyorlar ama bu birden bire uyuyakalmak gibi. Engel olamıyorum ve hiçbir zaman dinlenmi hissetmiyorum. Derslerde uyumamak için kendimi zorluyorum kalkıyorum yüzümü yıkıyorum ama ne fayda. 2 sene önce günde 5 saata uykuyla idare ederdim ama geçen seneden beri böyle. Çözüm bulursanız ben de bekliyorum cevabınızı. Allah şifa versin. Sevgiyle :)

Ben de bu sene sınava hazırlanıyorum ve bu bitmeyen yorgunluk hissi beni mahvediyor gerçekten.Bende de sürekli bir uyku hali var ama uyuyakalma olmadı hiç Allah'a şükür.İnşaallah bir çözüm yolu bulursam sizi de haberdar ederim merak etmeyin.Amin cümlemize Allah şifa versin :)

Evet fizyolojik olarak kesinlikle bir şey çıkmıyor ben de bu yolu denedim.Sorununuzun kaynağını bilmeniz güzel umarım en yakın zaman da çözüme ulaştırırsınız.Sevgiyle..

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
En ayrıntılı kan ve idrar tahlilini yaptırdı doktor. Yani sonuçlarda her test var. Hepsi çok sağlıklı. Bir yerde tedavi olabilecek bir sorun olsa sevinecektim..

Sizde 2 yıldır var. Bende ise 7-8 yıldır bu sorun var. Doktora gittim, kan tahlili yaptı. Sonuç olarak çok sağlıklı çıktım. Bende ki sorunun kaynağını biliyorum ve çözmeye çalışıyorum halen. Sevgiler. :)

Merhaba sevgili ikbal1505. Nihayet 2 gün önce tedavim sonuçlandı. 2 gündür öyle mutluyum ki. Aslında çok garip, değişik geliyor. Bir gün çok daha uzadı, 2 katına çıktı benim için. Algım değişti resmen. Çözüm "Uyku Laboratuvarı". Hipersomnia çıktı. Bir insan kendinde hastalık bulunmasına bu kadar sevinebilir :D Bir şey çıkmasaydı çözüm de olmazdı kafayı yerdim. Benim 2 yıldır hayatımı aksatan şeyin çözümü 1 haftada oldu. Devlet hastanelerinde 3 yıl sonraya randevu veriyorlarmış sanırım. Özele gittim 3 gün sonraya verdiler. Gece uykusunda bir şey çıkmadı, gündüz uykusunda teşhisi koydular. İsterseniz ayrıntılı bilgi veririm, sorununuz hala devam ediyorsa da gitmenizi öneririm. Bir hap verdiler, yutuyorsunuz ve uyanık kalıyorsunuz, bu kadar basit :D

Ailemin, arkadaşlarımın, öğretmenlerimin utanmasını istemezdim ama. Duyanlar mahcup bir şekilde geliyor ya da arayıp "Ya kusura bakma, biz sana inanmadık", "çok üstüne geldik" diyorlar. Çünkü çok tembel sürekli uyuyan, uyuşuk biri olduğumu, hatta annemle abim sorunlarım olduğunu düşünüyorlardı. 1 sene sonra bir doktor tanıdığın "Uyku hastalığı diye bir şey var, doktora gidin!" demesiyle biraz ciddiye aldılar. Sınava hazırlanamadım bile ama elimden geleni yapıyordum. Ama elimden bir şey gelmedi bir test kitabı bile bitiremedim. Şimdi vicdanım da rahat, çevredeki baskı da kalktı. Benim uykuya karşı verdiğim savaş, minibüsten inememem, sınavlarda uyuyakalmam da bitti. Günüm 2 katına çıktı. LYS'ye çok az bir süre kalmış olsa da harıl harıl çalışacağım, yeni başlıyorum. Çünkü eve 4te gelip sabah 7 ye kadar uyuyordum 1 aydır.

