İkili ilişkilerde yaşadığım kısır döngüler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cathrine

Kayıtlı Üye
Merhaba ,sizlere danışmak istediğim bir konu var.Ben ikili ilişkilerde hep aynı sorunlarla karşılaşıyorum ve kurtulmak istiyorum.Örnek vererek anlatmak istiyorum.Karşımdaki kişiyle aramızda bir bağın oluştuğunu ve sevgiye döndüğünü hissettiğimde her şey yolunduyken birden sevdiğim kişiden açıklamasız bir şekilde uzaklaşmalar başlıyor ya da başlarda telefon konusunda bir sıkıntım yokken birden telefonlar kesilmeye başlıyor,sebeplerini sorsam da cevap alamıyorum,ben sevgimi verdikçe ve ilgi gösterdikçe ters tepiyor,ben anlayamıyorum,o kadar dürüst davranıyorum ama yalanlarla karşılaşıyorum,her zaman hep herşey yolundayken birden tersine dönüyor ve sebebini öğrenemiyorum çünkü sorduğumda hiç kimse sebep söylemiyor,neden bunları yaşadığımı anlayamıyorum.Kitaplardan öğrendiğime göre herşey bir ders ve o kişiler benim aynammış.Ama ben hep dürüst olmaya çalışıyorum,bir buluşmaya iki elim kanda da olsa giderim,hiç kimseyi ertelemem ama karşıma çıkan insanlar hiç bana benzemiyor bu konularda,onlar benim nasıl aynam olabilir?Eğer biraz da olsa yardımcı olursanız çok sevineceğim ve çok yumuşak davrandığım halde sinirli insanlarla karşılaşıyorum ikili ilişkilerimde.

janet

Kayıtlı Üye
Fazla ilgi karşındaki insanı boğabilir ve uzaklaşmasına sebep olabilir.

Beraberlikte daima kendine dışarıdan bakmayı öğreneceksin. Senin söylediğin ve yaptığın herşey sana söylenseydi ve ya yapılsaydı ne hissederdin diye kendini analiz edeceksin.

İlişkilerin bitmesinde en önemli faktör dış etkenlerdir. Örneğin sevgilin 3 gündür aramadı, ve kız aradaşın bu konuda olumsuz yorum yaparsa, senin bilinçaltına direkt olumsuzluk yerleşir ve sevgiline aramadığı için "suçlu, ihmalkar" gözüyle bakmaya başlayacaksın. Ne olursa olsun ilişki sadece iki kişiliktir ve dış etkenler daima yıkıcı olur, ne kadar yapıcı gibi görünürse görünsün.

Fazla yumuşak olmayacaksın, zor elde edilen herşey daha kıymetlidir. Uyumlu olmak adına ses çıkarmamak karşı tarafın senin kişiliksiz ve ya oturmamış karakterli olduğunu düşünmesine sebep olabilir.

Genelde sakin insanlar kendilerine sinirli insanları çeker. İkili ilişkilerde benzer insanlar asla mutlu olamaz. Mutlaka biri farklı olmalı, ki birbirilerini tamamlasınlar.

Yani artı eksiyi çeker :D

Zaman herşeyi düzeltecek, öğrenmen gerekenleri öğreneceksin, ders alacaksın ve bir gün gerçekten yanında olması gereken insanla karşılaşacaksın :D

