Zikir çekerken ''El'' ''Ya'' vs.vs dememiz şartmı

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 15237

SelamunAleykum ;

Zikir çekerken

Örneğin '' El Kuddus '' zikrini çekerken sadece '' Kuddus '' desek olmazmı ? '' El '' dememiz'de şartmı

La-edri

Kayıtlı Üye
El artikel, yani ingilizcedeki "the", beraberinde kullansaniz daha guzel tabi, mecburmuyuz elbette hayir..

can-dan

Kayıtlı Üye
Sevgili Chaldkydri şimdiye kadar bu konuda farklı üç açıklama okudum.
1-''Allah’ın (c.c.) güzel isimlerinin insan isimlerini çağrışım yapmaması için zikrini çektiğimiz güzel ismin başına “yâ-” veya “el-“ takılarını koymamız gerekir diyenler de var.. Örneğin yâ-Metînü, el-Kâdiru gibi. Bir de bu güzel isimlerle birlikte takdis yani, ''celle celaluhu ''cümlelerini zikretmek bu açıdan çok yararlıdır. En azından başta ve sonda birer kere de olsa takdis cümlelerini söylemek zikrimize bir ağırlık ve içtenlik katacaktır: el-Metînü celle celâluhu, yâ-Kâdiru celle şânuhu gibi. Bu iki takdis cümlesinden her biri bütün güzel isimler için kullanılabilir. '' diyenler;

2-''Esmaların başındaki el veya ya takıları saygı ifadesidir.Biz insanlar kendi aramızda bile birbirimize bey,hanım takıları takıyoruz da Allah adını zikrederken mi saygı ifade eden takıları kullanmayacağız?'' diyenler.

3-Bunlardan ayrı olarak,''Ben bu takıları söylemeden zikir çekiyorum çok da faydasını görüyorum diyenler de var.Ama bunlar da zikirlerini en sonunda ''celle celaluhu''takdis cümlesini ekliyorlarmış.

Sevgi ve dua ile...

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Yanlış bilgi vermek istemiyorum sözü bulamadım ama. Mevlana'nın "Ya" diye uzaktaki kimseye seslenilir, Allah'a karşı kullanmamıza gerek yok gibi bir anlama gelen sözü var diye hatırlıyorum. Yani bağıra bağıra dua etmemize gerek olmadığı gibi. "Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği
vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah
damarından daha yakınız." -50 / KAF - 16

ruhname

Kayıtlı Üye
Zikir çekerken EL diye değilde Genellikle YA AZİZ YA CEBBAR YA MUSAVVİR c.c şeklinde zikir çekmenin daha tesirli olduğunu biliyorum ..

ibis73

Kayıtlı Üye
Yâ" kelimesi ise bildigin gibi, Arapça'dan Türkçe'ye "EY" diye çevrilen bir hitap ve seslenme kelimesidir,Yardim isteme, aman ve ah gibi medet talep etmeyi ifade eder.

Esma Her okunusu ardindan Celle Celalülhu ( Yüce ve Aziz ) olsun denir. " Ya Allah Celle Celalühü" seklinde. ( Allah C.C. )

MasterMind

Kayıtlı Üye
Bence her iki tür de olur. Ancak subhanallah elhamdülillah allahuekber lailaheillalah herşeye yeter de artar. Mesela benim düşünceme göre tüm ruhsal sıkıntıların sebebi bilip bilmeden allaha şirk koşmaktır ve kelime-i tevhid okumak buna iyi gelir diye düşünüyorum. Verdiğim 4 şeyi birleştirip bir de beşincisini ekleyip subhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahuvallahuekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim okuyabilirsiniz..:)

ruhname

Kayıtlı Üye
YA ..... demek bence şart çünkü daha tesirli olur