Böyle bir tedavi ve hastalık var, bilginiz olsun. Şifacıları da teşekkürü atlamayalım. Sevgiyle :)

Flood için çok özür dilerim. Bu arada uykuyla beraber, unutkanlık, dikkat dağınıklığı vs. sorunlarınız varsa hepsi iç içe. Zaten doktor direk unutkanlığın senin elinde değil deyince şaşırdım, söylememiştim çünkü. Bir de özellikle domuz gribi aşısı olduktan sonra böyle şeyler başladıysa mutlaka görünün. Özellikle aşıyı olup olmadığımı sordular bir kaç kere, çünkü böyle etkileri olmuş.

ikbal1505

Guest
Merhaba sevgili ikbal1505. Nihayet 2 gün önce tedavim sonuçlandı. 2 gündür öyle mutluyum ki. Aslında çok garip, değişik geliyor. Bir gün çok daha uzadı, 2 katına çıktı benim için. Algım değişti resmen. Çözüm "Uyku Laboratuvarı". Hipersomnia çıktı. Bir insan kendinde hastalık bulunmasına bu kadar sevinebilir :D Bir şey çıkmasaydı çözüm de olmazdı kafayı yerdim. Benim 2 yıldır hayatımı aksatan şeyin çözümü 1 haftada oldu. Devlet hastanelerinde 3 yıl sonraya randevu veriyorlarmış sanırım. Özele gittim 3 gün sonraya verdiler. Gece uykusunda bir şey çıkmadı, gündüz uykusunda teşhisi koydular. İsterseniz ayrıntılı bilgi veririm, sorununuz hala devam ediyorsa da gitmenizi öneririm. Bir hap verdiler, yutuyorsunuz ve uyanık kalıyorsunuz, bu kadar basit :D

Ailemin, arkadaşlarımın, öğretmenlerimin utanmasını istemezdim ama. Duyanlar mahcup bir şekilde geliyor ya da arayıp "Ya kusura bakma, biz sana inanmadık", "çok üstüne geldik" diyorlar. Çünkü çok tembel sürekli uyuyan, uyuşuk biri olduğumu, hatta annemle abim sorunlarım olduğunu düşünüyorlardı. 1 sene sonra bir doktor tanıdığın "Uyku hastalığı diye bir şey var, doktora gidin!" demesiyle biraz ciddiye aldılar. Sınava hazırlanamadım bile ama elimden geleni yapıyordum. Ama elimden bir şey gelmedi bir test kitabı bile bitiremedim. Şimdi vicdanım da rahat, çevredeki baskı da kalktı. Benim uykuya karşı verdiğim savaş, minibüsten inememem, sınavlarda uyuyakalmam da bitti. Günüm 2 katına çıktı. LYS'ye çok az bir süre kalmış olsa da harıl harıl çalışacağım, yeni başlıyorum. Çünkü eve 4te gelip sabah 7 ye kadar uyuyordum 1 aydır.

Böyle bir tedavi ve hastalık var, bilginiz olsun. Şifacıları da teşekkürü atlamayalım. Sevgiyle :)

Merhaba sayın Ferdelance,

Ayrıntılı bilgi verebilirseniz iyi olur. Ben 2 doktora gittim biri kan tahlili tek yaptı. Diğeri ise senin hastalığının tedavisi yok dedi. :D Ölümcül hastalığa yakalanmış gibi hissettim. :D Sevgiler. :)

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhaba sayın Ferdelance,

Ayrıntılı bilgi verebilirseniz iyi olur. Ben 2 doktora gittim biri kan tahlili tek yaptı. Diğeri ise senin hastalığının tedavisi yok dedi. :D Ölümcül hastalığa yakalanmış gibi hissettim. :D Sevgiler. :)

Kusura bakmayın çok uzun oldu, yazasım geldi sevinçten. Sulu bir yazı oldu :D Okumak istediğiniz yerleri seçersiniz diye bölümlere ayırdım. Benim de aynen söylediğiniz gibi olmuştu :D İzin verilirse gittiğim yeri de söyleyebilirim, çünkü doktorun söylediğini göre sabah uykusu testi çok az yerde yapılıyormuş ve profesördü kendisi. Sorunumu 1. sayfada yazmıştım.

