Ezan sesiyle uluyan, bağırın iki köpeğimiz var!

nohot

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar;
Bana göre çok garip ve bir o kadar da beni çok tedirgin eden bir olay.
İki köpeğimiz var; Biri yaklaşaık 7 ay kadar önce aramıza katıldı.Diğeri 6-8 senedir bizimle.Aramıza yrni katılan köpeğimizin her ezan sesinde ciğerleri parçalanırcasına garip bir şekilde uluma-bağırma arası sesler ile ezana eşlik ettiğini farkettik kardeşim ile.Garip olanı daha uzun zamandır bizimle olan diğer köpeğimizin hiç böyle bir huyu olmamasına rağmen ; son bir aydır diğeri gibi onun da uluma-bağırma arası ezana eşlik ettiğini arkettik.Her iki köpeğimiz de ezan başlar başlamaz içimizi titreten ve tedirgin eden o seslerle başlıyorlar eşlik etmeye.Sizde katılır ya da bilir misiniz bilmiyorum.Halk arasında eskiler,yaşlılar ya da görmüş-geçirmişler derler daha iyi bilen ya da yorum yapan kişilere.Mahallemizd sorduğumuzda bu durumun çok kötü olduğunu söylüyorlar.Ki ilginç olan ezan sesi haricinde ulumamaları! Normalde köpeklerin gözlerinde perde yok denilir,herşeyi görüp hissettiklerine de yaşadığımız bir çok olayda şahidim.İbadet ediyorlar diye düşünürken artık korkmaya başladık.Lütfen bu durum ile alakalı bir bilgisi ya da fikri olan dostlarımız varsa;yorumlarınızı bekliyorum..Şimdiden çok teşekkürler!

IshKafel

Kayıtlı Üye
İş
Bilgisayar Programcısı
Aynı olay benim köpeğim Dimitri'de de var ezanla birlikte uluyor.Bana da ilginç gelmişti bir arkadaşım sesin şiddetinden uluduğunu söyleyince olayın tüm mistik havası kaçmıştı.......

Ü

Üye silindi 15237

Bunu ben bir imama sormuştum

İki rivayet olduğunu söyledi :

1 . Ezan köpeklerin kulaklarında çınladığı için havlaması
2. Şeytanı görmesi ..

nohot

Kayıtlı Üye
Sevgili IshKafel;
İlginç bir sonuç!!! olabilir,doğrusu hiç düşünmemiştim...Teşekkürler...

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Ezan sesi duyunca degilde,gece köpek ulumasi olunca Rahmetli anneannem,Acaba kim öldü diye merak ederdi.Ve gercektende bir cenaze o gün cikardi mahallede,Ama köye gittigimde her ezanla beraber köpek ulumasi duyardim.

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Arkadaşlar bende tecrübe ettim ezan okununca bütün köpekler havlıyor bir manası yok sanırım. Ama durup dururken köpek uluyunca muhakkak büyük bir darbe alıyor bir şeye çok üzülüyorum

karashan

Kayıtlı Üye
Gayet doğal birşey benim köpeğimde ulurdu ulumanın arasınada ulumayla havlama karışımı birşey sokuştururdu.Kimseye kulak asmayın gayet doğal birşey.yok köpek uluyunca evden ölü çıkar falan flan yalan.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Yüksek sese verilen bir tepki, uzun süre devam eden dış bir ses var. sesin kaynağına bakıyor ve bulamıyor. Diğer köpekte yeni gelen köpeğe eşlik ediyor. tüm kurt ailesi ulumaya karşı uluma ya da havlama ile tepki verir son derece normal bir olay. Benim köpeğim de tahtanın tahtaya çarparak çıkardığı sese tepki veriyordu. Başka seslere neredeyse hiç tepki vermiyordu. Yeni gelen köpek o sesi nasıl bir tehlike olarak algılıyor. Ve kendince sizi uyarmaya ve dış sesi korkutup tehlikenin geçmesini umuyordur. köpeklerde perde vardır. Algıları farklıdır. Kedilerde perde yoktur.

gümüş

Kayıtlı Üye
Özellikle evde kimse yoksa telefon sesine de aynı tepki veriyorlar. İlle bir aanlam yüklemek isterseniz anlam bir sonra öyle olduğu için değil siz öyle yönlendirdiğiniz için gerçek olur / Benim düşüncem

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Urum'un yazdıklarına ek olarak, köpekler sese duyarlı olduğu için ezan sesinde olduğu gibi ambulansın siren sesini duyuncada kilise çanları çalınca da aynı tepkiyi verirler.

[video=youtube;bG78PembN_Q]http://www.youtube.com/watch?v=bG78PembN_Q[/video]

Kilise çanına köpeklerin tepkisi, ancak dikkat edin 2 tanesi ulurken diğer ikisi tepkisiz kalıyor.

[video=youtube;sh8R4iBpJWU]http://www.youtube.com/watch?v=sh8R4iBpJWU[/video]

Ambulans sirenine de aynı tepkiyi veriyorlar.

repece

Kayıtlı Üye
Horozlarda mı öyle ki acaba ezan okununca başlıyorlar ötmeye.

albus

Kayıtlı Üye
Sese duyarlılıkları var. Evet, doğru.
Ama bizim köyde ezan okunmadan önce köpekler havlamaya başlardı. Ya da kurtlar ulardı.
Aradan kısa bir zaman sonra da ezan okunurdu.

nostalgıa1

Kayıtlı Üye
Benimde iki köpeğim var büyük olanı ezanda ulumaya başlar diğeri tepki vermez.Evimiz caminin yanında olduğu için yüksek sese tepki veriyorlar ama benim çok hoşuma gidiyor uluması ezana eşlik eder gibi.En komiğide bizi görünce ulumayı keser hiç birşey olmamış gibi önüne bakardı utanıyor sanki :willy_nilly:

delimavi60

Kayıtlı Üye
Ezan sesinde köpeklerin uluması eşeklerin anırmsı normal bir durumdur. Bununla ilgili ayet vardır. Diyorki '' Onlar sizin göremediklerinizi görürler'' O yüzdendir ulumaları

delimavi60

Kayıtlı Üye
Horoların uluması ile ilgili ise hadis vardır. ' Horoz öttügünde ona kötü laf söylemeyin cunki onlar namaza kaldırır '' diyor efendimiz

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Burada tahminim ezan okunurken hoparlörlerin çok açık olması ve hoparlörlerden çıkan ama bizim duyamadığımız köpeklerin duyduğu duyu üstü ultrasonik seslerin köpekleri rahatsız etmesinden kaynaklanan bir olay bence, yoksa normal bir şekilde müezzin minareye çıksada ezan okusa hiçbişey olmaz köpelerde ulumaz yani hayvan ne bilecek ezan okunduğunu....?

JoKeR-23

Banlı Kullanıcı
Ezan Okunurken Bir Horozun Allah Allah Diye Zikir Ettiğine Şahit Oldum Çok İlginçti Etrafımda Kimse Yoktu Gösteremedim :(

JoKeR-23

Banlı Kullanıcı
Urum nerden biliyorsun köpeklerinde gözünde perde olduğunu ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Çekiç

Kayıtlı Üye
Bizim de iki köpeğimiz var ve onlar da ezanda uluyor.
Dedem diyor ki o vakitte kaçan şeytanları gördüğü için.
Kara Davut diye bir kitapta okumuştum, insanları namaza çağırıyorlarmış aslında.

Doğukan

Kayıtlı Üye
Eskiden köpeklerin bizim görmediklerimizi gördüklerine inanırdım fakat düşünüyorum da mantıklı söyledikleriniz