cathrine

Kayıtlı Üye
Janet çok teşekkür ederim ,söylediklerini düşüneceğim ama ben oyun oynamak istemiyorumki,zor elde edilmek bir çeşit kendinii zor göstermek demek değil midir?Yani egoyla davranmak istemiyorumki,bir de demişsinki sana aynı davranışlar yapılsaydı neler hissederdin?Benim yaptığım davranışları bir insan bana yapsa aşkın ötesinde hayran olurum,çünkü ben çok olumlu davranıyorum,karşımdakine hep huzur vermeye çalışıyorum,bir de içimden geleni içimde tutmuyorum,güzel bir cümle mi var içimde mutlaka mesaj atarım,özlediysem söylerim yani duygularımı gizlememki,keşke birisi de bana bu kadar şeffaf ve şefkatli davransa,janet tekrar teşekkürler,sevgiler:)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Bayan olduğunuzu tahmin ettim düşünme ve yazma şeklinizden.Birden yoğunlaşan bu kadar fazla sevgi malesef Adem kısmını korkutur,panikletir.Şüphesiz ilk başta tatlı gelir ancak iş ciddileşmeye başlayıp sorumluluklar belirince karşı tarafta kaçma eğilimi kaçınılmaz olur:DBir de şu var bu kadar rahat kendini ifade eden insan karşısında ketum kalan biri zaten kaçar çünkü size ayak uyduramadığını düşünür ve içten içe ezik hisseder.Aslında bayanlar sözlü baylar uygulamalı olarak ne hissettiğini gösteriyor.Misal kadın eve gelen erkekten sözlü bir diyalog beklerken erkek beraber yenecek yemeğin hazır olmasını hayal ederek eve geliyor ve kapıdan girer girmez ekmeği uzatıyor.Dolayısıyla kadın erkeğin ilgisiz ve duygusuz olduğunu düşünüyor ama yanlış çünkü atladığımız nokta herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil.Aslında o erkek için de sevgi beraber yemek yemek ve bak ben seni düşündüm sana ekmek aldım ne kadar düşünceli bir eşim:))))Kadın kapıda 10 saat bekleyebilir hadi birşey söylesin saçımı taradım,makyajımı yaptım karşıladım eee ekmek mi:)))Şunu da yapmayın ilgi azalıyor karşı taraf kaçıyor diye panik bir havada daha çok sevgi yağdırmaya başlarız,bu yanlış.Sizden bu dünyada bir tane var ve kimse yaptığınız hareketlerin önünü ardını siz gibi bilip düşünemez.

Bir de ben de aynı sizin gibi düşünüyorum,seviyorsan,özlüyorsan birşey söylemek istiyorsan ertelemeden söylersin.Bunu lütfen sorun gibi görmeyin dönün bakın o ilişkileri tadını çıkara çıkara ve dolu dolu siz mi yaşadınız sırtını dönüp gidenler mi?Giden gitsin siz elinizden geleni yapıp gönlünüzce yaşadınız mı ilişkinizi o önemli.

Keira

Moderator
Demek ki geçmişten gelen ve hala çözülemeyen sınavlarınız var.. Bunlara yoğunlaşmanız gerekiyor. Bu sorunların nerede başladığını düşünün, çözüm yolunuzda orada başlayacaktır..

cathrine

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar teşekkürler cevapladığınız için.Keria ben zaten dersimi alamdığım için burada sizlere danışıyorum,almam gereken dersi alamadım,ben neden olduğunu anlayamıyorumki,neden olduğunu anlasam ona göre kendimi geliştirip değiştireceğim,herkes diyor öğrenmen gereken dersler var diye,işte o eksikler ne,ben o insanlara nerede hatalı davrandım ,bunları yaşamamın sebebi ne,o dersleri bulamıyorum tek başıma,beraber buluruz idye buraya yazdım,derdimi anlatabildim mi?Görmem gerekeni göremiyorum ,neden her seferinde yarı yolda kaldığımı bilemiyorum,almam gereken ders ne burada,onu bir anlasam...

Bu konu hakkında başka düşünceleri olan arkadaşlar cevaplarınızı bekliyorum.