Hikaye kısmı
Ben de sizin gibi bir çok yere gitmiştim her şey sağlam çıkıyordu. Psikayatra da gittim, depresyon ilacı yazsak mı, ama depresyonda da değilsin, ne yapalım? yazayım ben en iyisi dedi. Gerek yoksa niye yazıyorsunuz dedim. Aaa haklısın dedi. Son anda kurtuldum elinden, iyice ota çevirecekti beni :D O Çapa'da var bir tek Uyku Laboratuvarı ama sınavdan önce imkansız hatta bu sene imkansız randevu alamazsın dedi. Gidemedim zaten. Bu arada üstümde baskı kurmaya çalışanlara durumu anlatmaya çalışıyordum. Çünkü insanlar uyuma ders çalış dediğinde artık sinire dokunmaya başlıyor bir süre sonra. Artık "Kimse tuvalete gitmek istemez, ama gitmek zorundayız. Ben de uyumak istemiyorum ama uykum gelince karşı koyamadan uyuyakalıyorum. Bayılırsanız engel olabilir misiniz? Sürekli bayılıyormuşum gibi düşünün" gibi örneklerle açıklamaya çalışsam da olmadı :D Şans eseri aile hekimiyle sohbet ederken bana Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları'na git nöroloji ve uyku laboratuvarı var dedi. Annem başka bir yerde bulmuş. Nihayet 2 hafta annemin söylediği yere gittim.

Doktorla Görüşme
İlk sayfada yazdığım şeyleri anlattım. Kaç saat uyuduğumu sordu. Günün her saatinde toplam 14 saat civarı dedim. Uyuyakalma derecemi sordu. Elinde kalem olsa düşürmeden uyur musun? dedi. Sınavlarda uyuduğumu ve uykum geldiği an karşı koymamın imkansız olduğunu vs. söyledim. Muayene olarak sadece öksürttü. Küçükken uyurgezerlik yaşayıp yaşamadığımı sordu, annemle konuştu. Yaşamamıştım. Ergenlikle mi başladığını sordu. Evet aşağı yukarı aynı dönemde başladı. Biraz uyku evrelerini anlattı, derin uykuya geçemediğim için hiç bir zaman dinlenmiyor olma olasılığımı anlattı. Direk laboratuvara yönlendirdi.

Laboratuvarda 1 gece
a)Hazırlık
Şunu çok rahat söyleyebilirim ki. Tedavi uykudan soğutur :D İnsansan bu kablolarla uyuyamazsın der gibi sizi adeta cyborg'a çeviriyorlar. Ya da matrix'ten tanıdık olduğumuz sahneler. Kafaya takılan elektrotlar 1 saat sürüyor, daha sonra normal otel odası gibi döşenmiş odaya alıyorlar. İstediğin saatte yat diyorlar. Parmağa, bacağa, göğüse, buruna de bir şeyler yerleştiriyorlar. (Görevli abi beni bacağındakileri sabah çekeyim, ağda yapayım da gör sen diye tedirgin edici bir söylemde bulundu :D) Sonra öldürücü vuruşu yapıp göğsünüze kemer bağlayıp cihazları ve kabloları birleştirip intihar bombacısı süsü veriyorlar. (Görevli abi burada da ben seni gece patlatayım da gör sen gibi bir tehdit savurdu) Tv var. Sürekli kayıtta bir kamera var. Ben kamera çekiyor diye tv izlemeyip çalışkan öğrenci imajı vermek için test çözdüm. Görevli abi arkadaşlarıma film setindeyim demem için fotoğrafımı çekmeyi istediğini söyledi. Ağdadan korktuğum için itaat ettim. Robotik fotoğraflarımı attım arkadaşlara. 12'de ışığa kapattılar.

