Kılıç kesmeye, kurşun işlemeye, bıçak batmaya

nyıldırım

Kayıtlı Üye
Osmanlıca bilenler okusun benim çok hoşuma giden beğendiğim bir enamdan sizlerle paylaşmak istediğim kısa bir mücerrebattır.
Kılıç kesmeye, Bıçak batmaya, ok işlemeye , Kurşun geçmeye , denize batmaya v.s. yaşanmış bir kısa hikaye sonunda inanmayan kafir olur diye belirtmiş .. Paylaşmak istedim hoşuma gitti..

repece

Kayıtlı Üye
İnanmayan kafir olan kısmı dışında güzel bir dua hatta biraz kenzülarş'a benzettim.Kuran ayetleriylede süslenmiş .Ve dahi okusak iyi olur.:)
Güzel paylaşımdı sağolunuz.

nyıldırım

Kayıtlı Üye
Ben bu tarz şekilde olan şeyleri denedim birkaç tanesini bir araya getirdim yazdım çizdim Allahın izniyle şükürler olsun aynen yazdığı gibide oldu yeterki inancın itikadın tam olsun ... Yazdığımı bir horozun boynuna takmıştım ve sekiz fişek ateşlendi Allaha şükürler olsun uğraşlar boşa gitmedi. Allaha hamdüssenalar olsun ...

Hayır kenzül arş değildir. Eski elyazması ismi olmayan bir enamdan alıntıdır.

Çevirisini kısaca özetleyim anlatayım. Padişahlık zamanında birisini yakalıyorlar ve asıyorlar ve 3 defa asmayı deniyorlar lakin urgan kopuyor. Ok ve kurşun attılar geçmedi. Kılıç ve bıçak vurdular kesmedi . Boğazına taş bağlayıp denize attılar batmadı . Kızgın frına bıraktılar yanmadı . Tekrar padişahın huzuruna çıkardılar ve padiah sual eyledi.Sen inmisin cinmisin perimisin ademoğlu musun diye sorar. Cevaben, in de değilim cinde değilim peride değilim be ademoğluyum diye cevap verir. Padişah tekrar sordu sana bu kadar nesneler kar kılmadı zarar vermedi . nedir bunun hikmeti diye sordu. Kısaca yazıyorum .. Oda üzerimde taşıdığım bu yazılı metin ile kılıç kesmeye bıçak batmaya ateş yakmaya suya batmaya canavar zarar vermeye demiştir. ve yazılacak olan duayı kelamı beyan etmiştir.
Yazılanın kısaca okunuşu tercümesi budur. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana . . .
İyi forumlar . . .

İnanmayan kafir olan kısmı dışında güzel bir dua hatta biraz kenzülarş'a benzettim.Kuran ayetleriylede süslenmiş .Ve dahi okusak iyi olur.:)
Güzel paylaşımdı sağolunuz.

1melek eski el yazması enam ve isimsiz yazmalar ve defterlerde kişiler verdikleri uygulamalarda kendisi denemeler yapmış defalarca ve her defasında faydasını görmüşler ve inanmayan kafir olur - eğer yapılan işlem tutmazsa bana lanet et - lanet oku - eğer bunu yaptığında okuduğunda 40 günlük yolda dahi olsa yine gelir gelmezse beddua edesin gibi şeyler yazarlar. Bende çoğunluk senelerden beridir bu el yazma enam ve yazmalar üzerine yoğunlaştım ve uygularım denerim yaparım . Ondan dolayı her zaman söylemişimdir YER GÖK DUA İLE . . . Rabbimin kelamına , kelamına edilen duaya inanmamak beni aşar . . . Selam ve Dua ile. . .
İyi forumlar . . .

repece

Kayıtlı Üye
Evet böyle yazılar hatırlıyorum.Şunu şöyle yap olmazsa bana lanet oku diye.Bende bu tarz yazanların birinden bir uygulama yapmıştım dediği gibi olmalı lakin.Eh bu durumda bende ona epey lanet okudum ne yapayım kendi istiyor.
Aslında yazarın bu tarz şeyler söylemesi riskli bişey bana göre sonra mezarında rahat uyutmazlar adamı :)

focus

Kayıtlı Üye
bastır parayı al teknolojiyi, maneviyatı bu işlere kerıştırmak bu şekilde olmamalı,

herşey inanç,

tam inanıyorsan bir besmele ile yapamayacagın yok ama tam inanmak.

hasan06

Kayıtlı Üye
yani yukarıda yazanları bir kağıda yazasak ve boynumuza asarsak bizide mi kılıç kesmez kurşun geçmez anlamına geliyo

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Konuyu açan arkadaş keşke çevirisinide yanında ilave etseydi sorulunca cevaplamak yerine

nyıldırım

Kayıtlı Üye
Mecbur_focus adlı arkadaşın yazdıklarına katılıyorum yapılan herşey inancınıza göre gerçekleşiyor . Herşey inanç ve itikada bağlıdır.

Kasyopya arkadaşım keşke konuyu tam okusaydın kısa bir özetleme yapmış yazmıştım . Şayet yazılıp üzerinde taşınılacak olan kısmın tercümesini istiyorsan işte o konuda bir arapça tercümana ulaşman gerekecek ..

Hasan06 arkadaşım evet yazılana göre öyle beyan edilmiştir. Ben Bu konu üzerinde epeyce uğraşmalarımla Allaha şükür sonuca ulaştım .

İyi forumlar . . .

nyıldırım

Kayıtlı Üye
Açtığım konuyu beğenen ve beğenmeyen arkadaşların hepsine saygım sonsuz . Lakin tek amacım sizlerle paylaşmaktır.
İyi forumlar . . .