ziruzeber

Kayıtlı Üye
İş
editör
Bayan olduğunuzu tahmin ettim düşünme ve yazma şeklinizden.Birden yoğunlaşan bu kadar fazla sevgi malesef Adem kısmını korkutur,panikletir.Şüphesiz ilk başta tatlı gelir ancak iş ciddileşmeye başlayıp sorumluluklar belirince karşı tarafta kaçma eğilimi kaçınılmaz olur:DBir de şu var bu kadar rahat kendini ifade eden insan karşısında ketum kalan biri zaten kaçar çünkü size ayak uyduramadığını düşünür ve içten içe ezik hisseder.Aslında bayanlar sözlü baylar uygulamalı olarak ne hissettiğini gösteriyor.Misal kadın eve gelen erkekten sözlü bir diyalog beklerken erkek beraber yenecek yemeğin hazır olmasını hayal ederek eve geliyor ve kapıdan girer girmez ekmeği uzatıyor.Dolayısıyla kadın erkeğin ilgisiz ve duygusuz olduğunu düşünüyor ama yanlış çünkü atladığımız nokta herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil.Aslında o erkek için de sevgi beraber yemek yemek ve bak ben seni düşündüm sana ekmek aldım ne kadar düşünceli bir eşim:))))Kadın kapıda 10 saat bekleyebilir hadi birşey söylesin saçımı taradım,makyajımı yaptım karşıladım eee ekmek mi:)))Şunu da yapmayın ilgi azalıyor karşı taraf kaçıyor diye panik bir havada daha çok sevgi yağdırmaya başlarız,bu yanlış.Sizden bu dünyada bir tane var ve kimse yaptığınız hareketlerin önünü ardını siz gibi bilip düşünemez.

Bir de ben de aynı sizin gibi düşünüyorum,seviyorsan,özlüyorsan birşey söylemek istiyorsan ertelemeden söylersin.Bunu lütfen sorun gibi görmeyin dönün bakın o ilişkileri tadını çıkara çıkara ve dolu dolu siz mi yaşadınız sırtını dönüp gidenler mi?Giden gitsin siz elinizden geleni yapıp gönlünüzce yaşadınız mı ilişkinizi o önemli.
Kadın erkek arasındaki temel bakış açısı farklılıklarına değiniyorsun gayet de iyi yapıyorsun.. Ben sipariş etmeden gelen ekmekler daha bir lezzetli gelecektir artık :D

Merhaba ,sizlere danışmak istediğim bir konu var.Ben ikili ilişkilerde hep aynı sorunlarla karşılaşıyorum ve kurtulmak istiyorum.Örnek vererek anlatmak istiyorum.Karşımdaki kişiyle aramızda bir bağın oluştuğunu ve sevgiye döndüğünü hissettiğimde her şey yolunduyken birden sevdiğim kişiden açıklamasız bir şekilde uzaklaşmalar başlıyor ya da başlarda telefon konusunda bir sıkıntım yokken birden telefonlar kesilmeye başlıyor,sebeplerini sorsam da cevap alamıyorum,ben sevgimi verdikçe ve ilgi gösterdikçe ters tepiyor,ben anlayamıyorum,o kadar dürüst davranıyorum ama yalanlarla karşılaşıyorum,her zaman hep herşey yolundayken birden tersine dönüyor ve sebebini öğrenemiyorum çünkü sorduğumda hiç kimse sebep söylemiyor,neden bunları yaşadığımı anlayamıyorum.Kitaplardan öğrendiğime göre herşey bir ders ve o kişiler benim aynammış.Ama ben hep dürüst olmaya çalışıyorum,bir buluşmaya iki elim kanda da olsa giderim,hiç kimseyi ertelemem ama karşıma çıkan insanlar hiç bana benzemiyor bu konularda,onlar benim nasıl aynam olabilir?Eğer biraz da olsa yardımcı olursanız çok sevineceğim ve çok yumuşak davrandığım halde sinirli insanlarla karşılaşıyorum ikili ilişkilerimde.
Diğer yorumlara katılmakla beraber daha genel bir açıdan yorumumu eklemek isterim. İnsanların toplumdan, çevreden, aileden ve ne yazık ki aslında birberir kendileri tarafından kıymetlendirilmediği zamana tanıklık ediyoruz. Bu yozlaşma yansımalar halinde yayılıp gidiyor. Senin doğru ve haklı bulduğun tutumların ise çoğuna göre inandırıcı olmayabilir.
Benzer bir duruma yakınlardan örnek verebilirim. 4 sene çok fazla şey paylaşmadan çıkan, geçen sene de nişanlanan iki arkadaşım geçen ay ayrıldılar. Sorun kızın yüzüne doğrudan söylenmedi ama erkek kızın anaç, istekli, koruyucu vs özelliklerinden rahatsız olmuştu. Halbuki evlenmede çok önemli sayılan ve artık nadir bulunan kriterler(miş) bunlar.. Kız ne kadar temiz kalpli ben biliyorum, evi, doğacak çocukları, huzuru gibi mevzularla dolu gelecek planları. Ama işte böylesine az rastlanır demedi de bay tarafı, bayan tarafını samimiyetsiz, daha da net söylemek gerekirse "fos çıkacak" diye algıladı.
Şimdi bu çenesi düşüklüğümden sonra özetleyeyim. Sınavsal kısmını bilemiyorum ama eğer bahsettiğin niteliklere gerçekten haizsen, bu senin hazinelerinden sayılır. Bunu göstermek, altını çizmek yerine, kendini biraz geride tutmayı, bunu sunacağın insanları (sadece ikili ilişkiler değil inan ki buna kardeş bile dahil olabiliyor bazen) daha detaylı süzgeçlerden geçirip, onların da hak etmesini beklemeyi denemelisin. Sanırım daha az üzülürsün. Sevgiler..

