Açılıp Kapanmak

nesly

Kayıtlı Üye
Okuduğum ve denemeye karar verdiğim bir meditasyonu paylaşmak istedim . Hem kendim için hem diğer insanların ruh hallerine saygı göstermem için yararlı olacağını düşünüyorum ..

AÇILIP KAPANMAK
Kapalı kalmak ölü kalmak demektir. Bu, gökyüzü alabildiğine önüne serilmişken, anahtar deliğinden
bakmaya devam etmek gibidir. Elbette anahtar deliğinden de gökyüzünü bir parça görebilirsin ve
arada bir gün ışığıda gelip geçer. Bazen kırpışan bir yıldıza bile rastlarsın. Ama bu gereksiz yere
çekilen bir zorluktur ve sen de gereksiz yere yoksul kalırsın.
Bunun dışına çık- yapabilirsin de bunu. Sadece şu basit deneyi yap.

Her akşam yatmadan önce, odanın ortasında durup duvara bak. Dikkatini duvara ver: Kapı üzerinde
değil, duvar üzerinde odaklan. Kendini içinde kapı olmayan bir duvar olarak hayal et, tamamen kapalı
bir duvar. Kimse içeri giremeyeceği gibi sen de dışarı çıkamazsın- içeride hapissin. Neredeyse bir
duvara dönüş- psikolojik olarak duvar gibi ol. Bırak enerjin tümüyle duvara, bir Çin Seddi'ne
dönüşsün.
On dakika boyunca duvar ol ve kendini gerebildiğin kadar ger. Tüm açıklıkları bırakarak, mutlak
derecede kapan, Leibniz'in monad dediği, penceresiz bir atom gibi kendi içinde tamamen kapalı ol.
Terlemeye, titremeye başlayacaksın, endişe yükselecek. Kendini ölüyormuş, mezara giriyormuş gibi
hissedeceksin. Endişelenme; gir mezara. Bu gerilim, kasılma ve çekme halini bir doruk noktasına taşı.
Sonra dönüp kapıya bak- kapıyı açık tut- ve bir kapı ol. Kapıya dönüşmekte olduğunu hissetmeye
başla; artık duvar değilsin. Herkes senin içine girebilir; kapıyı çalmaya bile gerek yok. Ve çıkabilirler
de; ortada bir engel yok. Rahatla. Hem bedeninin hem de hislerinin gevşemesine izin ver. Genleş.
Orada durmaya devam ediyor olduğun halde genleş. Tüm odayı doldurduğunu hisset. Enerjinin
kapıdan bahçeye doğru aktığını hisset. Bırak enerji dışarı çıksın ve dış dünyanın da senin içine
girmekte olduğunu hisset.
On dakika boyunca duvar, yirmi dakika boyunca da kapı ol. Sonra uyu. Buna en az üç ay boyunca
devam et. Üçüncü haftadan itibaren kendini inanılmaz derecede açık hissedeceksin...ama devam et…
Sana ikisini de veriyorum, hem duvarı hem de kapıyı ki, zıtlığı kolayca hissedebilesin.
Kendi enerjini -hem duvar hem de kapıya dönüşebileceğini- bir kez kavrayabildiğinde çok güzel bir
boyutun farkına varacaksın. O zaman başkalarının enerjilerini de hissedebileceksin. Sokakta bir
adamın yanından geçerken onun duvar mı, yoksa kapımı olduğunu hissedebiliyor olacaksın. Bu
konuda içsel bir anlayışa ermiş durumdasın artık. O zaman bu adamla ilişki kurmak istiyorsan, onun
duvar olduğunu hissettiğinde buna yeltenme çünkü bu hiçbir yere varamaz. Ancak onun kapı
olduğunu hissettiğinde onunla ilişki kur.
İlişkilerde bu çoğu kez öylesine derin bir deneyime dönüşebilir ki bunu hayal bile edemezsin. Birine
kapıyken yaklaşırsan o kişi bambaşka birisi olacaktır. Çocuğuna kapıyken yaklaşırsan sözünü dinler- o
zaman söylediğini özümsemeye hazırdır. Yoksa sen bağırmaya devam edersin ama o sağır gibidir;
duvardır. Sevgilinle o kapıyken konuş. Onunla kapıyken seviş. Duvar olduğunda en iyisi ona hiç
ilişmemek.
Bunu bir kez kendi içinde hissettiğinde, artık her yerde hissedebiliyor olacaksın.

Osho- Ruh Eczanesi

guiguitello

Kayıtlı Üye
Merhaba,
Mesajiniz bende merak uyandirdi, sanirim önerdiginiz bu teknik kavramsal açidan, engel olarak gördügümüz birçok konuda kullanilabilir, hatta çok da yararli olabilir görüsündeyim. En yakin zamanda sizin verdiginiz örnegi denemek istiyorum. Iyi geceler.

Ü

Üye silindi 56746

diyelim ki o kapı oldu, bu defa ben duvar olacağım o bana erişemeyecek; ben kapıyken o duvar. öfff...