b)Uyku
Telefonumun şarjı bittiği için, zaman algım olmadan. Uyanıp uyuyup göğsümdeki kemerle boğuşarak kaaç saat geçtiğini, saatin kaç olduğunu, uyuyup uyumadığımı bilmeden garip bir gece geçirdim. Sabah abi odaya dalınca, uyumadım dedim. Bacağımdaki yapışkanı alırken pis sırıtış attı, ama sağ olsun aseton döküp çıkardı. Meğer 5-6 saat uyumuşum. Herkes uyumadığını sanıyormuş, ama zaten o bilgi onlara yetiyormuş. İncelendi sonuçlar çıktı. Hangi uyku evresine hangi saatte girip çıktığınız, rüya görüp görmediğinize kadar döküyorlar önünüze. Hiç bir şey çıkmadı. Ama ben doktoru beklerken bile uyuyakaldığım için doktor da bulmaya çalışıyordu. Sabah uykusu testi için 3 gün sonra çağırdılar. Bu arada laboratuvar derken bildiğiniz otel odası, konforlu :D

Sabah Uykusu Testi

İlk testte hepsi incelendiği için bu sefer sadece baştaki rahatsız etmeyen kablolar vardı, kemer de bağlı değildi. Bu testin adı "Bunda da uyuyorsan daha da sana bir şey demiyoruz" Gece 12 saat uyuyup sabah 9 da gittim. 10'da yattım. Sistem şu şekilde: Bir uyku için 30 dakika hakkınız var :D. Kapatıyor ışığı, uyuduktan 30 dakika sonra veya 30 dakika içinde 10 dakika uyuyup uyandıysanız 30 dakika sonra kapıyı açıyor. Hemen sizi kaldırıyor, yatağa yatmak yasak. Arada bir gelip kontrol ediyor. 2 saat boyunca uyku yasak. 2 saat dolduğu an tekrar hemen yatırıyor. 30 dakika dolunca tekrar 2 saatlik ara. Böyle böyle 5 kere yapılıyor. Normalde uyunamaması lazım. Ben uyuyunca Hipersomnia teşhisi koyuldu. Eğer ilk 3ü içerisinde Rem uykusuna girseydim, incelenip Narkolepsi teşhisi de koyulacaktı. Ama her türlü tedavisi aynı. Bana 4 kere yapıldı, 5.ye gerek kalmadı.

Sonuçlar ve İlaç

Sonuçlar incelenip ilacın dozu belirlendi. 2 gün sonra reçeteyi verdiler. Ehliyet almanıza veya herhangi bir şeye engel değil. Sabah ve öğlen hap alıyorsunuz, durumunuza göre dozu değişiyor. İlacın bendeki şu ana kadarki yan etkileri sadece sürekli hafif baş ağrısı, ağızda kuruluk ve susama, çok fazla idrara çıkma. 1 hafta sonra tekrar kontrole gideceğim. Ne kadar süre kullanacağım şu an belli değil. Hastanede ilk defa yapıldığı için Türk tıbbının gelişimine de bir katkıda bulunduğumu düşünüyorum, tedavi olurken eğlenmeyi de öğretiyor :D Durum böyle :)

Melih111

Kayıtlı Üye
bende geceleri uyumak istemiyorum..sabah uyanmak istemiyorum... Eskiden herşeyi çok kafaya takardım..hayatım hakkında çok düşünürdüm...Şimdi ise hiç bir şey umrumda değil..Üniversite sınavlarıma bile yarım saat 1 saat kala çalışıyorum..derslere gitmiyorum..okuduğum bölümle de ilgili problem olduğundan okula gidesim gelmiyor.. bazen 12 saat uyuduğum zamanlar oluyor... Mutsuz desem mutsuz değilim.. Üzgün desem üzgün değilim..aslında çok kafası dağınık,dalgın yavaş konuşan ağırkanlı hiç bir şey takmayan biriyim..hee takmadığım şeyler de var mı yok değil.. ama ben ne yapacağımı bilmiyorum..böyle bir yaşam istemiyorum..

Kafamda sürekli neden yaşıyoruz,neden burdayız gibi sorular var... ne yapmalıyım.. ne bu insanları ne bu hayatı hiç bir şeyi anlayamıyorum..Neyse konuyla alakalı olan kısmı günde 12 saat uyuyo olmam,geceleri uyumak istemem,sabahları da kalkmam istememem