cathrine

Kayıtlı Üye
Ziruzeber cevabın için çok teşekkür ederim,en azından nelerin sebep olabileceğini yazmışsın,bana yardımcı oldun,bir yere takıldım,arkadaşın nişanlısına hiç sebep göstermemiş ya,işte ben de ayrılıkları kabulleniyorum ama açıklama olmamasını kabullenemiyorum,herşey çok yolunda giderken bitmelere isyan ediyorum,yani bir kavga olur ,kötü bişey olur ,onun arkasına ayrılık gelse zaten ben bütün bunları kabulleniyorum ama sanki o insanın hayatında hiçolmamış gibi hiç vedalaşmadan biten,sessizce çekip giden insanları sorguluyorum,insanlar en azından ''olmuyor,hoşçakal''diyebilmeli,bir mesajla da olsa,çok uzattım belki konuyu ama gerçekten içim dolu,herkese teşekkürler.

Keira

Moderator
Arkadaşlar teşekkürler cevapladığınız için.Keria ben zaten dersimi alamdığım için burada sizlere danışıyorum,almam gereken dersi alamadım,ben neden olduğunu anlayamıyorumki,neden olduğunu anlasam ona göre kendimi geliştirip değiştireceğim,herkes diyor öğrenmen gereken dersler var diye,işte o eksikler ne,ben o insanlara nerede hatalı davrandım ,bunları yaşamamın sebebi ne,o dersleri bulamıyorum tek başıma,beraber buluruz idye buraya yazdım,derdimi anlatabildim mi?Görmem gerekeni göremiyorum ,neden her seferinde yarı yolda kaldığımı bilemiyorum,almam gereken ders ne burada,onu bir anlasam...

Öncelikle elinize bir kağıt kalem alın, bu şekilde ilk sorun çıkan ilişkinizden başlayarak tüm ilişkilerinizi yazın, nasıl tanıştığınızı, sonra bu ilişkilerinizin hepsinin ortalama ne kadar zaman sürdüğünü, hangi tarafın ayrıldığını (nedeni varsa nedeni ile birlikte) yazın. Sonra bu ilişkilerinizi düşünün hepsinde mutlaka ortak bir şeyler bulacaksınız. Bunların hepsini not aldıkça hafızanız canlanacak ve herşeyi daha net görmeye başlayacaksınız. Bu tekrarlanan hatalarınızı bulmak için bir başlangıç olabilir size..

stavebe

Kayıtlı Üye
İş
EleÅŸtirmen
Seni çok iyi anlıyorum. Bir gün kendim bu konuda cevap bulursam buraya sana da yazarım.

janet

Kayıtlı Üye
Sevgili cathrine,

Yazılanları baştan sona okudum. Diyorsun ki, ben oyun oynamak istemiyorum, olduğum gibi sevilmek istiyorum. Bu güzel bir düşünce.
Karşımdakine huzur veriyorum diyorsun, ve aynı şeylerin sana yapılması için beklentiye giriyorsun. Ve beklediğin gibi olmayınca hayal kırıklığı yaşıyorsun. Belki de beklentiye girmemeyi öğrenmen lazım, yani sana verildiğinle mutlu olmayı öğrenmen lazım.
Sevdiğin insana huzur vermek çok güzel, fakat bu senin bakış açın. Peki karşındaki insanın o an ihtiyacı olan şey bu mu acaba? Ve ya onun huzur, ilgi haznesi doldu ve sen ısrarla midesi dolu bir insana yemek yedirmeye mi çalışıyorsun?

Ben değişmem, ben buyum dediğin sürece ilişkilkerinde hep bu kısır döngüyü yaşayacaksın. Kimse sana oyun oyna demiyor, ve ya iki yüzlü davran demiyor. Empati yapmayı öğrenmen lazım. Fazla ilgi gerçekten bunaltıyor. Yani arada bir kendini frenlemeyi öğrenmelisin.

Benim yaptıklarım bana yapılsa, ben o kişiye taparım diyorsun. İkinci ay sıkılırsın ve köşe bucak kaçarsın, seni bunaltır. Özel alanına müdahale gibi hissetmeye başlarsın, her insanın biraz yalnız kalmaya her zaman ihtiyacı vardır.

Bundan sonraki beraberliğinde kendini frenlemeyi dene, ve bak nasıl herşey daha güzel olacak.

En son biten beraberliğini analiz et, kırılma noktasını bul. Ne oldu ve ya ne yapıldı da ilişkiniz zedelenmeye başladı. Probleme değil, çözüme odaklanman lazım.

• Beğendim
Tepkiler: AJA

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.

Sende benim gibi şanssız birisin desene.

cathrine

Kayıtlı Üye
Janet haklısın,onların ihtiyacı olan bu olmayabilir,sana sonuna kadar katılıyorum ve kabul ediyorum,ilgimi abartmış olabilirim yalnız ben orada bir şey daha yazdım,en mutlu günlerimde yaşadım ben bunları,anlatabiliyor muyum?Ben ayrılıklarda karşı tarafı suçlamıyorumki,ayrılıklar da normal ama en güzel günlerden sonra bunu yaşıyorum,kırılma noktası bu,diyelimki bugün bana çiçekler geliyor ya da çok çok kahkahalarla dolu eğlenceli bir gün geçirmişiz,bunu takip eden günlerde bir ilişkinin bittiği bile bana söylenmiyor,olmuyor bitti demek bu kadar zor mu diyorum.Yani bir insan bir ilişkiye başlarken bir sürü sözler sarf ediliyor da bitirilirken neden açıklamasız kaçıyor insanlar birbirinden bunu sorguluyorum ve araştırdığıma göre birçok kız arkadaşımın ve erkek arkadaşlarımın da başına geliyor,neden açıklama yapılmıyor janet,bunu açıklayabilir misin ?Ben ayrılıklardan çok ayrılıkların şekline takılıyorum ,sonuçta insanız ve hiç bir açıklama yapmadan gidilmesi insanı çok kırıyor,eğer bir açıklama yapılıp da bir açıklama yapılsa en azında o insanı daha kolay affedip daha kolay yürüyeceğiz bizler de yolumuza,insanın aklında hep bir soru işareti bırakmak doğru mu?Anlaşamıyoruz de,soğudum de,başkası var de,açıklamasız kaçışların sebeplerini bulmaya çalışalım mı ?Bunu yapan var mı sevgilisine aramızda?

Keira

Moderator
Herkesin ilişkisinde duruşu, davranışı ve ayrılık sebepleri farklıdır. Ortak bir nokta bulamazsınız kimseyle. Size neden ayrıldığını sadece eski sevgiliniz söyler.. Burada düşünülüp bulunan her şey teoriden ileriye gidemez.

cathrine

Kayıtlı Üye
Neden olduğunu merak etmiyorum,açıklama yapmadan kaçan insanları sorguluyorum,tabiki herkesin ilşkiye başlama ve bitirme sebepleri farklı,hoşçakal demeden gidişler oluyor,ben de merak ettim ve burada hep beraber neden aynı sorunun tekrarlandığını bulmaya çalışıyoru,belki de doğru kiişiler değil ve benim hayatımdan çıkmaları gerekiyor,bu kadar basit,sormak istediğimi bunu yaşayanlar anlayabilir keria,ayrılık konuşması yaşanmıyor benm ilişkilerimde,uzaklaşma ve hiç bir şey söylemeden gidişler oldu geçmişte,aklıma takıldığı için paylaşamak istedim,tek ben değil birçok kişinin başına da geliyor,hep beraber cevap bulalım istedim,belki sizlerle konuştukça herşey daha da aydınlanır,sevgiler.

janet

Kayıtlı Üye
Ben o dediğini yaptım iki kez geçmişte. Neden o şekilde yaptığımı da açıklayayım, belki yararı dokunur.

Benim için ideal biri değildi, yani beklentilerimle tam uyuşmuyordu. Beraberlik süresince hep benim istediğim yerlere gitmekten, herşeyin benim istediğim gibi olmasından sıkılmaya başladım. Fakat onu kaybetmek istemiyordum, beni çok seviyordu çünkü. İlgili, sevgi dolu, kolay kızmayan, abuk sabuk mazaret ve kaprislerime tahammül eden ve anlayışla karşılayan biriydi. Fakat ilişkimizde heyecan eksikti. Tekdüze olmaya başladı. Bana onu kaybetme korkusunu hiç yaşatmadı. Ve ben ondan uzaklaştım. Hiç bir açıklama yapmadan. Ondan uzak olsam da, bir yerlerde beni beklediğini ve ilişkinin tamamen bitmediğini bana güven veriyordu, yani öyle hissetmek hoşuma gidiyordu. Mevcut ilişkim yürümezse, sığınabileceğim liman gibiydi. Bir zaman sonra ona döndüm, ama ondan çabuk sıkıldım. Ve araya giren zaman ona ilk başta duyduğum ilgi ve hoşlanma da iyice azalmıştı.
Yirmi yıl önce yaşadım bunu.

Belki de senin onu hala sevdiğini bilmesi ona güven veriyor, ve eğer hayatında istediği gibi gitmezse herşey sana dönmeyi düşünüyor olabilir bilinçaltında. O yüzden açıklama yapmadan senden uzaklaşmış olabilir.

kurtyıldızı

Kayıtlı Üye
İlişkilerde başarılı olabilmek için dikkat edilecek en önemli şey "kendimize değer vermektir.".Önce ben kendimi değerli görmeli,buna inanmalıyım ki ancak bu takdirde karşıya bunu hissettirebilirim.Anladığım kadarıyle siz,kendinizden ziyade karşıya daha çok değer vermektesiniz.Unutmayın ki ne kadar beğenirseniz beğenin karşı taraf ta bizler gibi aciz bir insan..Seviyor yada hoşlanıyor olmamız onları bizlerden daha değerli yapmaz.E

cathrine

Kayıtlı Üye
Evet karşı tarafa çok değer veriyorum ,haklısınız.Değer veriyorum çünkü kendime de değer veriyorum.Ben değerliysem benim sevgililerim de arkadaşlarım da değerli ilkesiylel hareket ediyorum ama bir konuda bana yardımcı oldunuz,iyiki bu soruyu sormuşum burada,ben herkesi çok fazla büyütmüşüm gözümde,o güveni onlara ben vermişim,hepinizin söylediklerinde ayrı ayrı gerçek payı var,çok teşekkürler...

vetci

Kayıtlı Üye
bende seninle aynı durumdayım insanı sadece hayattan soğutuyorlar kaç defa denedim ama hep aynı leyleri yaşıyorum hatta bir dönem büyü olduğunu düşündüm ama yapacak birşey yok herşey olacağına varıyor hala bile sıkıntılar içindeyim ve kimseye güvenemiyorum

cathrine

Kayıtlı Üye
Vetci ben de bir dönem insanlardan soğumuştum,umarım bu yaşadıklarımız son bulur,herkes son bir vedayı hak eder diye düşünmekte ısrar ediyoum,arkadaşların da dediği gibi demekki bir ilişki biterken bunu söylemeye gerek duymayan insanların da olduğunu kabul edeceğiz,umarım bu sorunu yaşayan herkesin kaderi değişir,biz de güvenilir isanlarla bir arada oluru inşallah.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...